Dodaj do ulubionych

Oznaczenie wieku w filmach

22.01.21, 07:51
Od czego to zależy?
Katyń egzekucjami nad zbiorowym grobem - od 12
Konformista, z pedofilią, zasztyletowaniem człowieka w lesie przez kilku nazistów i żoną zabitego biegającą z zakrwawioną twarzą między drzewami, z erotycznymi podtekstami homoseksualnymi, prostytucją w różnych odsłonach, i lekkim posmakiem perwersji od czasu do czasu - od 12.
A Wielkie piękno, cudowny, poetycki film - od 16
Film obyczajowy o ojcu, który po śmierci żony wychowuje dziecko od niemowlaka, tytułu nie pamiętam, z lat 80, bez 'scen' - od 16...

No przecież nie da się każdego filmu obejrzeć dwa razy pod rząd, najpierw samemu, potem z dzieckiem.
Co jest nie tak z ludźmi decydującymi o tych oznaczeniach?
Obserwuj wątek
  • jehanette Re: Oznaczenie wieku w filmach 22.01.21, 08:55
   W różnych krajach są różne kryteria, to raz. Dwa polecam IMDB i zakładkę Parents Guide przy kazdym filmie - tam jest dość szczegółowo rozpisane, w podziale na kategorie jakie są sceny z gatunku "wątpliwych" i można dość łatwo ocenić, czy film się nadaje dla dziecka.
   • kosmos_pierzasty Re: Oznaczenie wieku w filmach 22.01.21, 09:07
    Mieszkam w jednym kraju i tego dotyczy wątek.
    Wiem, że jest taki serwis, jednak nie przyszło mi do głowy wcześniej szukać dodatkowych informacji o filmach, które dziecko może oglądać "legalnie". Sprawdzam, jeśli kategoria wiekowa jest wyższa niż wiek dziecka, a ja kiedyś fil widziałam i uważam, że by się nadał. Wtedy, licząc się z tym, że pamięć bywa zawodna, sprawdzam.
    I to nijak nie wpływa na moje pytanie: Kto w P o l s c e tongue_out rozstrzyga o tych kategoriach i na jakiej podstawie.
    • mdro Re: Oznaczenie wieku w filmach 22.01.21, 09:22
     W jakim sensie "w Polsce"? Bo w tej chwili kategorie wiekowe nadają zdaje się dystrybutorzy (przy filmach kinowych) i nadawcy telewizyjni (dla tych nadawanych w telewizji), nie ma jakiegoś "urzędu". Pewnie są jakieś wytyczne, ale podejrzewam, że sporo zależy od polityki konkretnej stacji. Np. w BBC ostrzeżenia są przed niewinnymi kryminałkami w rodzaju "Ojca Browna" wink.
     • kosmos_pierzasty Re: Oznaczenie wieku w filmach 22.01.21, 09:50
      A, ok, tego właśnie nie wiedziałam. Czyli to w sumie takie widzimisię? To by pasowało. Bo jeszcze przy filmach kinowych to jestem bardziej ostrożna, ale w przypadku nadawanych w telewizji, no właśnie... chyba zbyt małą czujność zachowuję.
      • jehanette Re: Oznaczenie wieku w filmach 22.01.21, 09:55
       No tak, to jest takie trochę widzimisię, dlatego jak chcę obejrzeć z dzieckiem film bardziej "zaawansowany" to sobie oceniam samodzielnie. Dziecko ma 9 lat, więc jest tak pomiędzy kategoriami, dlatego oceniam samodzielnie jak nie znam albo słabo pamiętam jakiś film.
      • mdro Re: Oznaczenie wieku w filmach 22.01.21, 09:59
       Znalazłam w Wikipedii:
       pl.wikipedia.org/wiki/System_ocen_program%C3%B3w_telewizyjnych_w_Polsce

       "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może regulować wzory graficzne symboli i stopnie kategorii wiekowych. Nie może natomiast decydować o tym, jakie audycje podlegają znakowaniu i czasie długości wyświetlania symboli. Obowiązek kwalifikacji programów do określonej kategorii wiekowej należy bezpośrednio do nadawcy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jedynie czasami dokonuje badań sprawdzających poprawność znakowania".

       A ponadto dotyczy to wyłącznie nadawców nadających z Polski, czyli takie HBO, BBC czy FOX mogą stosować własne oznaczenia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka