Dodaj do ulubionych

mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie wady?

23.01.21, 10:16
Jeżeli był taki wątek, to przepraszam, nie znalazłam. Szukam na razie jeszcze nie dla siebie, ale w niedalekiej przyszłości też i mnie się ta wiedza przyda. Jeżeli rozważać zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego, bo jest sporo tańsze niż mieszkanie z kw, to jakie ono ma wady, o których trzeba pomyśleć? Przeszukałam przepisy, internet i nadal nie wiem - wygląda na to, że takie prawo do mieszkania nie ma jakichś istotnych minusów w porównaniu z mieszkaniem własnościowym. Nadal można je sprzedać, dziedziczyć, brać na nie kredyty a w razie upadku spółdzielni chyba staje się własnościowe (jeżeli dobrze zrozumiałam). Więc czemu się mówi, że są gorsze i czemu są tańsze? Gdzie jest haczyk? Przyjmijmy, że kupujący jest gotówkowy ale bierze pod uwagę za parę lat sprzedaż tego mieszkania.
Obserwuj wątek
  • barbibarbi Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 10:25
   J nie wiem, czy są tańsze. NIe zauważyłam, zresztą takich mieszkań jest niewiele, bo przekształcenie w pełną własność to nie jest żaden problem. NIe można na takim mieszkaniu ustanowić służebności na przykład, nie można darować komuś umową dożywocia, poza tym chyba wszystko można.
   • koronka2012 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 12:01
    barbibarbi napisała:

    > J nie wiem, czy są tańsze. NIe zauważyłam, zresztą takich mieszkań jest niewiel
    > e, bo przekształcenie w pełną własność to nie jest żaden problem.

    Spółdzielczych własnościowych mieszkań jest zatrzęsienie i nie da się wyodrębnić pełnej własności - możesz założyć księgę wieczystą ale mieszkanie nadal jest spółdzielcze własnościowe tyle że z księgą. Do pełnej własności trzeba byłoby mieć wyodrębniony grunt i udziały.
    • nigolla Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 24.01.21, 13:37
     koronka2012 napisała:

     > barbibarbi napisała:
     >
     > > J nie wiem, czy są tańsze. NIe zauważyłam, zresztą takich mieszkań jest n
     > iewiel
     > > e, bo przekształcenie w pełną własność to nie jest żaden problem.
     >
     > Spółdzielczych własnościowych mieszkań jest zatrzęsienie i nie da się wyodrębni
     > ć pełnej własności - możesz założyć księgę wieczystą ale mieszkanie nadal jest
     > spółdzielcze własnościowe tyle że z księgą. Do pełnej własności trzeba byłoby m
     > ieć wyodrębniony grunt i udziały.

     Miałam spółdzielcze-własnościowe i przerobiłam na pełną własność, spóldzielnia wyodrębniła grunty
   • ajr27 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 12:34
    Mieszkam na osiedlu, gdzie wiele bloków stoi na tzw. Nieuregulowanych gruntach. Oznacza to, że w bałaganie PRL projektowano osiedla, gdzie część działek należała do skarbu państwa, ale część miała nieuregulowany status i np. Do dziś toczą się sprawy w sądach o własność dla jakiegoś spadkobiercy. Jak ktoś ma pecha posiadać mieszkanie na takim gruncie, to nie może założyć KW w sądzie hipotecznym, a co za tym idzie, nie można wziąć kredytu hipotecznego po taką nieruchomość. I te właśnie mieszkania są sprzedawane znacznie poniżej ceny rynkowej z zastrzeżeniem, że tylko za gotówkę.
  • marta.graca Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 10:32
   Podstawowa różnica jest taka, że spółdzielcze to ograniczone prawo rzeczowe, a formalnym właścicielem jest spółdzielnia. Poniżej link z różnicami, inne też są w sieci: www.otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/prawo-wlasnosci-i-spoldzielcze-wlasnosciowe-prawo-do-lokalu-czy-roznice-sa-istotne-id4244.html
     • riki_i Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 11:33
      No jeśli blok stoi na nieuregulowanych gruntach to "Houston mamy problem".

      Wtedy faktycznie z założeniem hipoteki może być problem.

      Ale przecież przed kupnem takiego mieszkania można to sprawdzić w spółdzielni.

      Z moich obserwacji "problem nieuregulowanych gruntów i braku KW" ma znaczenie jedynie takie, że kupujący nie dostanie na takie lokum kredytu hipotecznego, więc pula nabywców ogranicza się do ludzi kupujących za gotówkę. Co ogranicza wolumen chętnych i czasem jest przyczyną dłuższego oczekiwania na transakcję / wzgl. nieco niższej ceny za metr kw niż cena rynkowa.

      Innych mankamentów nie widzę.

      • agaagaaga123 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 12:02
       Szukający, dla którego sprawdzam temat, jest właśnie gotówkowy, ma hajs na zakup, lecz strachliwy. Boi się, że coś się potem stanie (co?) albo nie będzie mógł sprzedać tego mieszkania i się zablokuje. To jego pierwsza taka transakcja w życiu i jest mega ostrożny. Na razie chce tam po prostu mieszkać, ale za parę lat mieć też możliwość łatwego sprzedania, odzyskania kasy i wyjazdu z naszego pięknego kraju. O ile wiem, nie planuje za to żadnych kredytów i wchodzenia w jakiekolwiek inne deale z banksterami smile.
    • aqua48 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 12:10
     riki_i napisał:

     > Nie ma różnicy, zresztą bez problemu przekształca się je w takie z KW .

     Noe zawsze bez problemu bo musi być uregulowana sprawa gruntów. W mojej spółdzielni to zajęło klika lat i sporo dodatkowych kosztów, bo grunt z powodu jakiś urzędowych błędów w przeszłości, trzeba było zwyczajnie odkupić od innej spółdzielni.
  • asfiksja Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 10:55
   1. Spółdzielnie mieszkaniowe to niekiedy organizacje paramafijne
   2. Mieszkanie spółdzielcze służy zaspokojeniu twoich potrzeb mieszkaniowych, nie powinno być np. wynajmowane
   3. Gdybyś jednak wynajmowała (wiele osób to robi) to nie możesz sobie odliczać KUP
   4. Spóldziełcze prawo to nie własność nieruchomości, nie można więc np. zawrzeć umowy dożywocia
     • aqua48 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 24.01.21, 11:02
      arwena_11 napisała:

      > Wtedy jest już wspólnota, ale skoro spółdzielnia ma wiekszosc- to i tak robią c
      > o chcą. Jak deweloper.

      Nie, żeby zawiązać wspólnotę i odciąć się od spółdzielni musi być ponad 50% mieszkań w budynku przekształconych na pełną własność z KW oraz wyrażenie woli ze strony właścicieli. Poza tym wówczas jako wspólnota właściciele rezygnują dobrowolnie nie tylko z administracji i sprzątania które muszą sobie zorganizować sami - tzn w praktyce ktoś musi się tym zająć, a reszta ma pretensje dlaczego tak, bo mają zupełnie inne idee, ale tez wszelkich dopłat, przeglądów i remontów oraz dbania o tereny przynależne, które załatwia spółdzielnia. Jeśli w majątku spółdzielni są lokale na wynajem, sklepy, itp to bardziej opłaca się zostać w niej i korzystać.
  • milupaa Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 12:14
   Ja takie mam. Nie wiem czy są tańsze, nie zauważyłam. Spójrz na te grunty zanim kupisz bo to bardzo ważne! U mnie jest taka patowa sytuacja. Właścicielem gruntów jest miasto i spółdzielnia procesuje się od lat, bez skutku. Sprawa 2 razy do roku w sądzie i nadal nie rozstrzygniete. Nie można założyć księgi wieczystej, nie można wziąć kredytu hipotecznego, czynsz jest absurdalnie drogi. (spółdzielnia twierdzi że to miasto narzuca właśnie). To dotyczy zdaje się wielu osiedli z lat 80. Sprawdzaj czynsze i grunty, moi znajomi za wieksze mieszkania w nowych zamkniętych osiedlach z garażem placa mniej. Uważam że to skandal ale co poradzić.
  • araceli Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 23.01.21, 12:43
   Oprócz wspomnianej wyżej kwestii własności gruntu (która może wystąpić albo nie) jedną z podstawowych różnic jest sama spółdzielnia. Właściciel lokalu może zostać członkiem spółdzielni, co wiąże się z jednej strony z niższym czynszem ale z drugiej z odpowiedzialnością za ewentualne długi. Dobra spółdzielni to plus, kiepska to minus.
   • koronka2012 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 24.01.21, 02:16
    Może mieć KW ale nie musi.
    A różnica w zarządzaniu przez wspólnotę a przez spółkę spółdzielni jest kolosalna. Zmiana zarządcy Wspólnoty jest relatywnie prosta, zmiana zarządu spółdzielni praktycznie niewykonalna. Pomysły we wspólnocie są głosowane, spółdzielnia narzuca własne - nawet jeśli są idiotyczne to nic nie można z tym zrobić.
    • aqua48 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 24.01.21, 11:06
     koronka2012 napisała:

     >Pomysły we wspólnocie są głosowane, spółdzielnia na
     > rzuca własne - nawet jeśli są idiotyczne to nic nie można z tym zrobić.

     Można, po to są organizowane spółdzielcze walne zebrania. Tyle że mało kto na nie chodzi. Problemy we wspólnocie jeśli ludzie mają zebrania i głosowanie w odwłoku, a na dodatek są skłóceni. lub nie mają pojęcia ze remonty np dachu są konieczne, kosztowne i na dodatek teraz obciążają ich bardziej (np. konieczność zaciągnięcia oraz spłaty kredytu) bezpośrednio, mogą być podobne.
     • koronka2012 Re: mieszkanie spółdzielcze własnościowe, jakie w 24.01.21, 12:22
      No ale we wspólnocie nawet jak ktoś nie przyjdzie to zbierane są jego głosy. Do skutku. Przynajmniej u nas tak jest. Zarządcę też zmienialiśmy trzy razy, A zarząd mojej cholernej spółdzielni jest nie do ruszenia.
      W praktyce spółdzielnia i tak robi co chce, bo walnych zebrań nie robi się co tydzień, czy miesiąc. Zresztą nie przegłosowuje się na nich kwestii takich jak np. wymiana windy w bloku B.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka