Dodaj do ulubionych

18 urodziny ,a chrzestny ?

23.01.21, 14:38
Kuzynka zastanawia się nad organizacją 18 urodzin córki, które odbędą się w marcu. Mój mąż jest chrzestnym . Mieszkamy ok 12 km od nich. Kuzynka powiedziała mi , że nie wie czy zapraszać chrzestną, zapytała co ja radzę ...Chrzestną jest bardzo daleka kuzynka , praktycznie znajoma rodziny z którą od lat praktycznie kontaktu nie mają. Ostatnio widzieli się na komunii dziewczyny , która teraz skończy 18 lat. Ja odpowiedziałam że sama nie wiem bo 18 ma się raz w życiu i w końcu też takie okazje są po to by podtrzymywać kontakt z chrzestnymi i rodziną.... Ona natomiast nie wie bo kontaktu nie mają , mówi ,że zaproszenie chrzestnej z rodziną wiąże się z organizacją chociażby noclegu dla nich , bo mieszkają ok 180 km od nich. Czy na 18 Waszych dzieci zapraszacie chrzestnych ? Czy byliście na 18 tce na której nie było chrzestnej lub chrzestnego ? Uważacie że powinna zaprosić chrzestną ?
Obserwuj wątek
  • memphis90 Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 14:42
   Pewnie. Na osiemnastkę od chrzestnego należą się z 2 tysie, niektórzy mówią nawet o 5. Więc hotel się zwróci, można też przenocować chrzestnego na kanapie dla oszczędności.

   A serio to grzecznie byłoby zaprosić. Rozumiem, że chrzestny się nie interesowal przez kilka lat - tym bardziej szkoda dziecko pozbawiać należnego zastrzyku gotówki, kolejna okazja to dopiero ślub.
   • little_fish Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 15:27
    No i tu ja mam kurde dylemat. W jakimś dziwnym rozpędzie ochrzciliśmy starszego syna. Chrzestną jest moja kumpela. Lubimy się bardzo, ale ostatnio jakoś nam się spotkania osobiste nie składają. Ona o urodzinach młodego zawsze pamięta, składa życzenia. W tym roku 18. Bardzo bym chciała żeby przyjechała, może zaczniemy się znów częściej widywać, a myślę, że to uroczystość od której trudno się będzie wykręcić 😉 ale właśnie nie chciałabym żeby wyskoczyła z kupą kasy i nie chcę, żeby pomyślała, że dlatego ją zapraszam. Muszę pomyśleć jak to zrobić....
    • 35wcieniu Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 07.02.21, 10:58
     nie chcę, żeby pomyślała, że dlatego ją zapraszam. Muszę pomyśleć jak to zrobić....

     Normalnie. Zaproś ja na kawę czy piwo bez okazji, a osiemnastolatek niech swoich gości urodzinowych zaprasza sam.
  • aqua48 Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 14:45
   W pandemii organizowanie jakichkolwiek imprez z zapraszaniem/nocowaniem itp nie ma sensu, chyba, że chcecie pozarażać wszystkich. Nie da się poinformować wszystkich że 18 przesuwacie na bardziej dogodny czas? A przy okazji nawiązać kontakt z chrzestną, która może zadeklarować swój udział lub nie.
   Moje dzieci na 18 zaprosiły kilku kolegów na pizzę i piwo, a w domu był dodatkowo tort. Od chrzestnych dostały niewielkie prezenty z tej okazji.
   • xylinka Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 14:55
    Kuzynka te 18 urodziny chce zrobić w domu tylko dla najbliższych osób. Ona ma tylko brata , jej mąż jest jedynakiem. Więc w sumie oni jako rodzice , jej brat z żoną i dzieckiem , dziadkowie ( 3 osoby ) , my ( 3 osoby ) no i rozważana chrzestna ( 4 osoby ). Przecież nie będzie to duża impreza. Planują obiad , tort i jakieś przystawki w ramach kolacji. 12 osób lub 16 jeśli z chrzestną. Może przełożą na kwiecień / maj gdy zdjęte zostaną obostrzenia. Tu pytanie brzmi o chrzestnych. Ona też właśnie mówi dze kontaktu nie mają z chrzestną ( jedynie jakieś życzenia na święta ) i też nie chce by było to odebrane że zapraszają teraz ją na 18 tkę ,by właśnie coś ,,dała ,,. Nie zależy im na tym.
   • koronka2012 Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 07.02.21, 12:23
    Dokładnie. Nieodmiennie zadziwia mnie naiwna wiara że kontakt raz na 10 lat zaskutkuje zacieśnianiem więzi rodzinnych.

    Zaproszenie chrzestnej to tylko kłopot i dla gospodarzy i dla niej samej bo będzie się czuła zobowiązana do prezentu.
  • agonyaunt Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 14:51
   Jak kontaktu nie ma wcale, to nie zapraszać. Jak kuzynka chce ten kontakt odnowić, to niech zaprosi bez okazji; jednorazowe zaproszenie na 18 to jasny sygnał "jesteś chrzestną to daj wypasiony prezent, potem możesz spadać".

   Zresztą niech to córka zdecyduje, kogo zaprosić, w końcu to jej impreza.
  • ophelia78 Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 14:52
   Ja bym z grzeczności zaprosiła a ew organizacją noclegu poczekałam do czasu akceptacji zaproszenie. Moze chrzestna odmowi a może przyjedzie ale po obiedzie czy co tam jest planowane zexhce wrócić do domu. Przy odległości 180km jest to wykonalne
  • saszanasza Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 15:15
   Mój syn nie organizował 18. Nie zapraszaliśmy nikogo z rodziny, zresztą covid i te sprawy nieco pokrzyżowały nawet zwykłe rodzinne spotkania. Dostał kasę i od chrzestnego i od chrzestnej, gdyby nie dostał, też byłoby ok.
  • eresse Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 16:03
   W moim środowisku nie robiło się osiemnastki dla rodziny, tylko dla znajomych. Więc rodziny w ogóle się nie zapraszało. U mnie starszy brat robił za ochroniarza, jakby komuś odbiło wink Więc nawet on nie miał funkcji gościa.
   • arkanna Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 17:59
    W mojej rodzinie robi się 18 dla rodziny. Zwykle to jest bliskie rodzeństwo ,babcie i chrzestni. Typowe spotkanie przy obiedzie ,grillu i z małą ilością alko. Mlody/ mloda dostaje kasę i ma zasponsorowane prawko. Super sprawa. Dodatkowo młodzi robią imprezę dla znajomych jak mają chęć
  • olkkaa_99 Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 17:46
   Moją chrzestną widzialam raz w życiu - na komunii. Na 18 nie dotalam od niej nawet zyczen, juz wtedy od lat mieszkała za granicą. Dzis bym jej nie poznala na ulicy. Moim zdaniem oni powinni zaprosic, a chrzestna grzecznie odmowic, zaslaniajac aie covidem, odległością itp. Myske, ze byloby to dla wszystkich najlepsze wyjscie w tej sytuacji😉
  • padum Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 18:05
   Chrzestnymi są nasi najbliżsi przyjaciele / rodzina, wiec raczej tak.
   W opisanym przypadku - obstawiam, ze chrzestnej nie będzie przykro tylko się ucieszy z braku wrzoda na doopie. Gdyby chciała być chrzestna zaangażowana to miałaby kontakt z chrześniakiem.
  • ga-ti Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 18:15
   Moje dzieci jeszcze przed 18 (na zwykłe urodziny chrzestni raczej nie przyjeżdżają, daleko mieszkamy), ale w rodzinie osiemnastki były świętowane, zawsze była uroczystość dla rodziny (obiad, tort) i impreza dla znajomych. Słyszałam o osiemnastkach bardzo hucznych, w lokalach prawie jak wesela (dla rodziny).
   Chrzestni byli zapraszani, ale chrzestni to zwykle bliska rodzina.
   Z jednaj strony trochę tak jakby liczyli na prezent, a z drugiej i tak robią przyjęcie, a jak do chrzestnej dojdzie info to może być jej przykro, że nie została zaproszona. Z trzeciej zawsze może się wymówić covidem (przynajmniej jakiś "pożytek" z niego jest uncertain ). A co na to solenizantka?
  • kanna Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 18:35
   Syn niedawno miał 18 urodziny smile urządził imprezkę, niewielka, na 3 pary. Tylko dla znajomych.

   Chrzestny się odnalazł i sam przyjechał, ale dzień wcześniej.
   Imprezy "dla rodziny" nie było.
  • 21mada Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 19:07
   Wygląda na to, że chrzestny jest potrzebny tylko żeby wyskoczyć z kasy na chrzest. A tak to można nie utrzymywać kontaktów. Sorry, ale utrzymywanie kontaktów polega na wzajemności. Chrzestny to przeważnie kuzyn albo znajomy. Więc co to ma do rzeczy że jest chrzestnym? Tylko on ma się starać a druga strona nie?
   Najlepiej jakby chrzestna przysłała przelew na 18-tkę. Jak przyjedzie to jeszcze trzebaby ją było poczęstować a to przecież wydatek. Serio, dziwię się ludziom którzy zostają jeszcze chrzestnymi.
   • xylinka Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 19:13
    Tutaj akurat chrzestna nie zabiegała o podtrzymywanie kontaktów. Nawet w dobie internetu , gdzie można emaila napisać raz na jakiś czas zdarzało się że nie odpisywała po parę miesięcy . To ona też zaprzestała wysyłania kartek na święta czy smsów. Dlatego kuzynka nie wie co zrobić. Nie chodzi o to by przyjechała dała kasę bo jest chrzestną. Właśnie obawia się że tak może tamta pomyśleć i dlatego nie wie czy ją zapraszać. Z drugiej strony jeśli nie zaorosi to też nie będzie dobrze bo może być chrzestnej przykro że została pominięta .
    Sama 18 latka nie ma kontaktu z chrzestną i trudno jej się wypowiedzieć ale obstaje przy tym że zaprosić i niech chrzestna zdecyduje czy przyjedzie czy nie .
    • koronka2012 Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 07.02.21, 12:29
     xylinka napisała:

     > Tutaj akurat chrzestna nie zabiegała o podtrzymywanie kontaktów. Nawet w dobie
     > internetu , gdzie można emaila napisać raz na jakiś czas zdarzało się że nie od
     > pisywała po parę miesięcy . To ona też zaprzestała wysyłania kartek na święta c
     > zy smsów. Dlatego kuzynka nie wie co zrobić.

     Naprawdę ludzie potrafią zrobić sztuczne problemy. Nie wiem nad czym się tu zastanawiać?

     zastanawianie się co o zaproszeniu pomyśli ktoś kto nas olewa od 10 lat jest co najmniej śmieszne.
  • solejrolia Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 23.01.21, 20:01
   U córki na 18tce oczywiście byli chrzestni, ale jesteśmy blisko,
   i też mieszkamy blisko siebie, więc bez noclegu.

   Czy zapraszać chrzestną , jeśli nie są pokłóceni, tylko po porstu drogi rozeszły się ale nic poza tym, to chyba tak, z grzeczności zaprosiłabym (i w duchu modlić się, żeby odmówiławink)
  • hosta_73 Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 07.02.21, 10:30
   Nie obchodzimy 18 urodzin dla rodziny. Jak dzieciak chce to robi imprezę dla znajomych a jak chrzestni chcą to wpadają w okolicy urodzin na kawę z prezentem 😋.
   Moje starsze dziecko nie miało 18 ani dla rodziny ani dla znajomych. Młodsze za kilka lat będzie pełnoletnie i dla rodziny też nie przewiduje urządzać.
  • escott Re: 18 urodziny ,a chrzestny ? 07.02.21, 11:04
   Moim zdaniem osiemnastkę to powinna jubilatka sobie organizować, przy finansowym wsparciu rodziców... Nie wyobrażam sobie zmuszania jej do biby z jakimiś niewidzianymi od 10 lat ciociami z tej okazji. Od czasu, gdy sama byłam w zbliżonym wieku i chadzałam do znajomych, nie byłam na osiemnastce..

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka