Dodaj do ulubionych

Kangur dla maluchów - co robi szkoła?

27.01.21, 07:13
Córka jest w drugiej klasie podstawówki. Właśnie dostałam informację na Librusie, że można się zgłosić do konkursu Kangur. Zerknęłam na zadania i o ile nie mam problemu z ustaleniem prawidłowych odpowiedzi, to w paru miejscach nie wiem, jak to wytłumaczyć dziecku. Napiszcie proszę, czy Wasza szkoła w jakiś sposób przygotowuje dzieci do tego konkursu? Napisałam mail do matematyków, którzy zamieścili ogłoszenie, prosiłam o jakieś dodatkowe materiały, ale podali mi jedynie link do strony konkursu, który oczywiście sama wcześniej znalazłam. Wychowawczyni na razie nie odpisała. Nie wiem, czy taki tumiwisizm to norma, czy mogę się trochę bulwersować. Córka lubi matematykę i chciałam ją zachęcić do udziału. Brakuje mi nie tyle wiedzy, by jej pomóc, bo zadania łatwe, co umiejętności metodycznych.
Obserwuj wątek
    • huang_he Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 07:19
      Na stronie kangura masz przykladowe zadania.
      Mozesz w necie za jakies 12 zl kupic zbior zadan z kategorii żaczek (to jej grupa wiekowa), z poprzednich lat i rozwiązywac w domu, co bardziej polecam, niz siedzenie przy kompie. Zadania są naprawdę fajne. Czasem i rodzic musi sie dluzej zastanowic. W szkole rzadko kto do tego przygotowuje, chyba ze na jakichś zajęciach dodatkowych
      • dorotkamaskotka Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 08:06
        Przykra prawda jest taka, że ogólnie szkoły mają "wywalone" na wszelkie konkursy do czasu chwalenia się.
        Po zmianach Kangur i temu podobne płatne konkursy nie mają mocy punktacyjnej w rekrutacji (na to macie jeszcze czas). Jednak jest to fajny etap do przygotowania dzieciaka psychicznie do startów w późniejszych innych konkursach (np. kuratoryjnych) i obycie z zasadami. To psychiczne przygotowanie ma potem olbrzymie znaczenie przy zdawaniu egzaminu.
        • molik28 Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 08:44
          Też mam takie doświadczenia. Moi nawet pisali olimpiady matematyczne z marszu. Po prostu zostali wytypowani przez nauczycielki, bo byli dobrzy. Taka sztuka dla sztuki. Najlepiej młodszy w 4 klasie został zgłoszony z koleżanką. Dobry z matmy, ale dyslektyk i nieco nadpobudliwy, problemy z koncentracją. W tym wieku wysiedzenie na konkursie i doczytanie wszystkich zadań było dla niego sukcesem. Wiadomo, że olimpiada to długi konkurs. I teraz uwaga sukcesy: on 1 pkt, koleżanka 0. Zupełnie bez sensu. Pochwaliłam za odwagę, podjęcie próby i to, że ma potencjał. Dumny był z siebie, że dosiedział do końca na konkursie. W sumie to pośmialiśmy się i puściliśmy w niepamięć. Żadna ze szkół moich synów, a było ich kilka, nie pomagała niestety.
      • jeste_m_sobie Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 07:47
        Chyba się tak strasznie nie ekscytuję. Widzę w tym okazję do zainteresowania dziecka czymś jeszcze, skłonienia do niewielkiego dodatkowego wysiłku. To za wiele? Nie wyobrażam sobie, że od tego będzie zależeć jej przyszłe życie, ale skoro mam zachęcać do udziału, to uważam, że powinnam też jej pomóc.
        • 1matka-polka Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 08:13
          Powiem ci jak jest. Albo twoje dziecko umie rozwiazywac te zadania samo z siebie albo jej wolami tego do mozgu nie wbijesz albo jest jeszcze opcja, ze jest gdzies na granicy tych swiatow i jak codziennie bedziecie tlukli tego kangura (konkursy z poprzednich lat sa w necie) tak po 2 godziny, to cos tam rozwiaze, wiec powodzenia zycze. 😉
          • rb_111222333 Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 08:55
            1matka-polka napisała:

> Powiem ci jak jest. Albo twoje dziecko umie rozwiazywac te zadania samo z siebi
            > e albo jej wolami tego do mozgu nie wbijesz

Praktyka czyni mistrza. Równie dobrze mogłabyś napisać, że albo ktoś umie biegać albo nie, i nie ma sensu ćwiczyć przed startem na olimpiadzie. Nawet tym najzdolniejszym przyda się przygotowanie.
            • katriel Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 10:59
              > Równie dobrze mogłabyś napisać, że albo ktoś umie biegać albo nie,
              > i nie ma sensu ćwiczyć przed startem na olimpiadzie.

Przed startem na olimpiadzie na sens ćwiczyć. Nie ma specjalnie sensu ćwiczyć przed mistrzostwami gminy do lat 10 rozgrywanymi na pikniku z okazji Dnia Dziecka - one są w najlepszym wypadku po to, żeby wstępnie wyłapać tych, którym warto zaproponować dalsze bawienie się w sport. Do treningu olimpijskiego jeszcze daleka droga.

No i Kangurek to są bardziej te mistrzostwa gminy.
              • ichi51e Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 09:10
                Podstep jak producent mm promujacy KP. Ale bardziej fajne to sa ksiazki (jest jeszcze druga dla przedszkolakow “dziecinnie prostu matematyka”) to sa ksiazki ktore mowia ze nie zadania a myslenie I ze mysli sie caly czas I pokazuja rodzicow Jak w zabawie pobudzac u dziecka myslenie

Praktyczne i filozoficzne pytania o bryły
                Bryły są wszędzie, różne, ważne i nieważne.
                Rozglądaj się, wyszukuj tematy, zastanawiaj się, zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi.
                Przykłady pytań:
                • Czy coś, co ma 1 mm wysokości, już jest bryłą?
                • Dlaczego łatwiej transportować krzesła, abażury, które mieszczą się jedne w drugich?
                • Czy drzewo jest bryłą?
                • Czy coś wklęsłego może być bryłą?
                • Co nie jest bryłą?
                • Dlaczego wiele napojów jest sprzedawanych w prostopadłościen- nych kartonach?
                • Czy w skrzynce zmieści się więcej prostopadłościennych kartonów z sokami, czy może butelek o okrągłym przekroju (o tej samej obję- tości i wysokości)?
            • huang_he Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 09:15
              Te zadania są po prostu fajne. Nie musi to być od razu nauka jak do egzaminu. To jest zabawa. Tak samo jak zadania dla dorosłych i np. LogiMix. A ty, jakby ktoś napisał, że lubi rozwiązywać wariacje zagadki einsteina, poleciłabyś podręcznik do ekonomii.
              • 1matka-polka Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 09:29
                "Te zadania są po prostu fajne"

No wlasnie, kazda ksiazka popularnonaukowa na temat konstrukcji Wszechswiata zahacza o te tematy. I opisuje wszystko calosciowo, jako jeden wielki mechanizm, gdzie zmiana najmniejszego trybika powiduje przebudowe calego systemu.
                A w szkole mamy szufladki, wszystko osobno biologia, matma, chemia, fizyka, wszystko oddzielnie, dom, Stasiek, koń, drzewo...i chyba to tez jest celowe dzialanie, zeby wychowywac latwo sterowalnych głąbów.
    • mia_mia Re: Kangur dla maluchów - co robi szkoła? 27.01.21, 08:08
      Nasza szkoła nic nie robi i uważam, że to dobrze. Kangurek to konkurs na myślenie, dziecko powinno samo sobie poćwiczyć jeśli chce, jeśli z czymś sobie nie radzi powinna wystarczyć drobna wskazówka, podpowiedź i niech kombinuje. Ja tylko doradziłam, żeby tam gdzie się da, a nie wie od razu pomagał sobie rysowaniem.
      Ps. Ciekawa jestem czy 1-3 w tym roku będą pisać stacjonarnie, bo online to była żenada i rozczarowanie dla dzieci piszących uczciwie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka