Dodaj do ulubionych

pytanie prawo do emerytury

29.01.21, 09:32
Dziewczyny, jak to jest - gdy gdzieś jestem zatrudniona, osiągnę wiek emerytalny i mam odpowiedni staż pracy - to mogę przejść na emeryturę. A co, gdy mam staż pracy, stracę prace powiedzmy ok 52-55 r. ż., czy wtedy mogę doczekawszy 60 "iść" na emeryturę? Jak się to wtedy (o ile w ogóle) załatwia?
Obserwuj wątek
      • mamtrzykotyidwa Re: pytanie prawo do emerytury 29.01.21, 10:06
        Teraz nie musi się mieć stażu do otrzymania emerytury. Wystarczy jedna zapłacona składka, aby emeryturę otrzymywać, ale to się pewnie wkrótce zmieni, bo już planują zmiany. Oczywiście otrzymuje się emeryturę o wysokości odpowiedniej do wpłaconych składek, nie obowiązuje tu podwyższenie do emerytury minimalnej.
    • demodee Re: pytanie prawo do emerytury 29.01.21, 09:45
      > Jak się to wtedy (o ile w ogóle) załatwia?

Po emeryturę zgłaszasz się do ZUSu, po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla kobiet to 60 lat.

Zorientuj się w ZUSie, czy z racji zawodu nie przysługuje CI może wcześniejszy termin przejścia na emeryturę.

• mamtrzykotyidwa Re: pytanie prawo do emerytury 29.01.21, 10:00
      Teraz to nawet, jak nie masz stażu pracy, to też możesz iść na emeryturę, ale już kombinują, żeby to zmienić.

Normalnie składasz wniosek o emeryturę, jak masz 60 lat. Zawsze lepiej to zrobić z miesiąc wcześniej, to wtedy dostanie się emeryturę od dnia urodzin, jeśli złoży się później, to od miesiąca w którym się złożyło. Jeśli nie ma się jeszcze wyliczonego kapitału początkowego to trzeba pozbierać dokumenty i to załatwić, można złożyć o kapitał początkowy razem z wnioskiem o emeryturę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka