Dodaj do ulubionych

Czy jest szansa na powrót szkoły od marca?

03.02.21, 12:33
Jak myślicie? Czarnek coś tam bąka o powrocie klas ósmych i maturzystów.
Obserwuj wątek
  • zuzanna_a Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 13:11
   na ematce nawet dzień przed powrotem 1-3 - 99% odpowiedzi było że nie wracają big_grin

   poza tym śledziłam bardzo wiadomości na czołowych portalach przed konferencją. 15 minut przed RMF podało że albo nie wraca nikt, albo ewentualnie rozważane są stacjonarne zajęcia dla małopolski i świętokrzyskiego. a za 15 Niedzielski ogłosił ze dzieci wracają.
   takze nie ma co pytać - tego nie wie nikt.
   • fibi00 Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 04.02.21, 08:20
    zuzanna_a napisała:

    > na ematce nawet dzień przed powrotem 1-3 - 99% odpowiedzi było że nie wracają
    > big_grin
    >

    Tak było.

    > poza tym śledziłam bardzo wiadomości na czołowych portalach przed konferencją.
    > 15 minut przed RMF podało że albo nie wraca nikt, albo ewentualnie rozważane są
    > stacjonarne zajęcia dla małopolski i świętokrzyskiego. a za 15 Niedzielski ogł
    > osił ze dzieci wracają.
    > takze nie ma co pytać - tego nie wie nikt.

    Dokładnie, ja się ciągle łudziłam że 1-3 wrócą, potem usłyszałam że albo nie wraca nikt albo tylko te dwa województwa i moje nadzieje legły w gruzach. A potem jednak ogłoszono powrót do szkół 1-3. Tak więc chyba można się wszystkiego spodziewać. Ja naiwnie łudzę się że najpierw wrócą 8-klasisci i maturzyści a potem co 2 tygodnie kolejne klasy oczywiście zaczynając od najmłodszych (bo mój starszy syn jest w 7😉).
  • julita165 Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 13:51
   Ja mam takie przeczucie ze sklaniaja sie ku mysli o wyslaniu klas 8 i maturalnych. Obawiam sie oporu nauczycieli. No bo np taki fizyk moze miec pierwsza lekcje z kl. 7, druga z 8, a na 3 informatyke z 4 a to znaczy, ze jesli wykluczyc teleportacje oraz przypadki zamieszkania max 5 minut od szkoly, lekcje zdalne beda musialy byc nadawane ze szkoly. A to sie raczej nie spodoba. Pewnie jakies tam modyfikacje planu sa mozliwe ale watpie zeby wszystkich to zadowolilo.
     • iwoniaw Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 14:36
      Dlaczego nie ma? Moim zdaniem tak właśnie mogłaby wyglądać hybryda dla maturzystów - do szkoły na przedmioty, które zdają, reszta zdalnie. Coś podobnego chce chyba kombinować szkoła mojego dziecka (no ale oczywiście na razie to nie ma żadnych przepisów, które to regulują, więc czekają i konsultują z uczniami i rodzicami różne opcje).
      • arthwen Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 20:55
       A jak to sobie wyobrażasz w praktyce?
       Wersja 1 - lecą wg planu - i masz sieczkę - do szkoły, na zdalne, do szkoły na zdalne. Mieszają się totalnie, nie wspominając o chaosie jaki to wywołuje, plus jeszcze ci, którzy mieszkają dalej od szkoły (a w ponadgimnazjalnych to norma) koczują chyba w czasie tych zdalnych gdzieś (gdzie?), bo do domu nie zdążą, a wszystko pozamykane.
       wersja 2 - szkoła ustala nowy plan, tak żeby zblokować - totalnie nierealne, bo w jednej klasie masz x-kombinacji przedmiotów.
     • asia_i_p Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 14:37
      Patrzę teraz na plan biol-chemu, który uczę - mają 32 godziny, 11 godzin przedmiotów niematuralnych (9, jeżeli ktoś zrezygnował z religii - 4 x wf, 2 x historia i społeczeństwo, 2 x niemiecki i godzina wychowawcza), 21 godzin przedmiotów maturalnych (polski, matematyka, chemia, biologia - sporo z nich zdaje te przedmioty, angielski). Być może to ta proporcja decyduje. I ewentualnie mniejsza dostępność zajęć przygotowujących do matury niż w dużych miastach?
    • arwena_11 Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 14:33
     Poważnie. Przykład z wczoraj:
     - dwie pierwsze matematyki były
     - nie było dwóch angielskich, bo pani chora
     -córka jest zwolniona z WF więc lekcja wolna ( ma podstawy - gdyby chciała to mogłaby chodzić, jak w poprzednich latach, ale na robienie prezentacji nie ma czasu ani ochoty )
     - historia
     -gw ( w szkole by była, online jest najczęściej dla chętnych jako konsultacja z historii a GW mają raz w miesiącu )

     Czyli 3 lekcje wolne, które mogła wykorzystać na ćwiczenie matmy, lub dodatkowy prywatny angielski - bo akurat pani ma w tych godzinach wolne ( wiemy, bo już tak było ) a nie siedzieć bez sensu w szkole.

     Do tego musiałaby wyjść przed 7 rano i wróciła by ok 16.30

     Zdecydowanie efektywniej czas wykorzystuje w domu.
    • arwena_11 Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 14:36
     a może dlatego, że nie umieją się sami ogarnąć albo mają kiepskie lekcje kierunkowe online?

     U córki pani od matmy od marca zeszłego roku prowadzi zajęcia online rewelacyjnie. Historia też jest ok.

     Co do polskiego - już w kwietniu ogarnęłam córce korki - bo pani pokazała na co ją stać - czyli olała zupełnie naukę online.
     • asia_i_p Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 14:40
      Moi twierdzą, że chodzi o tempo realizacji materiału online vs stacjonarnie. I rzeczywiście, ono jest inne, w klasie rzucam pytanie i słyszę odpowiedź, online są te momenty zawieszenia, one się dodają. Druga kwestia, do której się nie przyznają, a podejrzewam jest kluczowa - myślę, że ściągają, ile wlezie i czują, że nie powinni oraz uważają, że na tym online ściągać po prostu muszą. Oczywiście da się ich odpytywać, zamiast robić kartkówki - ale wtedy na każde zagadnienie sporo czasu schodzi na samo sprawdzanie wiedzy i znowu realizacja programu zwalnia.
      • arwena_11 Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 14:46
       Może to rzeczywiście kwestia tego, że jak nie ma bata - to ciężko im się zmobilizować.

       Moja córka nie ma tego problemu. Jako dyslektyczka jest przyzwyczajona do ciężkiej samodzielnej pracy.
       Ściąga na przedmiotach, które olała - bo nie chce im poświęcać czasu, który woli przeznaczyć na matematykę. Czyli przyroda, niemiecki.

       Do tego według niej na matematyce jest teraz lepiej, bo pani tłumaczy, ma zrobione przez siebie tablice, które im pokazuje i można zrobić screena i skupić się na słuchaniu a nie przepisywaniu z tablicy.
   • maaagiaaa_76 Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 19:42
    U mojej maturzystki w klasie większość osób chce powrotu. Ona sama ma 2 przedmioty niematuralne (przyroda i historia - razem 4 godz./tydz) ale jak sama mówi bardzo tracą na tym, że są lekcje zdalne mimo, że wszystkie się odbywają on line (i jak sama czasem słyszę prowadzone bardzo dobrze), jednak dużo bardziej by skorzystali gdyby byli na miejscu w klasie. Ślęczenie przed monitorem tyle godzin dziennie, skupianie wzroku na jednym punkcie przez tak długi już okres powoduje u niej zniechęcenie na tyle, że po lekcjach które często kończy nawet ok 16 nie ma już ochoty uczyć się czy powtarzać do matury....
  • jkl13 Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 14:11
   Nie ma.
   Chociaż mój syn od tego tygodnia będzie chodził do szkoły jeden dzień w tygodniu. Jest w ósmej klasie i dyrektor zarządził stacjonarne konsultacje dla uczniów ich klasy.
   Ale - to mała wiejska szkola, klasa ósma jest tylko jedna i liczy 12 uczniów. Mają dla siebie całe piętro,bo klasy 1-3 mają swoje sale na parterze.
   W takich warunkach mogliby chodzić do szkoły pewnie cały czas,ale przecież się nie da....
  • taniarada Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 03.02.21, 22:24
   Jest mi tu nie szlochać.Pod koniec tego tygodnia rząd najprawdopodobniej ogłosi otwarcie hoteli - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Miałoby to nastąpić od 14 lutego. Prawdopodobnie wtedy też zapadnie decyzja o powrocie większej liczby uczniów do szkół.

   Podobno rząd rozważał otwarcie hoteli już tydzień temu, kiedy zdecydowano się na zniesienie części obostrzeń, m.in. otwarcie galerii handlowych. Jak podaje RMF FM, decyzja będzie zależała przede wszystkim od sytuacji koronawirusowej u naszych sąsiadów, czyli m.in. w takich krajach jak Niemcy, Czechy czy Słowacja.

   W Polsce sytuacja pandemiczna jest ustabilizowana - mamy obecnie stabilizację danych epidemicznych na średnim poziomie dziennym ok. 5 tysięcy nowych przypadków. Ale wiadomo, że do naszych hoteli przyjeżdżaliby obcokrajowcy, więc brana jest pod uwagę sytuacja epidemiczna w krajach sąsiednich.Amen.
   • asia_i_p Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 04.02.21, 07:46
    Eeeee . . . jest 4 lutego. Nie uważasz, że dyrektorom szkół wypadałoby dać tak z tydzień na ewentualną zmianę planów lekcji, w zależności od tego, co fala inspiracji przyniesie do ministerialnych głów? Uczniom z tydzień na przestawienie się psychiczne, pójście do fryzjera (niektórzy mogą odczuwać i taką potrzebę), ogarnięcie garderoby, itp.? Rodzicom z tydzień na ewentualne przearanżowanie zajęć pozalekcyjnych.

    Sprawdzian muszę zapowiadać z tygodniowym wyprzedzeniem, a pan minister może mi powiedzieć: "O, a byłbym zapomniał, jutro pani córka wraca do szkoły".

    Jak wrócą od 14, to będę się cieszyć, że wracają, ale na listę rządowego partactwa trafi kolejna pozycja.
     • asia_i_p Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 04.02.21, 11:55
      Niech wracają jak najszybciej, ale niechże też o tym dowiedzą się jak najszybciej. Potrzebują kilka dni, żeby się psychicznie przygotować. Jeżeli 15 maturzyści i ósmoklasiści mają być w szkole - jestem za - to najpóźniej jutro należałoby im o tym powiedzieć.
      • antonina.n Re: Czy jest szansa na powrót szkoły od marca? 04.02.21, 13:00
       Dokładnie tak. Chociaż kilkoro maturzystów, których znam nie chce wracać do szkoły. Ale oni akurat uczą się po prostu dobrze, niezależnie od tego czy zdalnie czy nie. Natomiast gorzej wyglada sytuacja młodzieży, która samodzielnie nie potrafi się uczyc, albo nie ma warunków. Tu, jeśli nie wróci szkoła stacjonarna - będzie dramat i tu zresztą widzę największy problem nauki zdalnej. Dzieciaki z trudnych warunków przezywają koszmar od roku i mało którym się ktokolwiek zainteresuje.

       Obawiam się jednak, że decyzja (jeśli będzie) będzie w ostatniej chwili i jak zwykle wygeneruje się dwutygodniowy chaos. Zamiast dać czas szkołom i ludziom... ech, szkoda gadać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka