Dodaj do ulubionych

Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny

05.02.21, 22:59
Moje drogie, czy któraś z Was ma/miewa taki problem może mnie pocieszyć, że przejdzie. Od 2-ch tygodni mega mi drętwieją ręce aż do bólu. W nocy jest najgorzej, nie umiem spać. W ciągu dnia się polepsza, ale i tak cały czas bolą. A potem okropna noc. Nie umiem nawet zacisnąć dłoni. Lekarz podejrzewa dyskopatię szyjna, badania w toku. Miałyście? Czy to przejdzie czy już będę sięusisię ala nauczy z tym żyć? Często nawraca? Nie mam jeszcze 40. Płakać mi się chce.
Obserwuj wątek
  • pierwszykot Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 06.02.21, 00:50
   Mialam podobny problem w lecie. Drętwienie lewej ręki- po nocy, albo jak stałam na światłach... okazało się po rezonansie ze mam przepuklinę q odcinku szyjnym. Pomogła mi rehabilitacja. W sumie 5 sesji: masaż plus prądy. Wiem ze raz w roku muszę powtórzyć jeśli jesteś z Krakowa to mogę Ci polecić rehabilitanta zajmującego się właśnie kręgosłupem
  • thea19 Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 06.02.21, 00:56
   mam wrodzoną wadę kręgosłupa w odcinku szyjnym i w związku z tym różne dolegliwości. Latem bolało mnie całe przedramię i okolice łokcia - takie parzenie bardziej. Przy dłuższej pracy przy kompie drętwieje mi kark i cała ręka. Nie mogę wykonywać prac wymagających precyzji od jakiegoś roku. Pierwsze objawy miałam pod koniec studiów - miewałam okropne bóle głowy i oka z jednej strony, które trwały ok 15minut. Wtedy rehabilitacja (prądy, laser i ćwiczenia) na wiele lat pomogły. Teraz te stare ćwiczenia od czasu do czasu wykonuję.
  • edka12 Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 06.02.21, 15:41
   Mam podobny problem, czasami nawet bóle głowy z powodu dyskopatii szyjnej. Potwierdzam, że bardzo ważne jest wygodne spanie oraz do biurka dobry fotel jeśli pracujesz dużo przy kompie. Kupiłam tzw gamingowy i bardzo sobie chwalę. Oprócz tego ćwiczenia w domu. Ja lubię ćwiczenia typu joga - np www.youtube.com/watch?v=QCw3L7MhUJs . Na początku najlepiej ćwiczyć codziennie min 30 minut, potem mi wystarcza co 2-3 dzień. Tzw fachowa rehabilitacja w moim przypadku to było zawracanie głowy, żadnych efektów, może dlatego że w ramach NFZ. Wzięłam sprawy we własne ręce, ćwiczę regularnie kręgosłup szyjny i czuję efekty. A i dużo pij.Krążki międzykregowe też potrzebują wody.
  • fil.lo Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 06.02.21, 20:12
   Samo nie przejdzie ale tak w ogóle bardzo możliwe, że przejdziesmile Czy to dyskopatia, dowiesz się po rezonansie,. Jeśli tak - to z pomocą dobrego rehabilitanta wrócisz do formy. Nie miałam takich objawów, jak Ty, ale miałam dyskopatię szyjną. Pomógł mi masaż powięziowy i wyciąg szyjny. Czyli: super rehabilitant.
  • odnawialna Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 06.02.21, 23:49
   Miałam coś z szyjnym, objawy drętwienie rąk po przebudzeniu, bóle głowy w ciągu dnia i zawroty głowy, gdy zmieniałam pozycję. Lekarz zalecił rehabilitację, ale na NFZ to u nas za pół roku, więc poszłam prywatnie. Polecili jakieś impulsy których kompletnie nie czułam, prądy które czułam jak skurcze mięśni i masaż. Łącznie 1 godzina zabiegów 2 razy w tygodniu. Wzięłam serię 6 zabiegów, zobaczyłam poprawę, dobrałam kolejnych 6 i super, jak nowa jestem smile
  • pruszynkaaa Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 07.02.21, 02:36
   Takie drętwienie miałam jak dolegała mi cieśń nadgarstka. Ból niesamowity, zwłaszcza w nocy - musiałam wstawać z łóżka i trochę pochodzić, wtedy mijało. Musiałam zmienić pracę (wymagała dźwigania), wówczas minęło. Czasami tylko drętwieją mi jeszcze palce jak coś długo i twardego kroję - marchew albo trę większą ilosć sera. Jak miałam te bóle, pomagałą mi taka specjalna rękawica z usztywnieniem na dłoń, żeby nadgarstek był prosty, ale ciężko było mi w tym spać.
  • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 07.02.21, 11:09
   Hej dziewczyny, mały update i trochę usczegolowię. W sobotę byłam u lekarza, który jest jednocześnie terapeuta manualnym kręgosłupa. I on stwierdził, że ten objawy nie pasują za bardzo do kręgosłupowych. Zasugerował badania w kierunku reumatyzmu. W piątek byłam u lekarza Poz, który też dał mi skierowanie na czynnik RF, ale twierdził, że pewnie to od kręgosłupa. Poczytałam o tym i nawet pasuje to do reumatoidalnego zapalenia stawów: bolą mnie symetrycznie obie ręce( głównie dłonie i nadgarstki), zauważyłam, że lekko puchną mi nadgarstki, rano mam wręcz sztywne te stawy, potem jest lepiej. Dziś znowu gorszy dzień. Cała się czuje jakby chora. Nie jestem nawet w stanie ćwiczyć mojego standardowego pakietu ćwiczeń kręgosłupowych.
   Znacie kogoś z reumatoidalnym zapaleniem stawów? Jak to się zaczynało?

   Odpowiadając na wcześniejsze pytania czy sugestie-
   Śpię na poduszce ortopedycznej od lat.
    • andace Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 07.02.21, 12:57
     Choroba zaczyna się najczęściej od dłoni lub stop czyli małych stawów i przykro mi ale objawy idealnie pasują do RZS, trzymam kciuki żeby to jednak był kręgosłup.

     Najważniejsza jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie leczenia i nie sterydami tylko odpowiednimi lekami na reumatyzm. Świetne efekty daje leczenie biologiczne ale w Polsce jest refundowane tylko w najcięższych przypadkach, można za leki płacić samemu ale kosztuje to 1-2 tys PLN miesięcznie. terapie dobiera reumatolog, może się okazać ze standardowe leczenie wystarczy bo organizm zareaguje dobrze na leki. Umów się jak najszybciej do reumatologa (mogę polecić świetną przychodnie w Wawie).

     Choroba jest niestety nieuleczalna ale dobrze dobranymi lekami można spowolnić jej rozwój i pozbyć się objawów. Samo badanie RF nie wystarczy bo ok 20% osób z RZS ma wyniki RF w normie, robi się RTG, badanie genetyczne, badania krwi.

     I nie ma potwierdzonych badań że dieta lub zioła mogą wyleczyć chorobę (bo jest mnóstwo informacji ze odstawienie glutenu czy laktozy pomaga, ale nie należy w to wierzyć). Przy czym dbanie o siebie, urozmaicone i nie przetworzone jedzenie, zdrowy tryb życia, unikanie stresów i regularna aktywność fizyczna pomaga.

     Jak będziesz szukać informacji to wiarygodne źródła np strona instytutu reumatologii na Spartańskiej w Warszawie.
     spartanska.pl/wp-content/uploads/raport_wczesna_diagnostyka_ChR.pdf
     • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 07.02.21, 21:20
      Dzięki Andace, przeczytałam tę broszurę, bardzo wartościowe informacje. Kluczową informacja to, za bardzo ważny jest czas rozpoczęcia ewentualnej terapii. Dlatego zależy mi na szybkiej diagnostyce i ewentualnym wykluczeniu/ potwierdzeniu.
      Mówisz, że badanie RF nie wystarczy?
      Przez covid terminy na pobranie krwi są chore- jestem umówiona na 8 marca. Nie mogę tyle czekać i pójdę jutro pod Lab i będę błagać, by mnie przyjęli. Mam skierowanie tylko na rf kwas moczowy. Co dokupić? Myślałam o morfologii, OB, Crp i anty-cpp. Coś jeszcze polecasz na pierwsze badanie? Czy jeśli RF nie wyjdzie dodatnie, a jest rzs, to na pewno któryś z pozostałych parametrów wskaże problem?
      Czy mogłabyś polecić specjalistę z górnego Śląska/ Opola/ Wrocławia?
        • andace Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 07.02.21, 22:58
         Dokładnie jak pisze Pade powyżej czyli ANA (na obecność przeciwciał i dodatkowo miana i typ świecenia) i ten zestaw o którym myślałaś (OB, CRP, anty-CPP i morfologia) plus można zrobić genetyczne na obecność antygenu HLA-B27.

         Nie znam tego laboratorium (pierwszy wynik z Google) ale jest lista badań jakie należy wykonać (diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-reumatologiczny/).

         Opis dodatkowych badań jest w linku do artykuły ze Spartańskiej który podałam powyżej, m.in. na stronie 44, przydałoby się też RTG i USG dłoni (i potem jeżeli lekarz będzie chciał to rezonans).

         Niestety mogę polecić tylko lekarzy z Warszawy.
         • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 08.02.21, 17:45
          Dziękuje dziewczyny za pomoc. Niestety pokpiłam i nie doczytałam na czas o tym badania ANA. Chyba w tym tygodniu pójdę się dokłuć. Wyniki już mam z wyjątkiem antyCPP . Morfologia ok. poza trochę za wysokimi neutrofilami za wysokimi stanowiącymi 75% białych krwinek. CRP za wysokie - 8,9 przy normie do 5. OB w porządku.
          RF mniejszy od 10 przy normie referencyjnej 0-14- więc to chyba OK.
          Na wyniki antyCPP czekam - będą na weekend.
          W międzyczasie obserwuję siebie i czytam, i nabieram pewności, że to nie kręgosłup. Ból ewidentnie promieniuje od nadgarstków w dół i górę, a nie od kręgosłupa w dół ręki.
          Lekki opuchnięcie nadgarstków mam już nie tylko rano - Takie jakby "okrągłe poduszeczki" nad nadgarstkami po stronie grzbietowej dłoni. O średnicy 2-3 cm.
          I zwracam honor osobie, która wspominała o cieśni nadgarstka - wszystkie objawy/odczucia jednak pasują: sensacje poza małym palcem, utrudniona możliwość chwytu szczypcowego, zaciśnięcia pięsci, wrażenie opuchniętych palców etc. Tylko to przyszło nagle- poszłam spać zdrowa, a w nocy obudził mnie ból. zaledwie w jedną noc.
          Niestety ta cieśń nadgarstka tez może być powodowana tymi chorobami reumatologicznymi. Poszłam tez tropem tarczycowych (mam niedoczynność, ale TSH w miare ok - 2,7).

          Dziewczyny, a jak anty CPP i ANA1 wyjdzie mi ujemne to mogę z czystym sumieniem być spokojna o te choroby reumatyczne i iść tylko do ortopedy. Czy mimo wszystko skonsultować z reumatologiem?
          • andace Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 08.02.21, 18:28
           Przeszłabym się na wszelki wypadek do reumatologa i niech lekarz zdecyduje czy potrzeba więcej badań czy wystarczy ortopeda i nie jest to problem reumatyczny. Lepiej żeby specjalista wykluczył opcje inne niż ortopedyczne.
           Jak pisałam, nawet 20% osób z chorobami reumatycznymi ma RF w normie, ja RF i OB zawsze mam w normie.
           • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 15.02.21, 21:12
            Witajcie. Mam już porobione badania reumatyczne: RF, anty CPP i ana1. Wszystko dobrze. Odetchnęłam😃

            Ból niestety jaki był, takie jest dalej. Doszly niedogodności pod kolanami (z trudem klękam), jeszcze bardziej ooycpuchłyhky nadgarstki, palce i nawet trochę obrzekły przedramiona.

            Dziś może przełom. Byłam prywatnie u ortopedy. Rozpoznał wstępnie ciesń nadgarstka spowodowana zapaleniem pochewek ścięgien. Podobno może się przyplątać przy/po niektórych infekcjach wirusowych. Dostałam blokadę do nadfardtkow, leki, w tym przeciwbolowe i przeciwzapalne ( w końcu, lekarka Poz mi ich dać nie chciała). Przy leczeniu,oszczędzaniu rąk i pary tygodniach jest szansa, że przejdzie bez śladu. Ju.
            U.

            U.
            • mandre_polo Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 15.02.21, 21:34
             Do diagnostyki cieśni wykonuje sie badanie przewidzenia nerwowego - mam nadzy że ortopeda nie postawił diagnozy na oko. Miałam robione danie więc wiem o czym mowa. W badaniu wykluczono cieśń. Mam tylko skręcone ścięgno. Bole są od kręgosłupa.
             Przy cieśni nie bolą kolana. Szukaj innego ortopeda. Niestety nie potrafią wskazać że jeden zna się na ręce a inny ja kolanie. Masakra. Coś ci dolega ale kiedy będziesz mieć trafia diagnozę
             • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 15.02.21, 21:54
              Nie, to wstępna diagnoza na podstawie testów zgieciowych i opukiwania. Od cieśni nadgarstka nie bolą kolana. Tylko postulowany ciąg przyczynowo skutkowy jest inny: infekcja, nadmierna relacja immunologiczną atakująca tkankę łączną, sciegna- ból tychże i opuchlizna, a w rezultacie ucisk na nerw i zespół cieśni nadgarstka. Scięgna podobno atakuje wszędzie, ale z jakiegoś powodu najbardziej na rękach.
             • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 15.02.21, 22:01
              Czyli dobrze rozumiem? Masz bóle od kręgosłupa i wykluczona cieśni nadgarstka? I sciegno skręcone? Sciegno moze puchnąć i uciskać na jakiś nerw. Gdzie to scirgno? Mój fizjoterapeuta zasugerował jeszcze druga możliwa przyczynę takiego mocnego bólu rąk ( w sumie to one sie nie wykluczają). Tzw. Double crush syndrome. Już głupieję od tych dociekań.
              A co do diagnozowania na NFZ to no comment. Jeszcze bym nawet nie miała pobranej krwi na badania bo termin na początek marca. Reumatolog koniec marca.
              • mandre_polo Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 15.02.21, 23:50
               Ręce mam bolące od przepukliny odcina szyjnego. Wcześniej mi puchły palce, nadgarstki a teraz tylko drętwienie. Diagnoza cieśni to badanie EMG. U mnie negatywny wynik. W międzyczasie dowiedziałam się że ortopedzi specjalizują się i tak jak wyżej pisałam znaleźć ortopeda od ręki to trochę trzeba poszukać. A już ból kolan, trzeba bardzo dobrego rehabilitanta żeby do zobaczył o co chodzi.

               Nie podoba mi się że jakieś blokady robią bez badania. Takie strzelanie w ciemno. Ja nosiłam opaskę elastyczna żeby odciążyć a dalej rehabilitacja kręgosłupa, praca nad mięśniami. Ale też poprzedzone tomografia a nie diagnoza z opukiwaniem czyli na oko
              • 12gram Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 16.02.21, 15:02
               dawaj znać co ostatecznie ci wybadają.

               mi właśnie przestał działać jeden środkowy palec prawej ręki. tak ni w pięć ni w dziewięć nagle zaczął boleć staw palca przy zginaniu, nie da rady go całkiem zgiąć, jest jakby "wyłączony". Do przychodni się nawet dodzwonić nie da, wiec jesli to cos powazniejszego to już widzę tę drogę przez mękę...
               praca siedząca od zawsze, komputer, myszka.. - wiadomo. Ale tylko jeden palec, dziwnie.
               • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 16.02.21, 15:13
                12 gram, mam nadzieję, że samo przejdzie a jak nie to szybkiej diagnozy.

                Odnośnie mojego stanu to jeden dzień na lekach i ulga niesamowita (większość bólu i parestezji minęła). W nocy przespałam 5 godzin ciurkiem (już dawno się nie nie wyspałam).Opuchlizna wyraźnie zmniejszona. Dłonie mam znów swoje, wcześniej miałam wrażenie że nie są moje. Naprawdę wierzę, że to może być dobra diagnoza. W piątek mam neurologa na NFZ, jeszcze się muszę doprosić w POZ o skierowanie NFZ do tego ortopedy, abym nie musiała chodzić tam prywatnie bo w bliskiej perspektywie jeszcze rezonans, EMG i ortezy na ręce. Refundacja się tu przyda.

                • 12gram Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 16.02.21, 15:23
                 no to super że Ci pomogło, zdrówka życzę. ja chyba zacznę od masażu kręgosłupa i z moją rehabilitantką pogadam, jak nie przejdzie po tym co ona pouciska to muszę się dopchac do internisty. Sprawdzam co kilka godzin czy już się ten palec naprawił, ale kolejny dzień mija i zero poprawy. A kilka dni temu miałam szczepienie covid więc już wszelkie ewentualności zaczynam rozwazac czy to nie jakas neuroreakcja..
                • 12gram Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 23.02.21, 21:37
                 Ja tak się zastanawiam jeszcze, czy chorowałaś na covid albo szczepiłaś sie na covid? Wykluczasz, ze moga to być powikłania po jednym lub drugim?
                 Bo ja już sama nie wiem co myśleć tak dziwnie bez powodu ten palec zaczął boleć.

                 Mój rehab uznał ze u mnie to może być zapalenie stawu. Kręgosłup szyjny rozmasowany i nie przeszło, boli ewidentnie staw palca w środku. Przydała by się ocena ortopedy. Na razie smaruję przeciwzapalnymi maściami i myślę nad dalszą strategią.
                 • zimowa_piosenka Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 23.02.21, 21:51
                  To trafiłaś, bo przeszłam covid w październiku. Ale te objawy pojawiły się 3 miesiące po wyzdrowieniu, tak więc lekarze tego nie łączą. Ja już nie wiem co mam myśleć. Byłam na dwóch bezsensownych wizytach i neurologa i znowu u ortopedy. Mam skierowanie na eng/ EMG? Nie pamiętam dokładnie. Terminy na maj😔 generalnie mam czekać jeszcze kilka tygodni na wyzdrowienie z tego stanu zapalnego i na koniec marca skonsultować się z reumatologiem.

                  Robiłam research i covid generalnie nie wiąże się z wieloma przypadkami zaplen stawów, ale po nim taka autoagresja nie jest wykluczona.
  • solejrolia Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 24.02.21, 09:24
   Miałam tak dawno temu , bylo to okresowe i nawracajace i byłam przed 30tką, więc to nie wiek. W moim przypadku to sytuacja codzienna- byłam przeciążona, i stres.
   Pomogły masaże pleców - "zdiagnozowala" mnie koleżanka na wyjeździe, i postanowiła mnie masować . Masaż był wielokrotny, przez iles dni 2x dziennie, i delikatny w sumie, nic na siłę, żadnego nastawienia kręgosłupa. A i tak pomogło.
   Byłyśmy na wyjeździe, miałyśmy czas, i nic mnie to nie kosztowało, więc czemu nie spróbować. Dziś poszłabym się do rehebilitanta, na jakies bardziej specjalistyczne fizjoterapie, po prostu.
    • mandre_polo Re: Ból i drętwienie rąk - kręgosłup szyjny 24.02.21, 11:57
     Trudno jest dostać jednoznaczna diagnozę jeśli nakłada się kilka dolegliwości które trwają latami. Ludzie chodzą z bólem do czasu kiedy zabiera komfort.
     W tym wątku wpisują diagnozy nie mając poprcia w badaniach. Kogo nie zapytasz to cierpi na bóle głowy ale już odwiedzić neurologia to nie bo jeszcze by trzeba było zmienić dietę, brać leki a tu lepiej mówić że się cierpi na migrenę biorąc leki bez recepty. Mam taką znajoma której nie mogę namówić na leczenie a ma się za osobę której nauka nie obca

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka