Dodaj do ulubionych

Kto dziedziczy?

12.02.21, 20:22
Potrzebuje sie upewnić czy na pewno dobrze myślę.
Dom po siostrze bezdzietna stara panna.
Dziedziczy :
1.rodzenstwo żyjące
2 .w przyp. śmierci jednego z rodzeństwa ( u nas jedna siostra nie żyje , żyją jej mąż i syn) - wtedy część siostry dziedziczy syn?
Czyli spadkobiercami jest 2 rodzeństwa zmarłej ( bezdzietnej) i syn jej siostry?
Obserwuj wątek
   • asiairma Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 20:30
    Jeśli nie ma rodziców żyjących, to spadek przypada rodzeństwu spadkodawcy w równych częściach. Jeśli któreś z rodzeństwa spadkodawcy nie żyje, udział który by mu przypadał, przypada dzieciom tego rodzeństwa.
    • takiprobleem Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 20:38
     Dzięki tak myślałam. Teraz 2 kwestia. Stwierdzenie spadku w sądzie, nie dział .
     Czy syn zmarłej siostry musi sie stawic? Wniosek o stwierdzenie ja chcę złożyć. Mieszka na drugiej półkuli, nie zależy mu na niczym...
     Z tego co czytam to np jego akt urodzenia potrzebny sama mogę uzyskać w USC podając powód i pokrewieństwo.
     Skladam wniosek akt zgonu, 3 akty urodzenia/ lub potwierdzajace stan cywilny i rozlrawa kdbtwa sue teoretycznie tylko z moim udziałem. Nie bardzo widzę checi po stronie syna siostry. A zależy mi na tym stwierdzeniu spadku
     • asiairma Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 20:45
      Idziesz do notariusza i on Ci dokładnie wytłumaczy jakie dokumenty potrzebna, aby dokonać poświadczenia dziedziczenia. I co zrobić w razie problemów z innymi członkami. Jak chcesz zrobić to przez sąd to też poradź się osoby kompetentnej, też może to być notariusz. Płacisz za poradę, ale masz wsparcie- zyskujesz czas i masz mniej nerwów.
     • daniela34 Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 20:46
      Nie musi się stawić, ale musi być możliwość doręczenia mu pisma- w grę wchodzą przepisy o doręczeniach zagranicznych (konsul, list polecony, pełnomocnik do doręczeń).
      • takiprobleem Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 21:20
       Czyli majac adres zamieszkania za granicą musi muec pelnomicnika w pl? Sąd nie wysyla pism za granicę?
       Lub czy pełnomocnictwo do doręczeń moze byc w formie bez urzędowego poswiadczenia?
       • daniela34 Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 21:49
        Sad wysyla wniosek o stw.nabycia spadku z pouczeniem o konieczności ustanowienia pelnomocnika do doręczeń, pozostałych pism już nie wysyła.
        Pełnomocnictwo do doręczeń w kraju powinno być udzielone na piśmie, chyba że zostanie udzielone na posiedzeniu. W pełnomocnictwie należy wyraźnie wskazać pełnomocnika oraz jego adres w kraju, na jaki sąd będzie doręczał korespondencję dla strony procesu
           • daniela34 Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 22:27
            Po jakich znowu nieudanych próbach.
            Składasz wniosek do sądu, podajesz adres zagraniczny 1 uczestnika. Sąd wysyła mu pismo: albo listem poleconym, jeśli w tym kraju obowiązuje taki tryb doręczenia, albo za pośrednictwem polskiej placówki jeśli uczestnik ma polskie obywatelstwo, ewentualnie za pośrednictwem sądu w tamtym kraju. Jak to pierwsze pismo zostanie skutecznie doręczone (czyli do polskiego sądu dotrze dowód doręczenia) to pozostałych już nigdzie nie wysyła. Albo sobie uczestnik ustanowi pełnomocnika, albo pisma zostaną w aktach. Ale to pierwsze pismo musi zostać skutecznie doręczone. Jak nie zostanie- to ty masz problem, bo sprawa się nie potoczy. End of story
            • takiprobleem Re: Kto dziedziczy? 13.02.21, 17:31
             Jeszcze jedno pytaniewink
             Spadek o ktorym piszę, nieszczesny dom, ruina z wieloma spadkobiercami, w riunę kompletną popadl 4 lata temu w wyniku zdjecia dachu przez jednego ze spadkobiercow i nie pokrycia powtornego dachu ( zdjęcie ernitu finansowane z gminy) przez niedopatrzenie urzednika nie zawiadamiajac nikogo ze spadkobiercow , pomijam ze w rejestrze mieli jeszcze niezyjaca babcie) dom to w świetle krawa bud.2 lokalowy - gora 1 lokal ,drugi to parter.
             Niestety nikt nic z tym nie zrobił. Osoba która zleciła zdjęcie dachu też nikogo nie powiadomiła, poprostu zjawiła sie firma, zdjęła eternit i zostaly gołe krokwie .Jedyne co zostało zrobione to zgloszenie do prokuratury, ale ta stwierdziła ze mozna założyć sprawę cywilną. Od tej pory nic się nie wydarzylo.
             I tutaj pytanie : kiedy ulega przedawnieniu taki czyn? Czy można jeszcze założyć sprawę o zniszczenie mienia? Bo ewidentnie ta osoba nie miała prawa rozporzadzac cz. wspólna.
             Dach byl w 1 miejscu uszkodzony, ale miejscowe uszkodzenie nie jest przecież powodem aby zrywać dach, nie mówiąc o pozostawieniu go bez pokrycia.
        • takiprobleem Re: Kto dziedziczy? 12.02.21, 22:19
         Ewentualnie czy "Pełnomocnictwo do doręczeń w kraju powinno być udzielone na piśmie" czy mozexto byc zwykle oelnomocnictwo jedynie z pidpusem orzejazane pelnomocnikiwi tzn bez poświadczenia urzędowego?
  • takiprobleem Re: Kto dziedziczy? 23.02.21, 19:42
   Mam jeszcze pytanie o sądowe stwierdzenie spadku. Czy po siostrze zmarłej w 2006 płaci się podatek od spadku?
   Jesli tak to jak ustalić kwotę zobowiazania podatkowego. Działka zabudowana ruderą do rozbiórkisad czy sama moge określić wartość tej nieruchomości?
   Jeden ze spadkobiercow mieszka w Kanadzie na rozprawe o stwierdzenie nabycia spadku nie przyjedzie.
   Wiem (???) że może upoważnić kogos do odbioru pism sądowych. Czy moze to byc zwykle upoważnienie typu "upoważniam pana x do odbioru pism sądowych ...." przesłane pocztą do tego pelnomocnika i pełnomocnik sklada je w sadzie??

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka