Dodaj do ulubionych

Można się pobudować sensownie na takiej działce?

17.02.21, 21:58
Wąski pasek, szerokości 15 m? Można jakoś sensownie zagospodarować taką działkę zakładając, że nie musimy budować domu całorocznego? Jakiej wielkości domek można na czymś takim zbudować? Znacie takie przypadki?
Obserwuj wątek
  • purchawka2020 Re: Można się pobudować sensownie na takiej dział 18.02.21, 09:54

   Jest coś takiego - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

   I tam jest napisane tak:
   "§ 12. Odległości budynków od granicy działki
   - budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
   1)4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
   2)3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
   2.
   Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.
   3.
   Dopuszcza się, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273, sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
   4.
   W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273, dopuszcza się:
   1)
   budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;
   2)nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;
   3)budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
   5.
   Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2–4, powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 katalog pojęć ustawowych pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
   6.
   Odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
   1)
   1,5 m do okapu lub gzymsu zwróconego w stronę tej granicy, a także do balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni – z wyjątkiem pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;
   2)
   4 m do okna umieszczonego w dachu zwróconego w stronę tej granicy."
   itd.

   To co mzoę sz tam zbudować, zależy od mpzp i od tego co masz dookoła. Zakładając - w najbardziej pesymistycznej wersji - że muszisz usytować budynek 3- 4 m od granicy działki - zostaje ci miejsca na dom o szerokości min. 7- 9 m. Mały domek o budowie jamnika wciśniesz, może można dogadać się z sąsiadem że budujecie bliźniaka?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka