Dodaj do ulubionych

ulga na leki dokumenty

25.02.21, 13:20
czy ktoś się orientuje jakie w razie kontroli okazać dokumenty w przypadku skorzystania z odliczenia na leki?
osoba niepełnosprawna - orzeczenie jest. demencja
leki od specjalistów typu geriatra, ortopeda są wypisane na recepcie.
faktury są.
ale nie ma żadnych pisemek od lekarza, że ktoś musi brać czy coś podobne.
co trzeba mieć?
Obserwuj wątek
    • anelito Re: ulga na leki dokumenty 25.02.21, 14:38
      jak dla mnie wypisanie recepty przez lekarza specjalistę jest dowodem na to, że podatnik powinien stosować leki stale lub tymczasowo. Lista recept jest na internetowym koncie pacjenta i można ją wydrukować w razie kontroli.
        • kamire12 Re: ulga na leki dokumenty 25.02.21, 19:38
          Faktury mam. Ale nie mam recept. Nie wiem która wystawił specjalista, a która internista bo brakło i nie było dostępu do specjalisty.
          Profilu zaufanego nie ma do konta pacjenta, bo osoba stara i ma demencję.
          • snajper55 Re: ulga na leki dokumenty 26.02.21, 02:07
            kamire12 napisała:

> Faktury mam. Ale nie mam recept. Nie wiem która wystawił specjalista, a która i
            > nternista bo brakło i nie było dostępu do specjalisty.

Nie ma znaczenia, kto wystawiał receptę. Mnie branie leków zlecił specjalista, a recepty wystawia przypadkowy lekarz w POZ. Recepta nie dowodzi niczego, jest zbędna.

Jeśli chcesz na wszelki wypadek mieć wszystkie dokumenty, to niech lekarz specjalista wystawi zaświadczenie.

"W omawianym przepisie nie określono w jakiej formie lekarz specjalista powinien stwierdzić potrzebę stosowania określonych leków stale lub czasowo co oznacza, iż dopuszczalna jest tutaj każda forma, nawet ustna. Dla celów dowodowych zasadnym jest jednak przyjęcie formy pisemnej, np. zaświadczenia. Zaświadczenie to może być sporządzone w dowolnej formie (nie ma ustalonego formularza zaświadczenia), powinno jednak z niego wynikać, kto i kiedy je wystawił oraz jakie leki i przez jaki okres czasu powinny być stosowane przez wymienioną z imienia i nazwiska osobę niepełnosprawną. Ważne jest również by zaświadczenie jednoznacznie wskazywało okres stosowania określonych leków (stale lub czasowo). Przy czym zaznaczyć również należy, iż ww. zaświadczenie, to nie jedyny dokument, na podstawie którego można określić konieczność stosowania określonych leków. Może to być każdy inny dokument z którego będą wynikały powyższe dane. "

www.podatki.biz/artykuly/pit-2012-odliczanie-wydatkow-na-leki-niezwiazane-z-niepelnosprawnoscia_35_20501.htm
            S.
    • magazynka Re: ulga na leki dokumenty 25.02.21, 17:01
      Ulgę na leki osoba z orzeczeniem rozlicza rocznie w PIT - 0. Trzeba zbierać rachunki/faktury imienne z apteki, a ulga 19% dotyczy wydatków powyżej 100 zł miesięcznie (tylko ta nadwyżka podlega uldze). Rachunki trzymać na wypadek kontroli US.
    • snajper55 Re: ulga na leki dokumenty 25.02.21, 17:20
      kamire12 napisała:

> czy ktoś się orientuje jakie w razie kontroli okazać dokumenty w przypadku skor
      > zystania z odliczenia na leki?
      > osoba niepełnosprawna - orzeczenie jest. demencja
      > leki od specjalistów typu geriatra, ortopeda są wypisane na recepcie.
      > faktury są.
      > ale nie ma żadnych pisemek od lekarza, że ktoś musi brać czy coś podobne.
      > co trzeba mieć?

Mnie kontrolowali i wystarczyły faktury. Zobaczyli stosik, przejrzeli, dali spokój.

S.
      • snajper55 Re: ulga na leki dokumenty 25.02.21, 20:54
        bablara napisała:

> A to nie jest tak ,że musisz mieć orzeczenie o niepełnosprawności ,żeby móc odl
        > iczać? Wydaje mi się ,że potrzebna jest pierwsza grupa.

Nie jest potrzebna 1 grupa i ulga dotyczy także części rencistów.

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka