Dodaj do ulubionych

Wiele pionowych, głębokich pęknięć na ścianach

27.02.21, 17:05
W październiku 2019 roku wysłałem listem poleconym pismo do spółdzielni, że popękały ściany u mnie w mieszkaniu (własnościowe).
Czekałem 2 miesiące na odpowiedź. Zero odpowiedzi, nikt nawet do mnie nie zadzwonił.

W grudniu powiadomiłem Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB).

Na mój pisemny wniosek do PINB odbyła się w stuczniu 2020 kontrola z udziałem dwóch inspektorów PINB oraz prezesa spółdzielni. PINB stwierdził liczne pęknięcia ścian konstrukcyjnych i działowych, zrobił zdjęcia, spisał protokół.

Zapytal prezesa przy mnie czy ma ekspertyzę, ten powiedział, że ma i że w niej stoi, że z budynkiem jest wszystko cacy.

W związku ze stwierdzeniem wad przez PINB, poprosiłem o nakaz naprawy, jednakże odmówili, twierdząc, że nie mają takiej możliwości.

"Zażartowali" że nie muszę się bać, że sufit spadnie mi pewnego dnia na głowę. Poprosiłem, aby dali mi to na piśmie, że tę pionowe, głębokie pęknięcia (cały czas się powiększają) nie stwarzają żadnego niebezpieczeństwa. Odmówili.

Powiedzieli, żebym sobie zlecił i opłacił własną ekspertyzę budowlaną, ale "ostrzegają", że jest bardzo droga, i że "prezes spółdzielni dał im swoją ekspertyzę, gdzie wszystko gra.

Poprosiłem o wysłanie pocztą kopii protokołu. Znowu odmowa.

Zapytałem, skoro rzekomo nic nie mogą, dlaczego PINB nie zleci własnej ekspertyzy. Odpowiedzieli, że nie robią takich rzeczy.

Kontrola była ponad rok temu, do dzisiaj nie dostałem żadnej decyzji administracyjnej. Nie stać mnie na własną ekspertyzę budowlaną.

Potem dopiero dowiedziałem się, że zostałem kilkakrotnie okłamany przez inspektorów PINB:

1. PINB jak najbardziej może wydać nakaz usunięcia nieprawidłowości z art. 66 prawa budowlanego

2. PINB może wydać nakaz wykonania ekspertyzy przez spółdzielnię, która ma zawierać szczegółowy badanie przyczyny powstawania pęknięć oraz plan naprawy; jest ona na końcu przez zatwierdzana przez PINB

Oraz

3. należala mi się stosowna decyzja administracyjna w terminie maks. 30 dni od datu kontroli czy PINB nakazuje naprawy i dlaczego, albo
oddala mój wniosek o wydanie nakazu napraw jako bezzasadny i dlaczego

Wniosek: wychodzi na to, że ten inspektor chyba sam napisał spółdzielni tamtą ekspertyzę lub zrobił to ktoś z jego kolegów (to podobno bardzo częste u inspektorów PINB - w ten sposób "dorabiają" sobie do pensji).

Dlaczego PINB nie wydało decyzji po kontroli?

Co mam robić dalej dalej?

Skarżyć się na opieszałość PINB do WINB z art. 27 k.p.a?? Czy to coś w ogóle da?

(Na zdjęciach jest tylko kilka pęknięć)
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka