Dodaj do ulubionych

Urlop a zgoda pracodawcy

01.03.21, 15:59
Pytanie do pracujących na etacie. Czy dostajecie w pracy urlop bez problemu? Czy musicie zmieniać jego termin, bo pracodawcy nie pasuje?
Obserwuj wątek
    • taka-sobie-mysz Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 16:13
      Dużo zależy od rodzaju pracy. Ja pracowalam kiedys w handlu i bywało roznie. Jeśli np.w sklepie są 3 sprzedawczynie, w jednym czasie jedna może iść na urlop, ale któraś w tym samym czasie idzie na L4, to z urlopem może być ciężko.
    • kanna Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 16:17
      Pracuję w zespole, oraz indywidualnie.

Przy pracy zespołowej muszę uwzględniać potrzeby zespołu.
      Przy pracy indywidualnej - potrzeby klientów.

Dyrektor generalnie się nie miesza, pod warunkiem, ze potrzeby zespołu / klientów będą zaspokojone.

Jak sobie zaplanuje urlop, tak wezmę.
      Mogę też wziąć urlop na jutro (po uwzględnieniu założeń o potrzebach).

Uwielbiam moją prace smile
      • jasnoklarowna Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 16:52
        Nigdy mi urlopu nie odmówiono, fakt nie pracuję w zespole tylko każdy z nas ma swoją część do obrobienia. Jak kogoś nie ma to wpływ dzieli się równo na pozostałe osoby. Jest nas w wydziale10 więc prośba była taka, żeby zawsze ok połowy obsady było w pracy.
        Ale też nigdy nikt z nas nie postawił urlopu na ostrzu noża, tak żeby musiał ktoś komuś odmawiać.
        Zazwyczaj też nie ma problemu z obstawieniem wolnych dni typu długi weekend czy pomiędzy świętami a sylwestrem.
    • marszawka Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 17:13
      Raczej bez problemu. Ustalamy mniej więcej kto kiedy, a że wszyscy w zespole dzieciaci w tym 3/5 ma dzieci poniżej 10 roku życia, to musimy sie nagimnastykować żeby w wakacje urlopu dla wszystkich starczyło by zapewnić dzieciom opiekę.
    • clk Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 17:15
      Urlopy sa planowane do konca lutego na caly rok.
      Z grubsza wiadomo kiedy kto che/ moze etc.

W miedzczasie, kosmetyczne zmiany wchodza w gre bez wiekszych problemow, jesli zespol sie dogaduje.

Zasada jest jadna - ma byc zawsze obsada do obowiazkow wewnatrz, jak i do klienta.
    • ela.dzi Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 17:29
      Dla poprzedniego szefa plan urlopów to była świętość i żadne modyfikacje nie wchodziły w grę, nawet jeśli to w niczym nie przeszkadzało. U obecnego najważniejsze, żeby była zastępowalność, dogadujemy się między sobą i zmieniamy plany w razie potrzeby.
    • ortolann Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 17:35
      Zależy od stanowiska, od tego czy pracujesz w zespole, od bieżących zadań, od charakteru pracy, od praktyki w miejscu pracy. Wiadomo, zdarzają się sytuacje nagłe. Wtedy możesz skorzystać z tzw. kacowego. I generalnie przełożeni i ewentualny zespół rozumieją, że musisz skorzystać nagle z dnia czy kilku dni urlopu, nie wiem, zdarzy się śmierć w rodzinie. Na choroby dzieci już się patrzy nieco inaczej (narzekania, że dzieci bywają pretekstem fo wzięcia wolnego w pierwszej kolejności). Czasem zdarzają się szefowie z kosmosu, którzy nie ogarniają lub nie chcą ogarniać tego, że życie płata różnw figle. Nie w temacie, ale miałam kiedyś taką szefową, która 5 min przed moim wyjściem z pracy miała zwyczaj prosić o jakieś zadanie do wykonania (i z wielką łaską zgadzała się żebym zajęła się tym następnego dnia) albo zbierało jej się ię na pogawędki, albo sprawdzała co zrobiłam w ciągu dnia. I oczekiwała, że opowiem jej po co mi urlop.
      Teraz nie mam problemu: wysyłam wniosek elektronicznie, dostaję zgodę bardzo szybko. Ale prawdą jest też, że mam samodzielne stanowisko.
    • asia_i_p Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 17:51
      Ja jestem w szkole, więc jedyne, co muszę zgrać, to terminy pracy w komisji rekrutacyjnej, nigdy nie było problemu.

U męża jest zasada, że na nagłe urlopy musi wyrazić zgodę przede wszytkim zespół, jeżeli zespół się zgodzi, to pracodawca też nie ma nic przeciwko temu. Długoterminowe urlopy są rezerwowane tak, żeby na raz nie było za dużo nieobecnych, na zasadzie, kto pierwszy, ten lepszy.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 18:08
      Uzgadniam urlop z osobami z wydziału bo nie moga iść na urlop wszystkie osoby które się wzajenie zastępują.
      Tak zdarzylo mi się nie raz, że nie moglam iść na urlop w długi weekend czy swięta, ale to nie bylo odwolanie urlopu czy też mi odmówiono, po prostu wypadła moja kolej zeby być w pracy, jakbym złożyla wniosek to kierowniczka by mi nie podpisała i tyle.
    • leni6 Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 18:27
      Jeśli urlop bez problemu oznacza że sama wybieram termin, bez konsultacji ze współpracownikami i szefem i go wtedy dostaje to nigdy tak nie miałam. Podstawą otrzymania urlopu jest ustalenie zastępstwa na ten okres.
    • sumire Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 18:35
      Raczej nie, ale co roku mniej więcej w lutym dostajemy uprzejmy mail z prośbą o rozplanowanie urlopów i wszyscy są przyzwyczajeni do planowania wakacji z wyprzedzeniem. Pojedyncze dni - bezproblemowo.

Przesuwać niczego w obecnej pracy nie musiałam, w poprzedniej zdarzyło się raz. W jeszcze poprzedniej, wybitnym Januszeksie, ludzie byli regularnie ściągani z urlopu.
    • welcome_back Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 18:35
      Nie zdarzyło mi się nigdy, żebym nie miała klepniętego wniosku o urlop. Tak samo, jako szefowi, nie zdarzyło mi się urlopu nie zatwierdzić. Ale u mnie i ludzie i szefostwo sensowne i wiadomo że urlopy uzgadnia się z zespołem, żeby nie robić nikomu problemów (i np. nie bierzemy wszyscy w tym samym momencie). Takie podejście skutkuje tym, że jeśli zachodzi nagła konieczność przesunięcia urlopu, to pracownicy firmie i firma pracownikom idzie na rękę (i np. przy przesunięciach, bo nagle ferie zmieniły termin nie było żadnych problemów).
    • kaki11 Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 20:16
      Nigdy nie miałam z tym problemu u obecnego pracodawcy (teraz jestem akurat na macierzyńskim, ale wcześniej pracowałam tam przez prawie 3 lata). Zarówno jeżeli chodziło o urlop dłuższy (typu tydzień-dwa aby gdzieś wyjechać) jak i jakiś jednodniowy smile Przy czym to też tak, że nie planowałam sobie urlopu kiedy: urlop miał mój szef bo był mnie wstanie zastąpić, no i kiedy byłam umówiona na jakieś spotkanie/miałam zaplanowaną delegacje - ale to raczej oczywiste sytuacje, bo kto bierze urlop kiedy a) ma go też ktoś kto go zastępuje, b) jest umówiony ? smile Tak samo nie utrudnia się u Nas brania urlopu pracownikom produkcyjnym, bo po prostu szanuje się prawo do wypoczynku ludzi. Co już oczywiste nie jest, bo ja pracując wcześniej w innej firmie na produkcji taki problem miałam (na zasadzie 1-2 dni ok, ale tydzień po za sezonem urlopowym albo urlop wakacyjny w innym niż ustalony terminie "przestoju działu" no nie bardzo).
    • koronka2012 Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 21:09
      Tak. Nie przyszłoby mi do głowy zmieniać terminu urlopu z powodu czyjegoś widzimisię. To rola szefostwa, żeby zapewnić zastępstwo.

Zdarzyło się kiedyś że ktoś został odwołany z urlopu bo był wąskim specjslistą ale Firma zapłaciła wtedy za nowe bilety lotnicze itd.
      Dość drogo to wyszło bo ludzie kupowali w promocji, a odkupiono im w normalnych cenach.
      • profes79 Re: Urlop a zgoda pracodawcy 01.03.21, 22:05
        To jest akurat wymóg kodeksowy - jeżeli urlop jest przerywany to pracodawca pokrywa koszty poniesione przez pracownika w związku z przerwaniem urlopu. Odpowiednio stosuje się to w przypadku odwołąnia urlopu udzielonego zgodnie z planem urlopów przed jego rozpoczęciem ale tu niestety nie ma tego wprost w kodeksie i trzeba się bujać na ogół sądowo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka