Dodaj do ulubionych

Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci?

03.03.21, 07:45
U nas pan od wf jest też wychowawcą. Szkoła podstawowa klasa 6. Lekcje w-f to ciągłe wałkowanie zasad gry różnych dyscyplin sportowych. Oczywiście żadnych ćwiczeń, do niedawna jeszcze była jakaś rozgrzewka (nie wiadomo do czego) teraz już nic. W środy lekcje wf są trzy pod rząd. Oczywiście przez te trzy godziny dzieciaki siedzą plackiem przed komputerem, zamieniając się w znak zapytania (kręgosłup). Pan ględzi, puszcza durne filmiki. Robi kretyńskie testy na 40 pytań, do zrobienia w 15 minut (pytania i zamknięte, i otwarte) a potem się dziwi, że tyle złych ocen. Godzinę wychowawczą prowadzą dzieci, opracowując po kolei zadany przez pana temat. Pan tylko komentuje pod koniec. Podaje do publicznej wiadomości wszystkie oceny dzieci, gani dwójkowiczów w niezbyt miły sposób, każe publicznie tłumaczyć się z oceny, nieobecności, spóźnienia. Dzieciaki są już mega zmęczone i zniechęcone, a lekcji z tym miłym nauczycielem mają aż sześć w tygodniu. Czy ja się czepiam, że na wf dzieciaki (i tak przyspawane do komputera) powinny chociaż trochę się ruszyć? Czy to problem przygotować jakieś fajne ćwiczenia na dwa razy po 30 minut i razem poćwiczyć? Jak pan nie ma pomysłu to może ja pomogę - chętnie wskażę odpowiednie strony. Chcę też napisać do dyrekcji na temat komentowania ocen i podawania do publicznej wiadomości osobistych szczegółów z postępów w nauce uczniów. No więc czepiam się czy nie?
Obserwuj wątek
  • slonko1335 Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 07:53
   Dramat. Dodam, że to klasa sportowa. Na szczęście treningi z trenerem się odbywają normalnie. U nas ta sama sytuacja. Klasa 6, wychowawca jest wfistą. Puszcza im denne filmiki z których potem mają robić prezentacje lub pisać sprawdziany. Zadanie na kompie w wfu po lekcjach wygrywa dla mnie wszystko.
   • little_fish Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 08:01
    U nas również wuefista jest wychowawcą. Na początku tygodnia dzieci dostają rozpiskę na cały tydzień. Różne ćwiczenia. Zaliczenie polega albo na odesłaniu zdjęcia/filmu, albo zrzutu z aplikacji po wykonaniu zadania. Czasem jest zadanie pisemne no z zakresu zdrowego odżywiania. W piątek jest wf stacjonarny, ale na zasadzie dobrowolnego sksu. Wychowawcza to albo spotkanie online, wtedy najczęściej poświęcone po prostu na sprawy klasowe. Czasem jako wstęp do lekcji o określonym temacie pan wysyła filmik i prosi o jakąś wypowiedź pisemną lub przygotowanie się do rozmowy.
  • kosmos_pierzasty Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 08:05
   Nie czepiasz się. Mnie od dawna szokuje, co tu się pisze o w-f na zdalnej. Córka też w VI klasie, więc chyba tych zasad w dyscyplinach sportowych to po prostu muszą się nauczyć ze względu na program. Gdyby były normalne lekcje, opanowaliby to w praktyce... No ale oprócz zasad mamy normalne ćwiczenia w czasie rzeczywistym online, dwa czy trzy raz w tygodniu, nie pamiętam. Uważam, że właśnie nauczyciele w-f powinni się teraz szczególnie starać, pokazać, jak dbać o kręgosłup, rozruszać dzieci... Bo przecież nie każdy rodzic niestety o to zadba - dlatego jest to właśnie pole do popisu dla szkoły, bo czas na ćwiczenia mają zarezerwowany tak czy inaczej.
  • glanaber Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 08:08
   Też 6 klasa. Przesyłanie linków do filmów na yt z komentarzem „poćwiczcie sobie z trenerem x”, filmy są ogólnodostępne, nie autorskie wuefisty, treningi ogólnie dla dorosłych, np. odchudzające, a moje dziecko jest całe życie w 3 centylu wagowym smile
   Albo linki do filmów o siatkówce, koszykówce czy innym bejsbolu. Podczas ubiegłorocznej wiosennej sesji lockdownowej bywały testy wiedzy lub zadawane prezentacje czy prace pisemne, ale ponoć rodzice się przyburzyli i teraz tego nie ma. No ale nie ma też żadnych ocen w 2 semestrze, więc obawiam się, iż wrócą te kreatywne zadania wymagające aktywności w formie siedzenia przy biurku i stukania w klawiaturę.
   A normalnie, na żywo nauczyciel był ogarnięty, lekcje wf były bardzo sensowne i urozmaicone.
    • iwoniaw Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 13:08
     kokoszka123 napisała:

     > A jak minister mowil, ze oferta zajec dla dziewczat to dramat, to ematka zionel
     > a ogniem.


     Nie kłam, ematka nie zionęła ogniem na powyższy cytat, tylko na zupełnie inny, twierdzący, że jeśli idzie o nadwagę wśród dzieci, to u dziewcząt "jest większy problem" (co jest kłamstwem, gdyż odsetek otyłych chłopców jest wyższy niż odsetek otyłych dziewczynek w każdej właściwie grupie wiekowej - i to patrz pani, mimo takich dysproporcji dostępnych zajęć zdaniem ministra...)

     Poza tym otyłość czy "tylko" nadwaga to jedno, a pozostaje jeszcze kwestia zdrowego kręgosłupa, silnych mięśni, właściwego bilansowania posiłków itd.
  • bei Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 09:08
   U nas z trzech godzin przed komputerem jest pół godziny- omawiają w jakich aktywnościach brali udział, i jakie mają nowe zadane. Czasem są testy wydolnościowe, uczą się wykonywać ćwiczenia poprawnie, mają rozgrzewki, rozciągania, elementy jogi, dostają ćwiczenia na początek dnia, na ćwiczenia w przerwach. Mieli tez prezentacje o różnych sportach (mój przekornie robił o rzucie karłem i biegach ze zbocza za turlającym się krążkiem serw)(historia sportu)
  • heca7 Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 09:13
   Druga klasa liceum. Syn zbiega rano w piżamie nerwowo się śmiejąc. Pytam o co chodzi? A on, że za dwie minuty ma wf na kamerce, ma wyjść z domu i iść na spacer, z kamerą. Jeśli ktoś tego nie zrobi to dostaną po jedynce albo będą musieli pisać referaty o różnych dyscyplinach sportowych. Wrzucił na siebie parę ciuchów, odpalił telefon i poszedł na spacer... do Żabki na hot doga big_grin
  • thea19 Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 10:35
   klasa 4 sp - pani wrzuca film albo prezentację i dzieci wysyłają odpowiedź na jakieś pytanie albo rozwiązują krzyżówkę. Lekcja trwa 3 minuty a dla chętnych można siedzieć do końca, bo pani jest. Rozmawiają sobie o tym jak spędzają czas wolny. Wszyscy mają chyba piątki.
  • kremikova Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 11:00
   Z wymaganiem rzeczywistej aktywności/ćwiczeń podczas lekcji WF jest pewien kłopot. Mam kolegę WF-istę (szkoła podstawowa) i sam boleje nad taka sytuacja, ale... Trudno wymagać od małych dzieci ćwiczeń przed kamerka, bo nie wiadomo kto jest wtedy odpowiedzialny za dziecko. Gdyby się coś stało (uderzenie, zasłabnięcie, cokolwiek) kto ponosi odpowiedzialność? A jeżeli dziecko jeszcze samo w domu - jak zorganizować pomoc, wezwać karetkę itp.
   Też miałam pretensje do nauczycieli WF za brak zaangażowania, ale teraz przyznaję, że częściowo mają związane ręce.
   • iwoniaw Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 14:17
    kremikova napisała:

    .. Trudno wymagać od małych dzieci ćwiczeń przed kamerka, bo nie wiadomo kto je
    > st wtedy odpowiedzialny za dziecko. Gdyby się coś stało (uderzenie, zasłabnięci
    > e, cokolwiek) kto ponosi odpowiedzialność? A jeżeli dziecko jeszcze samo w domu
    > - jak zorganizować pomoc, wezwać karetkę itp.
    > Też miałam pretensje do nauczycieli WF za brak zaangażowania, ale teraz przyzna
    > ję, że częściowo mają związane ręce.

    No właśnie, mało kto zwraca uwagę na takie kwestie, a to przecież jest realny problem. Podobnie jak to, że dziecko w pomieszczeniu, gdzie ma kompa z kamerką, wcale nie musi mieć warunków do bezpiecznego fikania nogą - na realnym wf-ie nauczyciel ma obowiązek (i wiedzę jak) asekurować ucznia i w razie czego udzielić mu pomocy, nie może mu też kazać wykonywać ćwiczeń w warunkach niebezpiecznych - a nad tym, jakie otoczenie uczeń ma w domu nie ma przecież żadnej kontroli...
    • aagnes Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 14:24
     i wlasnie dlatego wf tak wyglada, normalny nauczyciel nie bedzie kazał dzieciakom ćwiczyc jak na sali gimnastycznej i na dodatek dokumentowac to na filmikach. bardzo ubolewam, ze jest malo cwiczen, ale dzieci ani ich rodzice nie potrafia sami przeprowadzic lekcji wf.
    • glanaber Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 14:46
     Tak, to jest problem i faktycznie urządzanie uczniom ćwiczeń przed kamerką we własnych pokojach to kuszenie losu. Sytuacja bez wyjścia, tak naprawdę. Referaty i testy to kompletny bezsens, dodatkowe godziny w pozycji siedzącej z nosem w ekranie, a ćwiczenia ruchowe nie bardzo wykonalne. I tak już od prawie roku dzieci są pozbawione realizacji podstawy programowej z tego przedmiotu.
  • jusiakr Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 11:55
   U nas jest całkowicie przyzwoicie. Pani stara się robić jak najwięcej. Mają ćwiczenia, muszą prowadzić tabele aktywności, ostatnio Pani zaproponowała test Coopera. Mieli tez trochę teorii, mieli zajęcia o sytuacjach niebezpiecznych w sportach zimowych i jak im zapobiegać.
   Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczona.
  • segregatorwpaski Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 13:01
   Studentka - zajęcia online, ale odbywają się wszystkie od początku do końca, pełne 90 minut. Przed semestrem były zapisy - dyscypliny różne - wszystkie możliwe do zrealizowania online: np. pilates, zdrowy kręgosłup (był tłum chętnych), joga, stretching, callanetics, ABT, tai chi, modelowanie ciała, kulturystyka (wymagane jakieś hantle, sztangi własne), dance, coś z piłką, fat burning, trening funkcjonalny, TBC, zumba - pierdylion tego. Mimo, iż zajęcia wf zrealizowane mogły być też w kolejnych latach (może w formie stacjonarnej?) to wolne miejsca rozeszły się jak świeże bułeczki. Ludzi 'brali' co zostawało, na pilatesie córki jest grupa mw. pół na pół męsko-damska, a wydawać by się mogło że to raczej będą głównie kobiety. Po prostu 'dzieciaki' w tym wieku zdają już sobie sprawę jak ważny jest ruch, oni się już zasiedzieli przy tych kompach, odczuwają to w kręgosłupach i talii, każdy łaknie ruchu. Warunkiem uczestniczenia w zajęciach jest wysłanie podpisanego oświadczenia o ko konieczności włączonej kamerki, ćwiczeniach w czasie rzeczywistym.
   To co opisujecie to jakiś koszmar - można zrobić 45 minut lekcji online, przy kamerkach, ćwiczyć milion różnych opcji, musi się tylko nauczycielom chcieć. Dzieciaki pewnie niektóre zadowolone, bo ćwiczyć nie lubią, ale na Waszym miejscu walczyłabym z dyrekcją by zmobilizowała wuefistów w końcu do roboty!
  • arthwen Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 13:21
   U nas jest ok, no biorąc pod uwagę ograczniczenia.
   Na WFie ćwiczą, przed kompami, kamerki włączone, pan ćwiczy z nimi wink Do tego przygotował im zestawy do samodzielnego ćwiczenia po/przed/pomiędzy lekacjami, również takie typu 10 minut rozciągania.
   Raz na jakis czas mają 15 minut teorii. Mniej więcej raz na miesiąc/dwa mają testy sprawnościowe, pod kontrolą rodziców (rodzice się na to zgodzili tongue_out).
  • mama_i_zona Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 14:06
   Syn klasa IV, nauczycielka od w-fu to wychowawczyni, zajęcia mają 4x w tygodniu (w sumie 6 lekcji). Jedna lekcja tygodniowo to poznawanie zasad dyscyplin sportowych (mieli już piłkę nożną, siatkówkę i ręczną, teraz omawiają koszykówkę). Pozostałe lekcje to ćwiczenia, przy włączonej kamerce.
   Pani nauczyła ich ćwiczeń na zdrowy kręgosłup wykonywanych przy komputerze, na każdej lekcji w-fu wykonują je przez 10 minut. Reszta lekcji to różne ćwiczenia. Dodatkowo przy siatkówce i piłce ręcznej uczyli się odbić balonikami. Przy piłce nożnej - pluszaki podbijali kolanem.
   Oprócz tego mają zadania na świeżym powietrzu, które muszą udokumentować zdjęciem (na przykład budowa igloo) lub wynikiem z opaski czy z telefonu.
  • ga-ti Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 14:56
   4 lekcje w tygodniu, prowadzona na zmianę wysyłany materiał/ćwiczenia online. Materiał jest różny, zawiera filmiki, zdjęcia, prezentacje, trochę teorii różnych gier, muszę przyznać, że całkiem ciekawy.
   Ćwiczenia online polegają na tym, że pani ćwiczy z wykorzystaniem dostępnych w domu sprzętów, a towarzystwo siedzi przed kompem i ma bekę. No niestety, pani zmusić do włączonej kamerki nie może (w szkole jest zapis, że kamerka nie jest obowiązkowa), a młodzież z tego korzysta.
   Przykre to, ale prawdziwe uncertain
  • tereso Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 14:58
   Ja się cieszę że pan nie każe ćwiczyć przed kamerką. Nie mam doświadczeń że ktoś nagrał i wrzucił do sieci, ale to realne zagrożenie. Plus budzi się we mnie sprzeciw przed takim przymusem przyniesionym na grunt domowy. Natomiast kaszę pan zrzucać z aplikacji dane i nawet o dziwo syn to wykonuje. Ja ćwiczyłam przed kamerką z trenerem w marcu kwietniu, ale chciałam i w pełni ufałam trenerowi, zresztą o ile w pomieszczeniu przechodziła jego żona, zawsze zapowiadał to, robiliśmy przerwę i mówiłyśmy sobie dzień dobry, pomimo, że mogłam jej nie widzieć. Natomiast na oczy całej klasy nie chciałabym się wystawiać mając 16 lat i tak, to co innego niż na żywo.
  • mika.wika Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 15:10
   8 klasa, brak zajęć online, żadnych ćwiczeń przed kamerką, nic.
   Pan od wf przesyła ok 2 razy w tyg jakieś informacje, filmiki na yt. Uczniowie maja prowadzić dzienniczek aktywności i zapisywać codziennie jakie ćwiczenia wykonali. Raz w miesiącu syn przesyła tabelkę i dostaje 6. Jeśli ktoś nie wyślę dostaje 1. Był też jeden referat o sportach.
   Porażka i tyle.
   • saszanasza Re: Jak wyglądają lekcje w-f u Waszych dzieci? 03.03.21, 15:25
    mika.wika napisał(a):

    > 8 klasa, brak zajęć online, żadnych ćwiczeń przed kamerką, nic.
    > Pan od wf przesyła ok 2 razy w tyg jakieś informacje, filmiki na yt. Uczniowie
    > maja prowadzić dzienniczek aktywności i zapisywać codziennie jakie ćwiczenia wy
    > konali. Raz w miesiącu syn przesyła tabelkę i dostaje 6. Jeśli ktoś nie wyślę d
    > ostaje 1. Był też jeden referat o sportach.
    > Porażka i tyle.


    Ja to mam wrażenie, że nauczycielka od geografii jest lepsza w „wf”🙈 Ostatnio jako pracę domową zleciła by uczniowie wyszli na dwór i zrobili sobie zdjęcia😅

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka