Dodaj do ulubionych

masowa wycinka lasów

06.03.21, 12:21
jestem przerażona co się dzieje. Lasy są nie do poznania, te same ścieżki które mijałam jeżdżąc jesienią, teraz puste, ze stertami bali do wywiezienia. Wycinają piekne, zdrowe dorodne drzewa (a obok powalone dalej leży). Na śląsku trwa akcja w obronie starych ponad 100 letnich buków, które chcą wyciąć-strasznie mi to na sercu leży, bo to piekne, pełne majestatu miejsce. W mojej okolicy powycinali w pień zagajniki, które tłumiły hałas i kurz dobiegający od pobliskiej autostrady, a poza tym stanowiły niewątpliwy element estetyczny.....teraz tylko wystają pnie.
Uruchomiłam rower po sezonie zimowym i nie mogę wyjść ze zdumienia.
Czy mozna to powstrzymać??!!! Co oni wyprawiają, gdyby taką gospodarke prowadzili lata temu, zylibyśmy w betonowej pustyni.
Czemu nikt nie broni lasów!!! są tylko akcje prywatnych osób, które nie mają zbyt wielkich możliwości, gdzie ochrona środowiska??!! Co po nas zostanie? sad
Obserwuj wątek
  • sumire Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 12:32
   Zaraz ci tu przyjdzie mały fiołek i wytłumaczy, że te wycinki są okej, bo przecież sadzą nowe drzewka, a betonoza wcale nie jest taka zła.
   A serio, w ubiegły weekend przechadzałam się po "zrewitalizowanym" parku leśnym, w którym wycięto mnóstwo drzew i narobiono jakichś idiotycznych wyłożonych kostką placyków, nie wiadomo czemu mających służyć. Na moim osiedlu wycięto kilkudziesięcioletnie drzewa pod kolejny blok, który zapewne - z powodu wąskości działki - będzie tragicznie wyglądał i miał mieszkania jak wagony tramwajowe, ale Majchrowski woli deweloperów od przyrody. O tym, co się dzieje na Krzemionkach, szkoda w ogóle gadać.

   Władza dała przyzwolenie, poza tym wycinka drzew to jednak niezły biznes dla leśników, przy okazji Szyszki (niech mu ziemia ciężką będzie) dużo o tym pisano.
   • yuka12 Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 12:44
    W Poznaniu też wycięto. Kiedyś lubiłam centrum Poznania, bo miał o oddech i pomiędzy budynkami rosły drzewa. Beton tak nie przytłaczał. Niestety w imię nowoczesności wyburzono stare pawilony MTP, Adrię i Bałtyk, stary dworzec autobusowy i zabudowano wolne tory i teraz w lecie ta część Poznania wygląda jak betonowa pustynia. Nie mówiąc o tym, że autobusy mają przystanek na torach tramwajowych 🙄, bo geniusze z UM zgadzając się na przebudowy zapomnieli o własnych mieszkańcach.
    • barbibarbi Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 23:07
     Taki mamy klimat. No i do tego na drzewach można zarobić. Od góry to idzie, taka antydrzewna atmosfera, żyjemy w strasznych czasach, cofnęliśmy się kulturowo i cywilizacyjnie do epoki głębokiej komuny. Ostatnio dowiedziałam się od kuzynki, że w jej mieście zebrała się okręgowa komisja do spraw działek ROD i ta komisja (składająca się najczęściej emerytów) przeszła się po działkach i nakazała powycinać co dorodniejsze drzewa bo "działki to nie las". Palenie gałęzi na działkach im nie przeszkadza, brak kompostowników też, ale drzewa ich rażą!
      • barbibarbi Re: masowa wycinka lasów 07.03.21, 11:18
       Nie, chodzi o archaiczne podejście, że marchewka i pietruszka na działkach jest cacy, a drzewa są be. To już nie te czasy, mamy inne podejście do drzew niż 40 lat temu, ale oni się zatrzymali w swoich poglądach i wykorzystują obecny klimat do wycinania drzew.
   • maly_fiolek Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 09:28
    > Zaraz ci tu przyjdzie mały fiołek i wytłumaczy, że te wycinki są okej, bo przecież sadzą nowe drzewka, a betonoza wcale nie jest taka zła.

    Fakty - drzewo pozyskane przez lasy państwowe w ostatnich 4 latach:
    2017 42,2
    2018 - 45,66
    2019 - 42,37

    Za 2020 nie znalazłam twardych danych, ale ekolodzy piszą że ... wycięto mniej niż w poprzednich latach. Wg danych GUSu ilość drewna w lasach z roku na rok się zwiększa - wzrost jest zwiazany nie tylko ze zwiększeniem powierzchni obszarów leśnych ale równierz z tym że leśnicy wycinają 50-70% tego co przyrośnie. Reszta leży i czeka na przyszłe pokolenia. Oczywiście w miejscu wycinek w tym samym roku nasadza się nowy las.
    Poza tym widzę tu mieszanie dwóch obszarów zadrzewionych - lasów oraz terenów parkowych.
    Drzewa w parku jednak mają zupełnie inną rolę niż w lasach.

    www.money.pl/gielda/gus-wolumen-pozyskanego-drewna-spadl-o-7-1-r-r-do-42-37-mln-m3-w-2019-r-6527015256831617a.html
    wymiarki.zielonagora.lasy.gov.pl/skad-sie-bierze-drewno/-/asset_publisher/x9eK/content/nowy-plan-urzadzania-lasu-na-lata-2020-2029#.YEXdc-jPyUk
   • troompka Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 14:18
    to nawet nie chodzi o 1 las, przejechałam w sumie przez 3 miasta i wszedzie jest tak samo. To jest po prostu masowa skala i wiem, że w całej Pl sie tak dzieje.
    Wszystkie akcje prowadzone przez prywatne osoby popieram, wszystkie petycje podpisuje, jak trzeba sie bedzie do tych buków przywiązać to pojadę i to zrobię, ale to wszystko mało....i mało skuteczne.
    • demodee Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 14:51
     Jeśli lasy są wycinane całościowo, to prawdopodobnie są to lasy gospodarcze, które dziadek obecnego właściciela 100 lat temu zasadził, żeby późny wnuk mógł go ściąć i sprzedać drewno.

     I ten wnuk teraz ścina i sprzedaje, bo jak drzewa dalej będą rosły, to będą już się starzeć, próchnieć, stanowić zagrożenie dla spacerowiczów itd. Dlatego wszystko ścina i sprzedaje teraz, kiedy zysk z drewna jest najwyższy.

     Jeśli chcesz zachować drzewostan, to zamiast się przywiązywać do buków lub podpisywać petycje, zaproponuj właścicielowi odkup jego własności. Może się zgodzi, a Ty będziesz miała swój własny las, będziesz płacić podatki, patrzeć, jak szkodniki żrą korę, jak próchnica osłabia gałęzie, które łamią się pod wpływem śniegu i wiatru, a Ty będziesz się tych wiatrołomów musiała pozbyć.
  • aqua48 Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 12:51
   A KTO, prócz prywatnych ludzi ma bronić lasów skoro spółka Lasy Państwowe to mafia i państwo w państwie? Wiadomo nie od dzisiaj, ze PiS ma z nimi swoje interesy, swoich ludzi na stanowiskach itp. Za tej władzy zatem wycinają co i gdzie się da..a że komuś się to nie podoba, no cóż. Wszak kobietom i sędziom, restauratorom i hotelarzom, przedsiębiorcom i nauczycielom też się wiele spraw nie podoba. Taki mamy klimat.
  • asiairma Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 13:00
   No jak uratowali te lasy to chyba mogą trochę z nich korzystać? Tym bardziej, że w imieniu nasz wszystkich, szczególnie dzieci. Chyba lepiej tak, niż to co planowało PO!
   wpolityce.pl/polityka/541975-plan-po-sprzedac-lasy-by-zaspokoic-zydowskie-roszczenia
   Mi też płakać się chce na spacerach.
   • araceli Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 14:55
    asiairma napisała:
    > No jak uratowali te lasy to chyba mogą trochę z nich korzystać? Tym bardziej, ż
    > e w imieniu nasz wszystkich, szczególnie dzieci. Chyba lepiej tak, niż to co pl
    > anowało PO!
    > wpolityce.pl/polityka/541975-plan-po-sprzedac-lasy-by-zaspokoic-zydowskie-roszczenia

    Świeżutki najazd rządowych troli big_grin

    Jak uratowali przed urojoną sprzedażą to teraz mogą zniszczyć. "Logika" suwerena big_grin
  • lajtova Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 16:16
   Jesteśmy na weekendowym wyjeździe w małej miejscowości na Pałukach. Wokół same jeziora i lasy. Niestety tak kilometr od nas kawał lasu zniknął. Wszystko zniszczą te pisowskie śmieci.
   • lellapolella Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 16:59
    Dokładnie, zniszczą wszystko. Mieszkam w lesie i takiej skali cięcia nie pamiętam, nawet za poprzednich rządów PiS, choć też wtedy się rozpędzali. Co gorsze, przedtem po wycince, las doczyszczali ludzie ze wsi, wyrabiając tzw. gałęziówkę na opał, teraz wszystko jest mielone przez ogromne maszyny i wywożone bóg wie gdzie. To Isengard.
     • maly_fiolek Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 12:56
      > Heh. Jakby mi odcieli nogę to powinnam się cieszyc, że reszta została
      Raczej jakbyś część swoich włosów odcięła i sprzedała na peruki, a córce by się nie podobało bo nie wyglądasz jak dawniej.
      • thea19 Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 13:57
       to przypomnij nam ile czasu rośnie pół metra włosów a ile lat rośnie drzewo w lesie zanim zostanie ścięte. Napisz jeszcze jaki wpływ na środowisko mają drzewa a jakie włosy i skutki obcięcia włosów porównaj z wycięciem drzew.
       • maly_fiolek Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 14:33
        > Napisz jeszcze jaki wpływ na środowisko mają drzewa a jakie włosy i skutki obcięcia włosów porównaj z wycięciem drzew.
        Wycięcie 1-2% lasu nie ma praktycznie żadnego wpływu na otoczenie. Bo pozostałe 98-99% jest niezmienione. Albo i wpływ będzie pozytywny dla bioróżnorodności - w młodym lesie żyją inne gatunki niż w starym - np. grzyby. Za 15 lat jak będziesz szła to zobaczysz całkiem spore drzewa, a za 40 nie będziesz widzieć różnicy (o ile dożyjesz).
        Swoją drogą fajnie jest patrzeć na sadzonki które kiedyś posadziłam z ojcem a teraz są one sporymi drzewami - 30 letnimi smile. Moje dzieci skorzystają smile.
        • thea19 Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 17:49
         taaa, wycinają 1-2% lasu, wiesz co, bajki opowiadaj dzieciom a wypociny z kurwizji suwerenowi. Jeszcze napisz, że zwierzęta z wyciętego lasu też muszą zniknąć by dać miejsce nowym.
     • maly_fiolek Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 14:59
      >Czemu powinna? Na opał??
      Na opał to w każdym wieku, a już prawie na pewno na opał pójdzie drzewo ponad 100 letnie, bo są one zwykle spruchniałe w środku sad.
      Na przykład dla sosny najwyższe ceny uzyskuje się za 60-100 letnie drzewa, czas wzrostu zależy od gleby. Stąd wynika że wyciąć należy 1/60 - 1/100 czyli 1-2% lasu.
      Tyczy się to obszaru zadrzewionego przeznaczonego na uzyskanie drewna, a nie parku czy rezerwatu przyrody.
  • szaszka Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 18:11
   A wiecie po co tyle tną? Bo Rydzykowi kasa musi się zgadzać!
   www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Flasy-panstwowe-hojne-dla-fundacji-ojca-tadeusza-rydzyka-znamy-kwoty-6614468847057536a&src01=e345d
   • yuka12 Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 19:37
    Przecież Mścice wciąż się powiększają i z roku na rok las niknął, polanki się zwiększały, a na polankach rosły piękne (i zapewne drogie) domy. Teraz też o to chodzi. Z drewna będą pieniądze, ziemię się sprzeda deweloperom, komuś sumka w banku urośnie.
    Tylko lasu żal, bo piękny był 🙁. I potrzebny Koszalinowi.
    • pitupitt Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 23:25
     Mścice powiększają się w kierunku do morza. Odkąd pamiętam, las zaczynał się zaraz za stacją benzynową, na której swego czasu urzędował "Batman" i tak zostało do dzisiaj.
      • yuka12 Re: masowa wycinka lasów 07.03.21, 00:24
       Naprzeciwko stacji i koło niej był kawałek lasu. Teraz obok stacji prawie nic nie zostało, a naprzeciwko jest pięknie zabudowana polana 😏. Wycięto kawałek lasu przy wjeździe do Koszalina, w zasadzie za każdym razem, jak tamtędy przejeżdżam, las jest coraz mniejszy i przerzedzony. W samych Mścicach też powycinano/poprzecinano zagajniki, a w stronę Mielna powstają coraz nowe domy kosztem pól i drzew. Jakby nie można było tych zagajników zostawić i domy budować obok. Ale jak ktoś wyżej wspomniał - wycinkę widać wszędzie.
  • stwory_z_mchu Re: masowa wycinka lasów 06.03.21, 22:39
   Jest Moratorium dla drzew: moratoriumdladrzew.pl/?fbclid=IwAR0qzDJiQaFNs6w3407CAy_Rop137lpIjzsMSZJGcClf0T_mGKQSrlr2A7A
   podpisy pod petycją do jutra.
   Ja mam mega nieekologiczną gminę (w środku wielkiej puszczy sad ). U nas LP tną na potęgę, wszędzie zrywka i ścinka, drogi poryrane ciężkimi maszynami.
   Są inicjatywy takie jak Wilczyce, Inicjatywa Dzikie Karpaty etc.
   Na FB profil Chrońmy drzewa.
   Coraz więcej ludzi włącza się w takie działania.
   Ja ze znajomym z proekologicznej fundacji działamy lokalnie, mamy wielki i piękny, niszczejący park do uratowania - część robimy we własnym zakresie, część z funduszy dla ngosiów. Kropla w morzu.
   Też mnie to zadziwia, jak bardzo ludzie nie kumają takich rzeczy jak to, że drzewa mega korzystnie działają na środowisko wokół siebie (szczególnie stare).
   Z ciekawostek - ostatnio do znajomego (to dość znana w PL fundacja, bo jako jedna z pierwszych zaczęła blokować wycinkę PBiałowieskiej) zadzwoniła pani z mega dużej nstytucji finansowej, czy możemy im pomóc w sadzeniu lasu. Z trudem udało ją się przekonać, że o wiele mądrzej jest ratować stare zadrzewienia, znajomy znalazł piękną, historyczną aleję (bardzo związaną z Chopinem) - od kilku miesięcy trwa walka z konserwatorem zabytków, gminą i zarządem dróg i KAŻDY z urzędów kładzie kłody pod nogi, w końcu nam się ta instytucja wycofa sad
    • stwory_z_mchu Re: masowa wycinka lasów 07.03.21, 00:45
     Ej, ale napisz, że sobie ze mnie żartujesz, przecież to podstawowa wiedza:
     1. ze szkoły,
     2. z mnóstwa popularnych gazet (wrzuć sobie w googla "stare drzewa korzyści" a wyskoczy milion artykułów (wcale nie tylko) naukowych
     3. z własnych obserwacji (w mieście - plac zabaw z drzewami i bez - który lepszy w trakcie upału? ulica z drzewami i bez - j/w? gdzie jest zieleń? na terenie wiejskim - teraz mieliśmy mocno śnieżną zimę, jak wiało to przy drogach z zadrzewieniami na linii drzew tworzyły się wielkie skarpy śniegu, takie bariery, gołe drogi przy polach były równiusieńko zasypane, tak, że drogi nie było widać)
     4. jeśli ktoś skusi się na obserwację ptaków/zwierząt to jednak w zadrzewionych miejscach (parki, lasy) odnajdzie więcej gatunków niż na niezadrzewionych placach,
     pierwsze lepsze linki z googla rozszerzajaće temat: www.salon24.pl/u/magazyn/946223,zielen-aglomeracyjna-potrzeba-nam-w-miastach-duzych-drzew-a-nie-sadzonek
     drzewa.org.pl/publikacja/dlaczego-warto-sadzi-drzewa-rola-drzew-w-naszym-otoczeniu/
     I mega polecam profil www.facebook.com/Spo%C5%82eczna-Rada-Parku-Grabiszy%C5%84skiego-1686887374730227 - pokazują, jak w mieście można działać proekologicznie na przykładzie Parku Grabiszyńskiego we Wrocławiu, to co tam się w niektórych przestrzeniach zadziało to jest magia.
  • lea_233 Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 14:38
   Tną bo drzewa stare i zagrażające zwaleniem ? Tną bo rośnie zapotrzebowanie na papier i drewno jako że staramy się ograniczać plastik? Ciekawa jestem kakie argumenty mają "drwale".
  • trzebasiebawic Re: masowa wycinka lasów 08.03.21, 15:01
   Przykro mi, że jesteś przerażona. Ja nie jestem przerażona, a już pogodzona z ludzką działalnością.
   Fakty są takie, że dla własnych korzyści, wygód tu i teraz niszczy się środowisko. Korzystamy w jakiś sposób wszyscy. Jedni mniej, inni bardziej. Odbije się to na nas jako tako, więc ani specjalnej ochoty do walki ani powagi sytuacji to nie wzbudza. Problem będą miały przyszłe pokolenia i to one nagle się obudzą w dość parszywej rzeczywistości. Jedynym ratunkiem dla nas jest znalezienie innej planety. Trochę nam zajmie jej skolnizownaje i zniszczenienie więc gra zacznie się od nowa. Cieszę się, że nie będę musiała tego widzieć.
  • narita04 Re: masowa wycinka lasów 09.03.21, 12:27
   Świetnie że chcecie patrzeć na ręce LP. Zwłaszcza przy obecnej władzy. Rozumiem, że ludzie są emocjonalnie związani z łase, z krajobrazem, który on tworzy. Ale mam kilka pytań :
   -lepsza podłoga z drewna lub jego pochodnych czy z plastiku i jego pochodnych?
   - lepsza jednorazowa papierowa torba/kubek/wykałaczka czy plastikowa?
   -gdzie się produkuje plastik i jakie są uboczne substancje powstałe przy tym?
   -gdzie powstaje drewno i co mamy przy okazji?
   - kto weźmie na utrzymanie ludzi zatrudnionych przy szeroko pojętym przetwórstwie drewna? To tylko kilka zdroworozsądkowych pytań do wszystkich obrońców drzew w lesie.
   Trzeba rozróżnić drzewa w mieście i drzewa w lesie-spełniają różne funkcje. Chcecie krucjaty? Proszę bardzo - może niech jej celem będą osoby, które wykładają 100%powierzchni swoich działek kostką. Bo jakby trawa była to by i życie było. Słaby cel? Może osoby sądzące same tuje na swoich działkach. Obcy gatunek, nic się nie pożywi. Niech sądzą sosny, modrzewie, brzozy. Ojoj trzeba sprzątać? Obronę przyrody zacznijmy od siebie. Bronimy drzew, ale jak na nich usiądą gawrony, które w nocy ob***ją mi auto, to polecimy do Spółdzielni z podaniem o wycięcie.
   I jeszcze coś - tekst że wycinają zdrowe a zostawiają suche i przewalone, ma wyjaśnienie. To martwe drewno jest domem dla wielu organizmów. No i ktoś tu się pisze na meble z takiego suchego nadgniłego drewna?
   Rozsądek, rozsądek i dopiero emocje.
   • stwory_z_mchu Re: masowa wycinka lasów 09.03.21, 15:04
    Bzdury piszesz.
    W dużej mierze bunt jest przeciwko wycinaniu starych drzew, których wartość przyrodnicza przeważa nad produkcyjną. To są starodrzewia Puszczy Białowieskiej, Puszczy Karpackiej, lasów w obszarach chronionych pod kątem siedlisk lub ostoi zwierzyny. To jest dzisiaj podpisany aneks do PULu Browsk i Białowieża.
    Teraz lesnicy powinni już mieć opracowany SENSOWNY plan przebudowy lasów w kraju, ciąć maksymalnie dużo sosny, trochę brzozy i świerka, bo ze względu na zmianę stosunków wodnych w ciągu kilkudziesięciu lat te gatunki wylecą (być może w podobny sposób jak świerki w białowieskiej), za to sadzić więcej dębów, buków, lip, klonów. A tną jak leci.
    Nie zadrzewia się dolin rzek, słabo promuje zadrzewienia śródpolne, nadal panuje urzędnicza wizja wywalenia wszelkich alei wzdłuż jezdni. Mądre gospodarowanie przyrodą w tym kraju leży i kwiczy.
    • narita04 Re: masowa wycinka lasów 09.03.21, 16:44
     Przebudowa lasów trwa już od minimum 20 lat. Sosny sądzi się coraz mniej na rzecz gatunków liściastych. Monokultury są zastępowanie drzewostanami zmieszanymi. Nie ma wycinek na wielkich powierzchniach jak za komuny. Leśnictwo się zmienia, ale efekty tych zmian będą widoczne dopiero za jakieś 80 lat. I pamiętać trzeba że 100 lat to nie jest żadne halo w przypadku większości drzew.
     • stwory_z_mchu Re: masowa wycinka lasów 09.03.21, 21:17
      To słabo idzie ta przebudowa od 20 lat, ciągle mamy bardzo za dużo sosny w wieku rębności. Poza tym w Polsce ciągle jadą zrębami zupełnymi, które latami leżą odłogiem, jak kartofliska, to nie jest żadną przebudowa - mega rzadko widzę w lasach zręby gniazdowe (wycina się kółko ok. 12ar o nasadza później różne gatunki). Albo dodanie pięter w lesie. Leśnictwo to dalej stare dziadki na SGGW produkujące kolejne pokolenia starych dziadków, młodych tylko rocznikowo, nie mentalnie.
      I to jest jedna kwestia widocznych wycinek w kraju. Druga kwestia to duże i stare drzewa (właśnie powyżej 100 lat, bo takie drzewa naprawdę dużo dają w mieście) na terenach zurbanizowanych. Nowymi nasadzeniami nie ma szans uzyskać takiego efektu jaki ma jedno wycięte stare drzewo.
      Wsrod urzednikow panuje jakieś poronione przekonanie, że drzewo to problem.
      • narita04 Re: masowa wycinka lasów 10.03.21, 08:55
       A skąd mamy za dużo sosny w wieku rebnosci? To nie jest przypadkiem spadek po wojnie, rabunkowym pozyskaniu przez okupantów i zalesieniach powojennych? Zręby trzeba odnowić w ciągu chyba2- 5 lat, czyli z tym kartofliskiem to przesada., Sporo jest odnowień naturalnych. A gniazda? Wystarczy spojrzeć na zdjęcie satelitarne kawałka lasu i właśnie widać sporo gniazd. Drzewa w lasach jak już pisałam spełniają inne funkcje. Trzeba chronić stare i nasadzać młode. No ale chcemy mieszkać w centrum, w nowym budownictwie...
       • stwory_z_mchu Re: masowa wycinka lasów 10.03.21, 18:54
        Narita, a kiedy oglądałaś zdjęcia satelitarne? Obejrzyj sobie okolice Czerska i Bory Tucholskie (oprócz parku), Puszczę Notecką, okolice Zielonej Góry, w sumie dowolny kompleks leśny sobie obejrzyj i pokaż, gdzie masz przewagę gniazd nad zrębniami o dużej powierzchni.
        Ja mieszkam w puszczy, tu na co dzień przejeżdżam koło karczowisk, wycinek i już lata to leży odłogiem, takie rany wielkie. Ponieważ wywożą drewno i wszystko jest przeorane gąsienicami harwesterów naturalne odnowienia są trudniejsze, zazwyczaj zarasta to trawą i gatunkami inwazyjnymi (nawłocią, erechitites jastrzębcowaty i nawet topinambur etc).
        • narita04 Re: masowa wycinka lasów 11.03.21, 13:48
         Wiem, że to nie miarodajna odpowiedź, ale w mojej okolicy są widoczne na zdjęciach satelitarnych właśnie gniazda. Las wygląda jak ser szwajcarski i nawet było zapytanie do miejscowego nadleśnictwa w tej sprawie. A zręby są sprawnie odnawiane, nawloc raczej przy torach i na nieużytkach. Ją bardzo promują pszczelarze. A co do lasów państwowych, znam sytuację gdy miejscowa ludność wystąpiła o uznanie fragmentu lasu za cenny. Sąd nakazał nadleśnictwu wstrzymanie wycinki na tym obszarze. Wszystko było logicznie i merytorycznie uzasadnione.
         • stwory_z_mchu Re: masowa wycinka lasów 11.03.21, 22:56
          Poczekaj, bo już nie wiem, czy my się zgadzamy, czy wręcz przeciwnie tongue_out
          Są niewielkie obszary zrębów gniazdowych, ale o wiele więcej jest zupełnych.
          Na przebudowę mamy jakieś 50-70 lat w zależności od tempa odwadniania (a niestety trzeba nawet walczyć o bagna i torfowiska biebrzańskie, bo LP mają jakąś debilną koncepcję rowów odwadniających (np. w rejonie Bagna Wizna)), ale póki co LP nie jedzie jakąś sensowną koncepcją tylko się zacięli na wycinanie tego, co nie trzeba zamiast robić dobrze swoją robotę (bo zręby zupełne dają większą $$ przy mniejszej pracy).
          Spieprzanie sprawy przez LP już powoli staje się epickie i to jest jedna strona medalu.
          Druga strona medalu to drzewa w mieście. To już w ogóle kuriozum, bo od lex szyszko jest totalne pozwolenie na cięcie wszędzie i wszystkiego.
          1. drzewa na placu zabaw - zagrożenie! - skrócić o głowę
          2. drzewa wzdłuż ulic miejskich - wypad (w sumie nawet nie wiem, czemu najczęściej, pewnie coś poszerzają lub robią ścieżki rowerowe i kolejne parkingi)
          3. aleje drzew wzdłuż szos - wypad, bo przecież wypadki (to nic, ze badania np. z DE pokazują, że im więcej "przeszkadzaczy" tym mniej wypadków, bo ludzie ostrożniej jeżdżą)
          Mnie już trzepie, jak jadę gdziekolwiek i widzę drzewa albo pomazane fosforyzującym sprejem albo już pocięte.
          Sama kupiłam działkę z domem (stuletnim) i drzewami (też stuletnimi). Niestety część z nich to brzozy, więc już jest duże zagrożenie, że polecą, więc wzywałam arborystę z tomografem, żeby mi sprawdził te drzewa. To nie jest jakieś wielkie halo, żeby takie drzewa chronić, ale gminy skąpią na to kasy, więc łatwiej ciąć wszystko, co ma dziuple, przepróchnienie albo chociażby krzywo rośnie uncertain
          • narita04 Re: masowa wycinka lasów 12.03.21, 09:37
           Myślę, że bardziej się zgadzamy 😉
           Co do drzew w mieście, przy drogach itd zgadzam się z Tobą w 100 %. Jedna uwaga odnośnie lex Szyszko-moim zdaniem nie było skrajnie głupie, tylko zostało źle wykorzystane. Mam działkę, na niej sosnę, która chcę wyciąć bo costam. No i nie mogę bez pierdyliarda zgód. Lex Szyszko to umożliwiało, umożliwiało rozporządzanie moją własnością, moją sosną, którą zasadzilam. A że deweloperzy wykorzystali to bez skrupułów to już inna bajka.
           Co do zrębów zupełnych - na obszarach Natura 2000 gdzie występuje lelek kozodoj są obowiązkowe. Wpisane do zadań ochronnych tego gatunku.
           Lasy Państwowe pod wpływem opinii publicznej bardzo się zmieniły w ostatnich latach. Niestety nie mają szczęścia do władz. Szyszko rozpierdaczyl wszystko, a obecny dyr to taki Adrian który tylko umie się modlić. Poprzedni był sklerotykiem, który zatrzymał się w latach 70tych. Nadania polityczne, a osoby które chcą coś zmienić są spychane na margines.
          • narita04 Re: masowa wycinka lasów 12.03.21, 09:45
           O bagnach się nie wypowiem, bo się nie znam i nie znam tematu.
           W temacie gmin - ze swoją toczę od roku batalię o uznanie alei lipowej za pomnik przyrody. Gmina wymyślą wciąż nowe przeszkody. Ostatnio zaśpiewali 20 tys. za podkład geodezyjny i konserwację. Nawet w RDOS twierdzą, że wójt z byka spadł.
  • kaki11 Re: masowa wycinka lasów 09.03.21, 20:19
   Straszne to jest sad niestety cóż można z tym zrobić? lasy państwowe... sad Sama odwiedzając rodzinny dom jestem w szoku jak dużo lasu zniknęło na drodze dojazdowej do wsi. Tym bardziej, że słyszałam, że w tym roku po drugiej stronie drogi też mają podobne ilości wyciąć....
  • figa_z_makiem99 Re: masowa wycinka lasów 10.03.21, 00:13
   Ludzi zgubi chciwość, obserwuję Gdynię od kilkunastu lat. Kiedyś miasto ludzkiej wielkości, gdzie można było przyjemnie żyć, wycinają lasy, wszędzie budują apartamentowce i plomby, znikają drzewa bo przeszkadzają za oknem mieszkańcom. Samochodów przybywa, tworzą się coraz większe korki a zieleni ubywa, trzeba poszerzać drogi kosztem terenów zalesionych. Wykończy nas smog i chemiczne jedzenie.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: masowa wycinka lasów 11.03.21, 23:53
   Bo Lasy są gospodarstwem, u nas wycinają i sadzą, wycinają i sadzą.
   Poczytaj o wieku rębności drzew, tak lasy się uprawia jak ziemniaki.
   Tylko w parkach narodowych nie uprawia się drzew.
   Są rzeczoznawcy "leśni" i robi się normalne wyceny lasu.
   Drzewo powalone i zjedzone przez korniki jest nic nie warte ani pod względem opałowym ani stolarskim, tylko zdrowe drzewa w wieku rębności są oki. Wcześniej nim las stanie się prawdziwym lasem robi się zabiegi typy przecinki, żeby drzewa mogły pięknie rosnąć. To po czym chodzisz dziś zachwycajac się sto lat temu sadził twój pradziad a dziad i ojciec przecinał, ty wytniesz i zasadzisz twój syn poprzecina i tak w kółko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka