Dodaj do ulubionych

Wybór szkoły średniej

10.03.21, 23:29
Mam pytanie o wybór szkoły średniej dla chłopca bardzo uzdolnionego matematycznie, ukierunkowanego na przedmioty scisłe, ale ogólnie również bardzo dobrze uczacego się (świadectwo co roku ze średnią ponad 5 w szkole z opinią placówki ambitnej).
Bardzo lubi gry komputerowe, czas przed komputerem i sport. Nie ma przedmiotow czy tematów, ktorymi bylby szczególnie zainteresowany poza piłka nożną i tymi różnymi grami. Przegladal str9ny internetowe tych liceow i technikum, plany lekcji i wniosków jak na razie nie wyciaga. Dostrzega plusy i minusy obu wariantów.
Czy nastawiałybyscie sie w takiej sytuacji na najlepsze licea w miescie o profilu scisłym typu mat-fiz, czy technikum z czołówki rankingu o profilu informatycznym?
Wiem, ze to nie decyzja matki, a dziecka, ale jako rodzice możemy mieć spory wpływ na ten wybor. Czuje, jaka ciaży na nas odppwiedzialność.
Obserwuj wątek
      • mag1_k Re: Wybór szkoły średniej 10.03.21, 23:47
        Na razie jednomyślnie..
        z racji tego, ze sama skończyłam dobre liceum, to rozwiazanie jest mi bliższe. Znow maz mial droge edukacji krętą i dluższa, km świetlne od LO, a to mu nie przeszkodziło w karierze zdecydowanie powyżej średniej.
        Pisze tu, bo potrzebuję wiecej obiektywizmu, a w domu.tylko dwie dorosłe opinie ...
          • mag1_k Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 00:04
            Własnie tak przypuszczalam..
            Nie chce go zmarnować w technikum. Widze, ile potrzebuje motywacji, ahy sie uczyć przy towarzystwie w sporej czesci olewajacym system. Odnosze wrażenie, ze w b.dobrym LO trafi na ludzi z podobnym nastawieniem i ambicjami.
            Pamietam jaki to byl przeskok z podstawowki do LO pod kazdym wzgledem te dwadziescia pare lat temu.
            • arwena_11 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 08:22
              Tu się możesz przeliczyć.

Szok po podstawówce - to zależy od liceum. I nie chodzi o jego miejsce w rankingu, ale "dewizę" szkoły.

Mój syn skończył LO z dewizą "co cię nie zabije to cię wzmocni", czyli wbijamy cię w ziemię, na poziom -2, żebyś sobie nie pomyślał, że jesteś dobry. Jak nie rokujesz zdania rozszerzonej matematyki na ponad 80% - to się żegnamy. Nawet masz dwie bramki - sam opuszczasz szkołę i nie tracisz roku, albo nie zdajesz. Wybór należy do ciebie big_grin.
              Szkoła dla osób z silną psychiką i mających wywalone na oceny.

Inna rzecz - że nigdy się tak nie wybalował jak przez 3 lata liceum big_grin.
    • katriel Re: Wybór szkoły średniej 10.03.21, 23:48
      A jakie w ogóle widzicie argumenty za technikum?
      Bo jak dla mnie, to z tego opisu narzuca się wybór dobrego liceum; ale skoro bierzecie pod uwagę technikum i jest to dla was nieoczywisty wybór, to być może zachodzą jakieś okoliczności, których nie wymieniłaś (bo ci się np. wydały oczywiste), a które zmieniają sytuację.
      • mag1_k Re: Wybór szkoły średniej 10.03.21, 23:58
        W technikum inf. od samego początku sa przedmioty konkretne zwiazane z informatyka, programowaniem itp. Jest zdecydowanie mniej humanistycznych typu biologia, historia, ktorych serdecznie nie znosi. Ma z nich zawsze piatke, ale widze ta niechec, kiedy do nich zasiada..
        Po maturze mialby juz konkretny zawod, gdyby z jakiegos powodu nie chcial kontynuować studiów. Kierunkowa szkoła średnia pozwala na szybsze ogarniecie sie i ukierunkowanie w przyszlej pracy, czy przy wyborze kierunku studiów.
        • bergamotka77 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 00:46
          No ale skoro jest dobry to pewnie na wyksztalceniu średnim nie poprzestanie. Jak lubi matmę i chce mieć na wyższym poziomie to dobre liceum mu da więcej możliwości. Nawet maturę zda lepiej w takiej szkole.
        • asia_i_p Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 08:02
          No i tu jest problem, bo rzeczywiście w czteroletnim liceum te biologie, historie, chemie ciągną się prawie do końca i widzę, jak w drugiej klasie pochłaniają energię uczniów i bardzo utrudniają skupienie się na przedmiotach kierunkowych i rozwój zainteresowań.

Po drugiej stronie jest jednak kwestia, czy syn jest gotowy zdawać maturę w wieku lat 20 i wciąż być uczniem, kiedy jego rówieśnicy będą już studentami.
              • arwena_11 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 08:59
                Ja też nie. Problemem ( który jednak można łatwo rozwiązać ) może być zmiana zainteresowań.

Pewnie też dobrym rozwiązaniem dla techników byłoby rozdzielenie matury i egzaminów zawodowych.
                Jak byłam w liceum - kilka moich koleżanek poszło do liceum medycznego. Tam było tak, że po 4 latach pisało się maturę ( nie pamiętam czy obowiązkowo ) a ostatni rok to przygotowanie tylko do egzaminów zawodowych. Była też możliwość zdawania na studia po maturze i nie podchodzenia do egzaminów zawodowych. Jedna koleżanka po 4 latach próbowała dostać się na medycynę. Nie udało jej się - wróciła na ostatni rok do szkoły i jednocześnie sama przygotowywała się do egzaminów. Po roku zdała dyplom i jeszcze raz próbowała dostać się na medycynę. Tym razem się udało.
                • hanusinamama Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 10:16
                  Co innego liceum medyczne co innego technikum moim zdaniem. Dzieciak jak jest umysłem ścisłym a nie humanistycznym...to mu się to nie zmieni. Masa dzieciaków juz na etapie 7-8 klasy to wie. W takiej sytuacji dobre technikum to świetny wybór.
        • mag1_k Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 00:09
          Mysle ewentualnie o technikum o profilu informatycznym z czołowki w województwie.

I to akurat argument meża, ze na politechnice ci po technikach byli lepiej zorientowani w tematach.
          Ale z matematyka ponoc gorzej sobie radzili
          • mamtrzykotyidwa Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 08:43
            W informatycznym technikum matma powinna być na wysokim poziomie, a nawet jeśli się okaże, że nie jest, to korki załatwisz na rok i nadrobi straty.
            Jeśli syn jest zdecydowany na zajmowanie się informatyką, to posłałabym do technikum.
            Technikum da mu podstawy, których na żadnych studiach nie uczą.
            Da mu zajęcia praktyczne, których na żadnych studiach nie ma.
            Da mu praktyki zawodowe, gdzie być może nawiąże znajomości i będzie pracował całe studia.
            Nauczy się od podstaw zawodu, będzie mógł z zawodzie pracować już w czasie studiów i będzie miał zdecydowana przewagę nad tymi, którzy będą mogli w tym czasie dorabiać kelnerując, albo którzy zaczną pracować dopiero po studiach.
            No i jeśli się okaże, że z jakichś powodów nie pójdzie od razu na studia, to będzie miał już konkretny zawód i zarobi dobrą kasę, a nie 2 tys w biedronce.
            A może zechce pójść najpierw do pracy, a potem na studia zaoczne, albo wieczorowe?
            Może zechce się dalej uczyć nie na państwowej politechnice, tylko w jakieś prywatnej szkole informatycznej(są takie, które są lepsze od politechnik), to będzie miał kasę, żeby za tę szkołę płacić, bo będzie umiał ją zarobić.
            Popieram twojego męża.
          • hanusinamama Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 08:52
            U meża na kierunku informatycznym tez było kilka osób po technikum. Byli zadowleni ze poszli do technikum. Mąz był po LO i w sumie teraz mają podobne prace. Ale jeżeli dobre technikum to jest to dobry wybór. Tylko ze to wybór dziecka...
        • asia_i_p Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 07:56
          No coś podobnego mówił mi mąż. Że o ile przez pierwsze dwa lata on dawał radę (względnie) lekko na teoretycznych, a koledzy po technikach się męczyli, o tyle od trzeciego roku na praktycznych oni mieli lekko, on się męczył. Mąż jest po mat-fizie w czternastce, to bylo wtedy najlepsze liceum z tym profilem we Wrocławiu. Tym niemniej, liceum, więc kiedy zaczęły się laborkami dziękował niebiosom za partnera w grupie po technikum, bo mówi, że nie wiedziałby, od czego w ogóle zacząć łączenie tych kabli.
    • ursula.iguaran Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 07:07
      A ja się nie zgodzę z wszystkimi.
      Byłabym za technikum. Te z czołówki kraju wcale nie odstają od liceów. A nie samą matematyką człowiek żyje. Ja chdziłam do liceum, mój mąż do technikum. Oboje dostaliśmy się na studia.
      Po technikum masz zawód, sama piszesz, że przedmioty dla syna ciekawsze.
    • smillla Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 07:39
      Ja bym wybrała dobrą szkołę najbliżej domu. Niezależnie, czy liceum, czy technikum. W porządnej szkole średniej jest dużo pracy, a syn dorasta i powinien mieć czas na wyspanie się i spotkania z kolegami/dziewczyną, więc lepiej, żeby nie dojeżdżał godzinami do szkoły. Nauka ważna, ale zdrowie i rozwój społeczny też bardzo się liczą.
    • edycja_kopiuj_wklej Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 07:44
      Raczej liceum, a moze jest w waszym miescie liceum z profilem informatycznym. Technikum, możliwe, zależy, czy naprawde informatyczne, czy tylko tak podciagniete. Np mechatronik z Warszawy jest naprawde super i nawet bym umiesciła go na liscie swojego dziecka wyzej niż Batorego.
      Z drugiej strony w malych miejscowosciach technikum informatyczne, moze nei miec sprzetu i najwazniejsze- dobrych nauczycieli. Najlepiej sprawdzac opinie i oplimiady informatyczne.
      No i oczywiscie, to ze ktos lubi grac, nie oznacza, ze bedzie dobrym informatykiem. Czy wczesniej uczyl sie jakiegos jezyka, pythona, c++ ? Ma punkty w konkursach?
      Bo np w Warszawie np do takiego Staszica to bez przynajmniej laureata nie ma co wpisywac dziecka.
      A tak ogolnie to za chwile zaczna sie pojawiac dni otwarte (pewnie tylko zdalnie) wiec niech przy wybranych szkolach zacznie pilnowac terminow.
      Tu masz obecne wyniki z olimpiady informatycznej
      oi.edu.pl/l/28oi_2etap_wyniki/
      Jesli liceum lub technikum jest i to najlepiej pare razy to znaczy ze poziom informatyki wysoki
      • hanusinamama Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 09:12
        Oboje z męzem jesteśmy po polibudzie, oboje po LO. I kazde z nas miało znajomych na kierunku po technikum ( on po elektrycznym ja po chemicznym) i ci ludzie wymiatali. Oczywiscie zalezy jakie technikum jest...ale LO nie zawsze jest lepszym wyborem. Ja do tego chemicznego miałą w cholere daleko a ceniłam sobie swój czas smile ale jakbym miała bliżej poszłabym tam.
        • mag1_k Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 12:56
          No własnie, a on niczym sie szczegolnie nie interesuje oprocz pilki noznej, grami on line z grupa kolegow i jest po prostu swietny z matmy (a pewno najlepszy w szkole, jedyny od 20lat dostal od matematyczki szostke na koniec).
          Nie wiem czy to wystarczajacy powod, aby go kierowac do technikum inf. Mechatronicznego porzadnego u nas nie ma.
    • ela.dzi Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 09:49
      Bardzo ciężko ocenić. Ja kończyłam liceum, mąż technikum. Ja studiowałam informatykę na wydziale matematycznym, mąż na informatykę na wydziale elektroniki. Na mój profil bardziej przydało się liceum, męża technikum. Gdyby nasze dzieci miały podobne zainteresowania, to raczej będziemy ich namawiać na dobre technikum.
    • pitupitt Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 09:59
      Technikum. Po skończonej szkole będzie miał już konkretny zawód w kieszeni, po LO nie. Poza tym w technikum jest więcej przedmiotów związanych z przyszłym zawodem, w ogólniaku jest więcej przedmiotów, które nie mają związku z informatyką. Jak chłopak jest ogarnięty, to po technikum na studiach sobie poradzi.
    • ga-ti Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 10:04
      Mój syn jest w technikum, bardzo dobrym. Ma rozszerzoną matematykę i fizykę, na wysokim poziomie. Za to bardziej na luzie przedmioty typu geografia, biologia, historia. No ale dochodzą przedmioty zawodowe, dość konkretne. Jeśli się ich nie czuje to może być trudno i trochę bez sensu.
      Jeśli chodzi o towarzystwo, to chłopaki są super, mądrzy, inteligentni, z poczuciem humoru, pomysłowi, wychowawca ich chwali, choć pewnie nie jest łatwo z klasą 30 chłopa wink
      Dobre liceum bardzo na tak, tylko się zorientujcie, bo jeśli chłopak ma ryć po nocach przedmioty typu biologia, czy chemia, które słabo mu leżą, ale jest nacisk z góry na bardzo dobre wyniki, to może się zniechęcić.
      Za to w technikum przejrzyjcie przedmioty zawodowe, żeby się chłopak nie znudził.
      Wiadomo, że w przyszłości liczy się dobrze zdana matura, która pozwoli na start na dobre studia, ale 4 czy 5 lat życia dziecka też ma znaczenie.
      • molik28 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 16:07
        Po prostu pod koniec lo albo i od początku, jeżeli się jest mocno określonym, trzeba olać przedmioty, które nie są potrzebne do matury i studiów. Byle zdać. Ja synowi w 2 klasie powiedziałam, że jak zobaczę go z książką od historii w ręku to mu wlejęsmile. A serio, to chodziło o to, że dzieciak przyzwyczajony w gimnazjum do super ocen, żeby w topowym mieć takie to musiałby chyba niespać. W pewnym momencie trzeba zacząć wybierać i dzieci też trzeba tego nauczyć.
    • 1012ja Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 10:41
      Jeśli wie co lubi to po co ma iść do liceum.
      W technikum będzie uczył się tego co go interesuje i tego co potrzebne mu do matury. W liceum jeszcze tego co ma w podstawie.
      Ja skończyłam technikum. I na studniach nie radziłam sobie gorzej niż inni po liceach.
      • alicia033 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 10:57
        1012ja napisała:

> W technikum będzie uczył się tego co go interesuje i tego co potrzebne mu do matury. W liceum jeszcze tego co ma w podstawie.

dokładnie odwrotnie: w technikum będzie się uczył tego, co ma liceum w podstawie plus przedmiotów zawodowych, bo podstawa dla technikum i liceum jest taka sama.
        Przy czym wyniki matur nie pozostawiają złudzeń co do poziomu: nawet te najlepsze technika mają wyniki matur co najwyżej zbliżone do tych ze średnich liceów. I mówię tu o poziomie podstawowym matur, na rozszerzeniach - wyniki uczniów techników są jeszcze niższe.
        Oczywiście, ludzie po technikach sobie radzą. Ale jeśli ktoś chce celować w jakiś wysokoprogowy kierunek studiów to poziom przygotowań do matury oferowany przez te topowe technika będzie raczej za niski.
        Jasne, można dziecko w technikum wspomóc korepetycjami. Tylko po co płacić za coś, co może mieć za darmo, idąc do dobrego liceum?
        • ela.dzi Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 12:30
          Nie zgodzę się. U męża na informatyce o wiele łatwiej było osobom po technikum, mąż sam miał bardzo dobre wyniki. Wszystko zależy od nauczycieli w szkole i umiejętności/predyspozycji danej osoby, a nie od tego czy to liceum czy technikum.
          • molik28 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 16:17
            Ale to było kiedyś. Mam syna studenta na PW i potwierdzam to co pisze alicia. Aczkolwiek zdolny wszędzie da radę. Koleżanki syn studiuje matematykę po technikum elektrycznym, ale sam mówi, że nie wie po co tam poszedł. Miał indywidualny tok z matmy, bo klasa w żaden sposób za nim nie nadążała. Obskakiwał im w tej szkole wszystkie konkursy, więc nauczyciele szli mu na rękę i np.nie zawsze musiał iść do szkoły. Za to do matury przegotowywał się sam, towarzysko też średnio bo jednak była różnica intelektualna trochę. Tak więc szkołę powinno się wybierać adekwatnie do możliwości dziecka czyli patrzeć na progi i rankingi. Żeby dobrze czuło się w szkole wśród podobnych do siebie.
    • birch70 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 11:21
      Liceum - i mówię to, opierając się na własnym przykładzie.
      Też byłam b.dobrą uczennicą, ukierunkowaną na przedmioty przyrodnicze (biologia, chemia). Najlepszym wyborem byłoby LO i profil biol-chem, ale zdecydowano za mnie i wysłano do technikum. Z dzisiejszej perspektywy sądzę, że było to 5 zmarnowanych lat. Szkoły zwyczajnie nie lubiłam, przedmiotów zawodowych nie znosiłam. Maturę zdałam bardzo dobrze. Tylko co z tego, skoro miałam po tej szkole bardzo zawężony wybór kierunków studiów (okrojony materiał przedmiotów niekierunkowych, brak biologii), nie mogłam nawet marzyć o studiach na upragnionym od zawsze kierunku... Skończyłam polibudę na kierunku będącym naturalną konsekwencją wyboru tego technikum, ale nie miałam już do tego serca ani entuzjazmu. W wyuczonym zawodzie pracowałam bardzo krótko, szybko się przebranżowiłam.
      Pamiętaj, najważniejszym jest, aby dać synowi wybrać. Ale Twoim zadaniem jako rodzica jest przedstawić wszelkie możliwe konsekwencje wyboru ściśle ukierunkowanej szkoły. Poza tym, zawsze istnieje możliwość, że preferencje młodego człowieka mogą się zmienić w trakcie edukacji - z tej perspektywy LO jest bezpieczniejszy wyborem.
      • memphis90 Re: Wybór szkoły średniej 12.03.21, 10:26
        No ale Ciebie wysłano do technikum bez biologii, której tak naprawdę chciałaś się uczyć. A teraz zalecasz wysłanie wannabe-informatyka do liceum, żeby przez 4 lata zakuwal biologię i historię, których nie znosi, bo "tak będzie lepiej". Czyli radzisz zrobic DOKLADNIE to, co zrobiono Tobie....
    • princesswhitewolf Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 11:25
      jesli jest umyslem scislym ale nie ma 100 procentowej pewnosci jaki konkretnie zawod chce miec to zdecydowanie mat fiz profil w liceum.

Do technikum sie idzie aby miec zawod juz po maturze. Wiec to ma sens dla osob ktore chca miec szybko zawod i nie wiedza czy planuja studia. Tak, mozna isc i po technikum na studia ale siedzisz w tym technikum rok dluzej....

Do tego trzeba naprawde byc pewnym ze chce sie tego zawodu ktorego ucza cie w technikum. Tego konkretnego
    • molik28 Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 11:59
      Liceum + języki. Z osobistego doświadczenia dziecka. A nawet większy nacisk na języki bo jak jest zdolny i pracowity to ze ścisłych sam się przygotuje do matury. Po prostu trzeba siedzieć i trzaskać zadanka.

• san_vito Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 12:09
      Trzeba zwrócić uwagę na to, że w dobrym liceum będą dobrzy ludzie i będzie mniej głupich konfliktów. W technikum nawet jeżeli jakimś cudem klasa trafi się super. To obok będą klasy z zawodówki z innych gorszych klas technikum. Może być wiele problemów natury psychicznej i przemocowej.

Dawno temu też stałam przed takim wyborem technikum informatyczne, czy dobre liceum. Wybrałam dobre liceum i była to super decyzja. Pamiętam jak po czasie słyszałam o konfliktach w szkole do której chciałam chodzić. W technikum był dobry matematyk. Co do poziomu się nie wypowiem. Ale było też wiele problemów przemocowych.

Bardzo ceniłam to, że po podstawówce poszłam do dobrego liceum. Odcięłam się od tej części podstawówki, której nie lubiłam. Patologia, przemoc. Dobre techniku nie dałoby mi tego odcięcia.
    • szeera Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 17:35
      Ja jeszcze chciałabym napisać trochę bardziej ogólnie, niekoniecznie bezpodśrednio do autorki wątku, bo o jej dziecku wiemy bardzo niewiele.

Polemizowałabym z wieloma wpisami w tym wątku skupiającymymi się wąsko na informatyce i matematyce jako ścieżce kariery dla bardzo dobrego z matematyki ucznia szkoły podstawowej. Po pierwsze, wielu uczniów którzy osiągają bardzo dobre wyniki z matematyki na poziomie podstawówki są po prostu wszechstronnnie uzdolnieni akademicko, a matematyka tylko najlepiej różnicuje (tzn. np. z polskiego czy biologi jest wiele piątek w klasie, a z matematyki tylko jedna). Więc u osób które mają 5 czy 6 z wielu przedmiotów ta z matematyki wydaje się najważniejsza. Po drugie, ta matematyka ze zrozumieniem i radością na poziomie podstwówki to właśnie niezbędny fundament do bardzo wielu ciekawych ścieżek kariery, zdecydownie nie czysto matematycznych. Jeszcze wg mnie zdolności matematyczne nie oznaczają automatycznie zainteresowań technicznych - to są dwa często jednak odrębne obszary, a już w ogóle praca programisty wymaga przede wszystkim pewnych predyspozycji charakterologicznych.

Ogromna część uczniów podstawówek nie ma pojęcia co chciałaby robić w życiu, a i wyobrażenie na czym polegają poszczególne zawody jest często dość mgliste. Popatrzcie na jak różne studia idą obsolwenci dobrych mat-fizów, czy nawet klas informatycznych. A potem jak często studia odbiegają od tego co naprawdę robią w życiu.

Czyli z mojego punktu widzenia, jeśli ktoś nie ma bardzo mocnych technicznych zaiteresowań, dobry mat-fiz jest najlepszym wyborem - daje bardzo szeroki wybór na przyszłość. Ale tu jednocześnie napiszę mój zarzut do dobrych mat-fizów i szkół skupiających się na matematyce (oczywiście pewnie nie wszystkich), że ignorowanie wykształcenia ogólnego w tych klasach jest błędem. Klasy te w dobtych liceach dostają bardzo zdolną młodzież, przeważnie o bardzo szerokich zainteresowaniach i szkoda, że wiele z nich postanawia zmarnować czas którzy uczniowie spędzają na polskim, historii czy biologii. Wiem, że w liceum wielu uczniów się z tego cieszy, ale później okazuje się, że bardziej "well rounded" edukacja ma jednak dużo plusów.
    • skarolina Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 17:48
      Ja od innej strony - sprawdziłabym, jakie minimum punktowe przy przyjęciu mają te technika w porównaniu z branymi pod uwagę liceami. Bo to sporo mówi o środowisku, w jakim potem delikwent spędzi następne 4 lub 5 lat. Warto mieć z kim pogadać i mieć zbieżne zainteresowania. I nie, nie uważam, że w technikach same głąby a w liceach same geniusze, ale jak patrzę, że u nas do niektórych techników to i poniżej 50 pkt. wystarcza, to jednak zastanawiam się, jak bardzo się trzeba postarać, żeby tak mało punktów mieć. Choć wiem, że są i technika, w których minimum punktowe jest porównywalne z dobrymi liceami, dlatego warto to sprawdzić po prostu.
      • grey_delphinum Re: Wybór szkoły średniej 11.03.21, 21:04
        Dzisiaj z synem patrzyliśmy na profile z matematyką i jest jakaś masakra. Połowa klas odpada, bo matma pożeniona jest z geografią, a to najbardziej nielubiany przedmiot przez syna. Juz nie mówiąc o tym, że szóstki z geografii (a to punktowany przedmiot) na pewno mieć nie będzie .

Wybór szkoły to dzisiaj porażka - nie ma dni otwartych, brak też kontaktu ze starszymi kolegami, których syn mógłby dopytać o szczegóły.
        • molik28 Re: Wybór szkoły średniej 12.03.21, 09:47
          Jest grupa na FB idziemygdzie. W zeszłym roku to tam syn pytał o szkoły. Potem na messengerze pytał konkretne osoby o konkretne rzeczy. Dzieciaki chyba mówiły nawet bardziej szczerze niż na dniach otwartych o zaletach i wadach szkół, nauczycielach. Do tego dni otwarte on line. Zadowolony ze swojego wyboru. Potwierdziło się np, że z niemieckiego piła, a z chemii luz. Inną szkołę odrzucił, bo np z biologią byłoby ciężko, a to też nie jego bajka. Stawia na coś innego. Tak więc polecam FB. Przez fanpage szkoły można też często znaleść uczniów danej szkoły i zapytać przez messanger czy nie chcieliby pogadać. Dzieciaki są raczej otwatre i chętnie mówią o swoich szkołach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka