Dodaj do ulubionych

prostytucja nieletnich - czy karać klientów?

13.03.21, 13:36
W dzisiejszych "Wysokich Obcasach" jest artykuł o Kamali Harris (nie wiem czy dostępny on-line, ja mam w papierze).
I rzucił mi się w oczy taki fragment:
Korzystając z przysługujących uprawnień wystąpiła z inicjatywą ustawodawczą, która zakładała zwiększenie kary za wykorzystywane seksualne dzieci poprzez zmianę definicji prostytucji tak, aby nie obejmowała kupowanych i sprzedawanych dzieci. Projekt przeszedł jednogłośnie. "Wreszcie jest powiedziane czarno na białym, zapisane w ustawie, że dorośli nie mogą kupować dzieci w celach seksualnych". [/i]
Zaznaczam, że kompletnie nie jestem znawcą prawa amerykańskiego i nie wiem, na ile ten fragment jest zgodny z rzeczywistością i do jakich przepisów się odnosi.
Ale zastanowiło mnie jedno - wydaje mi się, że polskie prawo w ogóle nie odnosi się do kwestii prostytucji nieletnich (pełnoletnich też nie). Ale nie o samą prostytucję mi chodzi i wiem, że karalne jest współżycie z osobą poniżej 15 lat oraz handel ludźmi, nie chodzi mi tez o stręczycielstwo. Mi chodzi o takie sytuacje, gdy za pieniądze pełnoletni (nawet bardzosad"klient" dostaje usługę seksualną od osoby 15+, a jednocześnie niepełnoletniej np. takie, które były opisywane w "My dzieci z dworca zoo" lub zjawisko"galerianek" - czyli "usługa seksualna" jest za zgodą tej niepełnoletniej.
Nie pytam was o ocenę moralną takiego klienta (zakładam, że w 99% będzie negatywna, szczególnie że to forum emamasmile
Czy uważacie, że to jest ok, że prawo pozwala na to, że osoba, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych jednocześnie jest uważana za na tyle zdolną do rozeznania swoich czynów, że "kupienie" tego typu "usług" jest legalne (w znaczeniu - nie podlega karze)?
Ja byłabym za karaniem klientów w takiej sytuacji. Uważam, że takie czyny powinny być napiętnowane również przez państwo. Zdania nie zmieniłabym nawet gdyby klientem był mój mąż albo brat (albo syn, gdybym go miała), którzy zarzekaliby się, że nie wiedzieli, że prostytutka była niepełnoletnia.
Jeśli chodzi o wysokość kary - to na razie nie wiem - może wystarczyłaby kara finansowa/grzywna albo ograniczenie wolności + upublicznienie danych "klienta" ?
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka