Dodaj do ulubionych

Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkolach

16.03.21, 10:01
dochodziło do przemocy seksualnej ze strony duchownych. "Zamknięto w nich co najmniej 150 tysięcy dzieci"-czyli potencjalnie tyle było ofiar. "(...)maltretowanie, wykorzystywanie seksualne, przemoc fizyczna i psychiczna, systematyczne, zinstytucjonalizowane znęcanie się nad dziećmi"
Tak, wiem że wiele osób o tym słyszało - mniej lub więcej, wiem że to nie nowość. Ale jak rany ileż muszą zrobić jeszcze żeby ta instytucja w końcu spotkała się na calym świecie z potępieniem? Żeby dobrzy ludzie odwracali głowę ze wstrętem zamiast lecieć do kościółka i rzucać na tacę, wspierając organizację przestępczą, ktora ciągle i wciąż krzywdzi?

Dziękuję - dla dziewczyn polecających tę książkę. Jak coś niejasno napisałam - przepraszam, żrą mnie emocje
Obserwuj wątek
  • araceli Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 10:12
   Katolicy Ci powiedzą "to, że JEDEN ksiądz jest zły nie znaczy, że cały kościół jest zły". Tylko, że to nie jeden ksiądz - to dziesiątki tysięcy na całym świecie. WSZĘDZIE to samo - czy Europa, czy Ameryka, czy Afryka. Ten sam schemat działania, to samo zło, to samo milczenie. Skala zgnilizny jest powalająca uncertain
    • flo-bo Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 10:34
     Otóż to! Tylko co robić? Co my możemy zrobić oprócz apostazji, wypisania dzieci z religii, rezygnacji z chrztu i komunii i głośnym mówieniem dookoła o tym co się dzieje i działo w kk (żeby inni się zastanowili i żeby też nie bali się, że są sami i mówić o tym braku zgody na przestępstwa kk)?
     Jak oprócz tego i protestów pod kurią - wyrazić sprzeciw, co możemy zrobić?
     • aniani7 Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 10:42
      To duzo. Najgorzej ulegac jest nestorom, bo przeciez jestes ochrzczona i jak dzieci nie ochrzcisz to wieczne potepienie... Moja matka, kosciolkowa, poszla do kosciola i przerazona dowiedziala sie, ze tylko polowa "parafii" uczesniczy w zyciu kosciola, przyjmuje ksiedza po koledzie itp. Nawet nie wiedzialam, ze taki ogrom ludzi wystawil sie na nich, brawo. Parafia biedniutka, w sensie nie ma zastrzyku gotowki od parafian.
   • flo-bo Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 11:03
    To jest wieloletnie pranie mózgu, które obejmuje pokolenia. Sama byłam jako dziecko i młoda osoba temu poddawana. Ale nie rozumiem tego, że dzisiaj osoby wykształcone, które mają dostęp do książek, artykułów (a nawet je czytają) , słyszą wypowiedzi ofiar pedofilów w sutannach, bzdury które wygadują - i ci ludzie, jeszcze młode osoby - nadal uparcie trzymaja dzieci na religii, pchają do komunii i niosą do chrztu. Chodzi mi o ludzi, którzy WIEDZĄ, o tym co się działo i dzieje, ale udają, że to ich nie dotyczy. Spotkałam się z opinią, że "to co pokazali w filmach Sekielscy, tak na mnie wplywa, że - nie ogladam. Wiem co kk robi, ale nie chcę o tym słyszeć dla swojego dobra. I dzieci do komunii idą w tym roku. I tak na religię chodzą"
    Nosz!
    • la_mujer75 Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 11:48
     I dlatego ja zaczynam się brzydzić ludźmi, którzy nadal do tego kk przynależą.
     Już od dawna nie przychodzę na żadne komunie i chrzty w rodzinie.
     Większy zgrzyt mam ze ślubami i pogrzebami. Chociaż ostatnio - jak byłam na ślubie przyjaciółki, to nawet na chwilę nie weszłam do kościoła.
     Dla mnie- człowiek przyzwoity powinien wobec takich faktów reagować.
     • princesswhitewolf Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 14:18
      to chyba po niedawnych rewelacjach ktore wyszly na swiatlo dzienne ludzie zmienili tak opinie

      Jeszcze pare lat temu pamietam oburzone matki jak mowilam, ze odkrylam ze w polskiej szkole jest raz w miesiacu religia i ze powiedzialam zeby dziecko nie uczestniczylo w zajeciach ( byl przerazony i nie mogl spac po tym jak opowiadal im katecheta o ofiarowaniu syna Abrahama i kazal ta scene rysowac,....6 latkom...). Raz ze byly zgorszone ze pomylilam Izaaka z Abrahamem bo jakze mozna przeciez Biblia to najwazniejszy element kultury europejskiej ( wychowali mnie na szczescie ateisci i w... "mniemaniu" mam mity biblijne), dwa frakcja skatoliczona byla zniesmaczona ze dziecko nie chrzczone. lol. Obserwuje ewolucje ematki
      • la_mujer75 Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 17:13
       Jam ateistka od 36 lat. Bez ślubu kościelnego, dzieci nieochrzczone.
       Gdy pisałam pracę magisterską (o wpływie czynnika religijnego na wizerunek kobiecej seksualności), to moja promotorka (feministka) kazała mi podać trzy niezależne źródła, mówiące o tym, że JPII , nie dopuszczając do używania prezerwatyw, tysiące wiernych w Afryce. To było 21 lat temu. "Wie pani, aby nikt nie mógł się przyczepić, proszę podać trzy niezależne źródła"- tak usłyszałam.
       Pisząc prace magisterską, usiłowałam znajomym opowiadać o historii kk i jego winach.
       Większość prawie uszy zatykała.
       I nadal tak jest sad
       Chociaż...
       Jedna przyjaciółka zamierza zmienić wyznanie.
       Druga- bardzo wierząca i swojego czasu mocno związana z kk, ostatnio powiedziała, że przestała chodzić do kk.
   • flo-bo Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 12:20
    Zgadza się. Brak słów po prostu.
    Przed lekturą myślałam, że jestem przygotowana, nie jestem naiwna, wiem co kk zrobil złego, ale czytanie tego niemal mnir przerosło. Niemal - bo uważam, że z szacunku dla rych ludzi powinnam chociaż poznać ich przeżycia i nie zamykać oczu.
  • a2-a Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 12:39
   To smutne i godne ubolewania, że w Kanadzie miały miejsce takie nadużycia wobec dzieci...

   Przykre jest także instrumentalne wykorzystywanie tego tematu do budowania nieprawdziwej wizji Kościoła.

   Na czym polega takie manipulowanie informacjami pokazuje np ten artykuł: idziemy.pl/komentarze/o-pedofilii-raz-jeszcze/3581
     • flo-bo Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 12:54
      Otóż to. Ciężar przestępstwa jest sprytnie przesuwany przez kk na miejsce : miasto, parafię, państwo - jednocześnie odcinając resztę tej organizacji od związku z daną sprawą. Przestępstwo mogło w ostateczności, skoro już wyszło na jaw, wstrząsnąć miastem czy krajem, ale nie miało prawa dotknąć instytucji kk jako takiej.
      • bi_scotti Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 16:19
       flo-bo napisała:

       > Ciężar przestępstwa jest sprytnie przesuwany przez kk na miejsce : mia
       > sto, parafię, państwo - jednocześnie odcinając resztę tej organizacji od związk
       > u z daną sprawą. Przestępstwo mogło w ostateczności, skoro już wyszło na jaw, w
       > strząsnąć miastem czy krajem, ale nie miało prawa dotknąć instytucji kk jako ta
       > kiej.
       >

       Uwazam, ze jest dokladnie odwrotnie. Nam, nie zwiazanym z zadna religia, nam ktorzy przybylismy do Kanady nie tak dawno temu (choc wciaz w czasach gdy residential schools jeszcze funkcjonowaly!!!) dosc wygodnie jest "sprytnie przesuwac ciezar przestepstw" na instytucje religijne, w tym Roman-Catholic Church. A prawda jest taka, ze racism, colonialism byly zrodlem i podstawa zaistnienia residential schools, ideologia "cywilizowania dzikich", "nawracania pogan", "unowoczesniania swiata", "niesienia kaganka oswiaty" etc. etc. etc. Kosciol (de facto kilka kosciolow!) doskonale sie z ta ideologia sprzymierzyl, ale sam jej ani nie zainicjowal, ani nie stworzyl, ani nie byl jedynym, ktory ja w zycie wprowadzal. It's too easy to blame only the churches ... too easy, too simplistic. Cheers.
     • sumire Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 12:53
      Bardzo dobrze, że wklejasz ten link, ponieważ wyraźnie w tekście stoi: "Wiele państwowych szkół z internatem było prowadzonych przez kościoły różnych wyznań, z których większość była administrowana przez rzymskokatolików. W latach 1867–1939 liczba działających wówczas szkół osiągnęła najwyższy poziom 80 w 1931 r. Spośród tych szkół 44 były prowadzone przez rzymskokatolików; 21 były obsługiwane przez Kościół Anglikański / Kościół Anglikański Kanady ; 13 było obsługiwanych przez Zjednoczony Kościół Kanady , a 2 były obsługiwane przez prezbiterian . Podejście polegające na korzystaniu z istniejących obiektów szkolnych założonych przez misjonarzy zostało zastosowane przez rząd federalny ze względów ekonomicznych: rząd zapewnił udogodnienia i utrzymanie, podczas gdy kościoły zapewniały nauczycieli i własne planowanie lekcji".
    • bi_scotti Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 12:56
     livia.kalina napisała:

     > A „w Kanadzie”? A nie w kościele katolickim?
     >

     Well, uczciwie rzecz ujmujac - tak, w Kanadzie. Roman-Catholic Church nie dzialal w prozni i nie dzialal sam prowadzac w haniebny sposob residential schools! Anglicans nie byli lepsi uncertain plus Methodists, Presbyterians & United Church. A wszystko odbywalo sie zgodnie z istniejacym prawem, nie tylko za przyzwoleniem ale wrecz reprezentujac Canada. Najbardziej tragicznym jest to, ze zamkniecie residential schools, zmiana prawa, public "sorry" etc. to wylacznie pierwszy krok - trauma idzie w pokolenia, inter-generational trauma trwa. I jest to wielka, wielka lekcja, ze zniszczyc, skrzywdzic mozna w miare szybko i latwo - naprawic, odbudowac, uzdrowic ... zajmuje dziesiatki lat. Life.
     • flo-bo Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 13:41
      Elementem niezmiernie ważnym na drodze uzdrowienia byłaby tu adekwatna kara dla pracowników kk i przyznanie kk przed całym światem katolickim i nie tylko jak wielkie tragedie wywolal kk, jak maltretowane byly dzieci i jak nigdy kk nie poniósł konsekwencji po tych przestępstwach. Brak działań, brak kar, zamiecenie pod dywan przestępstw jest wtórną traumą - sprawia, że ci ludzie czują, że ich przeżycia, że oni - są niewiele warci, że nie sa wazni dla nikogo, że ktoś może zniszczyć ich życie i to jest ok, skoro nie ponosi odpowiedzialności. Długo można o tych konsekwencjach mówić
     • damartyn Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 14:17
      bi_scotti napisała:

      > livia.kalina napisała:
      >
      > > A „w Kanadzie”? A nie w kościele katolickim?
      > >
      >
      > Well, uczciwie rzecz ujmujac - tak, w Kanadzie. Roman-Catholic Church nie dzial
      > al w prozni i nie dzialal sam prowadzac w haniebny sposob residential schools!

      Tak, to prawda. W książce czytam ilu tzw. "zwykłych ludzi" wykorzystywało te dzieci - pracownicy cywilni, urzędnicy, lokalni notable traktujący rdzenną ludność jak jakiś podgatunek.
   • makurokurosek Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 14:09
    Co jest nieprawdziwą wizją kościoła katolickiego, to że większość ośrodków była prowadzona przez Kościół Katolicki , czy to że w prowadzonych przez nich ośrodkach dochodziło do torturowania i głodzenia dzieci , gwałtów na dzieciach, a może nieprawdą jest to że kościół katolicki nigdy nie zapłacił odszkodowania za piekło które stworzył tym dzieciom
    • bi_scotti Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 15:31
     Wiesz, problem jest w tym, ze Roman-Catholic Church dzialal w okreslonym context, w okreslonym czasie i z bardzo jasnym, oczywistym przyzwoleniem owczesnego rzadu tudziez owczesnego society! Oczywiscie, mozna (teoretycznie) oczekiwac, ze instytucje religijne beda bardziej "moralne/etyczne" niz reszta swiata wokol nich ale jest to jednak dosc naiwne oczekiwanie uncertain Residential schools powstaly i dzialaly w bardzo konkretnym reality, w swiecie, w ktorym istnial bardzo konkretny podzial na "cywilizowanych" settlers i "savage" Indians. My sie dzis mozemy mocno oburzac na naszych przodkow, ktorzy rozumieli "cywilizacje"w okreslony sposob, ktorzy mieli okreslony stosunek do religii, ras etc. No ale tu nie ma co udawac, ze Roman-Catholic Church byl jakos wyjatkowy czy szczegolnie okrutny/podly/przestepczy ... It's definitely not that simple. Szczegolnie, ze wiele z tamtej ideologii wciaz w wielu (!!!) ludziach tkwi i czesto wylazi w najmniej oczekiwanych momentach. Life.
     • makurokurosek Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 16:14
      Dokładnie wiem w jakim czasie funkcjionowały te szkoły i zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na tworzewnie takich przybytów miała myśl eugeniczna w imię której Indian traktowano jako podludzi. Nie mniej przypomnę, że rząd Kanady wywiązał się z obowiązku wypłacenia zasądzonych odszkodowań , natomiast kościół katolicki nie wywiązał się z nałożonego obowiąsku.
      Przypomnę również, że odszkodowania zostały zasądzone w latach 2000, tak więc postawy władz kościelnych nie da się tłumaczyć, czasami czy myślą eugeniczną.
      Powód niewypłacanie przez kościół katolicki odszkodowań jest zawsze taki sam, a my jako Polacy ten temat doskonale znamy, bo i u nas hierarchowie kościelni są w stanie publicznie poniżyć ofiarę swoich przestępst, odwoływać się do sądów wyższej instancji byle tylko odszkodowania nie wypłacić.
      • bi_scotti Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 16:22
       A czystej wody w reserves wciaz brak ... $$$ na dzieci w forster families sa w innej (nizszej!!!) wysokosci gdy dziecko jest First Nation, RCMP wciaz ma problem with racism ... Nie, nie wywiazalismy sie i wciaz sie nie wywiazujemy! Nie ma co sie ogladac na churches - zaczac trzeba od nas samych. Life.
       • makurokurosek Re: Czytam 27 śmierci Toby'ego Obeda -w 136 szkol 16.03.21, 18:38
        Jedno nie wyklucza drugiego. Natomiast ucieczka kościoła katolickiego od płacenia zasądzonego odszkodowania jest niczym innym jak splunięciem Chrystusowi w twarz, to działanie jest całkowitym zaprzeczeniem nauk Chrystusa.
        Ciekawi mnie tylko czemu księża tak usilnie trzymają się kasy kościelnej, czemu dla tych pieniędzy które nawet nie są ich tylko instytucji, są w stanie nie tylko popełnić zbrodnie w myśl prawa karnego ale wręcz zaprzedać duszę diabłu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka