Dodaj do ulubionych

Krótkie pytanie bank

17.03.21, 13:09
Czy jest obowiązek udzielić bankowi odpowiedzi na pytanie o zatrudnienie i pracodawce? Czy też można po prostu odmówić odpowiedzi? Moje banki zaczęły wyciągać takie informacje, wydaje mi się ze wcześniej nie były wymagane. Dostałam jakieś wezwania o uzupełnienie danych, na infolinii przy okazji też pytaja. Nie mam ochoty nic podawać bankowi. Zresztą praca może być dziś ta za tydzień inna albo wcale. Pytam bo nie znalazłam takiej informacji czy mają prawo w ogóle, i co trzeba podawać mając zwykle konta bankowe i karty kredytowe.
Obserwuj wątek
  • swinka-morska Re: Krótkie pytanie bank 17.03.21, 13:24
   Może masz w tym banku jakikolwiek kredyt, linię debetową albo kartę kredytową? Pewnie masz wtedy zapis w umowie kredytowej, że bank może prosić o takie informacje w celu oceny zdolności kredytowej.
   Jeśli nie masz żadnych zobowiązań wobec banku, to nie widzę celu w jakim mieliby się o to pytać.
  • droch Re: Krótkie pytanie bank 17.03.21, 13:31
   Czy jest obowiązek udzielić bankowi odpowiedzi na pytanie o zatrudnienie i pracodawce?

   Zbyt ogólnie postawiłaś pytanie, żeby jednoznacznie odpowiedzieć. W jakich okolicznościach pojawia się takie żądanie i jaką podstawę żądania podaje bank?
  • metro_mh Re: Krótkie pytanie bank 17.03.21, 13:49
   Tak, trzeba w celu uwiarygodnienia dochodów. Zobowiązuje cię do tego Ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.
   Nie tylko bank ma taki obowiązek, wiele instytucji i przedsiębiorców musi gromadzić o tobie takie dane, np. ubezpieczyciele, notariusze ale też np. pośrednicy nieruchomościowi
  • snajper55 Re: Krótkie pytanie bank 17.03.21, 14:16
   milupaa napisała:

   > Czy jest obowiązek udzielić bankowi odpowiedzi na pytanie o zatrudnienie i prac
   > odawce? Czy też można po prostu odmówić odpowiedzi?

   Zadaj te pytania bankowi. Pierwsze - czy masz obowiązek podać te dane. Drugie, jeśli na pierwsze odpowiedzą "tak" - z którego artykułu podpisanej przez ciebie umowy wynika ten obowiązek. Mając te dane sprawdzasz zapis w umowie.

   S.
  • tanebo001 Re: Krótkie pytanie bank 17.03.21, 15:41
   Obowiązku nie masz. Bank pyta w ramach akcji KYC. W każdym banku dzielą klientów na kilka kategorii. Powiedzmy że na 3 w zależności od ryzyka klienta. Jeśli klient pracuje w sklepie z dopalaczami to jest bardziej ryzykowny niż klient pracujący w Orlenie. I teraz powiedzmy że w zależności od kategorii klienta sprawdza się co 1, 5 i 10 lat. Ty nie mając żadnych wpływów na konto wpadasz w szufladkę "ryzykowny klient". Czy bank może co coś zrobić jeśli nie powiesz mu gdzie pracujesz? Tak. Może ci nawet wypowiedzieć rachunek. To na przykład spotkało Bohosiewicz w Multibanku. Tylko że ty masz rachunek przypięty do kredytu a takich z zasady się nie wypowiada. Mogą co najwyżej nie zaproponować ci nowej karty kredytowej.
  • szafireczek Re: Krótkie pytanie bank 17.03.21, 18:28
   Instytucje zobowiązane ustawą AML stosują środki bezpieczeństw w zakresie i z intensywnością uwzględniającymi rozpoznane ryzyko i jego ocenę prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.
   Czyli, nie jak leci do każdego klienta, bo to nadużycie!!!

   Oczywiście – aktualnie wymuszane są dane od wszystkich!!!
   Dodam też, że jak już ocenią to ryzyko nadużyć, mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości i klienta i osoby przez niego upoważnionej, w tym w dowodach osobistych, oraz sporządzać ich kopie.

   Generalnie, są pobierane dane przy nawiązywania stosunków gospodarczych, ale też przy przeprowadzaniu transakcji od 15 tys. euro i większych (sumuje się operacje – czyli nie tylko pojedyncze), też gdy się transferuje środki od 1 tys. euro, albo płaci gotówką od 10 tys. euro, też przy hazardzie i wygranych od 2 tys. euro. Oczywiście nie chodzi o walutę, złotówki też mogą być (równowartość stawek w euro).

   Jest też taki myk, że dane się weryfikuje w przypadku wątpliwości, co do prawdziwości lub kompletności dotychczas uzyskanych danych identyfikacyjnych klienta.

   Oczywiście nie chodzi o dane, jakie sobie tam instytucja zamarzy, bo ustawa to wyraźnie precyzuje, np. od klienta indywidualnego można wymagać: imię i nazwisko, obywatelstwo, Pesel, serie i nr dowodu lub innego dokumentu tożsamościowego, adres zamieszkania, a dodatkowo nazwę firmy, NIP i adres główny miejsca wykonywania działalności gospodarczej – rzecz jasna, jak się prowadzi działalność gospodarczą.

   Jak się danych nie udostępni, a jest się w grupie ryzyka, to transakcji nie będzie można przeprowadzić.

   No i jest też prawnie przewidziane, że można stosować jedynie środki uproszczone, jak jest niższe ryzyko, a nie iść szerokim frontem po dane.

   Natomiast analizuje się wszystkie transakcje, nie tylko te progowe, o których wyżej, aby wyłapać te nietypowe, czy podejrzane.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka