Dodaj do ulubionych

Rostępy na plecach nastolatka

18.03.21, 11:17
Parę dni temu syn narzekał, że go bardzo plecy swędzą. Ponieważ leczony jest od 3 miesięcy Aknenorminem (trądzik), zbagatelizowałam. Myślałam, że to jest skutek uboczny tego leku. Wczoraj syn zauważył rozstęp na klatce piersiowej. Okazało się, że ma również poziome rozstępy na plecach (na kręgosłupie w środkowej części). Czy któraś ematka spotkała się z czymś takim? Syn jest bardzo szczupły (14 lat), teraz raczej wzrostowo stoi w miejscu. Czy możliwe, że ten lek tak wysuszył skórę, że stała się bardziej podatna na takie zmiany?
Zawsze mi się wydawało, że tylko dziewczynom robią się rozstępy w okresie dojrzewania. Rodzinny rehabilitant uspokoił, że na zabiegach widywał sporo młodych mężczyzn z rozstępami, również na plecach. Mimo wszystko i tak mam wątpliwości.
Obserwuj wątek
    • aluap1980 Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 11:41
      Nie martw się to normalne w okresie szybkiego wzrostu.
      Mój syn ma 14 lat, jest wysoki i bardzo szczupły. Podczas ostatniej fali rośnięcia zrobiły mu się rozstępy ponieważ ciało szybko rośnie i skóra pęka. Nie ma powodu do niepokoju.
    • kura17 Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 12:01
      moj syn ma dokladnie takie rozstepy.
      tylko on jest bardzo wysoki na swoj wiek i byl okres, kiedy bardzo szybko rosl - zakladam, ze wtedy te rozstepy sie pojawily (jego nie swedzi, ale ma tam uczucie mrowienia). mowilam, ze to rozstepy i kobiety maja takie czesto na brzuchu po ciazy (ja akurat nie mam i nie moglam pokazac). uparl sie na wizyte u lekarza - odwiedzil trzech (pediatra, ortopeda, dermatolog) i wreszcie dostal potwierdzenie, ze mama wie, co mowi wink

nie wiem, jak jest u Twojego syn jednak, bo moj nie ma problemow tradzikowych i zadnych lekow na stale nie bierze.
      • aguha Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 12:22
        Mój syn ma około 175 cm. Nie zauważyłam, żeby ostatnio znacząco urósł. Jest bardzo szczupły. Wagę ma raczej stałą. Może to po prostu zbieg okoliczności, że akurat w trakcie leczenia trądziku zrobiły się rozstępy. Skórę ma dosyć mocno wysuszoną. Leci mu często krew z nosa, ponieważ śluzówki ma również suche.
        Czytałam, że z rozstępami najlepiej walczyć od razu jak tylko się pojawiły. Jest wtedy szansa, że będą mniej widoczne. Pierwszy raz z czymś takim się spotykam.
        • kura17 Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 13:15
          mojemu tez leci dosc czesto krew z nos (malo), hm.

wiesz co, taka mloda skora, jak oni maja, to pewnie moze sie zregenerowac. kiedy lekarz potwierdzil, ze matka ma racje, to syn zaczal mi "ufac" - kazalam mu sie smarowac olejkami (jak ciezarne) - mam sporo do twarzy i wlosow wink nawet jest systematyczny i widocznie mu te rozstepy zbladly. mysle, ze glownie z powodu wieku.
          • aguha Re: Rostępy na plecach nastolatka 19.03.21, 09:49
            Syn dzwonił dzisiaj, że jak się obudził, to bardzo mocno leciała mu krew. To faktycznie wiąże z leczeniem Aknenorminem, ponieważ akurat krwawienia z nosa były wymienione w skutkach ubocznych.
            Chociaż syn ma do tego skłonność - jak był maluchem, to bardzo często w nocy leciała mu krew. Miał wtedy przyżegane naczynka i się uspokoiło.
    • la_mujer75 Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 12:05
      Mój mąż ma takie. Nabawił się ich w okresie dojrzewania. Na plecach i właśnie poziome. Jest wysoki, ale nigdy skoków rośnięcia nie miał, bo zawsze był ponad rówiesników.
      Dodatkowo ma na ramionach. Bo w wieku 18 lat wziął się za budowanie klatki. I wtedy też mu skóra potrzaskała.
      To jest taki paradoks- im skóra młodsza, tym łatwiej robią się rozstępy.
    • gaskama Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 12:06
      Mój syn też ma. Zrobiły mu się teraz w wielu miejscach. Trenuje od 6 lat, teraz przy covidzie 5 razy w tygodniu robi w domu ćwiczenia siłowe. Rozrasta mu się tkanka mięśniowa. Mimo że jest niemiłosiernie chudy. Można pewnie smarować olejkami na rozstępu, ale mojemu młodemu to zwisa.
      • qwirkle Re: Rostępy na plecach nastolatka 19.03.21, 15:52
        gaskama napisała:

> Można pewnie smarować olej
        > kami na rozstępu, ale mojemu młodemu to zwisa.
        >
        . Ja smarowalam moim, gdy rośli: od około 9 rż smarowalam maściami p/rozstępom i guzik to dało. Dziury w skórze były liczne na 5 mm szerokie!
    • eresse Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 12:34
      A ojciec syna nie ma rozstępów na plecach? Myślałam, że wszyscy mężczyźni mają. W każdym razie nie widziałam na żywo i z bliska męskich pleców bez rozstępów. Żeby zredukować swędzenie warto natłuszczać skórę i tyle. Ja podczas kuracji izotekiem używałam krem dexeryl (do ciała i do twarzy, dostępny w opakowaniu 250 i 500 ml).
    • gama2003 Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 12:43
      Mój też ma. Pojawily sie ok 16 roku zycia, wybujał wtedy ponad całą resztę rodziny.
      Smarujemy ( sam nie sięga ) tym oilatum co psińco daje.
      Cwaniak grozi, że będzie mówił pytającym, że go matka kablem biła. Bo to tak wygląda - 3 kreski blisko siebie.
    • livia.kalina Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 12:56
      Mój syn ma to samo, niespełna 15 lat, prawie 180 cm i bardzo bardzo szczupły, bardzo szybko rośnie. Koło kręgosłupa pojawiło się kilka kresek. Poszłam do lekarza- najpierw przez trzy tygodnie cepan krem (bez recepty) potem musstela na rozstępy.
    • heca7 Re: Rostępy na plecach nastolatka 18.03.21, 13:16
      Niestety mój ma rozstępy. Ma 192 wzrostu, waży 76kg. Ma 15,5 roku. Rozstępy ma wszędzie, nawet na kolanach. A plecy? Wyglądają jakby go ktoś świeżo wybiczował. Mamy skierowanie do dermatologa ale szczerze mówiąc nie wiem co on może na to poradzić.
        • 152kk Re: Rostępy na plecach nastolatka 19.03.21, 12:09
          Całe mnóstwo ludzi ma rozstępy - mężczyźni częściej na plecach i rękach, kobiety na brzuchu i piersiach - zwykle to są naturalne konsekwencje zmian na ciele w okresach burz hormonalnych (dojrzewanie, ciąża) - dlatego pojawiają się w rejonach, które najbardziej się rozrastają w tym czasie .
          Nie wiedzieć czemu faceci w większości mają to gdzieś, a nawet bywają dumni - np. z rozstępów na bicepsach (dlatego autorka posta o tym, że je mają, nie słyszała), a kobiety strasznie się tym przejmują sad Wyluzujmy już z tym kultem idealnego ciała (szczególnie babskiego)!
    • allijja Re: Rostępy na plecach nastolatka 19.03.21, 16:12
      mój syn miał rozstępy, na poziomie "krzyża". Wiek +/- 18 lat.
      Jest szczupły (patyk) i wysoki (? 182cm)
      Chyba nie znikneły z czasem, chociaz teraz syn jakos niepspecjalnie obnaża sie przede mną a na wakacje jeździ w swoim towarzystwie a nie z mamusią, więc nie wiem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka