Dodaj do ulubionych

Praca na zwolnieniu lekarskim.

20.03.21, 16:33
Bez rozważań etycznych. I pracodawca i pracownik są na tak (praca zdalna). Pozostaje kwestia finansowa i tu rozjeżdżają się nieco wyobrażenia. Jak ustalona stawka byłaby właściwa.
Obserwuj wątek
            • nagako Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 20:18
              Jeżeli jest na zwolnieniu lekarskim to jest niezdolny do pracy. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za dopuszczenie takiej osoby do pracy. No i jeżeli to robi to powinien mu normalne wynagrodzenie wypłacić a nie chorobowe. Praca na zwolnieniu lekarskim automatycznie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego. Jeżeli zostanie wypłacony a praca wykryta to zwrot z odsetkami. Znając polskich Januszy biznesu pracodawca wyobraża to sobie tak że pracownik będzie pracował a wypłaci mu się chorobowe. Proszenie się o kłopoty.
              • alicia033 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 20:31
                nagako napisała:

> Praca na zwolnieniu lekarskim automatycznie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego.

oczywiście.
                Dlatego piszę, że jak składki na ubezpieczenia społeczne są prawidłowo opłacane to świadczenie przez pracownika pracy w trakcie zwolnienia chorobowego psa z kulawa nogą nie interesuje.
                W praktyce jedyny problem powstaje wyłącznie wtedy, gdy pracownik ma więcej, niż jedno miejsce pracy i w jednym miejscu legitymuje się zwolnieniem chorobowym a w innym, w tym samym czasie, świadczy normalnie pracę. Wtedy zus kwestionuje u pierwszego pracodawcy zasadność nieodprowadzenia od pracownika składek na ubezpieczenia społeczne za okres wynagrodzenia chorobowego lub wypłaty przez zus zasiłku chorobowego w zależności od sytuacji.
        • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:31
          To zależy od decyzji lekarza. Jeśli lekarz uzna, że dane schorzenie, uraz itp. powoduje, że pracownik utracił zdolność do pracy, wtedy wystawia mu zwolnienie. Jeśli uzna, że schorzenie to nie powoduje przeciwwskazań do pracy - nie wystawia zwolnienia, proste.
          Ostatnio miałam kilka wizyt lekarskich i za każdym razem lekarze pytali, czy potrzebuje zwolnienie. Żaden lekarz nie wystawi L4, jeśli pacjent nie wyrazi takiego życzenia.
      • alicia033 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 16:49
        bo lekarz nie słucha, co do niego mówisz.
        Ale samo wystawione zwolnienie to nie jest żaden problem, liczy się wyłącznie to, co pracodawca raportuje do zusu.
        Pies z kulawą nogą w zusie nie będzie zgłaszał żadnych pretesji z tego tytułu, że pracodawca odprowadził od wynagrodzenia takiego pracownika składki społeczne w normalnej wysokości i nie wypełnił ZLA.
        • kubek0802 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 16:54
          Wynagrodzenie za czas choroby płaci pracodawca, to jeszcze nie etap zasiłku chorobowego. Nie zawsze człowiek w szpitalu po operacji chce dywagować czy brać 14 czy 30 dni zwolnienia. Przesłanki medyczne mówią 30. Nie ma tu opcji lewej kasy. Pracodawca płaci wynagrodzenie za czas choroby, oprócz tego obie strony są na tak jeżeli chodzi o pracę. Tylko kwestia jak wycenioną.
          • alicia033 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 17:58
            a teraz skup się, kubek: key question tu jest czy skorzystanie z wystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego jest dla pracownika i pracodawcy obligatoryjne czy nie jest.
            Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi: nie jest. Pracownik zawsze ma prawo, mimo wystawionego mu przez lekarza zwolnienia lekarskiego, wybrać świadczenie pracy a pracodawca nie ma żadnego środka, by taki wybór mu zakwestionować.
                • snajper55 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 20:21
                  alicia033 napisała:

> nie.
                  > Skorzystanie ze zwolnienia chorobowego to przywilej pracownika a nie oblig.
                  > Nie ma żadnego przepisu zakazującego pracownikowi świadczenia pracy w trakcie w
                  > ystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego.

"- W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej ani wynikającej z umowy o pracę, ani z umów cywilnoprawnych czy samozatrudnienia. Każde zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Zwolnienie nie może też pełnić roli swoistego urlopu. Pracownik, który w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego - podkreśla Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych."

strefabiznesu.pl/praca-w-czasie-zwolnienia-lekarskiego-jakie-konsekwencje-groza-pracownikowi-przylapanemu-na-pracy-w-trakcie-l4/ar/c10-14451495
                  S.
                • milupaa Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:52
                  To wszystko zależy czy chce się pobierać zasiłek chorobowy czy nie. Sama kiedyś sprawdzałam bo chciałam skrócić zwolnienie. Sytuacja wygląda tak, że jeśli skróci się zwolnienie i wróci legalnie do pracy to ZUS odmówi wypłaty zasiłku za cały okres na który był przyznany. Nie tylko od momentu powrotu do pracy. Zwolnienie może skrócić legalnie lekarz który je wystawił ale zdaje się tylko jeśli nie było dłuższe niż 30 dni. W innym wypadku trzeba iść na komisję lekarska.
                • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 23:17
                  > Nie ma żadnego przepisu zakazującego pracownikowi świadczenia pracy w trakcie wystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego.

Literalnie nie. Ale np. art. 59 ustawy zasiłkowej daje prawo ZUSowi do kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia (nie tylko tego, za które płaci pracodawca), które z definicji zwalnia pracownika z obowiązku pracy z powodu niezdolności do jej wykonywania, a art. 207 kodeksu pracy zabrania pracodawcy zatrudnienia pracownika na L4.
                • sylwianna2018 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 00:31
                  alicia033 napisała:

> nie.
                  > Skorzystanie ze zwolnienia chorobowego to przywilej pracownika a nie oblig.
                  > Nie ma żadnego przepisu zakazującego pracownikowi świadczenia pracy w trakcie w
                  > ystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego.
                  >

Chyba żartujesz. Musi być skrócone zwolnienie.
          • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:47
            Jeżeli poinformowalaś lekarza, że pracujesz, i w związku z tym potrzebujesz zwolnienia lekarskiego, to o okresie trwania tego zwolnienia decyduje lekarz. To nie jest jego widzimisię, na podstawie dostępnej mu wiedzy ocenia on, kiedy najwcześniej będzie możliwy twój powrót do pracy. Mogłoby się zdarzyć, że jeżeli wystawiłby ci krótsze zwolnienie, wtedy zbyt wczesny powrót do pracy mógłby spowodować jakiś regres w stanie zdrowia, czy pojawienie się komplikacji.
            Natomiast jeśli uważasz, że zwolnienie zostało wystawione na zbyt długi okres czasu, zawsze możesz zwrócić się do lekarza o skrócenie tego zwolnienia. Lekarz oceni, czy twoja prośba jest zasadna. Jeśli tak, po prostu LEGALNIE skoryguje L4.
          • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:59
            > Wynagrodzenie za czas choroby płaci pracodawca, to jeszcze nie etap zasiłku chorobowego

I co z tego? Okres wynagrodzenia wyczerpiesz teraz, a w przypadku jakiejkolwiek następnej choroby w tym roku wchodzisz już w zasiłek, który wypłaca ZUS. W jego interesie jest więc również to, aby nawet wynagrodzenia chorobowe były wypłacane zasadnie.
            Przypomnę tylko, że ZUS ma gigantyczne braki pieniędzy, szukają oszczędności wszędzie. Mojej koleżance skrócili o dwa dni wnioskowany okres wypłaty zasiłku opiekuńczego, ponieważ uznali, że jej mąż mógł się zająć dzieckiem. Akurat miał zmianę, z której wracał do domu o 3. w nocy.
        • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:37
          > bo lekarz nie słucha, co do niego mówisz

Aby lekarz wystawił zwolnienie, musi otrzymać dwie informacje od pacjenta: czy ten pracuje oraz numer NIP zakładu pracy. Skoro wystawił L4, to znaczy, że pacjent te dane mu podał, a to z kolei oznacza, że wyraził wolę otrzymania zwolnienia lekarskiego.
        • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:40
          > Ale samo wystawione zwolnienie to nie jest żaden problem, liczy się wyłącznie to, co pracodawca raportuje do zusu.

Ale przecież do ZUSu to zwolnienie również trafia i ZUS jak najbardziej sprawdza, czy dane przekazane przez płatnika w RSA zgadzają się z danymi, którymi dysponuje ZUS.
          • milupaa Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 23:00
            Przecież lekarz zgłasza zwolnienie do ZUS i to od razu gdy je wystawia przez puap. Nie można sobie zwolnieniem dowolnie dysponować, zus je otrzymuje i przyznaje zasiłek. Jeśli ktoś pracuje na zwolnieniu i z niego nie korzysta a także jeśli w czasie zwolnienia np jedzie sobie na wakacje to ZUS ma prawo zabrać cały zasiłek.
            • mizantropka_20 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 23.03.21, 22:21
              Zus wypłaca (o ile on wypłaca, a nie pracodawca) zasiłek na wniosek (ZUS Z-3) a nie na podstawie otrzymanego zwolnienia.
              Jeżeli pracodawca wypłaca chorobowe, to wtedy w raporcie RSA wykazuje pracownika, dni choroby, kwoty wypłacone oraz kod świadczenia (wynagrodzenie lub zasiłek i z jakiego tytułu).
              No i te dwie informacje - ZUS i pracodawcy - muszą się zejść i być zgodne, także w razie kontroli.
              Jeżeli nie ma tej informacji od pracodawcy, to ZUS tylko tyle wie, że konkretny ktoś był u lekarza, pobrał L4 ale zwolnienia nie skorzystał i należnego świadczenia nie pobrał.
              Ta kopia w ZUS jest potrzebna jako potwierdzenie prawa do zwolnienia z tytułu niezdolności do pracy oraz do weryfikacji czy pracodawca prawidłowo ustalił okres zasiłkowy, rodzaj świadczenia i jego wysokość. Mieliśmy kilka przypadków, w których pracownik postanowił nie wykorzystywać zwolnienia i póki co nikt się tego nie czepia...
          • alicia033 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 09:55
            maslova napisała:

> Ale przecież do ZUSu to zwolnienie również trafia i ZUS jak najbardziej sprawdza, czy dane przekazane przez płatnika w RSA zgadzają się z danymi, którymi dysponuje ZUS.

No i możesz być pewna, że nie zakwestionuje ci odprowadzenia składek od wynagrodzenia pracownika pozostającego formalnie na zwolnieniu ani nieotrzymania rsa za tego pracownika.
    • droch Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 16:50
      Bez rozważań etycznych. Chcę z kumpelą zrobić kiosk. Okolica słabo oświetlona, zamek wyłamiemy łomem, alarmu nie ma. Kumpela uważa, że lepiej o 1 w nocy, ja że raczej pomiędzy 2 a 3 w nocy. A wy jak uważacie?
    • szprotawa Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 17:46
      Pracuj pracuj ale potem nie uskuteczniaj wątków że zostałaś zwolniona. Sama sobie w kolano strzelasz i się podkładasz pracodawcy. Dopóki jest dobrze to ok, niech tylko będzie coś nie tak już jest na ciebie hak. Tak mi się zrymowalo
    • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:25
      Nie może, i wyzywanie innych od debili niczego w tej kwestii nie zmieni.
      Możliwość taka była za czasów papierowych zwolnień. Wtedy pracodawca mógł nie mieć świadomości, że pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, jeśli ten nie przekazał takiej informacji.
      Obecnie pracodawca otrzymuje e-ZLA bezpośrednio od lekarza do systemu ZUS PUE i pracownik w ogóle nie bierze udziału w procesie przekazywania. zwolnienia. Pracodawca nie może już wobec tego zasłaniać się niewiedzą o niezdolności do pracy pracownika. Pomijając już przepisy zasiłkowe, to na pracodawcy, zgodnie z art .207 Kodeksu pracy, ciąży obowiązek ochrony zdrowia i życia pracownika. Dopuszczenie do pracy osoby, która otrzymała od lekarza zaświadczenie stwierdzające niezdolność do pracy jest naruszeniem przepisów BHP. Gdyby coś się pracownikowi w trakcie pracy na zwolnieniu stało, to bez względu na przyczynę zdarzenia (w sensie czy miała na nie wpływ choroba, z powodu której pracownik otrzymał L4, czy nie) , pracodawcą zajmie się prokuratura.
      • kubek0802 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 07:16
        No nie ma faktycznie za co. 80% wynagrodzenia za czas choroby w związku z zaświadczeniem lekarskim to oczywista oczywistość. Odkładamy na półeczkę i zapominamy. Pracownik jest pazerny i za ewentualnie wykonaną w tym czasie prace chce dodatkowej gratyfikacji. Pracodawca nie jest durny i to rozumie i praktykuje. Na rozmowy o konkretach nieco wcześnie ale rozjazd w warunkach finansowych nie wykluczony stąd pytanie. Że by nie było to nie Janusz biznesu, a zupełnie inny kaliber.
    • alina460 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 20.03.21, 22:59
      Można cofnąć wystawione i istniejące w systemie zwolnienie, ale nie pytajcie mnie jak , bo nie wiem. Pamiętacie jak było jesienią? Ludzie, którzy zgłaszali się do lekarza, bo kwarantanna czy covid, dostawali os razu L4. Ale że koleżanka pracuje zdalnie to odkrecala to zwolnienie w księgowości swojego zakładu pracy. A jak księgowość to zrobiła to ja już nie wiem. Dodam, że chodzi o budżetówkę.
      • demodee Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 09:13
        Jak rozumiem sytuacja jest taka, że pracodawca ma do realizacji zamówienie, jak nie wykona, to będzie musiał płacić wysokie odszkodowanie, a jedyny pracownik, który to zamówienie może zrealizować poszedł na zwolnienie?

To może trzeba zatrudnić słupa na zlecenie, że niby on tę pracę wykonuje, a naprawdę będzie wykonywał ten siedzący w domu na zwolnieniu?

Tylko, żeby ZUS się nie dowiedział...
            • kubek0802 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 10:38
              Ależ o proste. Szpital, planowa operacja, jestem zatrudniona więc zwolnienia potrzebuję a w tym przypadku procedury medyczne mówią o 30 dniach plus potem więcej jak potrzeba. Nie dyskutuję z lekarzem bo nie wiem jak się będę czuła. Nie rzucam się jak szczerbaty na suchary do pracy teraz bo do pracoholiika mi daleko, może za 2 tygodnie.
              • alina460 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 11:12
                A teraz rozumiem. Najpierw L4 na 30 dni, a potem kontynuacja. ZUS będzie płacił 80% wynagrodzenia, Janusz - szef dołoży w kopercie do 100%, bo pracownik i tak będzie pracował na L4. Tylko masz problem, bo chcesz teraz więcej niż 100%?
                • kubek0802 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 11:40
                  Przedłużenia poza 30 dni nie biorę pod uwagę, chyba że faktycznie czynniki medyczne się pojawią. Za 20% pensji to mi się faktycznie nie opłaca włączać lapka, stąd rozważania. Ten Janusz to wysoko notowana spółka giełdowa z udziałem skarbu państwa więc takich jak ja w skali tego pracodawcy może być multum. Ja postanowiłam porozważac na ematce, a i problemu naprawdę też nie mam.
                      • kubek0802 Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 12:23
                        Zwolnienie nie jest fikcyjne. Dla takich procedur medycznych jak najbardziej zasadne. Gdyby chodziło o pracę inną niż ho tematu by nie bylo wcale. Ale ja tylko klikam w domu,. A dlaczego więcej niż 20% to chyba oczywiste bo tego co robię nie da się robić tylko w 20%.
                        • umi Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 13:23
                          Jesli sie tak dobrze czujesz, ze mozesz klikac, to sobie podnies kwalifikacje i nie kominuj z oszukiwaniem Skarbu Panstwa. Wez pod uwage, ze za walki finasowe ze szkoda dla wlasnego kraju wszedzie na swiecie (z tego co mi wiadomo, a jesli sie myle, to na 100% w wiekszosci krajow na swiecie) siedzi sie dluzej niz za gwalt, morderstwo czy pedofilie, czy nawet wszystko razem wziete. Takze tego... good luck suspicious
                          • sumire Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 13:27
                            umi napisała:

> Wez pod uwage, ze za walki finasowe
                            > ze szkoda dla wlasnego kraju wszedzie na swiecie (z tego co mi wiadomo, a jes
                            > li sie myle, to na 100% w wiekszosci krajow na swiecie) siedzi sie dluzej niz z
                            > a gwalt, morderstwo czy pedofilie, czy nawet wszystko razem wziete.

Eee, tu zapewne chodzi o Polskę PiS, więc wałki finansowe w SSP są bezpieczne smile
                            Ale przyznam, że pomysł z ciągnięciem dodatkowej kasy od pracodawcy za to, że chce się pracować na L4, jest cymesik. Że też człowiek przez tyle lat na to nie wpadł...
                              • umi Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 13:56
                                Kubek jest durny jak kilo gwozdzi. Nie wiem, czy to Janusz czy PiS-firma, ale to bez roznicy jest. Jesli jednak ktos przywali ta kontrola, beda miec klopoty. Pomijajac zwykla uczciwosc, bez sensu to jesli ma normalna pensje i nie przymiera glodem. A jesli kiepska, to niech na tym zwolnieniu sprobuje sie zalapac u konkurencji.
                  • maslova Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 13:01
                    I w wysoko notowanej spółce giełdowej z udziałem skarbu państwa, zatrudniającej zapewne rzeszę pracowników, nie ma wdrożonego systemu zastępstw za nieobecnych pracowników? Stanowiska pracy są tak samodzielne i zindywidualizowane, że obowiązków nie można przekazać innej osobie? Jestem w stanie zrozumieć taką sytuację w małych firmach czy jednostkach (szkoły, małe domy kultury itp.), gdzie administrację tworzą zwykle trzy osoby: dyrektor, kadrowa i księgowa. Ale w dużej spółce?
              • nocnamagia Re: Praca na zwolnieniu lekarskim. 21.03.21, 15:53
                Nie ma takich procedur, żeby lekarz obligatoryjnie wystawił Ci L4 na 30 dni jeśli wykonujesz prace zdalna. Równie dobrze moglas nie brać L4 i wrócić do obowiązków zawodowych następnego dnia po wypisie. Zataiłas przed lekarzem, że chcesz pracować zdalnie. Gdyby wiedział, że chcesz pracować żadnego L4 byś nie dostała

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka