Dodaj do ulubionych

Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii...

22.03.21, 08:39
Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii pytanie dotyczące walki z koronawirusem: wiecie może dlaczego rządy i firmy farmaceutyczne skupiają się na szczepieniu, gdzie trzeba będzie podać prawdopodobnie kilka miliardów dawek i jeszcze to np. co roku powtarzać zamiast na skutecznym lekarstwie tylko dla cięższych przypadków i osób z chorobami współistniejącymi? Przeważająca większość "choruje" bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Ponoć lekarstwem jest amantadyna a można przecież skupić się, żeby opracowywać coraz to lepsze lekarstwa i leczyć miliony a nie szczepić miliardy.
Ktoś mądry, znawca wie? Bo jedna taka się tu skarżyła, że wypowiedzi mało mądre.
Obserwuj wątek
  • asfiksja Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 08:45
   Przekleję ci kawałek artykułu popularnonaukowego próbującego przystępnie wyjaśnić dręczące cię zagadnienie:
   "Dotychczas nie opracowano satysfakcjonujących leków przeciwko infekcjom wirusowym, ponieważ chemiczna ingerencja w cykl rozwojowy wirusa szkodzi żywym komórkom. Stosowane leki upośledzają replikację kwasu nukleinowego wirusa, zaburzają niestety również replikację DNA w komórce gospodarza. Są to np. stosowane w leczeniu opryszczki oraz AIDS analogi nukleotydów (cegiełek, z których zbudowany jest kwas nukleinowy). Jedyny obiecujący czynnik antywirusowy jest produkowany przez zarażony wirusem organizm. To interferon - nietoksyczne (dla człowieka) białko, produkowane przez niektóre zaatakowane wirusem komórki. Interferon chroni komórki przed infekcją wirusową. Człowiek zarażony jedną chorobą wirusową jest mniej podatny na zarażenie innymi wirusami, ponieważ jego organizm wytworzył interferon. Trwają prace nad zastosowaniem interferonu również w leczeniu nowotworów. Do niedawna badania nad użyciem interferonu były ograniczone z powodu kłopotów z otrzymaniem wystarczających ilości tego białka. Obecnie, dzięki technikom inżynierii genetycznej, istnieje możliwość wyprodukowania interferonu w większych ilościach.

   Jedynym efektywnym sposobem zapobiegania infekcjom wirusowym są szczepionki. Skuteczne szczepienie zastosował po raz pierwszy, w 1796 roku, angielski lekarz Edward Jenner. Jenner zaobserwował, że osoby, które zaraziły się od zwierząt niegroźną krowianką, są odporne na ospę prawdziwą. Płyn z krosty zwierzęcia chorego na krowiankę, naniesiony na skórę i wkłuty za pomocą igły, uchronił pacjenta przed ospą.[...]"

    • memphis90 Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 14.04.21, 19:52
     Inozyna ma teoretycznie wpływać na komórki układu odpornościowego:

     "wywoływanie odpowiedzi typu Th1, co prowadzi do dojrzewania i różnicowania limfocytów T oraz nasilenia indukowanych reakcji limfoproliferacyjnych w komórkach aktywowanych mitogenem lub antygenem. Reguluje mechanizmy cytotoksyczności limfocytów T oraz komórek NK, funkcjonowanie limfocytów supresorowych T8 oraz pomocniczych T4, a także zwiększa poziom IgG oraz powierzchniowych markerów dopełniacza. W badaniach in vitro lek nasila wytwarzanie cytokiny IL-1 oraz IL-2, jednocześnie zwiększając ekspresję receptora IL-2. W badaniach in vivo znamiennie zwiększa się endogenne wydzielanie IFN-γ, a zmniejsza wytwarzanie IL-4. Lek nasila też chemotaksję i fagocytozę neutrofili, monocytów i makrofagów. "
  • bywalec.hoteli Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 08:54
   "Amantadyna w leczeniu COVID-19
   „Czy amantadyna pomaga w leczeniu COVID-19?” – to pytanie w ostatnim czasie zadają sobie wszyscy, którzy interesują się nowymi sposobami leczenia koronawirusa. Na temat terapii amantadyną w kontekście leczenia COVID-19 jako pierwszy wypowiedział się Włodzimierz Bodnar, pediatra i specjalista chorób płuc z Przemyśla. Według niego amantadyna jest skuteczna i może pomóc w zmniejszeniu objawów towarzyszących wirusowi SARS-CoV-2, za przykład podając ponad 100 przypadków wyleczonych pacjentów, którzy przyjmowali lek Viregyt K. Jego zdaniem pozytywne efekty stosowania amantadyny zauważalne są już po upływie 24 godzin od przyjęcia pierwszej dawki leku, a stabilizacja ciężkiego stanu COVID-19 widoczna jest w ciągu 48 godzin.
   Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że amantadyna wciąż nie jest dopuszczona do leczenia COVID-19 i nie jest środkiem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Obecnie trwają badania kliniczne, które mają nam odpowiedzieć na pytanie, czy amantadyna jest skuteczna i czy może być stosowana w leczeniu pacjentów z COVID-19. Zgodę na badania otrzymał prof. Konrad Rejdak, neurolog i szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Za zgodą Komisji Bioetycznej analizuje on działanie amantadyny u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, u których pojawiły się objawy charakterystyczne dla COVID-19. Pozostaje nam zatem czekać na publikację wyników skuteczności amantadyny w terapii dla zakażonych wirusem SARS-CoV-2."

   www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/amantadyna-czym-jest-i-czy-pomaga-w-leczeniu-covid-19/
  • aguha Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 09:35
   Nie mam pojęcia o medycynie, epidemiologii, więc mogę się jedynie wypowiadać, jako tylko obserwator. Twierdzisz, że większość przechorowuje bezobjawowo, hmmm
   W moim otoczeniu bardzo dużo osób przechorowało koronawirusa. Spora część przeszła dosyć ciężko. Młody chłopak leżał pod respiratorem już po dwóch dniach od pierwszych objawów. Parę osób zmarło - część miała poważne choroby współistniejące, a część nie. Większość jednak rozkładał kompletnie wirus. Dwa, trzy tygodnie leżenia w łóżku to standard. Być może większość osób i tak przeszła bezobjawowo, ale ja nie przypominam sobie, żeby wirus grypy rozkładał całą populację. Ja chyba nigdy nie chorowałam na grypę. Nie znam nikogo, kto miałby powikłania po grypie. Nie wątpię, że takie powikłania są, jednak nie można porównywać do koronawirusa.
   Kolejna sprawa - wynalezienie leku. Chyba to na początku próbowano zrobić, testowano różne leki, np. leki na rzs (Arechin), itd. Rewelacyjnych efektów nie było. Zresztą to też generowałoby ogromny koszt (szukanie skutecznego leku, badania kliniczne, itd.). Poza tym chyba nie ma za dużo czasu na szukanie cudownego leku, przy takim obciążeniu służby zdrowia. W pobliskim szpitalu nie przyjmują już chorych na koronawirusa, ponieważ nie ma miejsc.

   Staram się do całej tej sytuacji podchodzić spokojnie. Chociaż po roku, jak wszyscy, jestem zmęczona. Nie czytam bzdur. Jedynym sposobem na opanowanie sytuacji są masowe szczepienia. Ktoś już na ematce linkował, jak wygląda sytuacja w UK (spadek zachorowań, śmiertelności, itd.). Pięć minut bym się nie zastawiała, gdybym mogła się zaszczepić. Nieistotne, czy to byłaby szczepionka AstraZeneca, czy Pfizer. No, może nad Sputnikiem bym się zastanowiła😎.
  • dr.amy.farrah.fowler Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 09:41
   Ponieważ leki przeciwwirusowe zasadniczo nie istnieją. Z leków przeciwwirusowych mamy:
   - wątpliwej skuteczności lek przeciwgrypowy,
   - słabo działający lek przeciw opryszczce,
   - leki powstrzymujące namnażanie się HIV (nie zabija wirusa, spowalnia namnażanie)
   i to właściwie tyle.

   Wyjaśnienie metodą na chłopski rozum: co trudniej zepsuć, młotek czy zegarek?
  • sylwiastka Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 09:56
   Firmy farmaceutyczne pracuja nad lekami na COVID ktore maja zmniejszac ryzyko hospitalizacji i lagodzic przebeg COVID-19. Sa to glownie leki biologiczne, oparte o przeciwciala, nie maloczasteczkowe zwiazki chemiczne.
   Te przeciwciala sa zaprojektowane j wyprodukowane w laboratorium, nie zas oczyszczane z krwi ozdrowiencow. Maja wysoka skutecznosc.
   Preparat firmy Regeneron jest zatwierdzony przez FDA do uzytku
   www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-monoclonal-antibodies-treatment-covid-19

   GSK ma preparat dajacy bardzo dobre wyniki w 3 fazie badan klinicznych.
   www.fiercebiotech.com/biotech/vir-gsk-covid-19-antibody-slashes-hospitalizations-and-deaths-phase-3-spurring-fda-filing

   Wiele firm pracuje nad lekami i jest to strategia komplemenratna do szczepionek. Jednak tylko szczepeinia sa prewencyjne. Media natomiast nie naglasniaja postepow w produkcji lekow, bo to wywoluje mniej emocji niz szczepionki.
  • morekac Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 10:07
   > wiecie może dlaczego rządy i firmy farmaceutyczne skupiają się na szczepieniu, gdzie trzeba będzie podać prawdopodobnie kilka miliardów dawek i jeszcze to np. co roku powtarzać zamiast na skutecznym lekarstwie tylko dla cięższych przypadków i osób z chorobami współistniejącymi?

   Przecież się skupiają, tylko im nie wychodzi.
    • engine8 Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 18:56
     Od dzisiatek lat na swiecie umiera pnad 1M ludzi na grype. W samych Stanach to jest ponad 65 tys rocznie. I to sa tylko ny=umery ludzi zdiagnozowanych ze przyczyna byla grypa aa podejrewam ze co najmniej drugie tyle umiera na powikladnia gornych rog oddechowych.
     I nikt nie robi absolutnie ci w tym kierunku ani nawet niepublikuje danych?
     Wprawdzie sa szcxepionki ale one sa raczej symboliczne i mentalne jako ze ich efektywnosc to 30- 40%
     Dlaczego nie wymysla sie szcepionki tak na covida czynawet skutecznych lekow?
     A dlatego ze nikt zaa to nie chce placic. Stalo sie to czescia naszego "balansu biologocznego" na ziemi - z jednej strony przedluzamy sobe zycie i jakbysmy tego nie kontrolowali to by systemy emerytalne i meduczne upadaly.... Tak ze to swego rodzjau kontrola populacji.
     Szcepionki mRNA sa znane w laboratioriach od lat 90 i nikt nie dal kasy aby te eksperymenty przeprowadzic na wielka skale wiec lezaly na polce. Teraz KRaje bogate rzucily kase bez limitow i wszytko polecialo z gorki na leb...
     Za pare lat jak wiekszosc z nas sie zetknie i troche uodprni na Covoda i temu podbne SARS wirusy , zycie worci do normy i nikt nie bedzie codziennie liczyl trupow - bedzie tak jak z grypa. Mzoe lepiej bo sc zepionki beda uaktualniane czesciej?
     Ale wszytko to kasa... Nikt nie zasponsoruje badan nad lekiem jesli nie ma w tym interesu..
     Zobacz ile bylo propozycje przebadania istneijacych juz lekow i wszytko upadlo- dltego ze nikt nie widzi wtym kasy a nawet moglby to byc zagrozeniem dla nowych szcxepionek jakby sie okazalo ze mozmey uzywac to co istnieje i praktycznie nic nie kosztuje....
     "No money - no honey"
     Rzady by nie rzucily kasy na szcepionki Covida gdyby nie to ze mogly zalalamc systemy medyczne i ekonomiczne...A mocen lobby Farmy znalazly w konu okazje aby podbudowac sobie xasoby finasowe.
     A jak farma nie da kasu bo nie widzi poteznych zarobkow....to jedynie staje naprzeciw wszytkiemu innemu.
     A ze lekarze sa na postronku farmy i spiewaj jak farma zagra to jest jak jest i nic sie nie zmieni.
     Pfizer juz otwarcie mowi (komentujac proby zmuszenia ich do zwolnienia patentow) ze jak sie ta fala skonczy to wtedy oni ustal ceny "rynkowe" tzn takie aby im sie oplacalo i produkowac i robic badani na innymi....
     Coz wiecej mozna dodac?
     Zawsze tak bylo ze stumulatorem jest kasa i teraz tak jest i zawsze tak bedzie......
     Nie wiem co w tym dziwnego a oczekiwania ze rzady bedz robic to co dobre i to jeszce dlw wszytkich sprawiedliwie to juz nawet nie komuna ale utopia.
  • smillla Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 17:23
   To jeszcze jedno: Jest też tani antybiotyk używany od lat w leczeniu trądu, bardzo dobre wyniki w badaniach dot. Covid. Jednak media podają, za decydentami: "niestety, jeśli nawet okaże się skuteczny, nieprędko będzie mógł być zastosowany w leczeniu Covid, bo takie pozwolenie uzyska za co najmniej kilka lat". Tyle trwają procedury'.
   Pytam:
   Czemu na okolicznośc Covid skrócono procedury dotyczące możliwości stosowania szczepionek, a nie chce się skrócić procedur dotyczących stosowania dawno już skądinąd stosowanych leków?...
   • snajper55 Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 17:40
    smillla napisała:

    > To jeszcze jedno: Jest też tani antybiotyk używany od lat w leczeniu trądu, bar
    > dzo dobre wyniki w badaniach dot. Covid. Jednak media podają, za decydentami: "
    > niestety, jeśli nawet okaże się skuteczny, nieprędko będzie mógł być zastosowan
    > y w leczeniu Covid, bo takie pozwolenie uzyska za co najmniej kilka lat". Tyle
    > trwają procedury'.

    Którymi decydentami? Podaj źródło. Powtarzasz jakiś fejknews a nie zdanie decydentów.

    S.
    • olena.s Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 19:13
     Nanga, "lek na covid" to jest bardzo pojemny zwrot. Ale tak, okazuje się, że przeciwzapalne dzialanie (pamietaj o burzy cytokinowej) klofaziminy może działać ochronnie na płuca chorych.
     portal.abczdrowie.pl/lek-na-trad-bronia-na-covid-19-trwaja-badania-naukowcy-wykazali-silne-przeciwzapalne-i-przeciwwirusowe-dzialanie-preparatu
      • olena.s Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 23.03.21, 02:23
       >Ale kto by się tam przejmował, skoro to nie szczepionka<


       Nanga masz rację w tym, że histeria antyszczepionkowców jest absurdalna i ociera się o paranoję.
       Ale nie masz racji w jednym kontekście: leki podaje się chorym, w naszym przypadku zagrożonym śmiercią i bardzo ciężkimi powikłaniami. Jak pacjent może ci się w ciągu tygodnia zawinąć, to ty, pacjent, rodzina i opinia publiczna macie o wiele większą tolerancję na skutki uboczne, niż w przypadku szczepionki, którą podajesz zdrowemu człowiekowi.
  • morekac Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 22.03.21, 18:39
   Pragnę też zauważyć, że szczepienie jest sumarycznie tańsze z punktu widzenia państwa. Policz koszt chorej dorosłej, pracującej osoby - nieproduktywnej przez te 2-3 tygodnie (to ten twoj lekki przebieg), do tego dolicz koszty opieki nad chorymi dziećmi - i jeszcze koszty leków. Same leki (objawowe) pewnie kosztują więcej niż szczepionka, nie jest też pewne, czy leki (jeśli je znajdą) będą od tej szczepionki tańsze.
  • taniarada Re: Do mądrych i znawców medycyny i epidemiologii 23.03.21, 05:42
   Nigdzie indziej w UE w związku z COVID-19 nie umiera tyle ludzi, co w czterech krajach wyszehradzkich – alarmuje niemiecki dziennik "Die Welt".

   Jak informuje korespondent gazety Philipp Fritz, polski rząd zmuszony był przywrócić lockdown w obliczu szybkiego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. "W regionie nie jest to jednak wyjątek" – pisze, wskazując, że także na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji zachorowalność na COVID-19 jest od siedmiu do dziesięciu razy wyższa, niż aktualnie w Niemczech.
   "Granice wytrzymałości"Czeski parazytolog i biolog ewolucyjny Jaroslav Flegr jako pierwszą przyczynę wymienia polityków. "Długo bagatelizowali koronawirusa, potem napominali ludzi, by przestrzegali reguł. Takie ciągłe zmiany zirytowały i rozgniewały ludzi. Rząd po prostu stracił wiarygodność" – mówi Flegr w rozmowie z "Die Welt".
   Dziennik zauważa, że przyczyną tej dramatycznej sytuacji jest również to, że systemy ochrony zdrowia w regionie są niedofinansowane, szpitale źle wyposażone i brakuje personelu medycznego.Zobacz, Europo, jak pięknie można umierać!www.salon24.pl/newsroom/1121162,wielkie-umieranie-na-wschodzie-ue-niemiecki-dziennik-o-covid-19-w-polsce

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka