Dodaj do ulubionych

Drewno a ogrzewanie podłogowe

22.03.21, 15:19
Przeczytałam właśnie ze zgrozą, że lite drewno jest niekompatybinle z ogrzewaniem podłogowym. W sumie logiczne, ale dotąd nie przyszło mi do głowy.
I co teraz droga ematko? Żadne gresy i panele nie wchodzą w grę, uznaję tylko drewniane podłogi. Ma ktoś te deski warstwowe (które rzekomo można), sprawdza sie to na dłuższą metę? A może ktoś rezygnował z ogrzewania podłogowego w domu (mam wrażenie, że to dziś standard)?
Obserwuj wątek
    • kropkaa Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 15:44
      Mam pod kaflami, pod parkietem nie - nie widzę takiej potrzeby, bo drewno jest ciepłe i można spokojnie chodzić boso.
      Zreszta nie wiem po co by mi było na drewnie, skoro leżą dywany, stoi łóżko w sypialni etc.
    • e-ness Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 16:10
      Można, tylko podnosi to koszt ogrzewania i to znacząca. Drewno jest termoizolatorem i bardzo kiepsko przewodzi ciepło.
      Właśnie z tego powodu nie zaleca się stosowania drewna pod podłogówkę, a nie dlatego ze drewno nie da rady
    • szafireczek Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 17:06
      Mamy pod drewnianą podłogą i nic się nie dzieje, chociaż na początku - na świeżo w niektórych miejscach się robiły szczeliny między deskami. Nie wiem dlaczego - drewno pracowało i zrobiło się za sucho??? musiało się więc skurczyc???, jak poszło ogrzewanie...pomógł wtedy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i wszystko wróciło do pierwotnego stanu. Potem już nigdy nie było problemów.
      • bistian Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 18:12
        szafireczek napisała:

> Mamy pod drewnianą podłogą i nic się nie dzieje, chociaż na początku - na śwież
        > o w niektórych miejscach się robiły szczeliny między deskami. Nie wiem dlaczego
        > - drewno pracowało i zrobiło się za sucho??? musiało się więc skurczyc???, jak
        > poszło ogrzewanie...pomógł wtedy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i
        > wszystko wróciło do pierwotnego stanu. Potem już nigdy nie było problemów.

Tak jest z deską, mocno pracuje, kurczy się i rozszerza. Pełna drewniana podłoga też ma tę wadę, do tego, potrafi skrzypieć. Dlatego, przed montażem, taki materiał, powinien poleżeć w pomieszczeniu docelowym chociaż z tydzień. Sucha deska również pęka przy wbiciu gwoździa, więc się tego nie przesusza, a materiał na dach idzie na surowo i schnie na dachu, wtedy się nie wykręca i nie paczy. W sumie, jak ktoś się nie zna, to łatwo sobie zrobi problem smile
        • szafireczek Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 19:59
          Dziękuję smile Jak zobaczyłam wtedy te szpary, to mi łzy pociekły, bo myślałam że będzie trzeba na nowo układać...ale podłoga się na szczęście zaaklimatyzowała. Absolutnie się zgadzam, że trzeba się znać i robić z głową.
    • mae224 Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 17:22
      Mam plytki (kuchnia i lazienka) oraz drewno (deska). Jest ciut mniej wydajnie (mam porownanie z sasiedzkim domem, gdzie są plytki, w kuchni i lazience podloga jest cieplejsza zima). Da się. Bezawaryjnie uzytkujemy 10 lat. Też sie balismy, ale położyliśmy. Jestem b zadowolona latem (plytki sa latem bardzo zimne, drewno nie daje twgo wrażenia). Chodzimy tylko boso.
      • bistian Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 18:22
        troompka napisała:

> Mam lite egzotyczne deski i nie mam podlogowki...czasem żal, ale jest jak jest
        > i jeśli się wybiera raczej drogie rozwiązania to potem szkoda to zamontować. C
        > hyba teraz poszlabym jednak w jakiś ładny gres.

Podłogówkę można też puścić w ścianę smile
    • jasnoklarowna Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 19:47
      Ja mam deski warstwowe, 12 albo 14 mm, nie pamiętam, te które można chyba 2 razy cyklinować.
      Mam uwaga:nieklejone, na pływająco jak panele.
      Wszyscy pukali się w głowę, chcieli kleić.
      Ja czytałam wiele szukałam informacji gdzie się dało (ok 10 lat temu, jak budowałam)
      Cała prawie skandynawia grzeje podłogowo, i tam jak się deski przyklei to traci się gwarancję więc nie kleją, od wielu lat i się sprawdza.
      Stwierdziłam że w razie czego przykleić zdążę i tak pływają do dziś. Sprawdza się, jest ciepło, jednak jak będą bardzo małe pokoiki i zastawione meblami to może być ciężko,chodzi o czynną powierzchnię podłogi. Pamiętaj żeby w mniejszych sypialniach dawać wszystkie meble na nóżkach.
      My u córki na poczatku przewieźliśmy ze starego mieszkania bez nóżek, zarówno szafa jak i regał i komoda, i po pierwszym roku wymieniliśmy na takie z nóżkami. Różnica w cieple ogromna.
        • jasnoklarowna Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 27.03.21, 23:58
          No nie mija się, gdyby się mijało to w sypialniach byłby ziąb.
          Pisałam, że poza łazienką i pralnią nie ma w moim domu grzejników. Wyłącznie podłogówka w całym domu, w tym 2/3 pod drewnem. Ja jestem zmarzluch i lubię ciepełko, jest super.
          Ogrzanie gazem podłogówki 240 m2 domu plus grzanie wody całoroczne (mamy też solary) nie przekroczyło do tej pory 4 000 na rok. duży komfort, praktycznie bezobsługowe, ustawiasz raz i czujniki robią robotę.
          polecam
    • milupaa Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 21:29
      A po co ci to ogrzewanie podłogowe pod deskami? Nie to nie jest standard. Przede wszystkim na ogrzewaniu podłogowym pod drewnem są duże straty bo drewno nie przewodzi ciepła, jest izolatorem. Poza tym drewno samo w sobie jest ciepłe, po co je grzać. Już jak musisz to poszukaj na rynku są deski warstwowe i parkiety dedykowane specjalnie na ogrzewanie podłogowe. Każdy producent podłóg ma. Zwykle lite deski się nie nadają.
      • madame_edith Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 21:34
        Mnie po nic, tak teraz domy budują, że na dole jest tylko podłogowe ogrzewanie. Zakładam, że ludzie kładą wtedy podłogę z gresu, której ja NIE CHCĘ. I tak wiem, że lite drewno nie bardzo, a te deski warstwowe ok i o to się pytam w poście startowym 🤦‍♀️
        • jasnoklarowna Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 22.03.21, 23:00
          nie wiem czy standard, w ponad 200 metrowym domu kaloryfer mam jeden, w łazience, taki który poza sezonem grzewczym ma wmontowaną elektryczną grzałkę by ew. ręczniki w wilgotną pogodę były suche.
          Nie mam kaloryferów tylko wszędzie podłogówkę, na dole, górze, w łazienkach, sypialniach i kuchni.
          Płytki mam w większej części dołu. Na reszcie i na górze deski warstwowe nie klejone, pływające. Nie ma problemu z rozsychaniem się bo nie są przyklejone i pracują jako całość, nie ma problemu z zimnem.
          Deski też grzeją. Za ogrzewanie nie płacimy dużo, więc strat nie ma dużych przez drewno.
          Jest to wygodne i tyle. Jak bym znów budowała zrobiłabym to samo.
        • andace Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 28.03.21, 10:02
          Można położyć gres, panele winylowe i deski warstwowe, zwykła parkiet się nie nadaje na ogrzewanie podłogowe.
          Wybierając deski warstwowe należy sprawdzić opis bo te przeznaczone na ogrzewanie podłogowe maja specjalne oznaczenia. Do tego jest inny sposób montażu niż na podłodze bez ogrzewania. Polecam poczytać fora „branżowe” i grupy o wyposażeniu wnętrz. Cześć desek, nawet jak oznaczone jako do podłogówki średnio się sprawdza i są duże straty na ogrzewaniu.
          Też kupiłam dom z ogrzewaniem podłogowym (kaloryfery na ścianie będą tylko w łazienkach) i też wolę drewno na podłodze.
          Byłam zdecydowana na deski warstwowe ale moja ekipa i architekt twierdzą ze najlepiej się sprawdza gres i to samo czytam na grupach wnętrzarskich (osoby które maja np w połowie domu gres a w połowie deski widza różnice w efektywności ogrzewania). Mąż też jest za płytkami imitującymi drewno, a ja nadal nie jestem pewna, teraz sprawdzam panele winylowe.
          Znajomi mający domy z ogrzewaniem podłogowym wszyscy maja płytki imitujące drewno, nikt nie zdecydował się na drewno.
          • madame_edith Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 28.03.21, 11:02
            Właśnie jest dokładnie tak jak piszesz i stąd moja załamka, za żadne skarby świata nie położę sobie gresu na podłogę w salonie ani tym bardziej paneli. Oczywiście to moje subiektywnie widzimisię jest w tej sytuacji bardzo kłopotliwe. Ehhh
            • andace Re: Drewno a ogrzewanie podłogowe 28.03.21, 11:41
              Na pocieszenie powiem że te „panele” to normalny parkiet, bo to nie panele tylko deska warstwowa, można to cyklinować itp i niestety w większości kosztują drożej od zwykłej deski parkietowej, szybciej się kładzie, nie odróżnisz od „prawdziwej” deski. Na Twoim miejscu pewnie zdecydowałbym położyć deskę warstwową.

Są grupy wnętrzarskie na fejsbuku, ludzie pokazują zdjęcia i cześć firm wyglada super, jak otworzą sklepy to przejdź się i porównaj opcje - też pierwszej chwili myślałam że „panele” to nie ma opcji.

Z tego co czytałam to problem jest taki że nawet deska przeznaczona na podłogówkę powoduje straty w ogrzewaniu wiec żeby osiągnąć taką samą temperaturę trzeba więcej grzać i to oznacza koszty. U nas każde piętro ma oddzielne sterowanie wiec niby można położyć różne materiały, rozważamy też beton czy wylewki z żywicy - ekonomia vs wygląd i przyzwyczajenia.
              No i ja mieszkam w NL i prąd jest drogi (bo pompa jest na prąd, gazu nie ma) chociaż ostatnio stwierdzam że ceny w PL zaczynaja być zbliżone i mąż jest zdecydowany na gres.

Gres imitujący drewno też można znaleźć super, u znajomych dopiero jak się pomaca to można rozpoznać ze to gres a nie drewno.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka