Dodaj do ulubionych

Wątek lampowy - doradźcie ematki

22.03.21, 22:33
Jesteśmy na etapie kompletowania mebli i wyposażenia nowego domu. Niemal we wszystkich pomieszczeniach brakuje nam lamp. Światło jest, ale gołe żarówki, coś trzeba kupić, tylko od miesiąca grzebię po internetach i nic mi się nie podoba. Chciałabym skompletować sobie chociaż sypialnię, ale brakuje mi jeszcze czegoś na okna i lampy sufitowej właśnie. Chciałabym coś fajnego, robiącego nastrój. Światło nie musi być mocne, bo to wyłącznie sypialnia. Ma być przede wszystkim przytulnie. Znalazłam taką lampę
www.lampenwelt.ch/haengeleuchte-savanna-mit-samtenem-schirm.html
podoba mi się, ale nie wiem, czy nadaje się do sypialni. W internecie jest pokazana/opisana bardziej jako lampa nad stół, ale to akurat nie ma dla mnie większego znaczenia. W sypialni mamy kute, żelazne łóżko, dużą szafę pax z ikei z drzwiami z korka i lustrem oraz trzy komody - jedna biała i dwie bordowe. No i myślę, że taka bordowa lampa też by się dobrze komponowała. Kolor ma praktycznie identyczny jak komody, a przynajmniej na moim laptopie tak to wygląda. No to co myślicie - brać? Z opisu wynika, że lampa ma 40 cm średnicy. Nie będzie to za mało? Pokój nie jest wielki, 15 m kwadratowych.

A może podrzucicie pomysły, gdzie w internecie szukać ciekawych lamp? Będę wdzięczna, bo trochę ich jeszcze potrzebuję.
Obserwuj wątek
    • beaucouptrop Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 22:57
      Fajna. Myślę, że do sypialni pasuje. Będzie robić nastrój.
      Jak chcesz lampy do innych pomieszczeń to rzuć okiem na Sotto Luce. Może ci się coś spodoba. Mam od nich kilka lamp. Lubię fajne polskie wzornictwo.
      Niedawno ktoś polecał też stronę Luce plan. Zerknelam. Dużo fajnych lamp. Też za kilka miesięcy się przeprowadzam i już czekam z niecierpliwością na plany jak urządzić nowe mieszkanie. No ale przed nam jeszcze remont i to całkiem spory, bo to mieszkanie z lat 50tych. Fajne jest i bardzo lubię ten czas remontów i urzadzania.
    • saszanasza Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:01
      Ja w sypialni lampę sufitową kupiłabym normalną (tzn ładną, ale normalnie świecącą), taka lampa się po prostu przydaje, nie wyobrażam sobie wchodzić do sypialni, w której jedynym światłem jest jakaś punktowo świecąca czerwień. Nastrój budowałabym jakimiś lampami podłogowymi/kinkietami czy lampami stołowymi
    • canaille Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:02
      Co do stylu się nie wypowiem - oświetlenie centralne służy do zorientowania się w topografii pomieszczenia, nastrój robi co innego, sypialni bez np. lamp do czytania w ogóle sobie nie chcę wyobrażać. Więc odpowiem tylko na pytanie, czy to nie będzie za mało - jak dla mnie będzie. Ale to nie znaczy, że się nie przyda.
    • solejrolia Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:09
      Nie doradzę, bo ciężko ocenić lampę, jak się nie widziało wnętrza.
      Wielkość i sam kolor bordowy - to jest ok, chyba bardziej drażniłyby mnie te kwiaty wewnątrz.
      Ale ja wybierając lampy zazwyczaj kierowałam się zasadą, by lampa nie narzucała stylu, a była raczej neutralna.
      Bo jak zmienię narzutę, poduszki, a nawet kolor ścian i zmieni się klimat, to chciałabym, żeby taka lampa nadal pasowała. I kwiaty mogę dać np. na pościeli, a pościel szybko zmienię, jak mi się znudzi, lampy tak szybko nie zmienię.
      • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:20
        A mnie się ta lampa podoba właśnie głównie przez te kwiaty. Sypialnię dopiero co urządzamy, wszystkie meble są nowe, więc nie sądzę, że będę je zmieniać prędzej niż za co najmniej 10 lat. Wtedy mogę zmienić też lampę, w razie czego. Ja nie lubię mieć na łóżku ozdobnych poduszek, kolorowych narzut itd. Na łóżku jest tylko nasza pościel, jak trzeba, przykryta beżowym kocem. Co najwyżej coś na okno musiałoby współgrać z taką lampą, ale okna póki co gołe, więc mogę zasłony/firanki/rolety dobrać do lampy.
          • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:34
            Ja niestety nie jestem dobra w dobieraniu dodatków, więc jak już mi się uda coś skompletować, to raczej na lata. Nawet mi się podoba, jak ktoś ma tak fajnie "zrobione" wnętrze dodatkami, ale ja tak nie potrafię i wolę nie ryzykować.

Lampa mi się podoba, ale właśnie nie jestem pewna, czy będzie dobrze pasować. Chyba faktycznie nie pozostaje mi nic innego, jak kupić, przymierzyć i w razie czego odesłać.
    • bialeem Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:19
      To jest typowa lampa świecąca w dół, uzupełniająca. Przydaje się jednak na suficie coś, co oświetla całe wnętrze. Chociażby nie wiem... chcesz posprzątać wieczorem czy posortować skarpetki na łóżku.

Nie pocieszę z tymi lampami. Wszystkie moje wybierałam na końcu dokopując się do krańców internetu i 3x nie sprawdziłam wymiarów kloszy i przyszły za duże. W efekcie to za duże wyszło bardzo fajnie choć nietypowo(np lampka nad biurko miała wyjść ala szkolna, ale okazała się 1,5metrowym bydlakiem, lampa nad stół miała mieć 20 cm - taki model widziałam na żywo, a wyszła 50 cm gwiazda śmierci).
      Do bordowego i kutego bym chyba szła w drewniane albo też kute.
      Nie masz raczej innego wyjścia niż przekopać internet.
      • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:28
        Internet przekopuję od ponad miesiąca i to jest jedyna lampa, która wpadła mi w oko. Niestety, obawiam się, że możesz mieć rację i ona nie oświetli mi wystarczająco całego pokoju. Choć z drugiej strony, będą jeszcze lampki przy łóżku oraz lampy zamontowane na szafie, właśnie do sortowania ubrań czy jak będę chciała wystroić się przed lustrem.
        • bialeem Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 22.03.21, 23:46
          Jak wpadniesz w kompletne otępienie, to zapłać trochę zł projektantowi. Może nie będzie to w 100% trafny wybór (u mnie był tylko w 30%), ale pozwoli spojrzeć świeżym okiem i może zrobić coś zupełnie innego na co byś nie wpadła. Ja w ten sposób dostałam miedziane zwisające tuby zamiast lampek nocnych smile
        • azja_pl2 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 07:42
          A po co ci wiecej swiatla w sypialni? Mam tego typu lampe w sypialni, daje przyjemne, przytulne swiatlo. Ale rzadko mam potrzebe ja wlaczyc. Wieczorem sa lampki nocne, w szafie mam oswietlenie wewnetrzne. Jesli kolo komody bedziesz miala jeszcze stojaca, to spokojnie wystarczy. Do sprzatania wlaczysz wszystkie na raz i git.
          Lampa jest ladna, jesli np. zaslony i posciel beda z podobnym wzorem, to bedzie fajnie.
          • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 07:54
            Właśnie mam nadzieję na przytulność dzięki tej lampie. Na okna kupiłabym coś pasującego. Z pościelą gorzej, bo nigdy nie dobierałam jej do wystroju pokoju tylko patrzyłam na wygodę spania, ale mogę kupić pasującą narzutę, jak by co. Sypialnia będzie tak urządzona, że wielkiego sprzątania nie będzie. Wystarczy zetrzeć kurz z komód i parapetów, odkurzyć i zmyć podłogę.
            • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 00:47
              Cóż, gusta mamy najwyraźniej bardzo różne, ale czy to źle? Ile światła daje ta lampa, to nie wiem w sumie, bo na żywo jej nie widziałam, ale niestety mam obawy, że może być za mało. Dlatego zastanawiam się, czy nadaje się do sypialni.
              • niennte Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 12:10
                eliszka25 napisała:

Ile światła daje ta lampa, to nie wiem w sumie

Już dziewczyny pisały - za mało, i tłumaczyły, dlaczego.
                Ja uważam, że należy mieć lampę, która oświetli cały pokój, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Może potoczyć się gdzieś ulubiony kolczyk, mogę wieczorem stłuc szklankę, czyli może zajść sytuacja, że potrzebuję dobrego oświetlenia. Nastrój mogę robić oświetleniem bocznym lub stojącym. 15 m2 to nie jest tak mało jak na standardy "blokowe". Ja bym tamtej nie dała nawet do mojej sypialni, która ma raptem 9m2. W pokoju dziennym o powierzchni trochę większej od Twojej sypialni mam lampę o szerokości 60 cm, białą, w nie mocną żarówkę, a i to daje mi trochę za mało światła i czasem myślę, żeby przenieść ją do sypialni.
                Co zaś do urody tej lampy, to Mid próbuje Ci coś tłumaczyć, ale chyba nie dociera.
                Gdyby wszyscy ludzie mieli gust (różny, ale gust), to nie widywalibyśmy na ulicach tak koszmarnie ubranych ludzi.
                • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 12:20
                  Ależ jak najbardziej dotarło do mnie od razu, że wg ciebie jestem totalnym bezguściem i wyciągnęłaś ten wniosek na podstawie zdjęcia jednej lampy. Mimo to nie nam zamiaru montować sobie w sypialni lampy z ikei, która mi się nie podoba, bo ty tak chcesz. Z mid.week bardzo fajnie mi się w tym wątku rozmawia, choć ona też uważa, że zalinkowana przeze mnie lampa jest brzydka.
                    • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 12:31
                      Zdradzę ci pewną tajemnicę - moja sypialnia absolutnie nie musi podobać się tobie. Za konstruktywne rady jestem wdzięczna również tym, którym moja lampa się nie podoba, bo mam co do niej wątpliwości. Od ciebie konstruktywnych rad za wiele nie dostałam. Za to dowiedziałam się, że jestem bezguściem i silę się na oryginalność. Pięknie dziękuję za uświadomienie. Należy ci się uścisk dłoni prezesa w nagrodę 🤝
                    • niennte Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 12:42
                      Ech, nie mam czasu, bo okna się same nie umyją, ale spróbuję jeszcze tak: masz szafę z korka, czyli styl rustykalny, łóżko w kolorze stali, czyli industrialne, beżowy kocyk, czyli klasyka lub boho, komodę białą neutralną (powiedzmy, minimalistyczną) i komody BORDOWE, czyli w kolorze, który mogłabym tolerować tylko na przemalowanym starociu, np. ludwikowskim, bo dowodziłby zabawy z konwencją. Pokazana lampa do czego ma pasować? Nie licząc tego, że nie będzie nic oświetlać. Orient? Cygańskie, indyjskie, arabskie boho? Wtedy potrzeba byłoby jeszcze dużo, dużo więcej... Lampa nie załatwi Ci przytulności, to głównie kwestia tekstyliów, dywanów, dodatków.
                      • ola5488 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 12:56
                        niennte napisała:

> Ech, nie mam czasu, bo okna się same nie umyją, ale spróbuję jeszcze tak: masz
                        > szafę z korka, czyli styl rustykalny, łóżko w kolorze stali, czyli industrialne
                        > , beżowy kocyk, czyli klasyka lub boho, komodę białą neutralną (powiedzmy, mini

Mnie się podobają Twoje odpowiedzi, są rzeczowe i logiczne (mimo że na urządzaniu wnętrz nie znam się zupełnie, ale to co piszesz ma sens według laika wink).

Autorka już zdecydowała, oczywiście to ona ma się tam dobrze czuć. Mnie czeka urządzanie domu niedługo i już się boję, bo nie mam do tego głowy...
                      • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 13:07
                        Łóżko nie jest industrialne, bo to nie jest nowoczesna prosta rama. Ono nie jest w kolorze stali, tylko to jest ciężka, stalowa, kuta rama w naturalnym kolorze materiału, czyli ciemnostalowe. Rama nie jest prosta, tylko z takimi zdobieniami w rustykalnym stylu właśnie. Stąd wpadliśmy na pomysł z korkowymi drzwiami do szafy, bo się dobrze komponują z ramą łóżka, drewnianymi drzwiami i podłogą. Komody wszystkie są takie same, proste, minimalistyczne malm z ikei tylko jedna biała a dwie bordowe. To nie jest żarówiasty kolor tylko ciemny, matowy, spokojny bordo.

Ja opisałam pokój po krótce, a ty sobie sama dopowiedziałaś style i bóg wie co jeszcze. Dodatków w postaci dywanów, drapowanych poduszek, kocy, firan i zasłon mieć nie mogę, bo mam alergię na roztocza. Dlatego nie mam dywanów, zbędnych poduszek, narzuty na łóżko i durnostojek na komodach. Na łóżku jest tylko pościel, nakrywana czasem prostym kocem, gdy np. nie chcę żeby dzieciaki mi w pościel wchodziły.

Lampa dla mnie nie jest kompletnie w orientalnym stylu, a kolorystycznie pasuje do komód. Nie wiem dlaczego prosta bordowa lampa, to twoim zdaniem styl orientalny, bo jest welurowa?
                  • mid.week Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 12:33
                    eliszka25 napisała:

Z mid.week bardzo fajnie mi się w tym wątku rozmawia, choć ona
                    > też uważa, że zalinkowana przeze mnie lampa jest brzydka.

Mid dziękuje smile
                    A odnośnie lampy uważa, że co za dużo to niezdrowo. Ja bym opisane wnętrze uspokoiła, a nie ożywiała. Sama lampa mogła by być ok jako szalony dodatek do bardzo spokojnego i zachowawczego wystroju. Zaznaczam że dla mnie, bo nie każdy lubi co innego i w swoim domu ma do tego święte prawo.
        • andace Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 00:48
          Miałam podobny problem i znajomi polecili system Philips Hue: w sypialniach mamy te lampy: www.philips-hue.com/pl-pl/p/hue-white-ambiance-oprawa-wiszaca-fair/4033931P6 (szukałam czegoś neutralnego), w kuchni, przedpokoju i nad stołem w jadalni też proste lampy od Philipsa (www.philips-hue.com/pl-pl/p/hue-white-and-color-ambiance-oprawa-wiszaca-ensis/4090331P9) a we wszystkich pozostałych lampach i lampkach są żarówki z tego systemu + czujniki ruchu na schodach i w wiatrołapie na wejściu do domu.
          Wszystko podpięte pod smartfony, światło w salonie i moim pokoju do pracy włącza się o zachodzie słońca, można ustawić różne odcienie bieli i zaprogramować system pobudki i zasypiania. W nowym domu też będzie wszystko z Hue.
    • mikams75 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 00:35
      no niestety, w ch z lampami nie ma szalu i sama mam odwieczny problem.
      Wymiary tej lampy sa chyba identyczne jak tej, ktora niedawno kupilam do pokoju dziecka, na dwie zarowki i do tego z przeswitami po bokach i jak dla mnie to moglaby dawac mocniejsze swiatlo. I wieksz tez moglby byc.
      Ta twoja bedzie dawala jeszcze mnie swiatla, tyle tylko co pod nia i dlatego jest do wiesznia nad stolem, ot bedzie sobie wisiec jako ozdoba nie oswietlajac dostatecznie. Jak masz inna lampe dajaca np. 3tys lumenow, to spoko, mozna sobie taka dla nastroju powiesic, ale wg mnie gorne swiatlo musi porzadnie oswietlac a inne byc do nadawania nastroju.
      ale ciezko natrafic na odpowiednia lampe - dobrze oswietlaja takie z bialymi przeswitujacymi kloszami, z mocna zarowka, klosz ladnie rozprasza swiatlo. Ostatnio podobaja mi sie lapy z przydymionego szkla, ale to tez do ozdoby, nie do oswietlenia.

Jest tez tak w wersji stojacej, choc wolabym na czarnym metalowym stelazu:
      www.lampenwelt.ch/samtene-stehleuchte-savanna-mit-innendruck.html

u mnie w sypialni ostatecznie nic nie wisi - jest duza stojca mocno swieca plus mala z ikei
      www.ikea.com/ch/de/p/arstid-tischleuchte-vernickelt-weiss-70280634/
      kupiona na jakiejs promocji przez przypadek i ku mojemu zaskoczeniu - ona daje bardzo ladne swiatlo.
      Nie wiem czy znasz sklep www.lipo.ch/
      i nie wiem co tam teraz jest, bo moze nic ladnego, ale znajoma kiedys kupila tam piekna lampe. No i w www.maisonsdumonde.com/ podobaja mi sie niektore rzeczy, mieli kiedys swietna lampe ze szklanych kulek na patykach, cenowo tez nie najgorzej.
    • bi_scotti Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 01:43
      Tak jeszcze przelecialam w pamieci bedrooms znajomych pod katem lamp smile i wydaje mi sie, ze ci, ktorzy lubia takie more classic options to gustuja w Tiffany lamps. To akurat nie jest moj styl ale a nuz Cie zainspiruje? Zaleta ich tez i taka, ze colours mozna dobrac wlasciwie do kazdego wnetrza. Cheers.
      • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 06:31
        Sypialnia jest tylko do spania. Do innych celów jest biuro i gaming room, jak go nazwali chłopcy, czyli pokój gościnny, w którym jest też tv i konsole. Główny telewizor jest w pokoju dziennym. W sypialni nawet tv nie ma. Tylko łóżko, komody i szafa z ubraniami, która będzie miała dodatkowe oświetlenie.
        • zwyczajnamatka Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 07:25
          Ja też mam sypialnie tylko do spania, bez telewizora i bez komputera. Właśnie ją mebluję w nowym mieszkaniu. Zrobiłam sobie sypialnie w stylu angielskim i bardzo długo szukałam żyrandola. Dla mnie było ważne, żebym leżąc na łóżku nie widziała żarówek, oraz żeby światło było miękkie i rozproszone. Dla Ciebie takie rzeczy mogą być w ogóle nieistotne, dlatego tak trudno komuś doradzić. Jeśli ta bordowa lampa do Ciebie przemawia to kup, bo i tak będziesz wszystkie inne porównywała do tej. Kup, najwyżej odeślesz, albo sprzedasz jak Ci się znudzi.
          • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 07:33
            Właśnie tak mam. Ta lampa mi się spodobała i żadna inna nie jest dla mnie taka ładna. Chyba będę musiała się sama przekonać, jak jest na żywo i ją w końcu zamówię. Rozproszone światło, to też byłby pożądany efekt, ale nie znalazłam póki co lampy, która mi się podoba. Z tą tego nie uzyskam, wiem, ale przynajmniej lampa mi się podoba.
    • zwyczajnamatka Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 05:11
      Lampa jest bardzo ładna, ale moim zdaniem do sypialni się nie nadaje. Ma tylko jedną żarówkę, ciemny, nieprzepuszczający światła klosz i jest mała. Jeśli nie lubisz nowoczesnych lamp, kup po prostu żyrandol z jasnymi, najlepiej białymi kloszami i kilkoma punktami świetlnymi.
      • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 06:39
        Szukam takiego żyrandola, ale nic ładnego nie znalazłam. Do tego wpadła mi w oko ta lampa i teraz to już w ogóle nic innego mi się nie podoba. Co do wielkości, to ona ma 40 cm średnicy. Rozłożyłam sobie miarkę i widzę, że to wcale nie jest taka mała lampa. No i kabel skrócimy jednak, bo w sypialni ona nie może wisieć metr od sufitu.
        • zwyczajnamatka Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 07:34
          Rozumiem Cię, bo właśnie skończyłam maraton zakupowy pt. oświetlenie do nowego mieszkania. Jak coś wpadnie w oko to koniec! Cieszę się, że mam to już za sobą, ale ile godzin spędziłam na szukaniu w internecie i ile się najezdzilam po sklepach to głowa mała. Jedna lampę odesłałam, druga przyszła uszkodzona. Miałam już tego serdecznie dosyć.
          • eliszka25 Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 07:47
            Dokładnie tak mam. Ta mi się spodobała i siedzi w głowie. Argumenty na nie w tym wątku są logiczne, ale nic nie poradzę. Do tej pory grzebałam głównie w necie, bo sklepy mieliśmy zamknięte. Runda po sklepach też mnie jeszcze czeka.
    • mytoya Re: Wątek lampowy - doradźcie ematki 23.03.21, 05:29
      Spójrz na lampy firmy NOVODVORSKI. Masowka ale można znaleźć perełki smile. Znalazłam tam żyrandol z 5 punktami, czarnymi kloszami, a od środka złotem wyłożone. Dają cudowne miękkie światło.
      Super lampy możesz też wyszukać na Allegro ale tylko na licytacjach. Jest kilku sprzedawców, którzy mają świetne rzeczy ze zwrotów z jakiś fajnych brytyjskich sklepów. Trafiłam lampę klasyczną z podstawą porcelanową i kloszem 30 cm w kolorze Ivory za 60 zł bodajżewink
      Ta czerwona lampa jest ładna. Tylko jeden punkt świetlny może dawać ostre cienie, a do tego czerwony pochłania światło. Ale chyba warto bo do bordowych komod będzie mega wyglądać.
      Polecam pooglądać program BBC Design Rules na YT. Jest tam odcinek o świetle. W ogóle pokazane są zasady urządzania wnętrz - w sposób LOGICZNY tzn. dużo wyliczeń matematycznych, symetrii i proporcji. Naprawdę POLECAM smile