Dodaj do ulubionych

Nie ma legalnej opcji na zakaz przemieszczania się

23.03.21, 15:35
Z dedykacją dla wystraszonych zapowiedziami zakazu wychodzenia z domów czy przemieszczania się:
www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/lockdown-obostrzenia-na-wielkanoc-czy-beda-legalne/kq10wpm,79cfc278
(...) – Nie ma absolutnie żadnej prawnej możliwości, aby władza próbowała za pomocą rozporządzeń wprowadzić nam tzw. twardy lockdown, czyli zakazy przemieszczania się w przestrzeni publicznej – mówi Onetowi dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego UJ, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. – Rządzący zapowiadają, że możliwe są dalsze zakazy, powołując się na znowelizowaną jesienią 2020 r. ustawę o chorobach zakaźnych. Tyle że ta ustawa wprowadza jedynie ograniczenia sposobu przemieszczania się, o zakazach nic nie wspomina. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej to, że nie ma żadnych podstaw prawnych, by rządzący czegokolwiek nam zakazywali – na przykład opuszczania domów – podkreśla. – Powiem więcej, podstaw do tego rodzaju zakazów nie daje również ustawa o stanie klęski żywiołowej, gdzie również mowa jest o ograniczeniach co do sposobu przemieszczania się, a nie o zakazaniu tego. A nad każdą z tych ustaw jest konstytucja, która w art. 52 mówi, że władza ma prawo wyłącznie ograniczać, a nie zabraniać nam przemieszczania się. Różnica jest kluczowa. Poza tym te ograniczenia muszą być uzasadnione i proporcjonalne – podkreśla.
Wyżej jest fragment z wypowiedzią prof. Łętowskiej (...) Prof. Łętowska wskazuje, że nie da się odrobić strat wywołanych wdrażaniem nieracjonalnych często przepisów. – Dziś kluczowe dla ludzi stały się nie pomysły tej władzy, ale zdrowy rozsądek. Słuchamy rożnego rodzaju dyspozycji i poleceń, jeśli uznajemy je za sensowne. (...)

W Polsce zawsze - z uzasadnionych względów - poziom zaufania społecznego do szeroko pojętej władzy był niski, nie wiem czy z badań może wyjść ujemny, jeśli tak to po covidowych szaleństwach przewiduję, że jest ujemny.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka