Dodaj do ulubionych

Zaszczepiono nie tych co trzeba

29.03.21, 09:49
bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,26926299,program-szczepien-to-porazka-w-duzej-mierze-szczepi-sie-nie.html
"Grozi nam sytuacja, kiedy starsi, zaszczepieni ludzie będą umierać z powodu chorób, na które cierpią od lat. A wszystko dlatego, że szpitala są pełne młodych osób, które nie mogły uchronić się przed zakażeniem koronawirusem."

W skrócie: zaszczepiono nie tych ludzi co trzeba. Np zaszczepiono nauczycieli i wykładowców akademickich, którzy pracują zdalnie. Nie zaszczepiono robotników, którzy pracują stacjonarnie na halach produkcyjnych, sprzedawców w sklepie i podobno to oni teraz masowo lądują na covidowych OIOMach.

Rząd miał usta pełne frazesów o ochronie seniorów. Starsi co prawda nie umrą na covid. Jeśli jednak ich dopadnie zawał, udar, powikłania cukrzycowe lub kardiologiczne etc to mogą już żegnać się z tym światem, bo w szpitalach nie ma już miejsc.

Ciekawe co na to suweren? Jest pięknie w Polsce?
Obserwuj wątek
        • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:10
          grey_delphinum napisał(a):
          > Wiadomo było od początku, ze ustawienie tak a nie inaczej kalendarza szczepień
          > było decyzją polityczną (chodzi o podlizanie się elektoratowi).

Praktycznie na całym świecie było politycznie pod elektorat? Włączcie w końcu to mityczne myślenie big_grin
          • lauren6 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:28
            Praktycznie na całym świecie pozamykano szkoły i uczelnie wyższe, a następnie wyszczepiono nauczycieli i wykładowców pracujących zdalnie?

Przypomnę, że szczepienia nauczycieli ruszyły równolegle do grupy 0. Z tego powodu mieliśmy w Polsce sytuację, że nauczycieli szczepiono, zanim wszyscy chętni lekarze i pielęgniarki dostali pierwszą dawkę szczepionki.

W których jeszcze krajach mamy tak świetnie przemyślany kalendarz szczepień?
            • little_fish Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 11:04
              Nauczycieli zaszczepiono tak szybko, ponieważ trafiła się szczepionka astry. Nie nadająca się dla seniorów i chyba początkowo nie chciano jej dawać medykom (teraz chyba nią szczepią). Na samym początku mówiono o szczepieniach nauczycieli w drugim kwartale/w wakacje.
            • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 11:12
              lauren6 napisała:
              > Praktycznie na całym świecie pozamykano szkoły i uczelnie wyższe, a następnie w
              > yszczepiono nauczycieli i wykładowców pracujących zdalnie?

Jak zwykle nie ogarnęłaś - odnosisz się do gałęzi drzewa mówiącej o kolejności szczepień.

> Przypomnę, że szczepienia nauczycieli ruszyły równolegle do grupy 0.

Tylko dlatego, że dostarczono szczepionkę AZ. Przypomnij sobie.
                      • jasnoklarowna Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 18:51
                        No tak, tylko od początku było wiadomo, że dzieci nie mogą być na razie szczepione, więc każdy normalnie myślący wiedział, że szkoły i tak będą wylęgarnią, i że nie wrócą przed wakacjami.
                        Nawet w styczniu na zebraniu wychowawca wspominał że na żywo przed wrześniem się nie zobaczymy. Przedszkolni nauczyciele ok, pracowali prawie cały czas więc oni powinni. Tak samo w szkołach specjalnych czy internatach. Ale cała rzesza pracujących zdalnie ???? Naprawdę ich szczepionki powinny być w pierwszej kolejności dla pracujących normalnym trybem.
                        Nie mam nic przeciw nauczycielom, ale siedząc w domu są jedna z najmniej zagrożonych grup.
                          • jasnoklarowna Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 20:35
                            Nie mam pojęcia jak długo planują zdalną naukę (ja nie z tych co w piwnicy chcą przesiedzieć ,choć trochę się dystansujemy, nie włazimy w tłum i maseczki nosimy) Ale od samego początku szczepień słyszałam i czytałam też tu na forum że powrót szkół i szczepienie nauczycieli nie mają na siebie wpływu. A skoro nauczyciele siedzieli w domu to w tym momencie byli bardziej potrzebujący szczepień. To moje zdanie.
                            Jak zaszczepili już wszystkich chętnych nauczycieli to decydenci oświadczyli że szkoły na razie nie wrócą bo się tam dużo roznosi.
                            To na ten moment potwierdziło się, że można było efektywniej szczepionki rozdzielić. Tyle.
                            Teraz co zaplanują to pojęcia nie mam.
                            • little_fish Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 20:42
                              To minister Czarnek twierdził, że szczepienia i powrót nie są ze sobą powiązane. Tylko on to mówił w momencie, kiedy o szczepieniach nauczycieli mówiło się w kontekście wakacji. Zatem ja rozumiałam to tak, że otworzą szkoły choć nauczyciele zaszczepieni nie będą. Tymczasem okazało się, że rządzący wybrali inną wersję - zaszczepieni nauczyciele i zamknięte szkoły. Działanie bez sensu i prowokujące do kolejnych narzekań na nauczycieli (zaszczepili się i w domu siedzą ☹️)
              • lauren6 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 11:57
                Lekarze z mojej rodziny byli zaszczepieni AZ jakieś kilka tygodni po tym gdy ruszyły szczepienia nauczycieli tą szczepionką.

Rusz mózgiem: czy to jest wg ciebie przemyślany program szczepień?

Wiesz araceli, założyłam ten wątek głównie po to by wysłuchać fanów PISu. Jestem ciekawa jakie mają argumenty na obronę chaotycznych i głupich poczynań rządu, który sami wybrali. Tymczasem za największą obrończynię PISu robisz obecnie ty.
                • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 12:02
                  lauren6 napisała:
                  > Lekarze z mojej rodziny byli zaszczepieni AZ jakieś kilka tygodni po tym gdy ru
                  > szyły szczepienia nauczycieli tą szczepionką.

Bo początkowo nie mieli ich szczepić AZ - jak się okazało, że nie będzie w najbliższym czasie dostaw Pfizera to dano im AZ. Czego nie rozumiesz?

A z obroną PiSu to mi nie wyjeżdżaj bo widać, że jak kończą się argumenty to przystępujesz do ataku.
                • szeera Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 17:43
                  "Wiesz araceli, założyłam ten wątek głównie po to by wysłuchać fanów PISu. Jestem ciekawa jakie mają argumenty na obronę chaotycznych i głupich poczynań rządu, który sami wybrali."

Bardzo to szlachetne i chwalebne, że chcesz krytykować PiS, bo jest za co. Ale wątpię, że krytykowanie ich za to, co akurat zrobili dobrze pomoże. W planie dystrybucji szczepionek jedyne co jest "pisie", a może jednak bardziej polskie, to rozrośnięcię się grupy "zero" w dziwnych kierunkach i szczepienie wykładowców bez planiu wznowienia zajęć. Większość planu szczepień dokładnie odopwiada planom innych krajów Europy. Ba, można powiedzieć, że w pewnych aspektach rząd zachował się lepiej niż niektóre inne kraje, np. nie wstrzymując szczepień AZ.

Żaden kraj europejski nie byłby w stanie zatrzymać obecnej fali zachorowań tylko za pomocą szczepień, niezależnie w jaki sposób by je rozdystrybuował. Powszechnie przyjęta na świecie kolejność szczepień (taka jak w Polsce) ma chronić system opieki zdrowotnej i minimalizować ilość śmierci.

Chcesz krytykować PiS - masz ogromne możliwości - to, że w tej chwili jest w Polsce tyle chorych to w ogromnej części wina rządu. Z tego, że jak na razie nie zepsuli programu szczepień, to trzeba się tylko cieszyć (choć te pogróżki wobec osób niechcących się szczepić AZ już były krokiem w złą stronę).
                  • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 17:47
                    szeera napisała:
                    > Żaden kraj europejski nie byłby w stanie zatrzymać obecnej fali zachorowań tylk
                    > o za pomocą szczepień, niezależnie w jaki sposób by je rozdystrybuował.

Tu bym się spierała - zatrzymać może nie ale jakbyśmy byli na poziomie szczepienia UK to pewnie fala mogłaby być na tyle spłaszczona, żeby nie zamykać przedszkoli czy fryzjerów.
                    • szeera Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 17:59
                      "Tu bym się spierała - zatrzymać może nie ale jakbyśmy byli na poziomie szczepienia UK to pewnie fala mogłaby być na tyle spłaszczona, żeby nie zamykać przedszkoli czy fryzjerów."

Napisałam "europejski" mając na myśli wąsko kraje Unii które wszystkie mają do dyspozycji podobną liczbę dawek jak Polska. UK wydało w tej chwili ponad 3x więcej dawek na 100 mieszkańców, niż UE (czy właśnie Polska która trzyma się blisko średniej UE).
                  • runny.babbit Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 17:54
                    Akurat za cyrk który towarzyszył zapisom na szczepienia rząd jak najbardziej odpowiada. Już zapomniałaś o emerytach stojących w kolejkach żeby się zapisać, odsyłanych z kwitkiem, o systemie który kompletnie nie wytrzymał? Przecież zostali kompletnie zaskoczeni faktem, że będą szczepionki...
          • turzyca Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:35
            Ogólna zasada jest podobna, ale schematy są różne. W Niemczech 70+ jest za personelem pracującym z ciężko chorymi, a 60+ za pracownikami noclegowni i administracją szpitali.
            Czyli najpierw zaszczepią salową z onkologii, a potem emerytkę 70+. W Polsce nie zaszczepiono nawet personelu medycznego: warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26800850,szpitale-dostaly-wytyczne-nie-szczepcie-medykow-ktorzy-czekaja.html
      • covid-19 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 11:45
        chococaffe napisała:

> Słow brakuje na tak wspaniałą organizację. Szczepienia zaczęto od tych, którym
        > najłatwiej się izolować

ale oni nie chca sie izolowac! wczoraj wysluchalam tesciowej ktora mi wyjasnila, ze cale zycie pracowala nie po to by teraz sie izolowac. Do tego ponarzekala na mlodych ktorzy nie przestrzegaja regul
      • alicia033 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:07
        No przecież zostali ochronieni n'est-ce-pas?.
        I mogą swobodnie łazić po bazarach i kościółkach, bo "zamknięcie" ich w domach byłoby takim straaaaaaaasznym okrucieństwem <ironia>.
        A że teraz będą umierać na zawały czy inne udary to jest po prostu sprawiedliwość wyrównawcza.
        Jak się kowidohistetykom od wiosny tłukło, że są inne choroby, nie tylko covid19, to zamykali uszy i wyli, że tylko covid! To niech teraz piją to piwo, którego nawarzyli.
        • jowita771 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:34
          Fakt, jakaś sprawiedliwość w tym jest, starsi się denerwowali, że dzieci ich zarażą covidem, im pierwszym szczepionki, ale obostrzeń to już nie, niech reszta przestrzega. No to teraz niech umierają starsi, bo szpitale zajęte przez młodszych wprawdzie, ale covidowych pacjentów, a więc z pierwszeństwem. No i niezaszczrpionych, bo trzeba było starszych szczepić, chrońmy seniorów, reszta jakoś sobie poradzi.
          • reinadelafiesta Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 14:20
            Wszystko fajnie, tylko skąd ci młodzi w tych szpitalach? Przecież oni mieli koronę przejść jak zwykły katarek? Tacy pewni siebie byli, a tu wirus psikusa zrobił, chorują głównie i coraz ciężej 30-50 latkowie, dzieci też więcej trafia na oddziały.
            Kołdra jest za mała, szczepionek brakuje, a z pustego i Salomon nie naleje, nie mówiąc o naszym rządzie. Można tylko naukę wyciągnąć, że nie należy być zbyt pewnym siebie i swojej nieśmiertelności.
    • milka_milka Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 09:58
      Idę po popcorn.
      Ale się zgadzam. Może niekoniecznie powinno się zacząć od najmłodszych, ale ustalić jakąś granicę i iść w dwie strony. Albo w zależności od zawodu. Nie wiem. W każdym razie należało to przemyśleć inaczej.
        • olena.s Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:21
          To jest mniej istotne - kwestia skalowania po prostu. Mniej ludzi to i mniej lekarzy i pielęgniarek, prawda? Usa szczepią bardzo szybko, a są wielokrotnie większe.... (edition.cnn.com/interactive/2021/health/global-covid-vaccinations/)

Izrael wygrał bo dał pfeizerowi dostęp do zanonimizowanych danych medycznych, bo przepłacił i dlatego, że kupił kota w worku - dobito dealu kiedy wysoka skutecznośc była jeszcze tylko prawdopodobieństwem, a nie pewnością. Ponadto to jest o wiele lepiej zarządzany kraj w sensie dygitalizacji danych i spiętej komunikacji.
          No i poszli w bardzo prosty system informacji-zaproszeń-rejestracji.
          Ale do tego wszystkiego potrzebne jest inwestowanie w infrastrukturę i opiekę medyczną nie w trakcie pandemii, ale w normalnym czasie.
        • morekac Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 11:07
          >Izrael ma 1/4 populacji Polski.

I dostosowaną do tej populacji służbę zdrowia i sieć szpitali/przychodni. My wprawdzie mamy mniej lekarzy i pielęgniarek /tys mieszkańców, ale też ilość pracowników służby zdrowia jest dostosowana do liczby mieszkańców. Więc powinniśmy zorganizować np. 4 razy więcej punktów szczepień niż Izrael i szczepić ile się da.
    • dyzurny_troll_forum Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:00
      lauren6 napisała:

> W skrócie: zaszczepiono nie tych ludzi co trzeba. Np zaszczepiono nauczycieli i
      > wykładowców akademickich, którzy pracują zdalnie. Nie zaszczepiono robotników,
      > którzy pracują stacjonarnie na halach produkcyjnych, sprzedawców w sklepie i p
      > odobno to oni teraz masowo lądują na covidowych OIOMach.

Dopiero co był wątek na 1000+ postów na ten temat. Proponowałem tam mniej więcej taką właśnie kolejność szczepień, która dawałaby pierwszeńśtwo pracownikom mającym duży kontakt z klientem, a potem resztę pracujących poza HO.

Ale ja jestem foliarzem z foliową czapeczką na głowie i rozsiewam foliarskie teorie spiskowe, a o kolejności szczepień zdecydowali eksperci po wielomiesięczncyh przygotowaniach i szczegółowym planowaniu, uwzgędniającym rozliczne modele matematyczne.
    • daniela34 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:02
      Pomysł ze szczepieniem wykładowców akademickich (nie mylić z nauczycielami- ludzie jednak w grudniu liczyli na jakieś uruchomienie szkół) był kompletnie poroniony od początku. Podobnie kryteria kwalifikujące do kategorii "medyków" to był jakiś ponury żart.
      • lauren6 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:13
        Sama w pracy mam 2 kolegów "biurwów" zaszczepionych Astrą, bo żony nauczycielki się szczepiły to i oni zostali zaszczepieni przy okazji.

Zastanawiam się na ile to było celowe działanie, by chronić tę intelektualną część narodu: najlepiej wykształconych nauczycieli akademickich, nauczycieli szkolnych, którzy kształcą nowe pokolenia. Kosztem klasy robotniczej, która jest łatwo zastępowalna. Czy to celowe działanie, czy wyszło im było tak przypadkiem?

I co na to nasz kochany suweren głosujący na PIS? Zostali posłani na koronawirusowy żywioł, gdy wykształciuchy zostały zaszczepione.
        • alicia033 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:22
          lauren6 napisała:

> Zastanawiam się na ile to było celowe działanie, by chronić tę intelektualną część narodu:

Dżisus! Piłaś - nie pisz na forum.

Nauczyciele zostali rzuceni szczepieniom na żer tylko dlatego, żeby wladzuchna mogła twierdzić, że robi coś w sprawie otworzenia szkół. Nie przewidzieli tylko, żeaż tak szybko okaże się, że to wyłącznie humbug.
          A akademiccy załapali się na to żeby nie wyli, że są nauczycielskim gorszym sortem i się o nich nie dba, chociaż od początku było wiadomo, że do października na pewno nie wrócą do normalnych zajęć.
          • olena.s Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:26
            Myślę że zadziałała jeszcze jedna istotna kwestia.
            Państwo nie wie, kto gdzie pracuje przecież! Czym pracownik biedronki różni się od hydraulika - biurokratycznie rzecz biorąc?
            Natomiast gros nauczycieli to pracownicy zgrupowani w jasno zdefiniowanych placówkach, w większości samorządowo-państwowych w dodatku ze specjalnym nadzorem wojewódzkim w postaci kuratoriów.
          • lauren6 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:31
            > Nauczyciele zostali rzuceni szczepieniom na żer tylko dlatego, żeby wladzuchna mogła twierdzić, że robi coś w sprawie otworzenia szkół.

No to zostali zaszczepieni i szkoły nadal nie zostały otwarte. Myślisz, że ktokolwiek doceni ich gest?

Poza tym opanuj wewnętrznego chama i nie rób mi obory w wątku.
            • turzyca Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:38
              >No to zostali zaszczepieni i szkoły nadal nie zostały otwarte. Myślisz, że ktokolwiek doceni ich gest?

Bo bąbelki nie zostały zaszczepione. A bąbelki 16+ i nauczyciele to mniejsza grupa niż seniorzy i spokojnie można ich szczepić Astrą Zenka, byliby już wyszczepieni i przynajmniej część życia byłaby normalniejsza.
          • gris_gris Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 16:44

> A akademiccy załapali się na to żeby nie wyli, że są nauczycielskim gorszym sor
            > tem i się o nich nie dba, chociaż od początku było wiadomo, że do października
            > na pewno nie wrócą do normalnych zajęć.
            >
            Chcialabym zobaczyc kiedys wyjącego nauczyciela akademickiego. Na razie przerasta to moją wyobraźnię.
            • alicia033 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 17:04
              gris_gris napisała:

> Na razie przerasta to moją wyobraźnię.

no cóż...
              Ja mam takie akademickie gwiazdy w rodziniesad.
              "Elita" SPOŁECZEŃSTWA (dużymi literami koniecznie), wielce oburzeni, że nie szczepiono ich razem z grupą 0.
        • gris_gris Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 16:46
          lauren6 napisała:

> Zastanawiam się na ile to było celowe działanie, by chronić tę intelektualną cz
          > ęść narodu: najlepiej wykształconych nauczycieli akademickich, nauczycieli szko
          > lnych, którzy kształcą nowe pokolenia. Kosztem klasy robotniczej, która jest ła
          > two zastępowalna. Czy to celowe działanie, czy wyszło im było tak przypadkiem?
          >
          Tak tak, bo ja wiadomo, PiS-owi najbardziej zalezy na elitach intelektualnych.
      • saszanasza Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 11:19
        araceli napisała:

> Na chwilę obecną zaszczepienie 2mln pracujących zamiast nauczycieli czy senioró
        > w nie zmieniłoby sytuacji. Zaszczepionych jest po prostu ZA MAŁO.
        >

Nie. Zaszczepieni najczęściej siedzą w domu i oglądają TVP a ci którzy nie są zaszczepieni w tym czasie się od siebie zarażają.
          • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 11:22
            araceli napisała:
            > saszanasza napisała:
            > > Nie. Zaszczepieni najczęściej siedzą w domu i oglądają TVP
            >
            > W wyobraźni jematki.

W sumie to nawet wyobraźnia jematki jest niespójna bo do tej pory mantra była, że latają po bazarkach, kościółkach i do piekarni 5razy dziennie tongue_out
            • saszanasza Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 15:19
              araceli napisała:

> araceli napisała:
              > > saszanasza napisała:
              > > > Nie. Zaszczepieni najczęściej siedzą w domu i oglądają TVP
              > >
              > > W wyobraźni jematki.
              >
              > W sumie to nawet wyobraźnia jematki jest niespójna bo do tej pory mantra była,
              > że latają po bazarkach, kościółkach i do piekarni 5razy dziennie tongue_out
              >
              >

No ale jednak co innego latanie po bazarkach na świeżym powietrzu, czy w ogóle przemieszczanie się (w sklepach chociażby) a co innego przebywanie przez dłuższy czas w jednym miejscu z kilkoma osobami (zakłady pracy, kościół). To również zostało już udowodnione, że przebywanie przez dłużej niż kwadrans z osobą zakażoną zwiększa szanse na zakażenie. Śpiew również sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa.
              A że seniorzy latają po bazarkach to fakt, ale to raczej było poruszane kiedy nie do końca wiadomo było jak najczęściej przenosi się wirus, to raz, dwa, że latali w godzinach innych niż godziny dla seniorów.
              • lauren6 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 15:37
                Do ponad 50% zakażeń dochodzi w zakładach pracy. Wiadomo o tym nie od dziś. W zeszłym roku korona szalała w kopalniach i dużych zakładach produkcyjnych.

Przypadki w DPSach spokojnie możnaby wyeliminować szczepiąc personel, a nie każdego z pensjonariuszy.
    • solejrolia Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:13
      Brak słów.
      Na przykładzie babci mojego męża- kobieta od 2 lata leżąca, w Domu Seniora, od roku nie ma odwiedzin, RAZ !!! odwiedziła ją ciocia, wszyscy w tym Domu przeszli w jednym czasie covid, objawy były u wszystkich łagodnie, zadnych zgonów. Wszyscy w Domu Seniora zostali zaszczepieni dwoma dawkami.
      Babci nadal nie można odwiedzić.
      My pracujemy, córka od roku w izolacji na zdalnym nauczaniu, o szczepieniu nawet nie myślimy, dla nas to tak odległa przyszłość......
    • julita165 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:25
      Oczywiscie ze ta kolejnosc byla bez sensu. Po medykach powinni szczepic zawody z definicji narazone na liczne kontakty jak np sprzedawcy a potem np w kolejnosci zatrudnienia od coraz wiekszych fo coraz mniejszych firm. Te kopalnie, montownie, centra logistyczne itp, itd.
    • saszanasza Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:26
      No ale nie okłamujmy się, ematki też uległy „manipulacji”. Pamiętam wątek, w którym wypowiadałyśmy się, kto powinien być szczepiony w pierwszej kolejności. Gros z nas pisała właśnie o seniorach. Prawdę mówiąc ja chyba nawet też (chociaż nie pamiętam, czy przypadkiem nie pisałam o pracujących seniorach) dopiero później przewartościowałam swoje poglądy, no ale i tak wcześniej niż aktualnie nam rządzący, bo oni chyba nadal tkwią w stanie sprzed kilku miesięcy, zupełnie brak im elastyczności i dostosowywania działań do zmieniającej się sytuacji.
      Szczepienie seniorów to był błąd. Aktualnie zaszczepiłabym jedynie aktywnych zawodowo seniorów, jak mój mąż i pozostałe grupy osób pracujących zwłaszcza w sektorach handlu i dystrybucji.
      • nangaparbat3 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 19:09
        Nie, nie było manipulacji. Było dotychczasowe doświadczenie, twarde dane, że starzy przechodzą o wiele czesciej cieżko i wymagają hospitalizacji niż młodsi. Szczepiono seniorów, żeby nie zapychać szpitali. A tu wirus zrobił nam numer - tego nie można było przewidzieć.
        • saszanasza Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 20:20
          nangaparbat3 napisała:

> Nie, nie było manipulacji. Było dotychczasowe doświadczenie, twarde dane, że st
          > arzy przechodzą o wiele czesciej cieżko i wymagają hospitalizacji niż młodsi. S
          > zczepiono seniorów, żeby nie zapychać szpitali. A tu wirus zrobił nam numer - t
          > ego nie można było przewidzieć.
          >
          >
          Przewidzieć tej sytuacji by się rzeczywiście nie dało, ale były głosy, by szczepić w innej kolejności z powodów ekonomicznych by nie obciążać gospodarki. Natomiast to, że wirus robi nam numer było wiadomo już w momencie, kiedy pojawiła się mutacja brytyjska i czeka nas 3 lock down. Wtedy należałoby zmodyfikować kalendarz szczepień. Jeśli o mnie chodzi to zaraz po medykach i nauczycielach (w praktyce szczepienia nauczycieli też o kant dupy skoro szkoły nie działają) powinni być zaszczepione osoby aktywne zawodowo od najstarszych w wieku przedemerytalnym (wszystkie branże), a potem zwyczajnie wszyscy chętni według kolejności zgłoszeń. Aktualnie nie ma sensu dzielić wiekowo, trzeba czym prędzej zaszczepić ludzi, przynajmniej tych, którzy chcą.
          • alicia033 Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 20:51
            saszanasza napisała:

> Jeśli o mnie chodzi to zaraz po medykach i nauczycielach (w praktyce szczepienia nauczycieli też o kant dupy skoro szkoły nie działają) powinni być zaszczepione osoby aktywne zawodowo od najstarszych w wieku przedemerytalnym (wszystkie branże),

Szczepienia przeciwko koronawirusowi to krew w piach.
            Strata środków i nic poza tym.
            Najwyższa pora wreszcie przyjąć to do wiadomości.
            • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 21:56
              alicia033 napisała:
              > Szczepienia przeciwko koronawirusowi to krew w piach.
              > Strata środków i nic poza tym.
              > Najwyższa pora wreszcie przyjąć to do wiadomości.

Tako rzecze profesor foliara i wszyscy mają to przyjąć jako prawdę objawioną... bo tak! big_grin
          • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 21:55
            saszanasza napisała:
            > Aktualnie nie ma sensu dzielić wiekowo, trzeba czym prędzej zaszczepić
            > ludzi, przynajmniej tych, którzy chcą.

Tak tak - kilka milionów ludzi niech się rzuci na raz na punkty szczepień bez żadnej kolejności jak szczepionek dalej prawie nie ma <facepalm>
      • solejrolia Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:39
        Nie, jak pojawił sie temat szczepień to wtedy było już wiadomo, że wirus siega zarówno po seniorów jak i młodszych, i można było zmeinić retorykę z "chrońmy seniorów" na " "szczepimy ludzi pracujących i mających kontakty z wieloma osobami"
        tylko nie było wiadomo ile to potrwa, dostawy szczepionek, czy samo szczepienie . Że to sie będzie rozciągać tak w czasie.
          • dyzurny_troll_forum Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 13:00
            araceli napisała:

> solejrolia napisała:
            > > Nie, jak pojawił sie temat szczepień to wtedy było już wiadomo
            >
            > Kolejność szczepień ustalano w połowie grudnia i nie - wtedy nie 'wiadomo było'

Czego nie było wiadomo!? Że kasjerka w Lidlu ma więcej kontaktów niż senior? Że milicjant ma więcej kontaktów niż senior? Nawet biorąć pod uwagę kokosowego (codziennie świeży chlebek oraz macu macu marchewki)
            • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 13:20
              dyzurny_troll_forum napisała:
              > Czego nie było wiadomo!? Że kasjerka w Lidlu ma więcej kontaktów niż senior?

Kolejności nie wyznaczano na podstawie kontaktów tylko prawdopodobieństwa zajęcia łóżka szpitalnego. I o mutacji brytyjskiej wiadomo wtedy było niewiele.
              • dyzurny_troll_forum Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 13:30
                araceli napisała:

> dyzurny_troll_forum napisała:
                > > Czego nie było wiadomo!? Że kasjerka w Lidlu ma więcej kontaktów niż seni
                > or?
                >
                > Kolejności nie wyznaczano na podstawie kontaktów tylko prawdopodobieństwa zajęc
                > ia łóżka szpitalnego. I o mutacji brytyjskiej wiadomo wtedy było niewiele.

Jakoś w czerwcu '20 czytałem opinie jednego z wybitnych epidemiologów, że totalny lakdaun spring '20 był błędem. I że zduszenie wirusa prawie do zera było błędem. I że trzeba było przeprowadzać kontrolowane, ale niezbyt szybkie, przechorowywanie całej populacji, bo przechorowanie niegroźną odmianą zwiększy odporność/zmniejszy podatność na kolejne, groźniejsze mutacje, które _napewno_ przyjdą.

Wtedy został gość okrzyknięty mordercą straruszków i oczywiście foliarzem.... No to mamy to co mamy...
        • araceli Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:51
          jowita771 napisał:
          > Zgadzam się, problem w tym, że osoby podejmujące decyzje, za wolno reagują na z
          > miany, przebąkuje się, żeby od maja zapisywać wszystkich bez kryterium wieku. T
          > o jest o wiele za późno.

Właśnie. Decyzję w grudniu podjęto dobrą (choć nie wierzę, że na postawie geniuszów z rządu - po prostu zrobili tak jak inne kraje) ale reakcje na zmiany mamy ŻADNĄ - szeroko otwarte granice dla brytyjskiej mutacji, szczepienie nauczycieli (w tym akademickich!!) szczepionką AZ? Kretynizm do kwadratu.
    • norra.a Re: Zaszczepiono nie tych co trzeba 29.03.21, 10:37
      Trudno się dziwić, gdy statystyki pokazywały, że śmiertelność w grupie 80+ jest na poziomie 15%, powyżej 10% dla 70+, a dla 30latków była poniżej pół procenta. Na tamte czasy to była chyba dobra decyzja. Teraz mamy mutacje brytyjską, która chętniej dopada młodszych, więc trochę się warunki pozmieniały.