Dodaj do ulubionych

Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca

31.03.21, 20:30
Ci ktorzy się nie boją tej szczepionki już się zaszczepili albo czekają na zaszczepienie lub zapis na szczepienie w swojej grupie wiekowej.
Przeciwników nie przekonamy.
Wiem, ze sporo jest takich, co się wahają. „I chciałbym i boję się”
Dla nich spróbujmy napisać czemu warto się zaszczepić.
Argumenty ode mnie ryzyko zakrzepicy po szczepionce Astry jest porównywalne do ryzyka po Pfizerze i Modernie i ogólnie jest minimalne. Ile znaliście osobiście osób które zmarły w tym roku na covid a ile po szczepieniu?
Szczepionka Astry ma mniejsza skuteczność niż Pfizera, jeśli chodzi o ochronę przed zachorowaniem, ale wydaje się ze skutecznej chroniprzed ciężkim zachorowaniem. Na odziałach covidowych i OIOMach leży trochę pacjentów po 2 dawkach Pfizera i prawie wcale po 1 dawce Astry. Może to wynikać z tego ze Pfizerem szczepieni są starsi pacjenci i maja mniejsza odpowiedz immunologiczna, ale tez jest trochę pracowników ochrony zdrowia, które zachorowały po 2 dawkach szczepienia Pfizerem.
Ja mam w obserwacji trochę osób po 1 dawce Astry które po kontakcie nie zachorowały albo przechodzą covid łagodnie.
Może dorzucicie jeszcze jakieś argumenty.
P. S. Nie pracuję dla Astry i ja siebie i rodzine zaszczepilabym kazda dostępna w Polsce szczepionka
Obserwuj wątek
  • fredzia098 Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 31.03.21, 20:43
   Bardziej przekonywująco brzmią badania z Niemiec i Norwegii niż twoje anegdotki i obserwacje na kilkudziesięciu osobach. W Niemczech dziś zabroniono stosować astrę u osób poniżej 60 , w Kanadzie też. Ryzyko zakrzepicy u młodych kobiet. Ale oni mają widać głupich naukowców. Nie znają się. Nie to co ematka i polski zakłamany rząd .
  • nangaparbat3 Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 31.03.21, 23:06
   Dokładnie to samo co piszesz usłyszałam jakiś miesiąc temu od lekarza-zakaźnika. I przede wszystkim: To bardzo dobra szczepionka. Pierwsze co powiedział, kiedy go o nią spytałam.
   Mam przyjaciółkę, która po 2 dawkach Pfizera przeszła covid, ale w domu, dość lekko. Zaraziła się od wnuczki, po kilkugodzinnym kontakcie.
  • biszkopty35 Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 01.04.21, 00:03
   Zaraziliśmy się rodzinnie covidem. Wiemy, od kogo i kiedy; osoba, która była źródłem, nagle zmarła. Dzieci przeszły z bólem głowy i niskimi temperaturami, mąż miał przez tydzień uczucie słoniątka siedzącego mu na piersiach i jest strasznie słaby, ale wyszedł z tego na amantadynie, levoproncie i czymś wziewnym. Ja się nimi wszystkimi opiekowałam i nie stało mi się nic poza jednym dniem osłabienia (niemniej na nogach). Kontakt z chorą był 3 tygodnie po szczepieniu AZ. Nie mam wątpliwości, że szczepionka w moim przypadku jest skuteczna (robiłam nawet 2 dni przed szczepieniem test na przeciwciała i nie miałam ich wcale). Czy jest bardzo dobra, to nie wiem - z tego, co czytam, wynika, że najgorsza. Mam jednak informacje ze szpitali, że lekarze i pielęgniarki po pfiserze chorują, jeden zmarł. Może to głupie, ale ufam w prawdziwość publikowanych danych bardziej Oxfordowi niż innym podmiotom.
   • tiszantul Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 11:56
    "Kontakt z chorą był 3 tygodnie po szczepieniu AZ. Nie mam wątpliwości, że szczepionka w moim przypadku jest skuteczna (robiłam nawet 2 dni przed szczepieniem test na przeciwciała i nie miałam ich wcale)"

    Mogłabyś pisać scenariusze reklam telewizyjnych. Tak przy okazji, na kryptoreklamę szczepionek poszły oficjalnie duże pieniądze do mediów, ale na marketing szeptany w internecie pewnie nie poszło ani grosza, prawda?
  • smillla Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 01.04.21, 07:04
   Myślę, że kluczowe jest ostatnie Twoje sformułowanie "każda dostępna w Polsce szczepionka".
   Otóż wielu ludzi powstrzymuje przed szczepieniem niepokój wynikający ze sprzecznych informacji, które docierają. Aktualnie w teorii mamy 3 szczepionki, czwarta u progu. W praktyce - dość nachalnie oferuje się ludziom tylko jedną, tę właśnie Astrę, której powinno być niewiele w porównaniu z innymi zamówionymi szczepionkami, a wygląda na to, że jest głównie ta Astra. Jak to możliwe? Gdzie są inne szczepionki? Dla kogo są przeznaczone?..
   Nie ma klarowności ze strony państwa w kwestii szczepionek, ich przeznaczenia, ilości, a i sam producent AstraZeneki ciągle kręci (długo by mnożyć przykłady), co ogólnie zbija z tropu ludzi chcących się zaszczepić, ale w atmosferze zaufania - bo zaufanie produktowi medycznemu to bardzo ważna sprawa. Trudno mieć zaufanie do czegoś, wokół czego tyle kłamstw, przemilczeń i dziwnych zabiegów...
   • mysiaapysia Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 01.04.21, 07:59
    W mojej bliższej o dalszej rodzinie wśród osób 70 plus, czyli tych, którym przysługiwała moderna lub pfizer za każdym razem przed pierwszą dawką był jakiś dziwny problem z dotrzymaniem terminu przez punkt szczepień. Mojej mamie odwołano termin telefonicznie. Bez wyznaczenia kolejnego terminu, a w systemie online nie widniala tylko ogólna informacja, że szczepienie odwołane. Na infolinii powiedziano, że trzeba się jeszcze raz zapisywać. Terminy były na za kilka tygodni. Ale był termin za dwa dni w Wałbrzychu i tam pojechała. Dostała modernę. Teść miał mieć pfizera i znowu na dzień naprzód ktoś dzwonił, twierdząc, że zmienia się godzina szczepienia. Teść jednak pojechał na swoją godzinę i został zaszczepiony pfizerem. W punkcie szczepień nie potrafili powiedzieć o co chodziło z tym rzekomym przesunięciem godziny szczepienia na popołudnie. Istny cyrk informacyjny. Pozostałe osoby lat 68 i 67 zaszczepiono astrą. Jakby pfizer i moderna to były legendy, których nikt nie widział.
   • premeda Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 08:50
    Naprawdę jesteście tak bardzo odcięci od realiów. Po pierwsze Astra jest najtańsza, co przy kupnie milionów dawek ma istotne znaczenie. Po drugie łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu, co przekłada się również na dawki zmarnowane. A wy pierdolicie o promowaniu Astry.
    • wapaha Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 11:55
     premeda napisała:

     > Naprawdę jesteście tak bardzo odcięci od realiów. Po pierwsze Astra jest najta
     > ńsza, co przy kupnie milionów dawek ma istotne znaczenie. Po drugie łatwiejsza
     > w transporcie i przechowywaniu, co przekłada się również na dawki zmarnowane.
     > A wy pierdolicie o promowaniu Astry.
     >

     Takie same warunki przechowywania ( transportu) jak AZ ma J&J oraz Sputnik
  • tri.lian Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 01.04.21, 09:35
   Jestem zaszczepiona Astrą, moja mama jest dzisiaj szczepiona astrą, ale kiedy widzę że dziś 40 latek ma skierowanie na pfizera na początek kwietnia to widzę że sfrajerzyłyśmy, bo dużo dłużej poczekamy na pełną odporność i będzie ona mniejsza niż po pfizerze
  • edelstein Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 01.04.21, 10:45
   Ile znaliście osobiście osób które zmarły w tym roku na covid a ile po szczepieniu?

   Nie znam ani jednej osoby zmarłej na Covid,gorzej znam tylko jedną co Covid miała i przeszła łagodnie bez szczepionki.Nie zn też nikogo kto się ta szczepionką zaszczepił.Jak na taki groźny wirus marne te wyniki
  • lanola.x Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 01.04.21, 11:59
   Gdybym miala cofnac czas nie zdecydowalabym sie na astre. Szczepienie 22 luty a 3 dni temu mnie powalilo. Nie pamietam co przez dwa dni sie dzialo i nie przechodze lagodnie wirus zaatakowa dwa wazne narzady czekam na wyniki badan najgorsze jest to ze mnie wysla do innego wojewodztwa bu u nas nie ma miejsc.
  • arista80 Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 08:45
   Ja dwa razy odmówiłam szczepienia AZ (byłam na liście rezerwowej) i cieszę się z mojej decyzji. Przypadków zakrzepic, owszem, było mało, ale były i we Włoszech w większości były to młode osoby, które, w razie zachorowania na Covid, prawdopodobnie przeszłyby go umiarkowanie lub lekko. W podobnym tonie wypowiedział się jeden z lekarzy (nieliczny z tych zrównoważonych), który powiedział, że młodzi jak najbardziej mają prawo się bać i trzeba ich wysłuchać i proponować inne rozwiązania (teraz inne szczepionki), a nie wyzywać od foliarzy. Bo wyzywanie powoduje, że taka osoba po prostu się nie zaszczepi, a przy okazji przekona do nieszczepienia się też i inne osoby. Natomiast wzięcie pod uwagę jej strachu i zaproponowanie innej szczepionki daje szansę, że się zaszczepi. To podejście było dla mnie sto razy cenniejsze niż krzyki szczepionkowych wariatek tu na forum. Jak będę miała się już szczepić to tylko Pfizer lub Moderna.
   • wapaha Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 09:55
    arista80 napisała:

    > Ja dwa razy odmówiłam szczepienia AZ (byłam na liście rezerwowej) i cieszę się
    > z mojej decyzji. Przypadków zakrzepic, owszem, było mało, ale były i we Włoszec
    > h w większości były to młode osoby, które, w razie zachorowania na Covid, prawd
    > opodobnie przeszłyby go umiarkowanie lub lekko. W podobnym tonie wypowiedział s
    > ię jeden z lekarzy (nieliczny z tych zrównoważonych), który powiedział, że młod
    > zi jak najbardziej mają prawo się bać i trzeba ich wysłuchać i proponować inne
    > rozwiązania (teraz inne szczepionki), a nie wyzywać od foliarzy. Bo wyzywanie p
    > owoduje, że taka osoba po prostu się nie zaszczepi, a przy okazji przekona do n
    > ieszczepienia się też i inne osoby. Natomiast wzięcie pod uwagę jej strachu i z
    > aproponowanie innej szczepionki daje szansę, że się zaszczepi. To podejście był
    > o dla mnie sto razy cenniejsze niż krzyki szczepionkowych wariatek tu na forum.
    > Jak będę miała się już szczepić to tylko Pfizer lub Moderna.


    przypominam, że nie bez powodu AZ była w pierwszym rzucie zalecana seniorom a NIE młodym. Potem zrobiło się wariactwo ze szczepionkami, dostępnością itd.
    Jak najbardziej rozumiem obawy ludzi, zwłaszcza jezeli mają one uzasadnienie w stanie zdrowia czy choćby własnie wieku
    • canaille Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 10:22
     A w Polsce nauczycielom. Bo wiadomo, że nauczyciele są po 60tce i zazwyczaj są mężczyznami. Oh, wait.

     Stąd się bierze sceptycyzm. Wchodzę na stronę szczepień "narodowych", jest tam taka lista FAQ odnośnie do fake newsów. Poziom odpowiedzi - stażystka na ematce...
     • wapaha Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 11:09
      canaille napisał(a):

      > A w Polsce nauczycielom. Bo wiadomo, że nauczyciele są po 60tce i zazwyczaj są
      > mężczyznami. Oh, wait.
      >
      > Stąd się bierze sceptycyzm. Wchodzę na stronę szczepień "narodowych", jest tam
      > taka lista FAQ odnośnie do fake newsów. Poziom odpowiedzi - stażystka na ematce
      > ...


      Mogę rozłożyć tylko w bezsilności ręce i napisać heh....dlatego trzeba włączyć własne myślenie..
  • canaille Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 09:44
   Dorzucam jeden sensowny argument - zamiast się bawić w rosyjską ruletkę rozwiązaniem mogłoby być badanie przed szczepieniem poziomu d-dimerów czy co tam się bada, żeby stwierdzić czy w ogóle istnieje ryzyko zakrzepicy. Ale oczywiście wielkie NIEDASIE, lekarz pierwszego kontaktu nawet nie ma prawa wystawić na d-dimery skierowania, a na co powinien jeszcze wystawić nie wiem.

   Tak, uważam, że ludzie - nie papierowe ankiety - przed szczepieniem powinni być zbadani skoro mają jakieś obawy i skoro są już pierwsze doniesienia o ryzyku jakie niosą szczepionki. Teoretycznie tak, jak rozpoczęciem terapii hormonalnej. Nie wszyscy przed covidem monitorowali swoje zdrowie wzdłuż i wszerz, w covidzie tym bardziej.
   • wapaha Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 10:00
    canaille napisał(a):

    > Dorzucam jeden sensowny argument - zamiast się bawić w rosyjską ruletkę rozwiąz
    > aniem mogłoby być badanie przed szczepieniem poziomu d-dimerów czy co tam się b
    > ada, żeby stwierdzić czy w ogóle istnieje ryzyko zakrzepicy. Ale oczywiście wie
    > lkie NIEDASIE, lekarz pierwszego kontaktu nawet nie ma prawa wystawić na d-dime
    > ry skierowania, a na co powinien jeszcze wystawić nie wiem.
    >
    > Tak, uważam, że ludzie - nie papierowe ankiety - przed szczepieniem powinni być
    > zbadani skoro mają jakieś obawy i skoro są już pierwsze doniesienia o ryzyku j
    > akie niosą szczepionki. Teoretycznie tak, jak rozpoczęciem terapii hormonalnej.
    > Nie wszyscy przed covidem monitorowali swoje zdrowie wzdłuż i wszerz, w covidz
    > ie tym bardziej.

    Zgadzam się z tobą całkowicie. Brakuje mi tego elementu w systemie szczepien. Ankieta-1 strona-ma za zadanie dopuszczenie lub odrzucenie osoby , która chce się zaszczepić. Jezeli choć jeden punkt zaznaczony jest na "tak" -lekarz z automatu odrzuca taką osobę. Druga strona ankiety jest po to, by lekarz przeprowadził dokładny wywiad z ludźmi którzy zaznaczyli "tak" lub " nie wiem " a ludzi takich jest sporo. Wypełniałam za seniorów ( niedowidzących, nie rozumiejących, z trzęsącymi się rękoma i in) masę takich ankiet i ludzie nie mają świadomości na temat swojego stanu zdrowia, nie rozumieją o co chodzi w pytaniu. Zadaniem lekarza jest wiec wyjaśnić- zbadać taką osobę, zmierzyć ciśnienie ( zwodnicze-syndrom białego fartucha) ale również - przejrzeć ostatnie wyniki badań - morfologii, ob-crp i d-mer właśnie. O ile badanie, wywiad są realizowane o tyle ostatni element nie. A to przecież tak naprawdę niewielki koszt w morzu kosztów które ponosimy wszyscy
   • evee1 Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 05.05.21, 08:06
    canaille napisał(a):
    > rozwiązaniem mogłoby być badanie przed szczepieniem poziomu d-dimerów czy co tam się b
    > ada, żeby stwierdzić czy w ogóle istnieje ryzyko zakrzepicy.
    To nie jest jednak za dobre rozwiazanie. Po pierwsze d-dimery sa podwyzszone jako odpowiedz ogranimu na powstale juz zakrzepy. Nie powiedza Ci czy jestes w grupie osob podatnych na wystepowanie zakrzepicy. Na to sa inne badania.
    Po drugie w powstawaniu zakrzepow po szczepionce AZ bierze udzial inny mechanizm (TTS i HIT) i kto jest podatny na to podatny naprawde nie wiadomo.
  • wapaha Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 09:52
   Na mnie AZ zadziałała jak bomba energetyczna . Wszelkie problemy z tętnem po covid cofnęły się tuż po podaniu. Ha. Na dowód mam nawet zdjęcie które robiłam w trakcie wkłucia z godziną i od razu zapis tętna suspicious
   Nie tylko tętno się w końcu unormowało. Odzyskałam siły, energię, witalność życiową, jestem nakręcona i nastawiona na działanie. Czuję się fantastycznie- odzyskałam siłę, szybkość, trochę pracy zostało w obszarze wydolności i wytrzymałości ( do nadrobienia jakieś 6 mcy , po covid było to 5 lat w dupe z formą w każdym obszarze ) Znam osobiście jeszcze jednego faceta, któremu "pomylono" fiolki i dano zamiast AZ testosteron big_grin ( starszy mężczyzna po Pfizer ) oraz kobietę 70+ która powiedziała, że z mężem doszli do wniosku ze dali im jakieś placebo, bo zamiast czuć się źle oni wręcz dostali sił i ubyło im lat wink
   Nie wiem dlaczego mój i ich ukł.odpornościowy ( i pewnie innym tez sie to zdarzyło) zareagował w ten sposób- ale nie interesuje mnie to bo skutki są wyśmienite
    • wapaha Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 11:11
     canaille napisał(a):

     > A jak ktoś ma tętno w normie? Toś pomogła...

     Nie wiem. Piszę o swoich odczuciach i samopoczuciu. Od momentu zachorowania na covid monitorowałam siebie . Pomogła mi w tym znajomość swojego organizmu i samoobserwacji ( cecha sportowców). Covid najbardziej namieszał mi właśnie w tętnie - w chorobie miałam je bardzo wysokie , nawet spoczynkowe. Po chorobie było zawyżone ok 12-15/uderzen serca wiecej niż normalnie, i to w każdej aktywności ( również spoczynkowe )
   • tiszantul Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 12:16
    "Na mnie AZ zadziałała jak bomba energetyczna . Wszelkie problemy z tętnem po covid cofnęły się tuż po podaniu. Ha. Na dowód mam nawet zdjęcie które robiłam w trakcie wkłucia z godziną i od razu zapis tętna suspicious
    Nie tylko tętno się w końcu unormowało. Odzyskałam siły, energię, witalność życiową, jestem nakręcona i nastawiona na działanie. Czuję się fantastycznie- odzyskałam siłę, szybkość, trochę pracy zostało w obszarze wydolności i wytrzymałości ( do nadrobienia jakieś 6 mcy , po covid było to 5 lat w dupe z formą w każdym obszarze ) Znam osobiście jeszcze jednego faceta, któremu "pomylono" fiolki i dano zamiast AZ testosteron big_grin ( starszy mężczyzna po Pfizer ) oraz kobietę 70+ która powiedziała, że z mężem doszli do wniosku ze dali im jakieś placebo, bo zamiast czuć się źle oni wręcz dostali sił i ubyło im lat wink
    Nie wiem dlaczego mój i ich ukł.odpornościowy ( i pewnie innym tez sie to zdarzyło) zareagował w ten sposób- ale nie interesuje mnie to bo skutki są wyśmienite"

    Czysta groteska. To chyba jadowita parodia napisana przez antyszczepa
   • evee1 Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 05.05.21, 10:06
    Nie wiem czy tak akurat było w Twoim przypadku, ale zauważono, że osobom cierpiącym na raz długi Covid, poprawia się właśnie po szczepieniu.
    Oczywiście potrzebne są badania, itd, ale jest na tyle dużo takich przypadków, że być może nie jest to incydentalne.
    Co do młodszego wyglądu, to raczej nie sądzę wink.
  • beataj1 Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 12:03
   Szczepie sie astrą. Taka mi zaproponowano, termin mi pasuje, to się szczepie. Chlop tez zaszczepiony astrą - będziemy mieć te same systemy operacyjne wszepione.

   Ja tam jestem zadowolona. Ale, tez zupełnie nie jestem typem dokonujacym wielopoziomowej i złożonej analizy z podziałem na inne kraje. Nie czuje potrzeby dogrzebywac się do ukrytych źródeł wiedzy oraz nie mam poczucia ze chca mnie oszukać. Ponadto nie zależy mi na tym by wykazać się sprytem ulicy i załatwić sobie tą nieco mniej dostępną szczepionkę.
   Astra dla mnie jest ok.

   • wapaha Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 12:08
    beataj1 napisała:

    > Szczepie sie astrą. Taka mi zaproponowano, termin mi pasuje, to się szczepie.
    > Chlop tez zaszczepiony astrą - będziemy mieć te same systemy operacyjne wszepi
    > one.
    >
    > Ja tam jestem zadowolona. Ale, tez zupełnie nie jestem typem dokonujacym wielop
    > oziomowej i złożonej analizy z podziałem na inne kraje. Nie czuje potrzeby dogr
    > zebywac się do ukrytych źródeł wiedzy oraz nie mam poczucia ze chca mnie oszuka
    > ć. Ponadto nie zależy mi na tym by wykazać się sprytem ulicy i załatwić sobie
    > tą nieco mniej dostępną szczepionkę.
    > Astra dla mnie jest ok.
    >
    >
    >
    Nie jestem złośliwa ( wiem ze akurat ty tego tak nie odbierzesz bo masz dystans do siebie ale zaraz mogą rzucić sie inne )
    ale AZ została wycofana ze USA m.in dlatego, że było dużo negatywnych reakcji u ludzi z nadwagą ( a w USA jest to spory problem)
    Akurat gdybym była na twoim miejscu ( o ile w ogóle interesuje się czyjeś zdania ) nie zdecydowałabym się na szczepienie ta akurat szczepionką
  • mc.dongs Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 12:23
   Moja mama zmarła po szczepieniu.
   Zaszczepiona ok godz 10.
   O 14 stej pierwsze objawy, ból mięśni, głowy, temp 39 której nie szło zbić.
   Znam kilka osób, które zmarły na covid ale które chorowały wcześniej (dializy, pacjenci onkologiczni).
   Znam też kilka osób które zmarły po szczepieniu bez chorób współistniejących a wręcz zdrowi jak ryba.
  • madami Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 12:31
   Znam wiele osób zaszczepionych Pfizerem, i od marca większość z nich miało łagodne objawy covidopodobne, nikt zaszczepionym nie robił testów a i oni sami się do tego nie garnęli więc dowodów nie mamy ale objawy byly i to całymi zespołami.

   Ja nie chcę Astry wcale nie z powodu zakrzepicy ( bo statystycznie jest ona nieistotona) tylko z powodu dość powszechnie występujących objawów chorobowych i to wcale nie lekkich. Z obserwacji szczepionych Pfizerem osób w sile wieku ( nie patrzę na starszych bo ci wiadomo, że mają słabszą odpowiedź) to zwykle złe samopoczucie trwało 1 góra dwa dni, natomiast znajome nauczycielki miały cięższe objawy i trwające dłużej. Jeżeli mogę wybrać to wolę lżej i krócej. I tyle.
  • ruscello Re: Dla niezdecydowanych szczepionka AstraZeneca 03.05.21, 20:09
   Trochę się wahałam, ale znajomi z UK przekonali mnie, że Astra też jest skuteczna. Zwłaszcza ta ochrona po pierwszej dawce. Brałam więc pod uwagę wszystkie szczepionki. Ostatecznie okazało się, że zwolniła się Astra i zaszczepiłam się 11 dni temu i za 10 dni powinnam mieć ochronę przed ciężkim przebiegiem, a mój rocznik jeszcze nie rozpoczął zapisów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka