Dodaj do ulubionych

Wakacyjna praca dla nastolatka

06.04.21, 12:30
Przedwakacyjny temat.
Oczywiście, wypoczynek na pierwszym miejscu, wiadomo.
Czy wasze 16-17-latki planują część wakacji przeznaczyć na pracę i organizują sobie coś (samodzielnie lub z pomocą rodziny/znajomych)? Chodzi mi o zajęcia bardziej praktyczno-edukacyjne, takie które można wpisać do cv i mają cień sensu, a nie jakieś roznoszenie ulotek czy zbieranie owoców.
Obserwuj wątek
  • redwineiswhatilike Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 12:45
   Zauważyłam, że dużo łatwiej było znaleźć pracę dla ucznia szkoły średniej gdy ten skończył już 18 lat. Wcześniej córka była kelnerką w sanatorium, coś w tym stylu, pomagała przy śniadaniu i obiedzie, takie sanatorium i hotel razem wzięte, chyba miała 16 lat. Koleżanki sprzedawały lody na Helu. Jak miała 18 lat to pracowała latem w centrum handlowym w sklepie z kawą i ubraniami. Normalnie już kasowała, układała towar na półkach. Starsze dziecko tak samo, był jakiś zmywak, potem to już taka praktyka ale to już było po 1 roku studiów i to mu potem pomogło znaleźć pracę mniej więcej w swoim zawodzie, pół etatu, lato.
  • ritual2019 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 12:56
   Moja corka ma 18 lat, pracuje od 16-go roku zycia. Ma dwie prace. W wakacje zamierza pracowac wiecej bo bedzie miala wiecej czasu jak zwykle. Nie przeszkadza jej to osiagnac bardzo dobrych wynikow w szkole. Za kilka miesiecy zacznie uni
  • sabina211 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 13:11
   Mój syn w wieku 17 lat miał duże problemy ze znalezieniem pracy, bo wszędzie wymagano pełnoletności. W końcu pracował chyba 2 tygodnie w firmie dziadka (bez umowy). Po 18-nastce już z umową zleceniem pracował w markecie budowlanym, rok później w sortowni poczty. Obie prace przez miesiąc, zarobił ok.2500. Reszta wakacji odpoczynkowa.
  • mama-ola Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 13:21
   Mój syn skończy 16 lat przed wakacjami i już zapowiadał, że chciałby pracować. Myślę, żeby mu załatwić coś w firmie, w której pracuję. Zapewne będzie to jakieś pakowanie przesyłek. Nie bardzo wyobrażam sobie, co takiego przydatnego na przyszłość miałabym mu podpowiedzieć. Jeśli chce być prawnikiem/architektem/lekarzem, to co jako 16-latek ma niby robić? Chyba brakuje mi wyobraźni.
   • daniela34 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 14:07
    Jak 16-latek chce zostać prawnikiem to za wiele niestety do zaproponowania w ramach odpłatnych działań nie mam. Przed pandemią mogłabym zabierać na niektóre rozprawy, bo przepisy się zmieniły i małoletni mają już szerszy wstęp na salę sądową za zgodą przewodniczącego (nie zawsze się zgadzają), tak jak to robię z praktykantami.
    Mogłabym powierzyć (pod kontrolą) odbiór i wysyłkę korespondencji, jej rejestrację. Ale już osobie małoletniej nie udostępnię do przeczytania niczego, co zawiera wiadomości objęte tajemnicą zawodową, więc nawet kserowanie i kompletowanie pism odpada.
   • arwena_11 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 16:35
    Mój, ale jako 17,5 latek w zaprzyjaźnionej kancelarii pracował. Tzn raczej odwalał wolontariat, bo prawie za darmo - ale miał co wpisać do PS na studia. Archiwizował dokumenty, chodził z aplikantami do sądu przeglądać akta, chodził na rozprawy i robił notatki.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 14:09
   A co robi, co umie, macie w rodzinie kogoś z firmą która odpowiada mu dzialalnoscią?
   Ja mialam wujka który miał firmę geodezyjną a ja chodzilam do technikum geodezyjnego i pare razy pracowalam u niego ale "nielegalnie" do cv nie wpiszesz ;P
   Nie legalnie zbieralam tez truskawki,wiśnie i obieralam bób - a kasa z tego była niezla.
   Koleżanka wysyła córkę na różne obozy gdzie maluja i pomagają lokalnej ludnosci ale to ona płaci a nie że jej dziecku płacą.
   Moze za rok jak będzie miała 18 lat to będze ewentualnie opiekunem na takim obozie.
  • bergamotka77 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 14:32
   Moj nie pracowal, ale dopiero niedawno skonczyl 18 lat no i ma wymagające liceum i zajęcia poza więc czasu mało na dorabianie. Jeśli pójdzie na studia za granicą to juz w sierpniu je zacznie, więc tym bardziej w tym roku nie będzie mial czasu na pracę. Ma maturę, potem musi zrobić prawko i zostaną mu 2 miesiące wakacji więc w planach odpoczynek, dwa wyjazdy, bo rok był ciężki i mocno się napracowal nad rekrutacjami i innymi rzeczami. Nie mówiąc o przygotowaniach do matury, samodzielnych praktycznie.
  • solejrolia Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 14:37
   Problem nie jest w wieku, że nastolatek, tylko, że jest pandemia, i różnych prac wakacyjnych jest zwyczajnie mniej. Niestety. Moją córkę najchętniej wysłałabym na taśmę do fabryki, fabryk nie tak mało w okolicy, ale zdaje się, że znów wyląduje u nas w firmie.
    • joana012 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 14:50
     Jeśli przyszła praca ma być ściśle umysłowa to ciężko w wieku 17 lat o wakacyjną pracę. Koleżanki syn zdawał na medycynę i np pracował jako ratownik na basenie, tutaj widzę jakiś związek czyli pierwsza pomoc, ale już był pełnoletni.
     Ale 16,17 latek? Mój syn w tym wieku jeszcze nie pracował, pierwsze pieniądze zarobił po maturze.
     Aż jestem ciekawa co 16 latek może sobie wpisać do profesjonalnego cv
     • ritual2019 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 14:59
      joana012 napisała:

      > Aż jestem ciekawa co 16 latek może sobie wpisać do profesjonalnego cv

      A co lepsze zeby wpisal? Prace czy nic? Moze byc wolontariat, moze byc praca platna. Praca bo to jednak zupelnie co innego niz szkola. Inne doswiadczenia, relacje itd. Tyle ze w Polsce jest do tego dziwne podejscie.
      Mona corka obecnie 18 lat pracuje od dwoch lat,ma dwie rozne prace. Widze jak wiele sie w tej kwestii nauczyla, ma inne spojrzenie na kwestie zawodowe, zrozumienie roznych aspectow, sporo sie nauczyla w kwestiach wspolpracy, podejscia, odpowiedniego przeprowadzania rozmow itd. To sa bardzo istotne doswiadczenia, z ktorymi w szkole nigdy by sie nie zetknela. Aplikujac o kolejne prace tylko bedzie jej latwiej.
      • joana012 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 15:20
       Jak najbardziej każda praca wzbogaca. Usługi, sprzedaż, prace sezonowe.. To uczy obowiązkowości, pracy w grupie, można sobie przy okazji całkiem nieźle zarobić. Mnie zastanawia co można w wieku 16,c17 lat wpisać w CV jeśli chce się być inżynierem, architektem, prawnikem. No może jednak jest coś... A umiejętności miękkie zawsze warto doskonalić, można je właśnie zdobyć w pracy w fabryce, na plantacji czy sprzedając lody
       • ritual2019 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 15:29
        joana012 napisała:

        >Mnie zastanawia co można w wieku 16,c17 lat wpisać w CV jeśli chce się być i
        > nżynierem, architektem, prawnikem.

        Nie rozumiem tego pytania. Co mozna sobie wpisac? To co sie robi (lo) bo ten wiek to jest etap. Podczas interview na uni oczywistym bylo ze beda rozmawiac o tym co jest zwiazane z kierunkiem jaki chce studiowac jednak jako calosc znaczenie ma takze o co robila do tej pory, m.in gdzie pracowala, co robila wolontaryjnie itp. 16-latek nie mial przeciez mozliwosci pracy w zawodzie ktorego nie ma, o tym wiadomo, nie to jest istotne a te umiejetnosci miekkie i to czy cokolwiek w ogole sie robilo.
        • ritual2019 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 15:41
         triss_merigold6 napisała:

         > Coś z puli kursów Microsoft/innych, angielski B2, C1 czy wyżej (egzamin), udzia
         > ł w projektach szkolno-akademickich, pod kątem prawa - coś z Warszawskiej Akade
         > mii Młodych Liderów. To tylko przykłady.

         😀
       • triss_merigold6 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 16:04
        Jeśli chce w/w to dyplom i staż po studiach, bo nic innego do tych zawodów nie dopuszcza.
        W sumie nie wiem, o co Ci chodzi. Ja myślałam o sensownej pracy lub wartościowych praktykach w kawałek wakacji dla nastolatka, na długo przed maturą i realnym wejściem na rynek.
        Umiejętności miękkie załatwia mu harcerstwo i bycie kadrą + klub sportowy, gdzie po najbliższym egzaminie też będzie kadrą i może pracować jako kadra na obozach.
        • araceli Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 16:30
         triss_merigold6 napisała:
         > Ja myślałam o sensownej pracy lub wartościowy
         > ch praktykach w kawałek wakacji dla nastolatka, na długo przed maturą i realnym
         > wejściem na rynek.

         Praktyka polega na tym, że pracownik firmy poświęca czas (zasoby firmy), żeby kogoś czegoś nauczyć. Pomyśl co takiego mógłby tej firmie twój 16/17-letni syn zaoferować, żeby zrekompensować koszta (+swoje wynagrodzenie, bo pewnie tego też oczekujesz) a znajdziesz odpowiedź dlaczego takich ofert w zasadzie nie ma.
        • ritual2019 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 16:34
         triss_merigold6 napisała:

         > Umiejętności miękkie załatwia mu harcerstwo i bycie kadrą + klub sportowy,

         Nie, triss, tego taka zabawa mu nie zapweni. Takie rzeczy to moja corka robila juz jako 13-latka, dopiero prawdziwa praca m.in nad projektami dla gminy miasta dala prawdziwe umiejetnosci w roznych aspektach.
       • bi_scotti Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 22:01
        joana012 napisała:

        > Mnie zastanawia co można w wieku 16,c17 lat wpisać w CV jeśli chce się być i
        > nżynierem, architektem, prawnikem.

        Pierwszy z brzegu: classic McDonald's, regular work przy frytkach, burgers etc. Team work, przestrzeganie procedur, czystosc, higienia, punktualnosc, fire code - the best what can be. Kazda uczelnia i kazdy future employer kocha tych, ktorzy "odrobili swoje" w fast food chain, bo dokladnie wiadomo, ze mozna na nich polegac. A juz jesli ktos chce studiowac engineering czy law, to jest more than obvious.
        Ja wiem, wiem, ze w PL jest (wciaz) inaczej sie mysli na temat pracy teens ale tak ogolnie to tak wlasnie dziala smile Dlatego np. wpis Bergamotki o synu planujacym studia zagraniczne i braku work experience jest dla mnie mocno zastanawiajacy ale ... whatever ... dziwniesze cuda sie trafiaja na tym najlepszym ze swiatow big_grin Cheers.
     • solejrolia Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 15:06
      Mnie pytasz? Jeśli mam podpisaną umowę ze szkołą na 2 praktykantki, to chyba oczywiste, że te osoby mogą sobie wpisać pracę u mnie do CV, bo ta praca jest związana ściśle z zawodem jakiego dziewczyny uczą się.
      W sumie sama jestem zaskoczona, że przez ponad 10 lat po raz pierwszy zgłoszono się do mnie z propozycją odbycia praktyk , lub stażu.
      Czy mój zawód, moja praca może być umysłowa- jak najbardziej. Aczkolwiek to moim zdaniem (zbyt) mały wycinek zawodu, i osoby zajmujace sie wyłacznie sferą projektową robią te projekty niestety oderwane od rzeczywistości, i praktycznie zawsze są one do poprawki.
      • araceli Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 16:27
       solejrolia napisała:
       > Mnie pytasz? Jeśli mam podpisaną umowę ze szkołą na 2 praktykantki, to chyba o
       > czywiste, że te osoby mogą sobie wpisać pracę u mnie do CV, bo ta praca jest z
       > wiązana ściśle z zawodem jakiego dziewczyny uczą się.

       No ale co konkretnie może robić 16-17latek? Rozumiem praktyki fryzjerskie ale w innych małolat po prostu przeszkadza, uczenie go to strata czasu poświęconego przez pracownika.
       • solejrolia Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 17:08
        Araceli, czy w naszym pięknym kraju mamy tylko zawód fryzjerki ? surprised Nie ma innych zawodów w szkołach branżowych, i we wszelkiego rodzaju centrach kształcenia zawodowego? Przecież nie cała młodzież idzie do LO.
        Ale to nie ma znaczenia, bo moim zdaniem nie chodzi o zawód w tym momencie, a o to, że jest pandemia, lockdown, i mnóstwo branż jest zamrożonych, a branże do nich pokrewne/ z zamknietymi współpracujące/ działają na zwolnionych obrotach, i w związku z tym mnóstwo prac sezonowych dla młodych odpadnie w tym roku , dokładnie tak samo jak było w roku ubiegłym, jak było w ubiegłe wakacje- wiem, bo w zeszłym roku córka szukała, i był problem znaleźć coś na okres wakacyjny.
        Tak, jestem świadoma że będę musiała poświęcić swój czas (nie pracownika) na dopilnowanie praktykantów. Miewałam już młodzików, ale w tym roku po raz pierwszy mam praktykantki (z umową ze szkołą, i in. formalności). Czy to będzie strata czasu, nie, jeśli dziewczyny będą przykładać się do zadań jakie im zlecę, to nie będzie strata czasu. Jeśli będą się przykładać, mają też szansę spędzić po praktykach więcej czasu u mnie w firmie.
        • araceli Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 17:18
         solejrolia napisała:
         > Araceli, czy w naszym pięknym kraju mamy tylko zawód fryzjerki ? surprised Nie ma in
         > nych zawodów w szkołach branżowych, i we wszelkiego rodzaju centrach kształcen
         > ia zawodowego? Przecież nie cała młodzież idzie do LO.

         Fryzjerka była przykładem. I tak - praktyki w szkołach zawodowych są zrozumiałe - pisałam właśnie o innych niż zawodowe. 16-17latek marzący o karierze dziennikarza raczej pracy związanej z zawodem nie znajdzie.

         > Czy to będzie strata
         > czasu, nie, jeśli dziewczyny będą przykładać się do zadań jakie im zlecę,

         No właśnie - po prostu pracodawca musi mieć co zlecić 16-17latkowi.
         • solejrolia Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 17:26
          A widzisz, problem jest taki, że szkoły są zamknięte, i nauka jest zdalna i uczniowie nie mają w szkole praktyk, ZATEM dzieciaki, oraz dorośli z kursów zawodowych dla dorosłych, muszą szukać na zewnątrz. Dziś problemem nie jest stricte zawód, chodzi o to, że dziś kto chce mieć zaliczone praktyki (jakiekolwiek), musi rozejrzeć się samemu i znaleźć (cokolwiek), co pozwoli mu zdobyć zaliczenie.
          I teraz śmieję się w głos big_grin big_grin big_grin myślę że DZISIAJ 06-04-2021 przyszły adept dziennikarstwa szybciej znajdzie coś dla siebie niż ta fryzjerka.
          I rusz głową dlaczego.
          • araceli Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 17:30
           solejrolia napisała:
           > I teraz śmieję się w głos big_grin big_grin big_grin myślę że DZISIAJ 06-04-2021 przyszły ade
           > pt dziennikarstwa szybciej znajdzie coś dla siebie niż ta fryzjerka.

           A ogarniasz w ogóle o czym mowa? Tak 16-17latek może parzyć kawę w redakcji ale to nie jest przydatne doświadczenie zawodowe. Triss nie pyta o możliwość praktyki w czasach covida - pisze o pracy, w której zdobywa się istotne z punktu widzenia przyszłej kariery doświadczenie.
           • chococaffe Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 17:39
            Triss nie pyta o możliwość praktyki w czasach covida - pisze o pracy, w której zdobywa się istotne z punktu widzenia przyszłej kariery doświadczenie.

            Dla mnie pytanie wyjściowe tez jest niejasne. Czy chodzi o "nadrobienie" praktyk czy doświadczenie zawodowe do CV.
            • solejrolia Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 18:20
             Chococaffe, cytuję Triss:
             Ja myślałam o sensownej pracy lub wartościowych praktykach w kawałek wakacji dla nastolatka, na długo przed maturą i realnym wejściem na rynek.

             Chodzi o to, że Triss nie określiła tak konkretnie branży, ani konkretnych zajęć,
             a jedynie nazwę to "obszary", i żeby to mozna było potem wpisać do CV. I dobrze, że nie pyta konkretne branże, bo , cóż jest jak jest.
             Stąd moje odpowiedzi, że ja dla córki chciałabym cokolwiek choćby pracę w fabryce na taśmie, a fabryk u nas dostatek, byle wyszła z domu, ale nie wiadomo co z tego wyjdzie tym razem, bo w ubiegłym roku z prac wakacyjnych nie wyszło dosłownie NIC, mimo pełnoletności, totalnie nic, bo jest pandemia, i wiele branż jest zamknietych,a inne jeśli działają, to na pół gwizdka, i tym sposobem młoda wylądowała u mnie w firmie.
             Tymczasem mam 2 praktykantki ze szkoły, i stażystkę. A praktyk dziś w szkołach zawodowych nie ma, tzn są, ale praktyki są zdalne, i młodzi jeśli im zależy (na pracy, i wakacyjnym zarobku, lub na praktykach, lub ogólnie na zdobywaniu doswiadczenia) to muszą sami szukać i nie wybrzydzać (i może złapią cokolwiek) .
             I dla araceli- moim zdaniem szybciej przyszły dziennikarz znajdzie praktyki w interesujacych go obszarach, bo tadam, internet działa, portale, gazety działają, może nawet wypełniać ankiety tongue_out albo niech zatrudni się w biurze, ale niech coś robi. A fryzjerka choćby stanęła na uszach dziś nie znajdzie w zawodzie nic, bo zakłady fryzjerskie są zamknięte. Ani młody handlowiec/sprzedawca
             ani kelner, ani w gastronomii, w turystyce, .....itd ..i wszędzie tam, gdzie młodzi są zwykle zatrudniani na czas wakacji.
       • alicia033 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 19:20
        araceli napisała:

        > No ale co konkretnie może robić 16-17latek?

        moje dzieci w tym wieku pracowały przy naprawie jachtów, w marinie, wypożyczalni i serwisie sprzętu sportowego, serwisie komputerowym. Zgodnie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami prowadzących te miejsca. Naprawdę nie jest tak, że wszyscy potrzebują już wyszkolonych pracowników. Mniej więcej wszędzie zaczyna się od prostych prac i przechodzi, wraz z nabywaniem umiejętności, do bardziej skomplikowanych.
        16-17latek spokojnie wymieni np. szybkę w smartfonie czy rozłoży i wyczyści laptop.
  • kanna Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 15:07
   Mój pracuje na obozach, jako kadra/instruktor.
   Od 16 roku życia.

   Miał też pracować przy światłowodach, ale pandemia pokrzyżowała mu plany (przerwali kurs unijny)
   Zarabiał też w czasie praktyk, w magazynie, przy sprzęcie itp. Mógłby tam dalej pracować w wakacje, ale jedzie na obozy (ma podpisaną umowę) .

   To wszystko legalnie, coś tam tez w Internetach dorabia.

   Większość jego znajomych pracuje, Żabka, Empik, McD itp.
  • jagoda2 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 17:29
   Moja córka znalazła sobie pracę (lokal gastronomiczny) po I klasie liceum i całe wakacje pracowała, potem w trakcie roku szkolnego także sporadycznie w weekendy, jeśli ją poproszono, bo mieli braki w obsadzie.
   W wakacje między II i III klasą, pomimo pandemii także pracowała, w tym samym lokalu i pracowałaby pewnie również w weekendy w trakcie roku szkolnego, gdyby nie zwichnięcie rzepki, operacja i totalne unieruchomienie na wiele miesięcy.
   Teraz, po III klasie i maturze w maju, zamierza szukać innej, "bardziej wartościowej w cv" pracy, ale jeśli nie znajdzie, to zapewne w tamtym lokalu chętnie ją ponownie przyjmą, o ile będą kogokolwiek potrzebować (pandemia).
   • naszastruga Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 19:27
    Wakacje są do odpoczynku, nie pracy i gromadzenia punktów w cv do wyścigu szczurów, zresztą co poważnego może wpisać 16-latek.

    Okazjonalne prace jak najbardziej, prace ogrodowe u nas, zrywanie malin u dziadków i wiśni u znajomych, przewożenie rowerem drobnicy w firmie u innych znajomych.
    • jagoda2 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 20:01
     naszastruga napisał(a):

     > Wakacje są do odpoczynku, nie pracy i gromadzenia punktów w cv do wyścigu szczu
     > rów, zresztą co poważnego może wpisać 16-latek.

     Oj, nie mów tak. Moja córka bardzo poważnie podchodziła do swojej pracy i miała całkiem sporą odpowiedzialność, zarówno finansową (obsługa kasy fiskalnej), jak i organizacyjną - obsługa stron do zamawiania jedzenia online (UberEats, Pyszne.pl i Glovo) i równocześnie klientów w lokalu, więc to nie jest takie nic dla 16-stolatki. W domu uczyła się na pamięć kodów do kasy fiskalnej i składów poszczególnych potraw. Poza tym sprzątała, pomagała na zmywaku (jak było trzeba), ogarniała całość, otwierała lokal i obsługiwała gości na miejscu (często w pojedynkę) i na portalach. Sporo jak na 16-latkę.
  • magia Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 19:29
   16-latek odmowul jechania z nami na wakacje. Cale 2 miesiace będzie wolontariuszem w fundacji ktora prowadzi zajecia z hipoterapii, oraz wolontariuszem-wychowawca na półkoloniach dla dzieciaków.
   Nie wiem czy da się to wpisać do cv, ale daje mu to frajde i to najważniejsze. A ja sie ciesze zd chce wyjsc do ludzi bo sporo w nnim introwertyka
  • kotejka Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 06.04.21, 20:19
   ja mieszkam w mniejszym miescie
   u nas idzie to jakos po znajomych - przedsiebiorcy mniejsi i wieksi biora mlodziakow i kolegow mlodziakow do prostych prac w swoich firmach
   mnie zaproponowala kolezanka, zebym swojego jej dala - maja duza firme i jakis program unijny
   platne staze, a akurat wspolpracuja ze szkolą syna - ona tez ja konczyla wiec ma sentyment
   inni dorabiaja w macdonaldzie czy kfc
   jest tez kilka firm ogrodniczych, zatrudniaja sezonowo, ale tam z tego co widze, kiedy jezdze po sadzonki to glownie Ukraincow
      • swinka-morska Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 07.04.21, 13:45
       triss_merigold6 napisała:

       > Gee... coś, co w ogóle ma sens i czegoś się może nauczyć. Praktyki w np. Airbus
       > ie czy EDAG Engineering

       Dla 16-17 latka???
       Wątpię, żeby była to opcja dostępna dla niepełnoletniego.

       Jak już dużo dziewczyn napisało - ten wiek to jednak głównie prace sezonowe.
       Albo startupowo-unicornowe hackatony dla wybitnych talentów.
       Czas na praktyki i prace letnie przydatne na przyszłość i do CV - zaczyna się bardziej na studiach.
       • sumire Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 07.04.21, 14:48
        W mojej firmie (finanse) i w poprzedniej (IT) istniały takie programy, ale to były bardzo, bardzo proste zajęcia - skanowanie dokumentów, rezerwowanie sal konferencyjnych, ogarnianie poczty, pomoc w organizacji zamówień etc. Wiadomo, że nikt nie pozwoli małolatowi pracować z danymi klientów ani przy projektach. Ale chętnych nigdy nie brakowało. Aż przyszedł Covid, oczywiście, bo teraz to zamrożono.

        Całkiem sporo firm przed zarazą miało opcję takich prac dla młodych, w ramach CSR. Przy czym bądźmy szczerzy, zakres takich prac mocno tak sobie pomaga w zdobyciu doświadczenia, chyba że chodzi o takie doświadczenie high level - "co to jest praca i jak ją wykonywać, żeby wszyscy byli zadowoleni".
    • arwena_11 Re: Wakacyjna praca dla nastolatka 07.04.21, 13:32
     O to, to. Praca ma nieść jakąś naukę. Nie koniecznie w tej chwili przekładać się na kasę. Dlatego nie oczekiwałam od syna, że w Anglii będzie rozwoził pizzę czy pracował w jakiejś knajpie. Miał się ogarnąć z nauką. Jak się na drugim roku trafiła praca merytoryczna - to skorzystał.
     W wakacje był na stażu w Polsce, ale takim który może sobie wpisać w c.v.