Dodaj do ulubionych

płaskostopie na stare lata

07.04.21, 13:36
czy komuś "sie zrobiło", mimo że dotychczas wszystko było ok? Od powiedzmy roku sporadycznie, a ostatnio coraz częściej i mocniej zaczęłam mieć dziwne objawy, przy chodzeniu i to niezależnie w jakim obuwiu, na końcu kiedy w chodzie biorą udział palce dostawałam piorunującego bólu tuz pod palcami, promieniujacego do 3 czy 4 palca, tak ze az dretwiał na chwilę. Fakt, że w czasach pandemicznych znacznie swoja aktywnośc ruchową zwiększyłam, ale za to ograniczyłam chodzenie w obcasach. Ortopeda przez tele zdiagnozował płaskostopie poprzeczne, mam sie jeszcze na usg umowic i z wynikami podejśc, ale wstepnie tak ocenił. Czy któras emama cierpi na taka przypadłosc, czy faktycznie tylko wkładki i nic więcej. Pocieszcie, że nie będę musiała rezygnować z mojego chodzenia, to teraz jedyna pociecha i forma fitnesu i rozrywki razem wziete.
Obserwuj wątek
      • troompka Re: płaskostopie na stare lata 07.04.21, 14:31
        "moje chodzenie" to jest dziennie 15-18 km w szybkim tempie po podłożu raczej leśnym, nie asfaltowym. Ostatnio musiałam spasować juz po 10 km, bo nie dało rady dłużej. Od poczatku świąt nie wyszłam z domu, poczekam do wyników usg i tego co mi lek.powie po obejrzeniu ich i mojej stopy.
    • lauren6 Re: płaskostopie na stare lata 07.04.21, 14:30
      Idź do fizjoterapeuty. Żeby wyrabiać te kilka tysięcy kroków dziennie trzeba mieć wzmocnione mięśnie nóg. O tym się nie mówi, ale jak wstaniesz od biurka i zaczniesz chodzić na długie spacery to efekt będzie właśnie taki jak u Ciebie. Prawdopodobnie wszystkie mięśnie w narządzie ruchu masz pospinane, a efekt kumuluje się w stopie. Ortopeda zleci ci usg, na usg wyjdzie stan zapalny, dostaniesz jakieś leczenie, które prawdopodobnie nic nie da, bo będzie działać punktowo na stopę, a problemem jest cała noga.
      Dlatego polecam fizjoterapeutę, który Cię wymasuje, porozluźnia i pokaże ćwiczenia na wzmocnienie mięśni nóg i stopy.
      • troompka Re: płaskostopie na stare lata 07.04.21, 14:34
        nie, nie-to nie efekt nagłego uprawiania sportu. Po prostu w czasie pandemii nabyłam więcej czasu i z wczesniejszych 8-10 km dziennie zrobiło sie 15, ponadto latem rower w ilościach hurtowych więc myślę, że nie jestem "zastana", ale kto wie.....może faktycznie fizjo mi potrzebny?!
        • lumeria Re: płaskostopie na stare lata 07.04.21, 15:28
          Ja sobie to "zrobiłam" na wycieczce chodząc całymi dniami w miękkich butach, ktore wydawały sie wygodne, ale widocznie nie wspierały stopy wystarczająco.

Potem zamiast natychmiast iść do lekarza po diagnozę, ewentualnie zastrzyk kortyzolu by ten podrażniony nerw zaleczyć, to starałam sie chałupniczo sobie pomoc (wkładki, okłady - lód, ciepło, ćwiczenia).

Potem poszłam do fizjoterapeuty, który nalepił plastry w odpowiednich miejscach i zadał ćwiczenia. Trochę to pomogło ale nie całkowicie.

U mnie twarda podeszwa albo wkładka naprawdę pomagają. Nadal czuje, ze cos tam jest nie tak jak należy, ale bez tego bólu.

A propos - u mnie test przez ściskanie stopy po bokach nie powoduje bolu, za to przyciśniecie podeszwy w odpowiednim miejscu daje uczucie jakby porażenia prądem. Ale przestało to byc okropnie bolesne.
    • wapaha Re: płaskostopie na stare lata 07.04.21, 14:49
      Zainwestuj w dobrze dobrane indywidualnie wkładki ortopedyczne
      O tym, że mam "płaskostopie" dowiedziałam sie mając 37 lat wink - tyle że nie mam płaskostopia ( odcisk na kartce) ale mocno obniżony łuk poprzeczmy
    • lumeria Re: płaskostopie na stare lata 07.04.21, 14:56
      To brzmi jak metatarsalgia (nerwiak) Mortona. Chodząc uciskasz nerw miedzy kościami palców - bardzo mozliwe, ze luk poprzeczny stopy nie funkcjonuje jak nalezy.

Idz jak najszybciej do lekarza podiatry - by dostac odpowiednia diagnozę i moze wkładki, które wesprą luk i cala stope, moze zastrzyki usmierzajace bol, albo zamrazajace nerw.

U mnie żadna fizjoterapia nie pomogła, przerwa w chodzeniu (ograniczenie do minimum) tez nie. Ale na razie tez nie jestem gotowa/nie jest tak zle na interwencje chirurgiczną.

U mnie jest lepiej kiedy chodzę na twardej podeszwie albo z twarda wkładką.

Jesli to
    • ida_listopadowa Re: płaskostopie na stare lata 07.04.21, 23:48
      Mam niestety to samo i skierowanie na fizjoterapie, ktora nie wiem czy pomoze, bo cwiczenia robie od dawna.
      U mnie problem sie ujawnia przy bieganiu na nartach, po okolo 15 km bol jest porazajacy, przez noc przechodzi i znowu wraca. zrobilam wszystkie badania, usg tez, nic tam nie ma.
      Natomiast po gorach itp moge chodzic i chodzic, pod warunkiem, ze mam na sobie buty z tzw «twardym vibramem». Te podeszwy tez maja rozna twardosc, wyprobuj takie buty, ktorych rękami prawie nie mozesz zgiac i eksperymentuj z wkladkami lub pelota pod przodostopiem.

Buty na orawdziwym twardym vibramie sa okrutnie drogie, ale warto. Ostatecznie moze pozycz od kogos i zobacz. Podeszwa musi byc gruba, ale nie gietka. Brzmi dziwnie, ale dziala.

Jezeli ktos ma pomysl, jak sobie z tym poradzic, to chetnie wyslucham!
      • troompka Re: płaskostopie na stare lata 08.04.21, 08:46
        zamówiłam pelotę i zaczne może od niej, bo buty to spory wydatek. Pisze jeszcze, że można sobie takie kuku samemu zrobic poprzez chodzenie w za duzych/za małych butach, a ja głupia kupiłam w ub roku do chodzenia nowe buty i nie chciało mi sie ich odsyłać więc dokupiłam wkładki, a one dalej za duże były, myślę że mocno się przyczyniły do mojego stanu.
    • leyla76 Re: płaskostopie na stare lata 08.04.21, 00:10
      O kurczę , tez cos takiego mam. Zaczęło sie 2 lata temu, bol pomiędzy 3 i 4 palcem na podeszwie. Uczucie jakby zdrętwiałem czy spuchnięte stopy. Uczucie jakby mi sie wkładka czy skarpetka w butach podwijala.
      Lekarz zrobił prześwietlenie i usg. Nic nie stwierdził, dostałam skierowanie do neurologa. MRI i badanie na przepływ prądu EMG nic nie wykazały. Dostałam vit b12 i cos na reumatyzm? Teraz jest jakby lepiej, nie czuje bólu cały czas ,jedynie jak stanę na palcach,lub ta strona stopy na cos wystającego nadepne to wtedy , krótki przeszywający bol, jakby prąd przeszedł.
      Do lekarza nie warto chodzić, bo i tak nic nie stwierdzi, a fizjoterapia tutaj (Szwajcaria) to tylko z nazwy.
      • evee1 Re: płaskostopie na stare lata 08.04.21, 06:23
        Laczescie sie w bolu (doslownie). Niestety czesc moich problemow ze stopa jest podobna. Tez badania nic nie wykazaly, a przy dluzszym chodzeniu stopa boli. Lekarz podejrzewal nawet mikrozlamania kosci stopy, ale i badania wykluczyly.
        Mnie boli nawet jak sciskam stope w spoczynku (nie sciskacwink) i to jest taki raczej bol kostny raczej niz sciegna czy miesni. Pozostaja mi tylko dobrze wyprofilowane buty i wkladki, ale to tez nie rozwiazuje sprawy. Chodze nadal, ale staram sie teraz zastapic czesc spacerow plywaniem na basenie.
    • anichybi Re: płaskostopie na stare lata 08.04.21, 17:54
      Zrobillo mi się jakis czas po zakonczeniu HTZ. Spadek poziomu estrogenów u kobiet znacząco wpływa na jakość tkanki łącznej. Odczułam to boleśnie. Palce u nóg mi drętwiały , śródstopie bolało tak, że trudno mi było krok zrobić.
      Kupiłam w sklepie medycznym wkladki z pelotą w rozmiarze noszonego przeze mnie obuwia. Ulga była natychmiastowa. Minęło juz kilka lat . Dbam o to by mieć wkladki w kazdych butach. Chodzę znow kilometrami dzień w dzień , nic mnie nie boli , nic nie dokucza. Spróbuj.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka