Dodaj do ulubionych

Poradnik covidowy

08.04.21, 12:22
Kochani, ponieważ wirus sieka ludzi, krótki poradnik.

Jeśli zachorujesz na covid, to nie jest koniec świata!

1. Miej pulsyksometr! Musisz go mieć bo niedotlenienia nie widać i czasem możesz nie odczuć na czas skutków niedotlenienia. Odczuwać skutki niskiej saturacji możesz zacząć wtedy, gdy zacznie robić się groźnie!

Saturacja poniżej 90 jest BEZWZGLĘDNYM nakazem zgłoszenia się po pomoc. Jeśli masz możliwość - nawet jedź sam na SOR, bo na karetkę się prawdopodobnie NIE DOCZEKASZ.

Pulsyksometr możesz kupić lub wypożyczyć z Ministerstwa Zdrowia. I masz go mieć lub masz go wypożyczyć! I masz mierzyć parametry!
(Ja polecam wypozyczenie pulsoksymetru w ramach rządowego programu domowa pomoc medyczna, oraz/albo dopisanie się do tego programu ze swoim urządzonkiem i ściagnięcie, po uzyskaniu kodów, rządowej apki ktora będzie Wam przypominać o badaniach i ZAPAMIĘTA parametry każdego pomiaru. To się przydaje!).

2. Musisz mieć dobry, działający termometr a nie żadne g.... A najlepiej ze 2. I kontrolować temperaturę. Jeśli temperatura w okolicy 8-10 doby od pierwszych objawów zaczyna rosnąć, saturacja spadać ponizej 90 - ZAPITALASZ NA SOR. Bo prawdopodobnie się wikłasz w zapalenie płuc. Nie muszą Cie zostawić, ale zrobią Ci wyniki, rtg, zabezpieczą lekami, NIE ZOSTANIESZ BEZ POMOCY.

Nie korzystaj z generatora tlenu! Podniesie wprawdzie saturację ale zamaskuje fakt, że w płucach Ci się pitoli i własnie wpadasz w fajowe bakteryjne zapalenie płuc w powikłaniu covidu (u nas tak było z naszym młodszym synem). Generator tlenu ale po uzyskaniu pomocy lekarskiej i na zalecenie lekarza!

3. Jesteś chory? Odpoczywaj! Ja się zarżnęłam lataniem wokół kotów.

4. Masz prawo do opieki medycznej, porady i OSŁUCHANIA PŁUC. Jeśli lekarz POZ odmawia Ci wizyty i osłuchania płuc, bo masz covid, żądaj przedstawienia NA PIŚMIE powodów odmowy.
To nie tak, że jak jesteś chory to masz siedzieć w domu sam, znikąd pomocy a ty masz sam zdychać!

5. Testuj się! Test pozytywny bywa argumentem na SOR! NIE BÓJ SIĘ TESTÓW!

Covid to nie koniec świata. Gorsza saturacja również!

Zdrowia Wam życzę ❤
Obserwuj wątek
  • sky.83 Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 12:52
   Potwierdzam z tym osłuchaniem płuc przez lekarza, sama lekarka POZ w 8 dniu zaprosiła mnie do ośrodka na badanie. U mnie na szczęście nie zajęło płuc, ale miałem 10 dni wysoką gorączkę, dopiero antybiotyk pomógł.
   • doubledoublejoyandtrouble Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 19:52
    nangaparbat3 napisała:

    > Jeszcze dodam, żeby nie usopkajać się nadmiernie negatywnym wynikiem testu. Wci
    > ąż słyszę o kolejnych przypadkach nawet ciężkiego przebiegu z jednoczesnie nega
    > tywnym testem.

    Tak, niestety. Fatalne samopoczucie, dusznosci, gorączka, słabość, zmęczenie. Dwa testy negatywne, jeden na początku objawów, drugi po siedmiu dniach. Co sie dzieje z tymi testami? Brytyjczyk taki trudny do wykrycia?
    >
     • doubledoublejoyandtrouble Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 11:12
      jak_zwykle_wszystko_zajete napisała:

      > A może po prostu nie każda choroba z takimi objawami to covid? Przecież wszystk
      > ie inne choroby nie zniknęły wraz z pojawieniem się korony.

      Oraz - przy zwykłym przeziębieniu albo nawet grypie nie kojarzę (przechodziłam) objawów typowych dla cov. - duszności, powalające zmęczenie, brak smaku, węchu. Już nie wspominając o obniżonej saturacji - zakładam bowiem, ze przed covidem saturacji sobie nie mierzyliśmy.
     • wapaha Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 12:10
      jak_zwykle_wszystko_zajete napisała:

      > A może po prostu nie każda choroba z takimi objawami to covid? Przecież wszystk
      > ie inne choroby nie zniknęły wraz z pojawieniem się korony.


      Niestety mamy czasy jakie mamy
      Gdyby była pandemia ospy-to każdą wysypkę której towarzyszy wzrost temperatury należałoby uznawać w pierwszej kolejności za ospę
      tak samo z covid- każde niespecyficzne mocne bóle głowy, ciała, temperature należy obserwować mając w tle głowy ze to moze byc covid
      To choroba zakaźna, z coraz większym r
  • taje Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 13:10
   Dzięki Yenna za ostatnie wpisy COVID-owe. Czytanie o waszych doświadczeniach może być dla wielu pomocne - nawet jak się nie przyda (oby), to ustawia rzeczy we właściwej perspektywie. Dobrze, że już jesteście w domu i zdrowia dla wszystkich + głaski dla futrzaków. A z ciekawości, jaką rasę kotów hodowałaś?
  • sasha_m Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 17:36
   yenna_m napisała:

   > 1. Miej pulsyksometr! Musisz go mieć bo niedotlenienia nie widać i czasem możes
   > z nie odczuć na czas skutków niedotlenienia.

   I odwrotnie! Czasem z nerwów i stresu wydaje się, że brak tchu i zaczynają się duszności. Warto go mieć pod ręką, saturacja prawidłowa, można odetchnąć, w przenośni i dosłownie 🙂
  • joaz Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 17:42
   Porada dla osób z dodatnim testem, ale w dobrej kondycji- wykonywać podskoki np. tzw. pajacyki. tego potrzebują płuca (pora a od lekarza ze szpitala covidowego)
  • ga-ti Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 18:43
   Tak, mądrze piszesz smile
   Mnie najbardziej brakowało punktu 4, tylko porada telefoniczna i długo nic, zero kontaktu z lekarzem.
   Za to pulsoksymetr bardzo pomógł. Mnie aplikacja pilnująca mojego stanu zdrowia dała spokój psychiczny, poczucie, że jest ktoś, kto nade mną czuwa.
   Dodam jeszcze
   6. Dużo pić.
   7. Ćwiczyć, rozciągać się, jak dzieci na wf, ręce w bok i oddech, ręce w górę-ręce w dół smile dmuchać przez słomkę do butelki z wodą.

   Widzę, że zdrowiejesz. Oby jak najszybciej!
  • yenna_m Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 19:34
   Dla właścicieli zwierząt!

   Na wszelki wypadek zrób rekonesans, kto z Twoich znajomych/rodziny zaopiekowałby się Twoim zwierzakiem w syt. awaryjnej (wszyscy domownicy w szpitalu/złe samopoczucie domowników).

   Zorientuj się, gdzie jest jakiś akceptowany hotel/pensjonat/fundacja itp, gdzie w razie draki mogłabyś zostawić zwierzę, gdyby była taka potrzeba.

   Zorientuj się w cenach, procedurach, zabezpiecz na ten cel pieniądze.
  • madami Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 20:07
   Oprócz powyższych ( czyli zdrowego rozsądku) nie pozwalać sobie na panikę i czarnowidztwo, nie słuchać "życzliwych", które pokiwają głową i postraszą strasznymi powikłaniami, najgorszą dobą, zżartymi płucami i na pewno będzie źle. Cały czas statystyka jest jednak po naszej stronie, większość przechodzi chorobę dość lekko, z cieższych przypadków większość zdrowieje więc pozytywne myślenie i wiara, że się wyzdrowieje i że będzie dobrze.
   • wapaha Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 20:49
    madami napisała:

    > Oprócz powyższych ( czyli zdrowego rozsądku) nie pozwalać sobie na panikę i cza
    > rnowidztwo, nie słuchać "życzliwych", które pokiwają głową i postraszą straszny
    > mi powikłaniami, najgorszą dobą, zżartymi płucami i na pewno będzie źle. Cały c
    > zas statystyka jest jednak po naszej stronie, większość przechodzi chorobę dość
    > lekko, z cieższych przypadków większość zdrowieje więc pozytywne myślenie i wi
    > ara, że się wyzdrowieje i że będzie dobrze.

    zgadzam sie z tobą - panika prowadzi do hiperwentylacji a to do problemów z oddychaniem, kłucia w klatce piersiowej, lęków, bezsennności i......lawina się toczy

    Ale

    dodałabym również - że tak jak nie nalezy popadać w przesadę z histerią tak samo nie wolno bagatelizować--zachować czujność, samoobserwację i higienę
     • aguar Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 21:10
      Przytłaczająca większość przebiegów jest lekkich, ale jednak większość tych zgonów jest nie z powodu wybrania się do szpitala w złym momencie, tylko po prostu czasem się nie da nic zrobić, choroba jest nieprzewidywalna, taka loteria sad
    • bergamotka77 Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 22:47
     No wlasnie, ważna jest tez kwestia psychiki a mi się ona trzeciego dnia załamała i wpadłam w panikę. Ta choroba powoduje często depresję i w ogóle mocno wjeżdża na psyche. Nie zapominajmy o tym.
   • ponis1990 Re: Poradnik covidowy 08.04.21, 22:46
    Eeeee tam. Wlaśnie konczymy izolację - ja, mąż i syn bylismy pozytywni - nie było tak strasznie, a mąż jest astmatykiem, a syn jest niewydolny oddechowo na CPAP-ie nocnym. Mąż z tygodniową gorączką i uciążliwym kaszlem , saturacja cały czas ok, od dwoch dni juz całkiem nicsmile Syn przeszedł.... bezobjawowo. Największe jazdy miałam ja (ból mięsni, ból gardła, katar, kaszel, brak węchu) a żadnych stwierdzonych chorób nie mam. Ta choroba jest serio jak loteria. To tak na pocieszenie, że nie zawsze musi byc bardzo źle, nawet jak nam sie wydaje (ja obstawiałam syna właśnie, że może być ciężko, a tu pozytywny psikus).
    • madami Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 08:57
     Właśnie stwierdzenie "nie zawsze musi być źle" jest niepoprawne i bez sensu wpędza chorego w dół i lęki. Statystyka dobitnie pokazuje że z reguły jest dobrze a ciężkie powikłania zdarzają się rzadko.
      • niktnaprawdewazny0 Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 09:30
       Normalnie przy takim samopoczuciu poszłabym do pracy (no może po łyknięciu ibupromu). Wiedząc, że to koronawirus stresuje się czy przeżyje chorobę- niesamowite jest co ten napływ negatywnych wiadomości robi z psychiką.
         • wapaha Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 11:06
          niktnaprawdewazny0 napisała:

          > A spotkaliście się z podawaniem neosine podczas infekcji?Bo dzwonił do mnie lek
          > arz i zalecił mi 3x2 tabl.
          neosine to guano !- lepszy jest groprinosin jesli juz
          ale w przypadku covid i to na początku - bezsensu

          Covid się nie leczy-jesli juz to objawowo- przeciwbólowo , przeciwgorączkowo - i zgodnie z kolejnymi objawami a nie na zapas i profilaktycznie
          to tak jakbyś łykała levopront bo moze bedziesz kaszlec albo brała zinnat bo moze bedzie infekcja układu oddechowego
            • asia261 Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 19:02
             A czy na kwarantannie trzeba instalować aplikacje kwarantanna domowa? Mi się kojarzy , że nie babka z sanepidu mówiła, ale zapomniałam. A mój brat na kwarantanne dostał właśnie SMS z prośbą instalacji tej aplikacji .
             • beata985 Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 19:04
              asia261 napisała:

              > A czy na kwarantannie trzeba instalować aplikacje kwarantanna domowa? Mi się ko
              > jarzy , że nie babka z sanepidu mówiła, ale zapomniałam. A mój brat na kwaranta
              > nne dostał właśnie SMS z prośbą instalacji tej aplikacji .
              Nie ma takiego obowiązku
             • wapaha Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 20:04
              asia261 napisała:

              > A czy na kwarantannie trzeba instalować aplikacje kwarantanna domowa? Mi się ko
              > jarzy , że nie babka z sanepidu mówiła, ale zapomniałam. A mój brat na kwaranta
              > nne dostał właśnie SMS z prośbą instalacji tej aplikacji .


              Na kwarantannie masz obowiązek zainstalowac aplikację kwarantanna lub złożyć oświadczenie o niemożności założenia ( stary telefon). Ustawa przewiduje za niewywiązanie się karę grzywny lub upomnienia
              Na izolacji nie ma takiego obowiązku
             • bergamotka77 Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 20:09
              Ja zainstalowałam i to byl koszmar. O różnych porach musiałam robić selfie, a czasem jeszcze spalam ( 9 rano) czasem juz ( po 21). Strasznie upierdliwe to jest i dodatkowy stres by zdążyć w pół godziny z selfie. Jesteś więźniem komórki, ciągle sprawdzasz czy nie ma nowego zadania. Raz nie zrobiłam i policja przyjechala.
                • wapaha Re: Poradnik covidowy 11.04.21, 17:52
                 Art. 7e. [Aplikacja Kwarantanna Domowa]
                 1. Osoba podlegająca na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązkowej kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 instaluje na swoim urządzeniu mobilnym udostępnione przez ministra właściwego do spraw informatyzacji oprogramowanie służące do potwierdzania realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny oraz używa go do potwierdzania realizacji tego obowiązku.
                 2. Obowiązek zainstalowania i używania oprogramowania, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzącej lub niedowidzącej), osoby, która złożyła oświadczenie, że nie jest abonentem lub użytkownikiem sieci telekomunikacyjnej lub nie posiada urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania.
                 3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie zamieszcza w nim klauzulę następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
                 4. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, składa się do Policji lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca odbywania kwarantanny. Oświadczenie może być złożone za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Oświadczenie może być złożone za pośrednictwem organów administracji publicznej oraz jednostek organizacyjnych wykonujących zadania związane z potwierdzaniem realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny.


                 Dz.U.2020.1842


                 Chorzy na IZOLACJI nie podlegają temu obowiązkowi

               • wapaha Re: Poradnik covidowy 10.04.21, 17:13
                Sorki, że dopiero teraz , musiałam dopytać osoby od której mam info ( dr hab)
                Groprinosin jest lepiej oczyszczony w trakcie procesu wytwórczego, w Neosine nie do końca wiadomo czy jak czysta i skuteczna jest substancja czynna
                Lekarze lubią przepisywać podczas gdy tak naprawdę działa na tylko na VZV, HSV, może na inne herpesy też (Mononukloza, cytomegalia),
       • madami Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 10:41
        Ja też się na początku choroby stresowałam, nawet dołączyłam do "grupy wsparcia" na fb, która okazała się "grupą wzajemnego dołowania się i opowiadania przerażających historii" - szybko uciekłam i dużo pracy włożyłam właśnie w uspokajaniu złych nastrojów i jakiejś tam kiełkującej paniki, tak to jest praca i to niełatwa ale z perspektywy czasu widzę, że warto i warto na każdym kroku to podkreślać, uspokajać, skierować siły na myślenie pozytywne i oddalanie strachu.
       • szeptucha.z.malucha Re: Poradnik covidowy 10.04.21, 09:31
        Dlatego najlepiej odciąć się od przekazów medialnych. Większość przechodzi lekko albo jak uciążliwą infekcję (to ja- 3 tygodnie kaszląco- smarkające, senność itp.).
        Zdążyłam już nawet zrobić badania „po” - zdrowa jak koń jestem, prawie żadnych śladów infekcji.
       • paskap Re: Poradnik covidowy 14.04.21, 22:25
        Ja już zakazalam oglądania TV. PodIwiam ludzi w tym męża o opanowanie i wiarę. Ja jestem w takim stresie, że nie potrafię logicznie myśleć. Czuję tylko strach.
   • ivaz Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 10:54
    ja jestem dzisiaj 8 dzień od pierwszych objawów (pierwsze objawy tj. stan podgorączkowy odnotowałam 1.04) stan podgorączkowy utrzymuje się cały czas max 37,5, też się boje kolejnych dni
    • ga-ti Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 11:14
     Berga, ja też myślałam, że przechodziłam ciężko, najciężej z koleżanek z pracy, które chorowały w tym samym czasie. Ale jak się dowiedziałam o przebiegu u innej koleżanki, którą mąż prowadzał do toalety, bo ona nie miała zupełnie siły i mdlała z wycięczenia (biegunka) to sobie myślę, że ja w sumie lekko przeszłam wink
     Wczoraj inna koleżanka trafiła do szpitala, bardzo się o nią martwię.
     • doubledoublejoyandtrouble Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 11:21
      ga-ti napisała:

      > Berga, ja też myślałam, że przechodziłam ciężko, najciężej z koleżanek z pracy,
      > które chorowały w tym samym czasie. Ale jak się dowiedziałam o przebiegu u inn
      > ej koleżanki, którą mąż prowadzał do toalety, bo ona nie miała zupełnie siły i
      > mdlała z wycięczenia (biegunka) to sobie myślę, że ja w sumie lekko przeszłam ;
      > )


      Bo wyście się chyba załapałay na tę wersję przed brytyjską mutacją, prawda? Jak ta obecna edycja kosi, to strach patrzeć sad A i tak podobno mamy szczeście - brytyjska u nas przeważa, następne są gorsze. Może zdążymy się poszczepić...
      • bergamotka77 Re: Poradnik covidowy 09.04.21, 11:44
       No nie właśnie, miesiąc temu to już brytyjska była. Na początku marca robiłam test. I miałam jej bardzo charakterystyczny objaw - kłopoty z przelykaniem. Na szczęście krótko bo jeden dzień, czytałam ematke dla odwrócenia uwagi bo zaczynałam panikować.
      • e_dyta27 Re: Poradnik covidowy 11.04.21, 17:39
       tez mam wrażenie, że ta brytyjska jest gorsza. Przeszłam lekko a i tak mam kiepskie wyniki morfologii. Mój wujek, też niby przeszedł lekko, poszedł profilaktycznie do lekarza, osłuchali go, a tu zapalenie płuc i to jakieś dziwne bo prawie bezobjawowe. Tylko na rentgenie potem coś mu tam wyszło.
  • niktnaprawdewazny0 Re: Poradnik covidowy 12.04.21, 11:35
   A jak jest z zakończeniem izolacji? Mąż dzwonił do swojej przychodni, ale lekarka nawet nie zapytała jak się nazywa, powiedziała, że jak ma izolację to niech na niej siedzi. Czy jeśli mu minie termin izolacji na IKP to normalnie już może sobie wyjść z domu? (zakładając oczywiście, że nie ma objawów itp)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka