Dodaj do ulubionych

Kamień nazębny u kota

08.04.21, 22:03
Zachęcona przez was zatargałam kota na kastrację i przy okazji okazało się, że kot ma kamień na zębach.
Babka zaproponowała usuwanie za 150 zł.
Koty mam 3, mniejszy dużo kamień mają 2 pozostałe koty.
Stanęło na jakimś płynie za ponad 30 zł.
Macie doświadczenie z usuwaniem kamienia? Co jest najlepsze? I jak dbać o zęby kotów?
Obserwuj wątek
        • thea19 Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 08:39
          mam dwa psy - całe życie żarły chrupy - suka ma 12 lat i trochę kamienia, nigdy nie miała usuwanego, pies 8l - co 2 lata koniecznie. Od roku jedzą mokre, z innego powodu niż kamień.
      • nuclearwinter Re: Kamień nazębny u kota 08.04.21, 22:33
        Ja znowu słyszałam, że mokre się przyczynia a suche właśnie nie - że chrupanie twardego pomaga ścierać ten kamień. U mnie jeden kot je głównie mokre (ma skłonność do kamienia), drugi suche (zero kamienia), ale wiadomo, trochę dowód anegdotyczny.
        • nikki30 Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 15:52
          >Ja znowu słyszałam, że mokre się przyczynia a suche właśnie nie -
          Miałoby to rację bytu, gdyby kot rozgryzał suchą karmęsmileKoty poruszają szczęką góra dół, sucha karma pęka w koronie zębów, a następnie jest połykana przez kotasmile To jest mit, że sucha karma czyści zęby u kota. Za to kota pięknie odwadnia...
          Odkładanie się kamienia u kota to skomplikowany proces i u jednych kotów na tej samej diecie się kamień pojawi a u innego nie.
      • snajper55 Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 03:10
        thea19 napisała:

> płynem nic nie usuniesz, on słuzy jako profilaktyka. Kamień to kwestia osobnicz
        > a ale mówią, że suche przyczynia się do osadzania.

Ja słyszałem, że na suchym kamień się ściera.

S.
      • allijja Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 18:11
        >że suche przyczynia się do osadzania.

kłamiesz. Zreszta nie po raz pierwszy, alfo i omego....
        Mam 2 koty.
        Jeden - od zawsze problem z zębami, za suchym nie przepadał.
        Drugi - zero kamienia, zeby bielutkie, mokrego nie za specjalnie lubi, zdecydowanie woli suche.
        Oba w podobnym wieku, oba jedza mniej wiecej to samo. To znaczy, pierwszy zje suche jak jest bardzo głodny ale czeka na "mokry obiad" oraz chetnie żebrze o surowiznę, kiedy robie obiad.
        Drugi wcina suche, zje mokry obiad tak bardziej pro forma (zeby pierwszy nie myslał....) a surowizna gardzi.
        Pierwszy miał usuwany kamień u weta oraz usuwane kilka zębów.
        Drugi żadnych zabiegów, z pyszczka nie śmierdzi.
    • stara-a-naiwna Re: Kamień nazębny u kota 08.04.21, 22:16
      to co piszą dziewczyny
      mam 2 koty i 2 psy

jedne pies ma kamień, drugi nie (żrą to samo), jednemu psu śmierdzi z pyska rugiemu nie. Tak bywa,
      Kamień warto usunąć - bo może być przyczyną paradontozy.
      ja o zęby kotów nie dbam (o psie też) to nie pmogę sad
    • alicia033 Re: Kamień nazębny u kota 08.04.21, 22:37
      banicazarbuzem napisała:

> I jak dbać o zęby kotów?

jak o ludzkie - regularnie czyszcząc u dentysty.
      U moich kotów mycie się nie sprawdziło, pewnie przez brak mojej determinacji.
      Skutecznych preparatów ograniczajacych osadzanie się kamienia nazębnego nie znam ale może jakieś się pojawiły, od czasu gdy interesowałam się tematem. Moje, karmione głównie surowym mięsem koty, wymagają czyszczenia zębów mniej więcej co 1,5 - 2 lata.
      • arthwen Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 00:28
        U moich bardzo się sprawdzają algi. W sumie kupiłam pierwsze opakowanie kilka lat temu tak trochę dla picu, ale efekt jest rewelacyjny (tylko trzeba stosować stale). I na dodatek woń z paszczy dużo na plus.
        Dwa 8-letnie koty, oba świeżo po przeglądzie u weta, kamienia zero. Usuwanego nigdy nie miały.
    • nuclearwinter Re: Kamień nazębny u kota 08.04.21, 22:42
      U mnie jeden z kotów ma skłonności do kamienia, póki co miał raz usuwany w znieczuleniu ogólnym. Pewnie za jakiś czas będzie musiał niestety znowu.

Mieliśmy też pastę do zębów, ale nie wyobrażam sobie stosowania tego codziennie przez całe życie kota (mojego, pewnie są koty, które by sobie pozwoliły). Przez jakieś 2 tygodnie za nim codziennie wieczorem ganialiśmy, żeby mu te zęby wyczyścić, masakra. Oczywiście pasta to profilaktyka, jak już jest kamień, to raczej do usunięcia zabiegiem.
    • aagnes Re: Kamień nazębny u kota 08.04.21, 22:47
      Usunąć u dentysty, w innym przypadku może rozwinąć się zapalenie dziąseł i skończyć usunięciem zębów. Moja ma już tylko 3 zęby. Warto dawać mieso surowe poprzerastane, kot jak to gryzie to oczyszcza zęby przy okazji.
    • taje Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 12:00
      Suche nie pomaga w usuwaniu kamienia. A z mokrym to zależy jakie mokre - puszki oczywiście nie pomagają ale porządny poprzerastany kawał mięsa i owszem. Tak w naturze koty czyszczą sobie zęby (oczywiście nie celowo, tylko przy okazji jedzenia).
      • arthwen Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 13:26
        Moje porządny, poprzerastany kawał mięsa obchodzą szerokim łukiem i patrzą na mnie z wyrzutem wink NIGDY jeszcze nie zjadły, od czasu do czasu dostają eksperymentalnie.
        Ale kamienia nie mają wink
        • taje Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 14:58
          Kot jak nie chce to nie ruszy, fakt smile Ale odkryłam, że bardzo zachęca delikwenta posypanie niejadalnego jedzenia Fortiflorą (probiotyk dla kotów w proszku), wszystko wciągają. Więc gdybyś chciała namówić koty do jedzenia surowego mięsa albo innego niejadalnego dla nich jedzenia to polecam Fortiflorę. U mnie nic innego nie działa, żadne smalczyki gęsie czy oleje rybne.
          • nikki30 Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 16:10
            Kot może nie ruszyć, bo kość i mięso może być zwyczajnie stare. Moje koty jedzą mięso dosłownie z dwóch mięsnych w Warszawie, które rozbiór mięsa mają na zapleczu. Marketowe mięso od razu zakopująbig_grin
              • arthwen Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 16:43
                Swoją droga - poprzerastanym kawałkiem ze ścięgnami odkrojony od polędwicy na steki wzgardzą, ale już czyściutki kawałek tej samej polędwicy bez żadnych ścięgien to zjedzą tongue_out O ile się im DROBNO pokroi, w kawałku to tak sobie. Więc co jak co, ale nie w świeżości mięsa problem. Zwyczajnie wiedzą co dobre i są rozpuszczone na tyle, żeby jakiś marnych resztek nie tykać.
          • arthwen Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 16:38
            Probiotyk dostawał jakiś czas temu przy antybiotyku. I jak antybiotyk łykał ładnie, normalnie mi zjadal z ręki, tak z probiotykiem było mniej więcej tak jak w tych historiach o dawaniu lekarstwa kotu (próbowaliśmy rzecz jasna najpierw posypać jedzenie, potem mieszać mu ze śmietanką/jogurtem/zupką Cosmy, którą normalnie wpiernicza jak dziki, potem wstrzykiwać mu rozpuszczony strzykawką prosto do paszczy (scianę w pokoju myłam potem przez godzinę...))
      • nikki30 Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 16:07
        >Suche nie pomaga w usuwaniu kamienia. A z mokrym to zależy jakie mokre - puszki oczywiście nie pomagają ale >porządny poprzerastany kawał mięsa i owszem

Dokładnie taksmile Kawa mięcha podawany najlepiej na niewielkich rozmiarów kości (u nas panie w mięsnym już się przyzwyczaiły ,że to dla kotkasmile. Nasz kot najpierw nie wiedział jak się za to zabrać, a teraz wcina aż miłosmile
        Kamień nazębny jest często związany z nieodpowiednią dietą, ale może być również spowodowany strukturą śliny dlatego sprawy jamy ustnej warto pozostawić zwierzęcemu dentyście a nie zwykłemu wetowi.
    • mamamisi2005 Re: Kamień nazębny u kota 09.04.21, 20:10
      Warto było usunąć przy okazji znieczulenia.
      Moje koty miały usuwanie kamienia i w profilaktyce wtórnej stosuję Orozyme. Choć to spokojne stworzenia, aplikacja jest raczej trudna (zakładam pastę na zęby, o szorowaniu nie ma mowy).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka