Dodaj do ulubionych

Czy jamniki mają wredny charakter?

11.04.21, 09:22
Ktoś ma lub miał jamnika? Czy to tylko mit? Parę, znanych mi osób, miało złe doświadczenia z psami (ugryzienie) i zawsze był to jamnik smile
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 09:56
      absolutna bzdura. zły charakter psa to wynik nieudolnego opiekuna. moja ciotka miała jamnika który kompletnie dominował w domu np nie pozwalał mężowi spać z nimi w jednym łóżku. ale to nie była kwestia złego charakteru tylko ciotki która w sercu była tym zachwycona ze psiunio tak ja kocha.
    • nangaparbat3 Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 10:03
      Znałam kiedyś przeuroczą jakmniczkę, należała do moich przyjaciół, mój wyżeł był w niej na zabój zakochany, i słusznie.
      Z drugiej strony jedynym psem, który bez żadnego rozpoznawalnego dla mnie powodu zaatakowął mnie na ulicy i pokąsał w botki, też był jamnik.
      Myślę, że niektóre jamniki mogą mieć wredny charaktr.
    • koraleznasturcji Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 10:04
      Od dzieciństwa przez większość mojego życia miałam w domu przynajmniej jednego jamnika i nie potwierdzam. To najlepsi towarzysze na świecie.

Z tym, że to są psy, które ludzkość pokoleniami szkoliła do polowań w norach, więc wybierano do rozmnażania okazy szczególnie niezależne, inteligentne i uparte. To nie są psy nadające się na zabawkę.
    • reinadelafiesta Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 10:07
      Mój jamnik z domu rodzinnego był inteligentnym psem, nigdy nie kogo nie ugryzł, był miły i przyjacielski. Ale nie znosił zostawać sam: gryzł wtedy wszystko jak popadnie: buty, szafa w przedpokoju, posłanko, dywanik, drzwi. Szedł jak ogień siejąc zniszczenie. I nie dlatego, że zostawał sam na długo, wystarczyła mu godzinka samotności. W akcie desperacji rodzice założyli mu raz przed wyjściem kaganiec. Po powrocie zastali dziurę wykopaną w ścianie: pies, który nie mógł pogryźć czegoś, położył się na boku i wydrapał dziursko w murze wielkości głowy noworodka. Mówi się, że psy mają charakter a jamniki charakterek.
    • ophelia78 Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 10:52
      Jamniki nie są złośliwe tylko lekko pier...d.niete wink
      A tak powaznie: to są psy myśliwskie które padły ofiarą własnego wyglądu bo takie słodziaki szczególnie male... A to rasa hodowlana, dobierano silne osobniki, dominujące. Wiec w domu tez chcą dominnowac. A nie każdy potrafi psa ułożyć.
      Jaminiki hodowano do polowan na zwierzęta norne i wszelkie chowające się. Wiec większość jamników kopie w ziemi, a w domu często włażą w różne zakamarki (koleżance wlazł pod zabudowaną wanne i utknąl....) i pod pościel.
      Przy czym to piekielnie inteligentne psy i potrafią zmanipulować człowieka np udawać smile
    • mamtrzykotyidwa Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 11:27
      Miałam do czynienia z 3 jamnikami: 2 gładkowłose, jeden długowłosy.
      Pierwszy to był pies myśliwego, mojego wujka, zostawiał go u nas, jak gdzieś wyjeżdżał. To był pies bardzo dobrze wyszkolony. Wujek się z nim gestami porozumiewał, ale na nasze komendy ustne też reagował prawidłowo.
      Święto było dla okolicznych dzieciaków, jak był u nas. Pies pozwalał się ubierać w lalczyne ubranka i spał w wózku na plecach, w czapeczce na głowie , nakryty kołderką pod szyję, a chmara dzieciaków ustawiała się w kolejce, żeby psa wózkiem powozić.
      Jedyny problem był taki, że pies polował na kury sąsiadów.Zawsze jakiś podkop zrobił i kurę do domu przyniósł. mama musiała potem za te kury płacić, ale rosół był, bo szkoda było wyrzucać, jak już upolował.
      Drugi to był pies mojej córki. Miał traumę jedzeniową, córka wzięła szczeniaka od starszej pani, w stanie skrajnego wychudzenia, był najmniejszy i chyba nie miał siły się do jedzenia dopychać, a pani chyba za mało jedzenia dawała. Rzucał się na jedzenie i nie było siły, żeby go od tego oduczyć. Ale to był bardzo miły i przytulaśny pies.
      Trzeci to był pies mojego drugiego wujka. Szybko go oddali, bo warczał, gryzł i rzucał się na ciotkę. Zanim go oddali był u nas przez jedne wakacje. To był cudowny pies, biegał ze mną i innymi dzieciakami i na nikogo nigdy nie warczał, ani nikogo nie ugryzł. Mama na początku miała opory, żeby psa z dzieciakami na ulicę wypuszczać, bo bała się że kogoś pogryzie, skoro ciotka nagadała, że to taki wredny pies, ale szybko wyszło na jaw, że to wredna ciotka musiała tak bardzo czymś psu za skórę zaleźć, że tak jej nie cierpiał. Strasznie chciałam, żeby u nas został, ale mieliśmy już wtedy innego psa i rodzice się nie zgodzili. Tam, gdzie został oddany nikogo nie gryzł.
    • princesswhitewolf Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 11:44
      Zaden pies nie jest wredny. Ale to nie jest pies poduszkowiec. To jest pies mysliwski wbrew pozorom i urodzony morderca. Nie bedzie szczesliwy w blokach czy kamienicach.

W moim dziecinstwie moi rodzice kupili 6 miesiecznego jamnika od rzeznika. Zarl tylko surowe mieso. Drzwi mieliśmy polokragle na dole pomimo ze chodzil na spacery. Wszystkie buty i nogi od stolow i krzesel obgryzione. Paru pacjentow mialo dziury w spodniach przez niego, uzarl.
      Wywiezlismy go na wies do rodziny zakladajac ze tam bedzie caly czas na dworze i bedzie szczesliwy. Niestety mordowal kury. Dokladnie wiedzial ze dusic należy łapac za szyje. Ciotka nie nadazala.z rosolami.

Wydali go lesniczemu. Pies zyl w szczesciu wiele lat chodzac z leśniczym i mysliwymi na polowania.

Zawsze podaje ten przyklad jako dowod na to ze kazdy ma swoje miejsce na ziemi

Za uwagi o psich behawiorystach z gory serdecznie dziękuję, mowimy o przelomie lat 70tych i 80 tych.
    • pomurnik91 Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 11:56
      To sa myśliwskie psy, mają charakter i sa bardzo inteligentne. Potrzebują konsekwencji, potrzebują ruchu . Przy nieogarniającym właścicielu mogą być wredne/agresywne, ale to wina właściciela. Plus więcej osób jest skłonnych ignorować problemy z zachowaniem u małego psa, w końcu nogi nie odgryzie...
    • sumire Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 12:48
      Miałam jamniczkę adoptowaną po śmierci właścicielki i był to niesamowicie sprytny pies. Niewątpliwie charakterny, ale nie wredny, choć skarcona rzucała spojrzenie z gatunku "nie jesteś moją matką". Zdominowała dużo od niej większe psy, była totalnym hersztem bandy 🙂

Drugi znany mi jamnik to była taka pocieszna d*pa wołowa, urocza oferma.
    • karmelkove_love Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 12:53
      Mam półjamnika. To jest mój 3 pies w życiu, w domu rodzinnym mieliśmy dwa sznaucery olbrzymy. Po tych doświadczeniach jamnik był dla mnie szokiem. Ogromne ego nie wiadomo jak upchnięte w takim małym ciałku. Dla domowników jest kochana, bawi się z synem, uwielbia być głaskana, do człowieka przytula się sama. Dzień spędzony na spacerze w górach, to jest najlepsze co można jej dać. Co do dominacji: jak jedzie do moich rodziców, to widzę jak sobie ich podporządkowała, ojca potrafi o 4 rano obudzic, bo kocyk pod którym śpi spadł jej z kanapy (!). U nas nie robi takich cudów.
    • karola2122 Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 13:00
      Znam niejednego jamnika (witają się z moim psiakiem, niektóre się bawią, jeszcze jednego poznałam w pewnej rodzinie) - wcale nie są wredne, często zabawowe nawet w wieku 11-12 lat, a niektóre potrafią posikać się z radości, kiedy widzą ludzi, których lubią
    • aqua48 Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 15:18
      Miałam trzy jamniki. Potwierdzam ze charakter te psy mają, ale absolutnie nie są wredne, to najmądrzejsze i najbardziej kochane przytulasy, potrafiące owinąć sobie dookoła ogona wszystkich domowników. Gryzą gdy czują się zagrożone lub gdy uważają że zagrożony jest "ich" człowiek jak prawie każdy pies..
    • jehanette Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 20:00
      Jamniki to bardzo inteligentne psy, które mogą się źle zachowywac ponieważ są niewłaściwie zaopiekowane przez ludzi. Wbrew swoim rozmiarom i krótkim lapkom to są psy myśliwskie, o dużej potrzebie aktywności, a nie kanapowe leniwce. Jeśli nie mają ruchu, nudzą sie, to mogą wykształcić zle nawyki.
    • bei Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 20:10
      Nie są wredne, przez trzy lata mieliśmy w domu opinię i naszym jamniczku, ze nie jest zbyt bystry. Gdy przybył nam drugi pies ( 10 razy cięższy), i uczyliśmy dużego sztuczek, wówczas jamniczek z zazdrości nauczył się wszystkiego w mig. Ba, nawet wytresował dużego, by ten przykrywał go w legowisku kocykiem ( wcześniej to my musieliśmy w nocy chodzić i okrywać go, bo lamentował b głośno, przychodził do nas i budził. Pisałam o tym tu kiedyś.
    • default Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 20:32
      Każdy pies może mieć trudny charakter - nie "wredny", bo wredność to ludzka cecha, nie zwierzeca. Jamnik jako norowiec, pies myśliwski z załozenia, może być trudniejszy do wychowania niż inne psy... ale to jego jamnicze prawo. Tak go wyhodowano. Albo sobie właściciel z tym poradzi, albo nie.
    • samawsnach Re: Czy jamniki mają wredny charakter? 11.04.21, 20:41
      Nie wiem czy mit, ale też od dziecka o tym słyszałam. Potem, jak byłam w szkole średniej, moja koleżanka z klasy została bardzo pogryziona po twarzy przez jamnika, którego rodzina miała od dziecka - nikt nie rozumiał dlaczego. Potem nasluchalam się niezliczonych opowieści od różnych osób o trudnych zachowaniach jamnikow.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka