Dodaj do ulubionych

Stany lękowe u dzieci

12.04.21, 00:18
Rozwiązywaliśmy sobie "Zagadki detektywistyczne" i pod wpływem jednego z rysunków moje ośmioletnie dziecko doznało czegoś co przypominało atak paniki. W trakcie krzyczał "chcę zapomnieć (treść rysunku) ale nie mogę". W życiu nie widziałam go w takim stanie.
I tak; książka odpowiednia do wieku, życie higieniczne, rezonans limbiczny pozwalający na spokojne obchodzenie się z problemami itp. Teoretycznie więc nic z zewnątrz. Chyba, że frustracja; ta zdarza się, bo egzemplarz wysoko uzdolniony intelektualnie i emocjonalnie nie nadąża. Ostatnio zdarzyło mu się też kilka tekstów w stylu "gdyby wszyscy na świecie prowadzili normalne życie, mieli dom, samochód i książki, potrzebowalibyśmy trzech planet, takie byłoby zanieczyszczenie i zużycie. Przeczytałem to ostatnio i w skali 1-10 martwi mnie to 10".
I tu ponownie, książki dopasowane do wieku, ale przetwarzanie treści wchodzi w jakieś inne, głębsze rejony.
Wieczorem tuż przed zaśnięciem atak lęku (przed "rysunkiem, którego nie może zapomnieć") powtórzył się. Bez żadnych dodatkowych bodźców.
Szukam pomysłów, jak to rozgryźć, jak pomóc na tym etapie.
Obserwuj wątek
        • totutotam.org Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 09:08
          Nie; chociaż czasami mieliśmy wrażenie, że na jakieś spektrum by się załapał. Rozumie i zgłębia mnóstwo tematów (matematyka, logika, muzyka, programowanie, mechanika, refleksja lingwistyczna - tu dwujęzyczność, itp) i pamięć oraz komputerowe niemal powiązywanie faktów. Np lekcja o transporcie, a on wspomina wizytę w muzeum sprzed 4 lat, w którym sterował pokazd ruchem rąk na odległość. Ale z drugiej strony to człowiek, który szuka i potrzebuje kontaktu i rozmowy, pisze komiksy, ma fantazję, brak fobii.
          • elenelda Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 10:01
            Osoby z ZA mają potrzebę kontaktu i rozmowy, fantazjują, piszą opowiadania, komiksy, tworzą własne światy. Cechy, które wymieniłaś nie wykluczają ZA.
            Przyjrzyj się bliżej temu, co czyta, czy jakiś temat szczególnie go interesuje i jak to zainteresowanie przekłada się na emocje.
            Któraś z dziewczyn dobrze poradziła - jeśli interesuje się ekologią, pozwól mu zająć się nią w najbliższym otoczeniu. Niech segreguje śmieci, przygląda się temu, co zjada itd.
            • ichi51e Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 10:49
              za nie przejawia się tak jak watkofajka opisała. za to przedewszystkim trudności komunikacyjne u autysty nie ma wzajemności w rozmowie, dialogu musza się tego nauczyć. nic nie wskazuje z tego co watkodajna napisała na ZA.
    • princesswhitewolf Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 00:37
      >gdyby wszyscy na świecie prowadzili normalne życie, mieli dom, samochód i książki, potrzebowalibyśmy trzech planet, takie byłoby zanieczyszczenie i zużycie. Przeczytałem to ostatnio i w skali 1-10 martwi mnie to 10".

Wrazliwe dziecko i na pewno inteligentne. Uwazaj co czyta. W tej kwestii moze wyjasnij mu ze Matka Natura czyli Ziemia stworzyla ludzi niedoskonałymi jakimi sa, i zapewne sobie porazi. Ludzie dorosna do harmonii z natura. Nie wspominaj jednak ze Matka Natura wytlukla Dino jak sie nimi zniecierpliwila....
    • ichi51e Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 00:44
      normalne - taki wiek. Więcej kuma to się martwi. nie kłamać nie histeryzować przeczekać. Ja tam mówię "jaki masz na to wpływ? no żaden szkoda czasu" no i ostrzegam "się ni odzobaczy czasami lepiej nie wiedzieć..."
    • katriel Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 02:30
      Jest pandemia. Wszyscy żyjemy w przewlekłym stresie, dziecko też. Nerwy non stop lekko napięte łatwiej puszczają.
      Co możesz zrobić? Niewiele. Dużo przytulaj. Pomóż wypracować techniki relaksacji. Zapewniaj kontakt z przyrodą. Spróbuj dać mu poczucie sprawstwa, to pomaga znosić stres. Skoro martwi go ekologia, to nie wiem - zleć mu segregację śmieci albo coś w tym rodzaju.
      Co do rysunku z "Zagadek" - piszesz tak, jakbyś szukała pomysłu na tę konkretnie sytuację, jakbyś nie rozumiała, dlaczego ten akurat rysunek okazał się problematyczny, i liczyła na podpowiedzi forum. Tylko że nie piszesz, o który rysunek chodzi, więc nikt ci nic konkretnego nie podpowie, sorry.
      • totutotam.org Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 09:21
        Rysunek to czerwona kartka z datami, nic szczególnego, by wywołać taki atak.
        Zastanawiam się, czy to nie jest racjonalizacja frustracji (prawdopodobnie domyślił się, że ja już znałam odpowiedź).

Tak, przytulanie i zmiana tematu pomogły.
        Mam nadzieję, że to jednostkowa sytuacja.
        Myślałam, że może jest to powszechniejszy problem, chociaż szukając rozwiązań nie natknęłam się na podobne opisy.
        • ichi51e Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 10:57
          dziecko czuje presję rodzica na to ze ma wiedzieć być mądre ze zawsze odnosi sukcesy itd w takim wypadku gdy ktoś jest lepszy szybszy etc czuje się niewystarczająco dobry i rośnie złość i bezradność (nawet jeśli ten ktoś jest dorosły - dziecko nie zdaje sobie sprawy z gigantycznej przewagi jaka ma rodzic). nie należy dziecka cały czas egzaminować i nauczać - czasem trzeba dziecku i sobie ( bo dzieci ambitne to dzieci ambitnych rodziców) odpuścić.
          • totutotam.org Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 13:09
            No właśnie tej presji z naszej strony nie ma wcale, jesteśmy dość hippie wink tę presję czuje z wewnątrz i zawsze tak było, to część jego charakteru. Dzieci doskonale znają nasze słabe strony, wiedzą, że wszyscy je mają. Frustracje rodzą się, bo w ponad 90% przypadków wszystko mu się udaje, a te pozostałe 10 tylko czasami potrafi kontrolować lub mu wszystko jedno.
          • kornelia_sowa1 Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 13:26
            Nie zgodzę się z Tobą, ichi.
            Moje dzieci mają tych samych rodziców-

syn zawsze był mega ambitny, ZAWSZE.
            Sam z siebie chciał dużo robić, czytać, uczyć się, chodzić na różne zajęcia dodatkowe, robić zadania dodatkowe (to chyba dlatego, ze podstawowe robił z w mig i się zwyczajnie nudził). Nie był nigdy traktowany jak małpka: "no powiedz Kaziku, jakiego ślicznego i długiego wierszyka się nauczyłeś na 2 urodziny " wink
            Nie wiem, kiedy przyswajał - on po prostu tak ma.
            To ja nalegałam- a raczej prosiłam by się zastanowił, czy te wszystkie dodatkowe zajęcia są mu potrzebne, że może lepiej wybrać ulubione.
            Jak grochem o ścianę.
            Przy minimalnym wysiłku ma najwyższą średnia w szkole . Jest mega aktywny sam z siebie.

Córka- równie inteligentna- na tekst nauczycielki (pkole online), ze jest zadanie dla wszystkich i druga kartka dla chętnych, niezmiennie odpowiada , że "ja nie jestem chętna".
            Jedyne co ewentualnie zrobi dodatkowo (ja nie proszę nigdy) to matematyczne zadania. Uwielbia i ma naprawdę dryg matematyczny.Ona to czuje.
            Natomiast bez problemu odpuszcza gdy się jej nie chce

Wychowujemy tak samo.

• ichi51e Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 15:00
              popełnisz standardowy błąd - myślisz o tym jak jest faktycznie a tu trzeba spojrzeć co myśli dziecko. wystarczy ze sama jesteś ogarnięta ambitna zawsze wszystko ci się udaje i cieszysz się ze swoich sukcesów. dziecko uczy się przez obserwacje i oczekuje od siebie tego samego. nie trzeba z dziecka robić małpki żeby ono miało wyobrażenie ze się po nim tego oczekuje sukcesu i powodów do dumy.
              To nie jest cos na co mamy wpływ jesteśmy jacy jesteśmy.
              • dolcenera Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 15:09
                U dziecka watkodajmi ( dla mnie) sygnałem alarmowym byłoby

„ Frustracje rodzą się, bo w ponad 90% przypadków wszystko mu się udaje, a te pozostałe 10 tylko czasami potrafi kontrolować lub mu wszystko jedno”

Umiejetność przegrywania, uwalania, poddawania się, upadania a następnie podnoszenia jest IMO jednym z najważniejszych przekazów wychowawczych, które ochronią dziecko jako przyszłego dorosłego przed rozczarowaniami życia codziennego ( porażki romantyczne, przyjacielskie, szkolne,zawodowe, sportowe etc)
              • kornelia_sowa1 Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 23:43
                Ichi, no tak to sobie wszystko można "dopasować".
                Jak mówi mój kolega psycholog-zależy co chcesz udowodnić.

Moje dzieci mają ta sama matkę i tego samego ojca.
                Obserwują To samo.

A jednak mają całkiem różne podejście.
                Nawet jeśli jestem ambitną i ogarnięta i wg ciebie syn przez obserwacje tego od siebie oczekuje, to córka ma wywalone.
                Przeceniasz tą teorie.

Znam ja-moja koleżanka namiętnie się kołczuje i znajomych również i też sprzedaje takie kwiatki.
                Ale to jednak bardziej skomplikowane.

• kornelia_sowa1 Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 23:53
                Córka też uwielbia sport.
                Jest jeszcze mała-przedszkolak, ale wie czego chce a jeszcze bardziej czego nie chce😜🤦‍♀️

Syn jest mega zdolny, czyta tyle, że nie sposób uwierzyć, bardzo uzdolniony artystycznie.
                Tak mi się nieraz chce śmiać, gdy słyszę ze on to się musi dużo uczyć, że ma takie oceny.

Wcale się nie "uczy" w takim znaczeniu tego słowa.
                Spotkać go z podręcznikiem to jak zobaczyć niedźwiedzia polarnego na Saharze
    • dolcenera Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 09:43
      Czy dziecko ma w otoczeniu jakiegoś katastrofistę ekologicznego ? Czy słyszy, bezpośrednio lub pośrednio, jakies prognozy końca świata, walki o zasoby, fali masowej imigracji z południa, zniknięcia lasów, pszczół, wymarcia gatunków etc ?
        • dolcenera Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 11:17
          Skupiłabym się na tematach lęku, nawet jeśli jest przeniesienie, to drążenie da ci elementy odpowiedzi, prędzej czy później coś mu się wymsknie

Popieram głosy o wzmocnieniu poczucia sprawstwa, próbowałabym jakiś akcji sadzenia roślinek, albo poszłabym w sportowe rozładowanie napięcia + redukcja stresorow
        • farfocel_plamisty Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 17:57
          A nie ogląda czegoś przypadkiem w często włączonym tv / komputerze?
          Jako dziecko przechodząc przez pokój zobaczylam na filmie kryminalnym który oglądali rodzice kadr -zbliżenie na wytrzeszczone oczy uduszonej w hotelu kobiety. Przez wiele wiele miesięcy później bałam sie sama chodzić do toalety, bałam się pezejść wieczorem przez korytarz gdzie trzeba było zapalić światło, histeryzowałam i starsza siostra lub rodzice musieli mnie zaprowadzać do łazienki i czekać ze mną. A to tylko jeden kadr w filmie podrasowany niepokojącą muzyką.
          Samo sie dziecku nie wzięło to co teraz przezywa, może nie zauważacie treści jakie przypadkiem słyszy/widzi.
          • totutotam.org Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 18:08
            Nie, to akurat nie; tv w ogóle nie oglądamy, jest na stałe podłączony do Chromecasta i sterowany z naszych telefonów - tylko wybrane treści.
            Ale wytrzeszczone oczy w jakiejś innej książce - nie wykluczam.
    • b.bujak Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 14:56
      po pierwsze lęki mogą być objawem stresu, w jakim wszyscy teraz żyjemy - dzieci też!
      po drugie piszesz, że ksiązka odpowiednia do wieku - ale z tego, co piszesz można wnioskować, że dziecku rozjechał się rozwój intelektualny z emocjonalnym, więc może emocjonalnie jest nieco do tyłu względem wieku kalendarzowego ?
      moj starszy był w w wieku przedszkolnym, kiedy mieliśmy kryzys spowodowany tym, że emocjonalnie nie udźwignął sfery poznawczej - rada psychologa była jednoznaczna - ograniczanie wiadomości (nawet tych "w tle", jak TV)
      • totutotam.org Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 15:45
        Tak, moim zdaniem cały czas rozwój emocjonalny szedł w tyle za intelektualnym.
        Niektórych zjawisk nie potrafię wyjaśnić. Na przykład brak obawy przed śmiesznością w niektórych sytuacjach (robienie na drutach w wolnych chwilach, co nie jest tajemnicą i mogłoby być powodem do wyszydzania przez rówieśników. Ale jednak nie jest.) Czy to jest brak dojrzałości, czy wprost przeciwnie, czy silny charakter czy coś jeszcze. A może czasy się zmieniły, oby.
        • b.bujak Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 16:41
          totutotam.org napisała:

> Tak, moim zdaniem cały czas rozwój emocjonalny szedł w tyle za intelektualnym.

pytanie jak się ma ten rozwój no normy wiekowej bo może emocjonalnie jest nieco w tyle i z pewnymi tematami warto poczekać

> Niektórych zjawisk nie potrafię wyjaśnić. Na przykład brak obawy przed śmieszno
          > ścią w niektórych sytuacjach (robienie na drutach w wolnych chwilach, co nie je
          > st tajemnicą i mogłoby być powodem do wyszydzania przez rówieśników. Ale jednak
          > nie jest.) Czy to jest brak dojrzałości, czy wprost przeciwnie, czy silny char
          > akter czy coś jeszcze. A może czasy się zmieniły, oby.

może by go jednak przebadać u psychologa,
          w opisie Twojego syna rzeczywiscie pojawiają się elementy ZA - myślę, że warto poznać opinię fachowca
    • kobietazpolnocy Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 19:01
      Nie chcę bagatelizować, ale...
      Są książki - dostosowane dla wieku, żadne tam horrory czy bajki braci Grimm (niedawny wątek), w których moje starsze dziecko też omija obrazki i strony. Rzadko to się zdarza, ale zdarza się. Obrazki z pozoru niewinne bądź śmieszne.
      Kiedyś przy gotowaniu miałam włączony YouTube z musicalem Cats i dziecko przyjrzało się aktorem, wiesz, w tych kocich kostiumach. Po jakimś czasie dopiero dowiedziałam się, że się tych kotów przestraszyło i bało się, że będą czyhać w toalecie..
      To rzeczywiście zaczyna się w tym wieku, początek szkoły, itd. Dzieci boją się mnóstwa rzeczy, często dla nas całkowicie niezrozumiałych. Dobrze, że o tym wam mówi, że wiecie o co chodzi. Chyba przytulanie i troska to jedyne, co możecie zrobić.
      • b.bujak Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 19:29
        kobietazpolnocy napisał(a):

am się, że się tych kotów przestraszyło i bało się, że będą czyhać w toa
        > lecie..
        > To rzeczywiście zaczyna się w tym wieku, początek szkoły, itd. Dzieci boją się
        > mnóstwa rzeczy, często dla nas całkowicie niezrozumiałych.

no pewnie, ze wszystkie dzieci się czegoś tam boją - tylko chodzi o sposób reagowania na te lęki i strachy
    • 71tosia Re: Stany lękowe u dzieci 12.04.21, 21:12
      Trzeba bardziej dostosować poziom książek, filmow i rozmów do rozwoju emocjonalnego niż intelektualnego. Jako kilkulatka bylam przekonana ze czeka nas wojna. Z pewnością te strachy wynikały z informacji jakie docierały z mediów i urastały to gigantycznych rozmiarów w myśleniu dziecka.
    • afro.ninja Re: Stany lękowe u dzieci 13.04.21, 10:44
      Za moich czasów, byli tacy ilustratorzy, ktorzy z dziecni sie nie cackali i tez tak mialam, ze balam się ilustracji z książek. Tylko ja się balam.po cichu. I twoje dziecko ma.z toba dobry kontakt, twarcie mowi o swoim lęku. To dobrze, bo mozesz go wspierać i on sobie z tym.poradzi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka