Dodaj do ulubionych

Nauka zdalna - efekty

18.04.21, 08:32
Czy uważacie że wasze dzieci w czasie nauki zdalnej nauczyły się mniej, więcej czy tyle samo co podczas stacjonarnej?
Pytam o samą wiedzę. Czy to był stracony rok?
Obserwuj wątek
   • 21mada Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:28
    Cha cha, No faktycznie temat na jatkę Ja uważam że wyniosły mniej wiedzy niż gdyby chodziły do szkoły. Ale ktoś może mieć inne doświadczenia np. dziecko wreszcie miało czas żeby przeczytać rozszerzone rozdziały w podręczniku do historii albo lektury uzupełniające.
  • manala Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:31
   Nauczyły się; szybko i sprawnie odnajdywać informację w necie, współpracować w grupie w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Jak na to nie patrzeć to są takie umiejętności 'kluczowe'. Kto wie czy nie istotniejsze od miliona pierdół, które musiałby zapamiętać na sprawdziany (i zapomnieć zaraz po nich).
   A tak bardziej serio...Myślę, że wiedzę mają jednak mniejszą. Odwykły od systematycznej pracy, od stresu związanego ze sprawdzianami w 'real life'. Myślę, że niektórym dzieciom będzie trudno wrócić. Pomijam te jednostki, które całkowicie gdzieś przepadły (z różnych względów)....
  • ichi51e Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:32
   Moje mniej nie ma co sie oszukiwac. Ale tez nie ma co szat rozdzierać - los tak pokierował jak pokierował. Psychicznie za to na pewno bardziej stabilny i mniej zestresowany a to tez jakas wartosc.
  • mia_mia Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:40
   Klasa 2, a z 1-3 i tak wszystko ma opanowane, więc trudno ocenić, „naukowo” raczej nie jest stratny, zwłaszcza, że i tak chodzili do szkoły dość długo, towarzysko też świetnie funkcjonuje, ale na pewno stracił wiele ciekawych doświadczeń, przygód, życia szkolnego.
  • aguar Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:43
   Pewnie trochę mniej, ale to nie jest bardzo istotne. O wiele gorsze, że poniósł straty na jakości życia. Został wbrew woli poddany eksperymentowi i jakie będą skutki dla zdrowia fizycznego, psychicznego, rozwoju społecznego to się dopiero okaże sad
  • kanna Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:46
   Moja udoskonaliła, a raczej wyniosła na poziom mistrzowski, trzy umiejętności:
   - wyszukiwanie informacji w necie + wersyfikację (szacowanie, na ile informacja ma sens, na ile nie)
   - współpracę z koleżankami (praca zespołowa, wymiana, wspólne szukanie rozwiązań)
   - podzielność uwagi

   Oraz czytanie po angielsku, ale to z nadmiaru wolnego czasu.

   Żeby jakąś wiedze przyswoiła - nie sądzę, chyba ze mimochodem.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:50
   Nie wiem, na pewno zaczął sam odrabiać zadania (3 klasa sp) i to tak z protestem gdy chcę mu pomóc.
   Z matematyki jest jednym z najlepszych w klasie co podkresla nauczycielka.
   Ale jak wrócili do szkoły to zaczęly się problemy ze skupieniem się, syn zatykał uszy gdy w klasie się robilo glośno, krzyczał "cicho", przychodzil do domu i miał sporo rzeczy nie zrobionych w ćwiczeniach, mówił, że nie mógl się skupić, nie usłyszał co mają zrobić - minęło to po około miesiacu nauki.
   Przez pierwszy tydzień syn nie chciał chodzić do szkoły, a ponowne zamknięcie przyjął jako wybawienie - nie to nie jest normalne, a szkole ma bardzo fajną, nauczyciele super, koledzy też fajni i ich ma i go lubią.
   Uważam, że mój syn jest stratny i to bardzo w kontaktach spolecznych i umiejętnosciaxh z tym zwiazanych, potem nie będzie umiał pracować w tzw. open space, czy w miejscach gdzie jest głosno.
   Mnie osobiście mocno wkurzają osoby którym wszystko przeszkadza, ja lubię jak jest głosno, mogę liczyć, słuchać i jeszcze spokojnie przerwac pracę na rozmowę telefoniczną i plynnie wrócić do odlożonej na chwilę pracy.
  • asiairma Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 09:53
   Jest to rok (jeszcze większego) rozwarstwienia, obserwuje dzieci na początku edukacji w 1-3 klasie, jedne rozwijają się w domu znakomicie, niezłe lekcje online + wsparcie dorosłych, inne dziczeją i społecznie i niewiele się uczą. Domy (pod względem wykształcenia rodziców) na pierwszy rzut oka podobne, od zaocznych mgr do końca możliwości nadawania literek.
   • alessa28 Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 15:30
    asiairma napisała:

    > Jest to rok (jeszcze większego) rozwarstwienia, obserwuje dzieci na początku ed
    > ukacji w 1-3 klasie, jedne rozwijają się w domu znakomicie, niezłe lekcje onlin
    > e + wsparcie dorosłych, inne dziczeją i społecznie i niewiele się uczą. Domy (
    > pod względem wykształcenia rodziców) na pierwszy rzut oka podobne, od zaocznych
    > mgr do końca możliwości nadawania literek.

    Zaoczny mgr 😀😀
    A to jakaś wartość dodana stacjonarny mgr?
    Chyba u ciebie pod strzechą.
    Znam debili po dziennych studiach i geniuszy po zaocznych, niezmiennie rozbawia mnie to umniejszanie studiom niestacjonarnym.

    • asiairma Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 19:23
     A gdzie ja tu umniejszam?
     Widzisz, nie wiem jak pod dachówką czy papą - ale u mnie pod strzechą zaoczny mgr świadczy, że ktoś nie ma czasu/możliwości na dzienne, ale prędzej czy później uznaje, że z rożnych powodów warto uzupełnić wykształcenie. Ci co maja inne literki przed nazwiskiem zwykle je mają bo właśnie taki zawód wybrali- robić kolejne literki, naukę i/lub dydaktykę. Jedni i drudzy zatem mają pozytywne podejście do kształcenia a niekoniecznie się to na dzieci i ich dopilnowanie przekłada.
   • mia_mia Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 10:01
    Strasznie mi się to kłóci z tym co wcześniej wiele osób pisało (nie chodzi mi o Ciebie, bo nie wiem), że szkoła tylko przeszkadza dzieciom w nauce, bo i tak uczą się tylko w domu.
    • little_fish Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 13:31
     Wiesz co, to się niekoniecznie kłóci. Po pierwsze zapewne jest grupa osób, która woli się uczyć samodzielnie - raczej starsze i zdolne dzieci/młodzież. Po drugie na pewnym etapie nauki sporo jest do zrobienia samodzielnie, co sprawia wrażenie, że dziecko uczy się głównie w domu. Natomiast wielu nie docenia takiej porządkującej funkcji szkoły w tym zakresie - czyli w środę mam biologię, trzeba się nauczyć. Wielu dzieciom szkoła daje systematyczność, uporządkowanie.
  • anvalley Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 10:00
   Sporo mniej - obserwuję też ciekawe zjawisko wśród niektórych kolegów z klasy: kiedy w naszym mieście było mało zakażeń dyrekcja sama zaproponowała że dzieci (4 klasa) "które źle znoszą zdalną naukę" mogą wrócić do szkoły na zajęcia stacjonarne (klasa jest kameralna - 10 osób). Niektórzy rodzice odpowiedzieli: o fajnie, ale to w przyszłym tygodniu bo w tym tygodniu mają dwa sprawdziany a mój synek/córka bardzo źle to znosi gdy ma pisać w klasie przy pani...
   Kiedyś do tej szkoły wrócą na dobre i wtedy okaże się, że połowa będzie wpadać w histerię bo musi napisać sprawdzian/odpowiadać w obecności nauczyciela i bez asysty rodzica.
  • skumbrie Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 10:08
   Nauka zdalną ma same zalety, a dzieci emstek bez względu na wiek zaliczają ją bez problemu.
   Nie sądzisz chyba, że ematka zgodziłaby się na trwający od roku eksperyment, który choć w minimalnym stopniu mógłby zaszkodzić kruchej strukturze psychicznej bombelkow.
  • jakis_wolny Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 17:27
   Z informatyki nauczył się dużo więcej niż na lekcjach.
   Dlatego, że mają w szkole beznadziejny sprzęt, siedzą przy jednym komputerze po dwóch, no nie ma warunków do zgłębiania wiedzy.

   W domu pooglądać sobie tutoriale, poklika we własnym tempie.
   Do tego zgłasza się na ochotnika do różnych prezentacji, czyli szuka, zgłębia temat, a potem przedstawia go na lekcjach.
   Nie jest wykończoby hałasem debilnym zachowaniem niektórych kolegów.

   W sumie to chyba więcej się nauczył niż stacjonarnie.
  • arthwen Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 18:25
   Z większości przedmiotów więcej. U nas nauczyciele - z jednym wyjątkiem, z nieistotnego przedmiotu, więc olewam - bardzo zaangażowani, ale nie da się ukryć, że przez to, że ktoś stale w domu jest to wszystkie braki wyłapujemy na bieżąco (tak, wiem, biedne te dzieci), a na dodatek jestem wredną matką i zmuszam do dodatkowej pracy. Do tego jednak czas - zdalna szkoła po prostu zajmuje go mniej, bo nie ma dojazdów, okienka można wykorzystać produktywniej (nawet jeśli na odpoczynek) niż w szkole.
   Minusem jest wiadomo - mniejszy kontakt z rówieśnikami, no i przyznam szczerze, że mam dość tego, że ciągle ktoś w domu jest. Pracuję z domu od lat, ale jestem przyzwyczajona, że jestem sama. I bardzo mi tego już brakuje.
  • sabina211 Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 18:40
   Zależy od przedmiotu. Z niemal wszystkich dla siebie ważnych nauczyły się tyle samo/nieco więcej. Ale moje dzieci lubią zdalne (do tej pory) i odpowiada im mniej ścisła organizacja dnia i samodzielne doczytywanie.
  • srubokretka Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 18:46
   Zalezy jak lezy. Napewno nauczyli sie mniej niz podczas stacjonarnej, ale uwstecznienie nie rzuca sie w oczy. Nie byl to rok stracony, ale na skutki trzeba bedzie poczekac. Czy beda one pozytywne, czy negatywne jeszcze nie wiem. Narazie sytuacje oceniam na bdb. Syn rozwinal pasje, oceny nie spadly. Corce spadly srednio oceny o pol stopnia . Duzo wiecej gnije przy kompie, ale psychicznie jest bdb. Spodziewalam sie tragedii, bo to w koncu nastolatka. Nigdy ich nie dalam zamknac w domu. Codziennie wychodzili na kilka h. To napewno mialo pozytywny wplyw. Nie przytyli. To juz dla mnie jest ogromny sukces.

   Narazie swiadomosc, ze jestesmy krolikami bardzo nas wzmocnila. Biore jednak pod uwage, ze moze byc to iluzja, bo wielu znajomych, silniejszych ode mnie sie posypalo. Jedno dziecko wyladowalo w psychiatryku, kilkoro jest otylych. Narazie nie zauwazylam zeby ktores z dzieci znajomych rozkwitlo czyli wiecej zyskalo w tym roku.

  • klementyna156 Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 19:24
   Całkowicie stracony w sensie rozwoju społecznego, emocjonalnego - bo bez kontaktów z grupami rówieśniczymi. Edukacyjnie - mocno do tyłu, czyli będą ogromne braki do nadrobienia. Jeśli wrócą na jesieni - do odrobienia. Jeśli nie - już nigdy. Zwłaszcza młodsi, czyli uczniowie. Ale i tak chciałabym, żeby nie tym się zajęli najpierw, tylko odbudową wzajemnych relacji - wycieczki, swobodne wyjścia, rozmowy, zero lekcji przez tydzień-dwa, tylko interakcje społeczne.
   Studentom będzie łatwiej niż uczniom dowolnego poziomu, bo lepiej znoszą zdalne nauczanie, no i zajęcia tez na znacznie wyższym poziomie mają.
    • waleria_s Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 22:44
     Myślę, że oni naprawdę wiele stracili. Raz, przepadły studenckie integracje, wyjścia, imprezy, poznawanie nowego miasta. Skoro studia zdalne, przyjezdnym nie opłaca się przecież jechać do miasta oddalonego o X kilometrów, wykosztować na stancję. Dodatkowo moim zdaniem trudno jest przestawić się z takiego licealnego trybu nauki na tryb studia- samodzielność, nauka do sesji. Dla wielu uczniów (nawet tych dobrych) I rok potrafił być szokiem, że materiału jest dużo, kolokwia potrafią być naprawdę ciężkie, czasem coś się uwali, dorobi się warunku. W grupie jakoś łatwiej to znieść, gdy studia przeplatają się z imprezami i wszystkimi urokami studenckiego życia. Zdalnie łatwo się zrazić.
  • leia33 Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 19:47
   Nie. Dla mojego syna to bardzo pracowity rok, absolutnie nie stracony, na plus. Mało tego, wreszcie polubił uczenie się. Ale najważniejsze dwa miesiące dopiero przed nami.
  • mamtrzykotyidwa Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 20:34
   Nasza nauczyła się dużo więcej, bo ma czas na naukę i nauczyła się samodzielnie wiedzę zdobywać. Wcześniej nie miała na to, ani czasu, ani ochoty, bo jak przychodziła ze szkoły o 17-tej, to już na nic nie miała ochoty, a jeszcze lekcje trzeba było odrobić.
   Wiedzy ze szkoły nie wynosiła specjalnie dużo, bo większość nauczycieli do bani. Teraz włączy lekcje on line i może robić w tym czasie coś innego, jak nauczyciel ględzi bez sensu. Zwykle czyta w tym czasie książki. Kilkoro nauczycieli jest super i te lekcje on line też są super, w tych uczestniczy sumiennie.
   Do tego do perfekcji wyszkoliła się w używaniu komputera, korzystania z internetu, pisaniu na klawiaturze i obsługiwaniu różnych programów, o których by nie miała pojęcia, gdyby nie konieczność używania ich do pisania prac i robienia prezentacji na lekcje.
   To zdecydowanie nie był stracony rok. Klasa 7, lat 12.
  • gaskama Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 20:51
   U nas nauka raczej nie ucierpiała. Młody ma 18 lat. Jest zdolny, inteligentny i systematyczny. Umie sam się uczyć. Za dwa tygodnie matura, więc się okaże, jaki był ten rok nauki zdalnej. Ale społecznie.... Ma sa kra!
  • julita165 Re: Nauka zdalna - efekty 18.04.21, 20:56
   Tyle samo. Ale raz ze jest dopiero w 3 kl SP wiec jednak chodzil do szkoly wiecej niz starsi uczniowie. Dwa, na tym etapie za duzo nauki to nie ma. Trzy, mam go jednego, duzo pracuhe zdalnie wiec ja tez naprawde bardzo pilnuje zeby uczestniczyl w lekcjach, robil wszystkie zadania, polecenia dodatkowe, odrabial prace domowe, tlumacze jesli jest problem, poprawiam bledy itp.
  • wapaha Re: Nauka zdalna - efekty 19.04.21, 12:13
   Nauczył się organizacji czasu, podzielności uwagi i multizadaniowosci (gra w WT i słucha pani, rysuje i słucha, itd)
   Nauczył się obsługi programów komp. i znajdowania potrzebnych rzeczy
   Usprawnił pisanie na kompie ( gorzej odręcznie)
   Szczęście że jest bardzo zdolny więc regresu nie, wręcz nuda

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka