Dodaj do ulubionych

Nauka gry na flecie online

18.04.21, 14:22
4 klasa nauka gry na flecie online...czy naprawdę nie ma mozliwosci modyfikacji programu?
Nauczyciel przesyla chwyty a potem wymaga grania melodii. Do ogarniecia ale tylko z pomoca rodzica...dodam ze nie uczylam sie nigdy gdy na flecie.
Za tzw moich czasów spiewalismy piosenki na muzyce.Syn od poczatku roku ani jednej za ro wygrywaja krakowiaki na flecie inne kwiatki
Obserwuj wątek
  • bistian Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 14:26
   marinette.wue napisała:

   > 4 klasa nauka gry na flecie online...czy naprawdę nie ma mozliwosci modyfikacji
   > programu?
   > Nauczyciel przesyla chwyty a potem wymaga grania melodii.

   Jak to, nauczyciel wysyła chwyty? To syn nie zna jeszcze zapisu nutowego? W takim razie, co robił w przedszkolu? I gdzie byli wtedy rodzice?
  • kanna Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 14:36
   Ja robiłam to tak: rozpisywałam poszczególne nuty melodii na chwyty.

   Czyli przy sol zakrywa się tyle dziurek (rysunek), przy re - tyle (rysunek).
   Potem słuchałyśmy na yt melodii (jak dało rade znaleźć), żeby dziecko linię melodyczną załapało.

   Po jakimś czasie córka już sama sobie rozpisywała melodie na chwyty.
   • little_fish Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 14:38
    No bo generalnie tak trzeba się tego nauczyć - który chwyt odpowiada której nucie. To akurat pokazanie tego przez nauczyciela niewiele zmienia. Gorzej z rytmem - czy wcześniej robili z tego ćwiczenia np wyklaskując
  • mika_p Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 15:05
   To nie jest kwestia programu, tylko umiejętności nauczyciela.
   Ja, podobnie jak Daniela, grę na flecie miałam w klasach 1-3. Nauczycielka nie wymagała od nas zapisu nutowego, wszystkie melodie mieliśmy rozpisane na dźwięki: h g a a | g g a |, bez długości dźwięku, potem to śpiewaliśmy, żeby się zapoznac z melodią i co kiedy ma być, czyli hagieaa giegiea giegieaa hagiea (do tej pory pamiętam big_grin ) i dopiero potem graliśmy. I jeszcze, jak widac, potrafiła znaleźć melodyjkę na samą lewą rękę.

   W kolejnym etapie już bez śpiewania: dostawaliśmy rozpisane dźwięki i słuchaliśmy melodii, a potem trzeba było grać.

   Nuty też były w programie, owszem, ale jakoś bez nacisku, umiem przetłumaczyć ręcznie że ta nuta na pierwszej linii to e, ale nie słyszę.
   • ga-ti Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 15:14
    Ja też nie słyszę, bo nie mam słuchu muzycznego wink ale teorię znam, potrafię odczytać i zagrać na dzwonkach i flecie proste melodyjki z nut, wyklaskać rytm.
    Moje dzieci się tego nigdy w szkole nie uczyły. Pani w 1-3 omijała wszelkie ćwiczenia z nutkami, jakie się znalazły w podręczniku (nauczanie zintegrowane zabiło muzykę, plastykę i technikę, jeśli nauczyciel nie miał predyspozycji i chęci), a później miały pecha do kiepskich muzyczek, a jak się trafiła fajna to zachodziła w ciążę i uciekała na zwolnienie wink
  • ga-ti Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 15:08
   Zakładam, że to najzwyklejszy flet. Lewa ręka u góry, prawa na dole. Kciuk lewy zakrywa dziurkę tylną, kolejne palce zakrywają kolejne dziurki, jest nawet przesunięta ostatnia dziurka, żeby mały palec prawej ręki mógł łatwo ją zakryć.
   Wszystkie dziurki zakryte to jest "do" inaczej "C". Odkryta pierwsza dziurka od dołu (reszta zakryta) to "re" "D" i tak po kolei. Aż dojedziesz do górnego "C", tam się zmienia ułożenie palców: odkrywasz górną dziurkę a zakrywasz drugą od góry, tylna zakryta.
   Zakładam, że dziecko potrafi odczytać, czyli nazwać nuty/dźwięki zapisane na pięciolinii.
   Trzeba ćwiczyć.

   Ja się uczyłam grać na dzwonkach i flecie w podstawówce, w młodszych klasach, 3-4 i tak przez całą podstawówkę. Moje dzieci się nie uczyły grać na niczym sad Ot mamy porównanie wiejskiej szkoły na peryferiach z rzekomo nowoczesną.
   Moje dziecko narzeka, że tylko śpiewają i śpiewają durnowate pioseneczki, klasa 7.
  • leia33 Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 16:52
   Mój syn grać uczył się z filmików, chociaż wtedy była normalna szkoła. Flet jest do opanowania, spokojnie, trzeba tylko trochę poćwiczyć, mój dzieciak miał nawet potem frajdę, jak nauczył się grać "Marsz Imperialny." Łaził i plumkał, szlag mnie trafiał. Kup tylko porządny flet, nie to plastikowe gooowno.
   • little_fish Re: Nauka gry na flecie online 18.04.21, 17:32
    Poćwiczyć trzeba niezależnie od tego, czy chwyty pokaże nauczyciel, czy dziecko będzie się ich uczyło z książki. Na tym polega nauka gry na instrumencie. Najpierw trzeba zapamiętać który chwyt to określony dźwięk, a potem poćwiczyć łapanie tych dźwięków w odpowiednim tempie i rytmie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka