Dodaj do ulubionych

Ogrodniczki - hortensje

18.04.21, 14:36
Mam pytanie o hortensje do donic na taras. Waham sie, czy kupic Nikko Blue i Madame Emile Mouliere, czy raczej Endless Summer biala i niebieska? Za drugimi przemawia dlugosc kwitnienia. Czy one sie bardzo roznia wygladem? Patrze na zdjecia, i nie moge sie zdecydowac.

I jeszcze: one bylyby na tarasie wychodzacym na zachod, w miejscu,w ktorym slonce jest tylko poznym popoludniem, ale w lecie moze byc mocne. Dadza rade? W zeszlym roku podczas fali upalow stojace troche dalej (wiec bardziej naslonecznione) hortensje (ogrodowa Ayesha i bukietowa Pinky Winky) nie wytrzymaly, liscie im spalio. Przezyly, ale w tym roku pojda do gruntu. Nadal jednak marza mi sie na tym tarasie hortensje...
Obserwuj wątek
    • kochamruskieileniwe Re: Ogrodniczki - hortensje 18.04.21, 14:43
      Jako że hortensje to rośliny cieniolubne, to gdy mają więcej słońca muszą być bardziej nawadniane....(ja tylko tak wspomnę...)

Endless summer to tak rewolucyjna odmiana hortensji ogrodowej - kwitnie zarówno na pędach tegorocznych, jak i zeszłorocznych. Wcześniejsze odmiany H. marophylla kwitną na pędach zeszłorocznych, stąd trzeba je okrywać na zimę, Ale jak masz je sadzić w donicach, rozumiem, że zimują w domu....
      • gris_gris Re: Ogrodniczki - hortensje 18.04.21, 15:19
        kochamruskieileniwe napisała:

> Jako że hortensje to rośliny cieniolubne, to gdy mają więcej słońca muszą być b
        > ardziej nawadniane....(ja tylko tak wspomnę...)

Byly nawadniane non stop, ale 10 dni upalow 37 stopni spalilo liscie sad Podobnie jak jasminom. Jesli tak bedzie znow tym roku, to rozloze tam parasol.
        >
        > Endless summer to tak rewolucyjna odmiana hortensji ogrodowej - kwitnie zarówno
        > na pędach tegorocznych, jak i zeszłorocznych. Wcześniejsze odmiany H. marophy
        > lla kwitną na pędach zeszłorocznych, stąd trzeba je okrywać na zimę, Ale jak ma
        > sz je sadzić w donicach, rozumiem, że zimują w domu....

Nie, zimuja na zewnatrz, tutaj (Belgia) nie ma nigdy mrozu, no moze - 5 zima sie zdazy. Oleandry, roze w donicach tez zimuja na zewnatrz bez okrycia.

Czyli polecasz Endless summer? Kusi mnie Mme Mouliere opisywana jako romatyczna i staroswiecka, ale z drugiej strony to dlugie kwitnienie, hmmmm

• kochamruskieileniwe Re: Ogrodniczki - hortensje 18.04.21, 15:33
          nie wiedziałam, że z Belgii piszesz. Zazdroszczę braku okrywania wink Ja swoją okrywm (jeszcze nie zdjęłam kokonu), a w maju to śledzę pogodę i patrzę kiedy przymrozki .... (wtedy latam do ogrodu zakrywać).
          Jak masz dwie donice wzięłabym dwie różne wink. Ale to w sumie zależy od tego, jak chcesz je skomponowac.
          • gris_gris Re: Ogrodniczki - hortensje 18.04.21, 16:20
            Mam duzo miejsca, i zastanawiam sie, czy wykorzystac donice o średnicy 40 cm ktore juz nam, czy kupic podłużne 70 cm - zmieszczą sie dwie. Chciałabym piekna, obfita kompozycje z hortensji i jeszcze czegos (?), długo kwitnąca, biało - fioletowo - niebieska. Poradzisz cos? Oprócz tego mam tam pnące róże, jaśminy, jasninowiec, oleandry i pierisy, ktore zadziwiająco dobrze rosną od lat juz w donicach w tym zachodnim słońcu. Oleandry i jaśminy stoją tan, gdzie slonce jest najdłużej, a hortensje byłyby prawie cały czas w cieniu.

Znalazłam taka hortensje tez, nadaje sie jakoby do słońca, i do donicy: www.promessedefleurs.com/arbustes/arbustes-par-variete/hortensias-ou-hydrangeas/hortensias-par-variete/hortensia-hydrangea-macrophylla/hortensia-hydrangea-macrophylla-hovaria-hopcorn-p-1191.html
            • kochamruskieileniwe Re: Ogrodniczki - hortensje 18.04.21, 22:23
              To są jednak krzewy. Nie wiem, jak długo zamierzasz je uprawiać, ale one jednak osiągają pewne rozmiary... Chyba jednak wzięłabym większe donice pojedyncze - łatwiej je potem przesadzić.
              Kompozycja długo kwitnąca? No to chyba jednak hortensje najdłużej kwitną. A myśłałaś o hortensji pnącej? Jest biała, ale ona ma kwiatostany takie koronkowe - kwiaty płodne są mocno widoczne, a kwiaty płonne występuję w mniejszej liczbie... I na jej tle - np fioletowe, czy niebieskie....

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka