Dodaj do ulubionych

Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was

18.04.21, 16:46
Kiedy Wasze dzieci zdecydowały o wyborze szkoły ponadpodstawowej? To była samodzielna decyzja? Konsultowały się z jakimś doradcą (zawodowym czy innym)? Mają sprecyzowane plany co do swojej przyszłości? Czy dziecko w wieku trzynastu lat (tyle mają dzieci kończące szkołę podstawową , które poszły do niej jako sześciolatki) może samo podjąć decyzję co do wyboru zawodu?
Obserwuj wątek
    • edycja_kopiuj_wklej Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 17:03
      Jakies zajecia z doradca w szkole były, ale chyba nie inspirujace. Co by chciala robic w zyciu to pewnie jeszcze nie wie, wybierze liceum z rozszerzoną informatyka i matematyką, bo troche umysl scisly no i juz po paru kurach, czyli java, python, c# w miare oblatany i pare punktów za konkusy zbierze. Za to swiadectwo nie genialne, bo nie lubi pisac referatów i wypracowań na polski i historie, i nayczycilka z geografii cos im ciśnie, stawiajac co chwile 2. Duzo bedzie zalezec od egzaminow.
      Ale dla dziewczyny, introwertyczki o umysle scislym, nie wiem, jak bedzie w zyciu, ale przy obecnej informatyzacji raczej namawiamy ja na liceum informatyczne, a pozniej Uniwerek. A co po tym, trudno przewidziec, zawsze moze zostac inteligentnym garnoklukiem, modelka (bo warunki ma), albo polecieć na Marsa(jak planowala jako 6latka)
    • wzosia Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 17:09
      Mam to szczęście, że moje dziecko wie jakie przedmioty go interesują. Ja zaś wiem, że robi to co lubi a reszta jest robiona na niezbędne minimum. Zatem wybór szkoły padł na rodzica. Jestem pierwszym filtrem przy wyborze szkół. Następnie razem ustalimy listę w oparciu o zainteresowania i możliwości. Syn nie ma preferencji co do lokalizacji, nie musi iść z kolegami do tej samej szkoły. Nie ma pojęcia co będzie robił później ale przedmioty które lubi dają mu duży wybór.
    • myfaith Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 17:10
      To była samodzielna decyzja - z wyboru zamkniętego ( dokonanego przeze mnie a po rozmowie z nim nt preferencji w przedmiotach - drogą eliminacji tych których nie byłby sie w stanie uczyć na rozszerzeniu) i przedstawieniu mu ( z podkreśleniem ze to mój punkt widzenia) "za i przeciw" poszczególnym liceom.
      • grey_delphinum Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 17:23
        Rozmawiamy o wyborze szkoły, ale ostateczne decyzje nie zapadły, dlatego kiedyś założyłam wątek na emamie na ten temat.
        Syn wie, jakie przedmioty go interesują - matma, fizyka, informatyka i wokół tych przedmiotów kręci się cały temat.
        Niestety, nie miał zajęć z doradcą, a dni otwarte online to kpina - nie z winy tych szkół, tylko po prostu nie da się w ten sposób dobrze poznać szkoły i porozmawiać z innymi uczniami.

Całe szczęście, nie fiksuje się na konkretnej szkole, nie mówi też nic o tym, że chciałby pójść do szkoły z jakimś kolegą (córka koniecznie chciała iść z koleżanką, ta się nie dostała i potem całe wakacje była drama z tego powodu, łącznie z chwilowym pomysłem córki, że zmieni liceum na gorsze dla tej koleżanki...).

Pomysł na rekrutację jest taki, że po prostu będziemy układać szkoły/klasy według punktacji z zeszłego roku, a gdzie się dostanie, to zobaczymy.
    • paola.brunetti Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 17:24
      Moja córka zawsze wiedziała, że pójdzie do klasy humanistycznej, bo jest z natury artystką, do przedmiotów ścisłych nie ma ani głowy, ani zamiłowania. Konkretną klasę wybrała w oparciu o język, którego chce uczyć się od podstaw. Syn miał podobnie, z tym że on jest ścisłowcem, więc brał pod uwagę klasy z roszerzoną matematyką. Wahał się między klasą mat-geo a mat-fiz, wybrał ostatecznie tę ostatnią i mam wrażenie teraz, że trochę żałuje, bo fizyka daje mu popalić. Mam jednak nadzieję, że to zaprocentuje na maturze, bo jednak fizyka daje większy wybór kierunków niż geografia.
    • asia_i_p Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 17:33
      Córka typ szkoły i klasy miała wybrany na samym początu (liceum, mat-fiz, najchętniej z francuskim), ale pomysł, która konkretnie szkoła byłaby najfajniejsza, zmieniał jej się kilkukrotnie. Pomysł na przyszłość miała wtedy bardzo mglisty skrystalizowal jej się dopiero w drugiej licealnej, a i tak się liczę z tym, że jeszcze może się zmienić.

Ogólnie jeśli dziecko ma pomysł i nie jest on z księżyca (czyli na przykład wymagający zlądowania w internacie po drugiej stronie Polski), to bym szła za dzieckiem, a jeśli nie ma pomysłu, to bym się nie martwiła, że nie, i pomogła wybierać. Bo i jedno i drugie (w sensie pomysł i brak pomysłu) jest zupełnie w normie w tym wieku.
    • sabina211 Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 17:53
      Córka rozszerzenia wybrała sama, jedynym moim (naszym) warunkiem było, żeby kontynuowała drugi język ze SP. Po wybraniu rozszerzeń razem szukamy, w jakich szkołach jest taki zestaw i wstępnie konkretne LO odrzucamy lub nie. Jakoś powoli lista się konkretyzuje.
    • ewcia.1980 Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 18:12
      Zajęcia z doradztwo zawodowego w szkole moich dzieci to.... jakaś fikcja i ktoś z tego powinien zostać rozliczony.
      Sama jestem szkolnym doradcą zawodowym ze sporym doświadczenie ale córce nie doradzałam a pomogłam zorientować się jaki ma wybór i na co zwrócić uwagę.
      Córka jeszcze w tej chwili nie ma bladego pojęcia co chciałaby robić w przyszłości.
      Wie, że chce studiować i jest jedną z najlepszych w klasie więc jasne, że LO.
      Odpadają wszystkie klasy humanistyczne i językowe.
      Lekarzem nie chce być więc odpada biol-chem.
      Świetnie radzi sobie z matematyką i fizyką więc....... sprawa jasna - klasa politechniczna.
    • zwyczajnamatka Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 18:27
      Rozszerzenia wybrała sama, nie było to trudne, była zdecydowana od dawna.
      Co do wyboru szkoły, to trudniejsza sprawa. Córka nie wie, które liceum wybrać. Celuje w najlepsze w naszym mieście szkoły, ale faworyta nie ma. Ja także nie potrafię jej doradzić. Zbieram informacje, ale to trudne, bo każdy chwali swoją szkołę. Poza tym, słabsi uczniowie zawsze będą narzekać, a ci zdolniejsi chwalić swoją szkołę.
    • kurt.wallander Re: Mamy ósmoklasistów - pytanko mam do Was 18.04.21, 18:29
      Mojej się w ciągu ostatnich lat podstawówki odmieniało, ostatecznie wybrała profil sama (ja nie do końca jestem przekonana, że to był najlepszy wybór). Konkretną szkołę pomagałam wybrać, na podstawie rankingów, progów, opinii, przewidywanej u córki liczby punktów. Dla mojej córki ważny był konkretny drugi język, ja zwracałam uwagę na lokalizację i dojazd do szkoły, oba te czynniki dość mocno ograniczyły pulę szkół branych pod uwagę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka