Dodaj do ulubionych

Jak odpoczywajcie?

19.04.21, 15:14
Przyznam, że nawiązuję do niedawnego wątku.

Sprzątanie i opieka nad dziećmi jako odpoczynek...

Dla mnie odpoczynek jest wtedy, gdy mogę mieć wszystko gdzieś i to tylko moja sprawa czy będę puszczać banku mydlane czy przeczytam coś wartościowego, albo właśnie bezwartościowego za to przyjemnego.

Serio opinia, że opieka nad dość małym dzieckiem odpręża mnie zaniepokoiła. Z mojej perspektywy takie podejście to prosta droga do wypalania.
Wyprowadzicie mnie z błędu?
No i jak odpoczywacie? Jak, my Polki, odpoczywamy?

Jeśli chodzi o mnie, to czytam, oglądam filmy, puszczam bańki, albo jakiś hand made, do tego spacer, rower, joga, o ile wykroję godzinę spokoju, bo nie zawsze mi się to udaje. Albo ematka 😁
Obserwuj wątek
    • kalafiorowa.es Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 15:21
      Fizycznie - leze i czytam.
      Psychicznie - jezdze rowerem.
      Odmozdzam sie - czyli gdy cialo nie jest zmeczone a glowa tylko troche - wykonujac proste czynnosci przy audiobooku (i w sumie moze to byc sprzatanie kuchni, widze sie tez pielącą grządki - wiec na swoj sposob to jest praca).
    • redwineiswhatilike Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 15:23
      Przez ostatni rok odpoczywam trochę inaczej.
      Rzadko gotuję obiady dla całej rodziny. Średnio raz na tydzień. Sobie gotuję proste i szybkie potrawy. Nie mam małych dzieci do opieki. Pracuję zdalnie, nie dojeżdżam. Generalnie z różnych względów pracuję trochę mniej, zarabiam tyle samo. Słucham audiobooków, dużo czytam, oglądam seriale, chodzę na spacery i wyjeżdżam gdzieś na weekend średnio raz na dwa miesiące a bywa, że częściej.
    • szmytka1 Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 15:24
      relaksuje mnie siedzenie na plaży i słuchanie szumu morza, zbieranie grzybów. Lubię spać. Lubię żeby mnie ktoś drapał, uwielbiam drapanie, o to mnie odpręża niesamowicie. A o dobrym seksie ktoś napisał? tongue_out O książkach nie wspomniam, bo mnie rozczarowało zbyt wiele ostatnimi czasy. Lubię patrzeć jak rosną kwiatyi rozwijają się rosliny, ale czy przy tym odpoczywam? Raczej narobić się trzeba wink Oglądam też filmy kostiumowe typu adaptacje J. Austen albo Poirota
    • magdallenac Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 15:24
      Opieka nad dzieckiem to dla mnie taki odpoczynek jak mniej więcej szychta w kopalni i wydobywanie węgla kilofem.
      Ja odpoczywam na ematce, z kindlem na tarasie, bawiąc się z kotem, ćwicząc pilates, gotując z książek kucharskich, a w tle musi mi przygrywać jakaś muzyczka. Lubię też wieczorne seansy filmowe, lub serialowe. Teraz oglądamy Californication- co za genialny, inteligentny i wulgarny serial...
    • primula.alpicola Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 15:33
      To zależy czym się wcześniej zmęczyłam. Jeśli pracą umysłową- to potrzebuję, żeby odpocząć- wycisku fizycznego.
      Jeśli zmęczyła mnie orka fizyczna, to odpoczywam leżąc plackiem i czytając. Nigdy w życiu nie odpoczywałam podczas sprzątania.
      A w ogóle, to żeby odpocząć, potrzebuję codziennie nieco czasu w samotności.
    • nuclearwinter Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 15:50
      Odpoczywam leżąc i czytając (głupoty w necie, mądre rzeczy w necie, ematkę, książkę), bawiąc się z kotami, gotując (ale coś wyjątkowego, w weekend zazwyczaj), spacerując.

W czasach przedcovidowych odpoczywałam dodatkowo jeżdżąc na jakieś bliskie wycieczki z mężem, chodząc na obiad/kolację do knajpy albo na piwo do pubu. Pandemia niestety mocno ograniczyła takie aktywności, dużo czasu spędzamy teraz w domu, może pogoda to trochę zmieni.
    • mikams75 Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 15:53
      o tak, tez zwrocilam uwage na ten wpis .

Ja odpoczywam lezac, ogladajac jakis film, czytajac ksiazke albo ematke albo inne bzdety na necie.
      Lubie tez sie porelaksowac na rowerze albo wedrujac po okolicznych gorach, wylegujac nad jeziorem albo morzem (to ostatnie rzadko dostepne).
      Nie, opieka nad dzieckiem i sprzatnie to nie odpoczynek!

• maly_fiolek Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 16:27
      Zabawa z dziećmi jest/była fajna i odprężająca smile. Podobnie odprowadzanie i przyprowadzanie chłopców ze żłobka lub przedszkola - zarówno piechotą jak i na rowerze. W sumie lubię i sprzątać i pracować w ogrodzie, to jest rzeczywiste odprężenie po ciężkiej umysłowej pracy.
      Za to nie cierpiałam karmić i gotować - zrzucałam to na męża smile.
    • igge Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 16:29
      Kawa na tarasie w słońcu/ cieniu na fotelu. Z mężem, psem, kotem. Kocyk. Sporo kwiatów. Kapelusz/ okulary słoneczne. Widok na karmnik i ptaki. Cisza. Ptaki. Szum wiatru. Ewentualnie olejek/ balsam/ mgiełka.
      I lektura.
    • shmu Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 16:30
      O ile sprzątanie ma jakiś efekt katharsis, to opiekowanie się małym dzieckiem to ciężka praca dla mnie. Ma to związek na pewno z tym, że słyszę ,,nie" w 95% przypadkach, maluch skupia się przez kilka minut na jednej czynności, potem zmiana, czynności się powtarzają, jak coś trzeba zrobić, np. zmienić pieluche to muszę negocjować, ,,pomaga" rozlewając wodę na podłogę, blat, siebie i mnie i tym podobne. Nie zrozum mnie źle, opieka nad dzieckiem to nie jest katorga, bo jak się znajdzie zajęcie, które nam obojgu odpowiada, to jest fajnie i zabawnie, ale dla mnie nie jest to odpoczynek.

Taką opinię, że opieka nad dzieckiem to odpoczynek, słyszałam od dwóch typów ludzi: od kobiety, która małego dziecka nie ma i opiekuje się jednym kilka godzin w tygodniu, w tym dziecko śpi w międzyczasie. Potem pani idzie do domu i jest to jej jedyna praca. Drugi typ ludzi to na ogół szowiniści, którzy albo nie mają dzieci albo żona wszystko ogarniała i mówią ,,ona siedzi w domu i nic nie robi, tyle, co się dzieckiem/dziecmi zajmie".
    • daniela34 Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 16:39
      Klasyczna odpowiedź: to zależy.
      Po wysiłku umysłowym albo silnym stresie odpoczywam pracując fizycznie (I obejmuje to również sprzątanie, ale nie takie z gatunku "muszę, bo będzie brudno", tylko takie z gatunku: "a zrobię sobie ten porządek w piwnicy co to go nie miałam siły zrobić od roku".
      Po wysiłku fizycznym odpoczywam czytając, oglądając film/serial, śpiąc.

Dla mnie kluczem jest zmiana aktywności: kiedyś uczyłam się jednocześnie do 2 olimpiad. Jednej- humanistycznej, drugiej -scisłej. I jak się tak oczytałam tej poezji i jej analiz to potem dla odpoczynku machałam 30 zadań z fizyki.
      A jak wróciłam z kolokwium rocznego na II roku aplikacji to do północy skakałam po oknach jak małpa rozwieszając dekoracje świąteczne.
    • kkalipso Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 16:53
      Teraz jak już jest cieplej lubię się pobujać na hamaku. Patrzeć w niebo na zachodzące słońce albo ciemne chmury. Czasem jest tak pięknie że chyba sobie w tablecie tapetę zrobię. Kocham podcasty, seriale, spacery, rower, wypocenie się na maksa, rozmowy z dziećmi. Obecnie zakupy nawet te w Lidlu, nie tylko przez pandemię, ale dlatego, że jeździmy sami bez bachorków zawracających gitarętongue_out
    • sasha_m Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 16:59
      Dla mnie odpoczynek to czas spędzony w samotności na leżeniu na kanapie lub siedzeniu na tarasie z książką lub internetem. Samotność to warunek konieczny i kluczowy. Tylko pies jest wtedy akceptowany.
    • biala_ladecka Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 17:05
      Miałam taki okres, że jak wchodziłam do pracy i siadałam za biurkiem to czułam, jak się rozluźniam smile
      Teraz głownie chodzę po lesie. Dużo i długo. Najlepsze pomysły mi przychodzą wtedy do głowy.
    • chococaffe Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 17:09
      Podobno najlepszym odpoczynkiem jest wyjście z rutyny, czyli, upraszczając - z miasta na wieś, ze wsi do miasta. Być może dla kogoś to jest odpoczynkiem po wysiłku zupełnie innego rodzaju? Nie wiem.

Ja mam problem z rozróżnieniem rozrywki i odpoczynku. Albowiem pierwsze nie zawsze oznacza drugie, a czasami wręcz wyklucza. Jeżeli więc odejmiemy rozrywki, to moim odpoczywaniem jest nicnierobienie.
    • mayaalex Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 17:13
      jak mialam male dzieci to odpoczywalam w pracy. ale moje byly raczej ‘high need’ wiec przeczolgaly mnie dosc mocno (no i mala roznica wieku, bez rodziny w okolicy, potem przez kilka lat maz weekendowy). teraz pieknie splacaja dlug bo super odpoczywam jezdzac z nimi na rowerze albo idac z nimi na spacer do parku. odpoczywam rowniez czytajac, siedzac na kanapie z ipadem, chodzac na spacery po mojej dzielnicy i zagladajac do sklepow z antykami, ogarniajac rosliny na tarasie (taras to optymalna ilosc ogrodnictwa dla mnie). odpoczywam tez na basenie lub na plazy (ale pod parasolem albo rano/wieczorem, nie moze byc mocnego slonca), w lesie, w parku. ojej, wyobrazilam sobie cieply letni dzien, ide sama do lasu, klade sie na mchu i leze... pewnie zaraz by mnie jakies mrowy oblazly ale w tej chwili bardzo mi takiego lasu brakuje (tzn lasy mam w okolicy ale jest mokro i chlodno).
    • milupaa Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 17:15
      Opieka nad dzieckiem jako odpoczynek?? 😳 To się nawyodpoczywalam, tylko czemu jestem taka zje... a.
      Ja odpoczywam: na basenie ale dawno nie byłam, na rowerze, w plenerze byczac się i np leżąc na trawie, w kinie, w restauracji na dobrym jedzeniu, u znajomych na miłych pogawędkach przy winie, wszędzie poza domem generalnie. Czyli juz wiem dlaczego na lockdownie jestesm juz u kresu sił ☹️
    • vivyan Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 19:02
      A to oczywiście zależy od powodu zmęczenia 😀 Dzisiaj np.po pracy z komputerem pracowalam w ogrodzie, żeby mi głowa odpoczęła. Kopałam, sadziłam, przycinałam wysokie krzewy skacząc po drabinie. W efekcie zmęczyłam się fizycznie i teraz leżę i nadrabiam ematkę 😜
    • aagnes Re: Jak odpoczywajcie? 19.04.21, 19:09
      Jeżdżę na rowerze, ze 2 godziny po pracy, odpoczywa mu wtedy głowa. W domu odpręża mnie sprzatanie, pisze to z pełną świadomością wystawienia się na szyderstwa i szykany 🙂

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka