Dodaj do ulubionych

czy to już schizofrenia?

20.04.21, 22:56
Młody mężczyzna, niespełna 40 letni - od około pół roku - kontakt z nim jest utrudniony, zawalił prace, żyje z odłożonych oszczędności (zarabiał naprawdę dobrze). Izoluje sie od ludzi, rodziny, znajomych. Zamyka się w domu, twierdzi, ze "inni" czyhają na jego życie, że świat, w którym żyjemy jest nierealny, że to tylko ułuda, że szykujmy się na zniewolenie przez "innych", że tylko on to widzi, że nasz świat jest sterowany przez (?)nie wiadomo kogo, ale ten ktoś chce zniszczyć ludzkość i podobne historie.
Matka i siostra podejrzewają schizofrenię , albo inne zaburzenie. Mężczyzna nie chce iść do psychiatry. Nie widzi problemu, zmiae zachowania widzi zaś otoczenie.
Nie wchodzą w grę narkotyki, chociaż pewności nie ma, osoba nigdy nie stosowała takich odurzaczy, ale kto tam wie.
Mężczyzna nie jest agresywny.
Obserwuj wątek
    • lajtova Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 22:59
      Ekstremalny przykład foliarstwa. Poczytaj wpisy na tym forym wpisy myślozbrodniarki, tarsylii, piesiedwa i jeszcze kilku pomniejszych foliar. One też są na najlepszej drodze do takiego spier....
      • margerytka73 Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:24
        lajtova napisał(a):

> Ekstremalny przykład foliarstwa. Poczytaj wpisy na tym forym wpisy myślozbrodni
        > arki, tarsylii, piesiedwa i jeszcze kilku pomniejszych foliar. One też są na na
        > jlepszej drodze do takiego spier....
        >
        Kojarze, ale dla mnie to jedna osoba, pod tym samym nickiem.
    • margerytka73 Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:01
      Acha. wspomniałam o schizofrenii, ale nie pasuje mi, ze ponoć nie jest agresywny. Ze 20 lat temu miałam styczność ze schizofrenikiem, oprócz słyszenia głosów i opowiadania niestworzonych historii był bardzo agresywny, potrafił pobić za nic, tzn wg postronnych za nic. Nie wiem, co się z nim dzieje teraz.
      Dlatego schizofrenia mi tu pasuje, ale nie do końca.
      • eresse Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:13
        margerytka73 napisała:

> Acha. wspomniałam o schizofrenii, ale nie pasuje mi, ze ponoć nie jest agresywn
        > y. Ze 20 lat temu miałam styczność ze schizofrenikiem, oprócz słyszenia głosów
        > i opowiadania niestworzonych historii był bardzo agresywny, potrafił pobić za n
        > ic, tzn wg postronnych za nic. Nie wiem, co się z nim dzieje teraz.
        > Dlatego schizofrenia mi tu pasuje, ale nie do końca.

Agresja wcale nie jest cechą schizofrenii. Może najpierw poczytaj o tej chorobie pierwszy lepszy artykuł z google lub obejrzyj film na youtubie. To dość czesta choroba, co setna osoba zachoruje w swoim życiu. A diagnozy rodzina powinna szukać u psychiatry.
        • margerytka73 Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:18
          eresse napisała:

> margerytka73 napisała:
          >
          > > Acha. wspomniałam o schizofrenii, ale nie pasuje mi, ze ponoć nie jest ag
          > resywn
          > > y. Ze 20 lat temu miałam styczność ze schizofrenikiem, oprócz słyszenia g
          > łosów
          > > i opowiadania niestworzonych historii był bardzo agresywny, potrafił pobi
          > ć za n
          > > ic, tzn wg postronnych za nic. Nie wiem, co się z nim dzieje teraz.
          > > Dlatego schizofrenia mi tu pasuje, ale nie do końca.
          >
          > Agresja wcale nie jest cechą schizofrenii. Może najpierw poczytaj o tej chorobi
          > e pierwszy lepszy artykuł z google lub obejrzyj film na youtubie. To dość czest
          > a choroba, co setna osoba zachoruje w swoim życiu. A diagnozy rodzina powinna s
          > zukać u psychiatry.

Tylko zmuś go do pójścia do psychiatry sad Jest święcie przekonany, że to co mówi, to prawda sad
      • georgia.guidestones Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 18:47
        margerytka73 napisała:

> Acha. wspomniałam o schizofrenii, ale nie pasuje mi, ze ponoć nie jest agresywn
        > y. Ze 20 lat temu miałam styczność ze schizofrenikiem, oprócz słyszenia głosów
        > i opowiadania niestworzonych historii był bardzo agresywny, potrafił pobić za n
        > ic, tzn wg postronnych za nic. Nie wiem, co się z nim dzieje teraz.
        > Dlatego schizofrenia mi tu pasuje, ale nie do końca.
        diagnozować to może lekarz. chyba agresja to nie jest główny objaw, o ile w ogóle.
      • margerytka73 Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:07
        januszekxxl napisał:

> Nie jest agresywny, nie stwarza zagrożenia dla siebie lub innych, to nie jest ź
        > le.
        > Problem będzie kiedy mu się skończą oszczędności.
        Być może coś tam dorabia zdalnie z domu, tego nie wiem, to dalszy znajomy. Ale do pracy fizycznie nie chodzi.
        Jak stwierdzić, że ktoś jest chory, czy mu chwilowo odbija, bo się naczytał? Albo coś bierze i ma wizje?
        • januszekxxl Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:28
          margerytka73 napisała:
          > Jak stwierdzić, że ktoś jest chory, czy mu chwilowo odbija, bo się naczytał? A
          > lbo coś bierze i ma wizje?

Na pewno nie stwierdzi tego ktoś kto nigdy nie miał do czynienia z takimi przypadkami.
          Ja znam jedną osobę ze schizofrenią ale nie podjąłbym się diagnozy innych, bo schizofrenia choć ma pewne objawy stałe to przebiega inaczej u każdej osoby.
    • irma223 Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:09
      Za komuny wzięto by go do psychiatryka i po leczeniu wydano rodzinie.

Od 30 lat leczenie jest wyłącznie dobrowolne, o ile się nie zagraża innym.

Ewentualnie rodzina może spróbować go ubezwłasnowolnić, ale to długa procedura i nie wiadomo, czy sąd się zgodzi.

40 lat jak na pierwszy epizod schizofrenii, to bardzo późno. Nie miał żadnych epizodów krótko po 20-tce?
      • januszekxxl Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:19
        irma223 napisała:
        > Od 30 lat leczenie jest wyłącznie dobrowolne, o ile się nie zagraża innym.
        >

Innym lub sobie. To nie tylko próby samobójcze czy samookaleczenia ale na przykład odkręcanie gazu w kuchence bez zapalenia palnika, wychodzenie na mróz w piżamie, faszerowanie się lekami dostępnymi bez recepty itp itd.
        • margerytka73 Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:23
          januszekxxl napisał:

> irma223 napisała:
          > > Od 30 lat leczenie jest wyłącznie dobrowolne, o ile się nie zagraża innym
          > .
          > >
          >
          > Innym lub sobie. To nie tylko próby samobójcze czy samookaleczenia ale na przyk
          > ład odkręcanie gazu w kuchence bez zapalenia palnika, wychodzenie na mróz w piż
          > amie, faszerowanie się lekami dostępnymi bez recepty itp itd.
          Na razie opowiada tylko niestworzone historie. Coś , ze nas podsłuchują, że inni chcą władzy nad ludzkością, że tylko on widzi prawdę.
          Jak mówię, brak agresji, samookaleczeń itd.
          • georgia.guidestones Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 18:50
            może tylko wysoki level podatnosci na foliarstwo.
            nie, nie jest powiedziane, że 40 lat to na bank za stary na te chorobę, znam goscia, ktory po 50 roku życia zaczął wymagać leczenia, a wczesniej zawodowo i biznesowo funkcjonowal wrecz rewelacyjnie.
      • margerytka73 Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:20
        irma223 napisała:

> Za komuny wzięto by go do psychiatryka i po leczeniu wydano rodzinie.
        >
        > Od 30 lat leczenie jest wyłącznie dobrowolne, o ile się nie zagraża innym.
        >
        > Ewentualnie rodzina może spróbować go ubezwłasnowolnić, ale to długa procedura
        > i nie wiadomo, czy sąd się zgodzi.
        >
        > 40 lat jak na pierwszy epizod schizofrenii, to bardzo późno. Nie miał żadnych e
        > pizodów krótko po 20-tce?
        Nie ma jeszcze 40. Około 35-38 lat. Pojęcia nie mam, jak było u niego po 20stce.
        Narkotyków chyba nie brał, chociaż kto tam wie.
      • januszekxxl Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:54
        princesswhitewolf napisała:
        > Opis nie ma nic wspolnego ze schizofrenia. To sa objawy paranoi albo zespolu pa
        > ranoidalnego. Inna jednostka chorobowa.

Jest też schizofrenia paranoidalna.
        Schizofrenia paranoidalna – typ schizofrenii, w przebiegu której dominującymi objawami choroby są objawy pozytywne (urojenia oraz halucynacje); objawy negatywne, katatoniczne oraz zaburzenia myślenia nie są zbyt wyraźne[1] lub w ogóle nie występują[2].

Urojenia w tym typie schizofrenii często mają charakter paranoidalny; halucynacjami, które w szczególności pojawiają się w obrazie klinicznym, są omamy słuchowe; nie występują zaburzenia afektu, woli i mowy lub pozostają one niezbyt widoczne[2].

Urojeniami, jakie mogą pojawić się w tym typie schizofrenii, są urojenia wielkościowe, jednak częściej występują prześladowcze, odnoszące, odsłonięcia, nasyłania i wykradania myśli[3].

Rokowanie jest przeważnie lepsze niż w przypadku innych typów schizofrenii, a zachorowanie pojawia się z reguły w wieku późniejszym[1].

pl.wikipedia.org/wiki/Schizofrenia_paranoidalna
    • runny.babbit Re: czy to już schizofrenia? 20.04.21, 23:54
      To że nie jest agresywny jeszcze nic nie znaczy. Jeśli ma urojenia może stanowić zagrożenie dla samego siebie, np. wyskoczy przez okno, bo będzie mu się wydawać że ktoś go goni. Na miejscu rodziny spróbowałabym zamówić wizytę psychiatry do domu.
    • magazynka Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 00:56
      Jednak takie zachowanie wskazuje na schizofrenię. Zwykle pojawia się w wieku 20-30 lat, ale może też później.
      Jeśli nie zgadza się na wizytę u psychiatry i ew. leczenie w szpitalu, to pozostaje czekać na pierwszy poważny incydent (odmowa jedzenia, brak kontaktu, próba samobójcza lub zagrażające innym zachowanie). Wtedy karetka, przymusowy pobyt w szpitalu po decyzji sądu, który jest wezwany przez lekarza.
    • srubokretka Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 02:54
      hmm jak opis kovidiana. Roznica jest jedna: on jeden, ich milony.

>zmiae zachowania widzi zaś otoczenie.

Mysle, ze on to samo moze powiedziec o otoczeniu.
      Wiec kto jest wariatem dzis, a kto nie?
      Psychiatrzy maja zniwa.
    • kachaa17 Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 18:45
      Schizofrenia ujawnia się zwykle u młodych ludzi ale kto wie. Mój szwagier miał zdiagnozowaną schizofrenię ale to był chyba raczej epizod psychotyczny po dopalaczach. Więc tak naprawdę może to stwierdzić tylko psychiatra A i tak co to faktycznie jest może wyjść dopiero z czasem.
      • georgia.guidestones Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 20:29
        no wlasnie memphis mi odpisala, ze w depresji ewidentnie nie ma tego typu urojen. znam czlowieka z tym rozpoznaniem, ktory zaczal sie leczyc jakis czas po 50tych urodzinach, wcześniej znakomicie funkcjonowal praktycznie we wszystkich dziedzinach zycia.
    • bakis1 Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 21:50
      Schizofrenia może ujawnić się po 35 roku życia. Pytanie czy miał miejsce już epizod psychotyczny, czy nie? Psychiatra jest konieczny. Jeśli znajomy odmawia kontaktu z lekarzem to niewiele możecie zrobić dopóki nie zagraża sobie bądź innym.
      Ale Ci Inni, zamknięcie, unikanie kontaktów to nie wróży dobrze.
    • tt-tka Re: czy to już schizofrenia? 21.04.21, 22:07
      Ale czego oczekujesz ? ze tu, na niewidzianego, na podstawie slow osoby trzeciej zdiagnozujemy delikwenta i ze to bedzie trafna diagnoza ?
      Niech ze specjalista skontaktuje sie na poczatek matka lub siostra.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka