Dodaj do ulubionych

Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem

26.04.21, 06:27
Rozwodze sie, zlozylam pozew z orzeczeniem o winie męża, mialam sprawę w 2020 roku.
Czekam na kolejną. Teraz dostalam pozew o rozdzielnosc. On ma adwomata do rozwodu, do rozdzielnosci. Ja mialam adwokata do rozwodu. Na sprawę wezwal kochankę ktora potwierdzila ze wspolzyli, ze kupował jej prezenty.
Twraz zlozyl rozdzielnosc ponieważ od jakoegos czasu dorobił się samochodu, wiekszych pieniedzy.
Chce rozdzielność z datą wsteczna.
Posiadam dostep do wpsolnego konta, gdzis g9 odcielam bo kupowal prezenty dla kochanki.
On napisał w pozwie ze ja trwonię majatek, nie skaldajac zadnych dowodow. Ja oczywiście tego nie robię ale gdyby dostal dostep to moze teraz nie byloby mojej polowy. Z reszta czekamy na rozwod, wniosek z winy jego i podzial po wyroku. Jemylu zalezy wcześniej bo jest winny.

Ja natomiast podupadlam na zdrowiu, choruję, jestem strzepkiem, nie moge wrócić do pracy ponieważ od razu mnie zwolnią. Przebywam na zwolneniu lekarskim.
Obwinia mnie w pozwie o rozdzielność ze nie wydaje alimentow na syna, ze nie sprawuję obowiazku alimentacyjnego, ale nie wiem skad on to moze wiedziec. Pisze bzdury.
Nakgorsze ze jestem bardzo chora przez niego. Syn tez byl w szpitalu, odwołuje się ciągle od alimentow, zażalenia na zazalenia. Moja pensja jest poniżej 2 tys. Mamy kredyt, oplaty.
Nie doklada się w całości do oplat.
Niszczy mnie z kochanką. Chce sprzedać mieszkanie na kredyt, ja z synem wyląduje na ulicy albo mi jeszcze syna zabierze.
Wolałabym nie zyc
Obserwuj wątek
      • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 10:09
       Ta stawka jest z kosmosu. Z urzędu za sprawę o rozdzielność adwokat dostaje 360 zł. Jak sięwykaże nakładem pracy to 150% tej kwoty. Z wyboru- stawka minimalna to 720 złotych, a maksymalna, którą sąd może zasądzić od strony przeciwnej to 6x720 zł plus VAT. I o ile nie jest to rozdzielność Kulczyków robiona przez Giertycha to w tych widełkach te stawki krążą. Sprawa o rozdzielność to jest dość prosta sprawa. W przeciwieństwie do sprawy o podział. Tam jest stawka liczona od wartości majątku i być moze autorka myli sprawy.
       • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 10:21
        Tak, annajustyna mówi zapewne o stawce za sprawę o podział majątku wspólnego. No to ona w Polsce też by była wyższa (liczona od wartości majątku wtedy) natomiast sprawa o rozdzielność to kompletnie inna para kaloszy. To nie są jakieś bardzo skomplikowane sprawy na ogół, bo to jest kwestia ustalenia, czy istnieją ważne powody, żeby tę rozdzielność ustanowić między (jeszcze) małżonkami. I ewentualnie czy są podstawy, żeby zrobić to wstecz.
        • annajustyna Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 11:10
         Myśmy sprawy o rozdzielność nie mieli, bo ta następowała automatycznie w momencie złożenia wniosku o rozwód (specjalnie używam tego pojęcia, nie pozwu. Tak samo nie wyrok rozwodowy, a postanowienie i to jeszcze przed sądem najniższej instancji). Na szczęście że skarga o tzw nielijalne dysponowanie majątkiem małżeńskim występować nie musiałam (choć przypuszczam, że sporo oszczędności schował w szufladzie, ale niech mu. Grubt, że chałupę z kredytem ja wzięłam).
         • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 11:14
          W Polsce jest dopiero od momentu orzeczenia rozwodu, a jak się chce wcześniej, to albo notarialnie (dużo osób robi rozdzielność przed rozwodem po rozstaniu faktycznym) albo sądownie (jeśli 1 strona się nie zgadza). Czasem dochodzi jeszcze potrzeba zrobienia z mocą wsteczną (właśnie ze względu na nielojalne gospodarowanie na przykład) i wtedy już tylko sąd zostaje, bo tylko sąd może dać wstecz.
           • estelka1 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 29.04.21, 20:06
            Mój to naprawdę był lajtowy. Ex zażyczył sobie rozdzielności przed złożeniem pozwu o rozwód, bo miał sporo długów i nie chciał mnie ugotować. Pozew ja składałam, bo chłopię się ociągało, a mnie status "ni pies ni wydra" nie odpowiadał. Nie mieszkaliśmy razem, więc nie było sensu ciągnąć formalnej fikcji. Na sprawę jechaliśmy jednym samochodem, przed wejściem na sprawę opowiadaliśmy sobie kawały, a po wszystkim (rozwód bez orzekania, córka została ze mną, kontakty bez ograniczeń, na zasadzie dogadania się, alimenty mieliśmy wcześniej ustalone), zaprosił mnie na obiad. Kurczę ... z perspektywy 11 lat więcej zyskałam na rozwodzie, niż straciłam. Bo straciłam w sumie tylko status mężatki. Zyskałam spokój, stabilizację finansową, życiową i zawodową, fajnego kumpla, z którym mogę o wszystkim pogadać, na którego pomoc mogę liczyć. Ze wzajemnością zresztą. Zwyczajnie bardzo lubię mojego ex i paradoksalnie mam do niego ogromne zaufanie. To jest jeden z tych nielicznych ludzi, któremu dałabym klucz do mieszkania, jakbym musiała wyjechać, żeby mi kwiatki podlał i koty nakarmił i wiedziałabym, że wszystko zastanę na miejscu. Nie wyszło nam, jako małżeństwu, ale jesteśmy całkiem fajnymi i zgodnymi rodzicami dla naszej córki i bardzo bliskimi znajomymi. Ot paradoksy
          • aguha Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 11:32
           Czy można podpisać rozdzielność majątkową notarialną przed ustanowieniem rozdzielności sądowej? Złożyłam pozew o rozdzielność z mocą wsteczną, ale byłemu prawie mężowi zależy na podpisaniu rozdzielności notarialnej już teraz. Bije się z myślami, czy iść na rękę. Adwokat twierdzi, że nie mam podpisywać.
           • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 11:34
            Podpisać oczywiście można

            "Adwokat twierdzi, że nie mam podpisywać."- i tu już nie zamierzam się wcinać w żaden sposób. Forum rządzi, forum radzi, forum nigdy Was nie zdradzi, ale adwokat ma ogląd sprawy dużo lepszy niż forum siłą rzeczy.
           • koronka2012 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 15:20
            ? Rozdzielność majątkową u notariusza można podpisać w dowolnym momencie. ZAMIAST ustalania jej w sądzie. Z tym ze do rozdzielności z datą wsteczną potrzebny jest sąd u notariusza się tego nie załatwi. Nie wiem po co ci ta data wsteczną ale zakładam że adwokat wie co robi.

            Na marginesie - za sprawę o podział majątku zapłaciłam bodajże 600 zł opłaty, sądowi nie płaci się od wartości.

            Z kolei koszty adwokata to kilkanaście tysiecy. Stawki podane wyżej nijak się mają do realiów. A dodatkowo nie są rozliczone bo sąd obecnie stoi na stanowisku że każda strona ponosi własne koszty i tyle.
            • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 15:34
             Oczywiście, że rozdzielność można w każdym momencie u notariusza podpisać, ale po rozstaniu jedni czekają do rozwodu (kiedy to z mocy prawa przestaje istnieć wspólność), inni idą do notariusza, a jeszcze inni do sądu (bo albo nie ma zgody na rozdzielność z jednej strony, albo właśnie chcą z mocą wsteczną).

             Na marginesie - za sprawę o podział majątku zapłaciłam bodajże 600 zł opłaty, sądowi nie płaci się od wartości.

             Sądowi za sprawę o podział nie płaci się od wartości majątku natomiast stawki adwokackie są wówczas liczone od wartości. O tym pisałam- o stawkach adwokackich

             Z kolei koszty adwokata to kilkanaście tysiecy. Stawki podane wyżej nijak się mają do realiów. A dodatkowo nie są rozliczone bo sąd obecnie stoi na stanowisku że każda strona ponosi własne koszty i tyle.


             Pisałam i podawałam wyżej stawki za sprawę o rozdzielność majątkową. I wyraźnie zaznaczyłam, że w przypadku sprawy o podział majątku te stawki będą inne, bo są wówczas liczone od wartości majątku.
             • koronka2012 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 18:19
              daniela34 napisała:

              > Sądowi za sprawę o podział nie płaci się od wartości majątku natomiast stawki
              > adwokackie są wówczas liczone od wartości

              NIE SĄ. Tzn, oczywiście mogą być - jako jedna z 1000 opcji. Rozwodziła się cała masa znajomych i nikt nie placił adwokatowi według wartości.
              Zazwyczaj jest raczej jakaś opłata ryczałtowa + dodatkowo za każde posiedzenie w którym adwokat bierze udział.

              > Pisałam i podawałam wyżej stawki za sprawę o rozdzielność majątkową.

              Urzędowe stawki minimalne od wieków nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Te podnoszone przez klientów są wielokrotnie wyższe.
              • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 18:25

               >
               > NIE SĄ. Tzn, oczywiście mogą być - jako jedna z 1000 opcji. Rozwodziła się cała
               > masa znajomych i nikt nie placił adwokatowi według wartości.               > Zazwyczaj jest raczej jakaś opłata ryczałtowa + dodatkowo za każde posiedzenie
               > w którym adwokat bierze udział.

               Ale ta "ryczaltowa" nie bierze się z księżyca tylko jest luczoba od wartości majątku podlegającego podziałowi .A to że Twoi znajomi nie podali ci podstaw, na jakich adwokat wyliczył stawkę to raczej zrozumiałe.
               I tak, bierze się również kwoty za rozprawy.

               Przy czym w sprawie o rozdzielnosc to będzie jakieś 2-3 rozpraw. Za to podział to i 5 lat się może ciągnąć.

               Ale chętnie zobaczę te koszty adwokackie w sprawie o ROZDZIELNOSC rzędu kilkunastu tysięcy.
               Bo za PODZIAŁ majątku to oczywiście możliwe.
               >
               > Urzędowe stawki minimalne od wieków nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. T
               > e podnoszone przez klientów są wielokrotnie wyższe.


               Ależ są. Zwróć uwagę, że podałam stawkę minimalną i maksymalną jaką można uzyskać od przeciwnika, za SPRAWĘ O ROZDZIELNOŚĆ a nie za podział.
               • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 18:30

                > Ależ są. Zwróć uwagę, że podałam stawkę minimalną i maksymalną jaką można uzysk
                > ać od przeciwnika, za SPRAWĘ O ROZDZIELNOŚĆ a nie za podział.


                A i jeszcze jedno. Sprawa o rozdzielnosc toczy się w trybie procesowym i oczywiście kończy zasądzeniem kosztów od przegranego dla wygrywającego, chyba że zostanie zawarta ugoda albo uznane powództwo. Natomiast w sprawie o podział majątku (nieproces)- każdy ponosi własne koszty co do zasady.
               • koronka2012 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 20:05
                daniela34 napisała:

                > Ale ta "ryczaltowa" nie bierze się z księżyca tylko jest luczoba od wartości ma
                > jątku podlegającego podziałow

                Nic podobnego. Co zresztą jest zupełnie logiczne bo sprawa o 100 000 może być o wiele bardziej skomplikowana i dłuższa niż ta o 2 000 000.

                A to że Twoi znajomi nie podali ci podstaw, na
                > jakich adwokat wyliczył stawkę to raczej zrozumiałe.

                wiem o jaki majątek się procesowali i ile zapłacili - jest proste porównanie i takiej zależności nie ma. Powiem więcej mój eks mąż za adwokata w tym samym postępowaniu zapłacił 2 razy tyle co ja.

                Na marginesie: nie chodzi mi odnoszę o koszty sprawy o rozdzielność.

                odpowiadam na post, w którym autorka mówi że sprawa majątkowa kosztowałaby 10-15 000 i w ciągu dalszym wyjaśniasz m.in. że koszty sprawy o podział zależne są od wartości majątku. Otóż niekoniecznie.
                • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 20:12

                 > Nic podobnego. Co zresztą jest zupełnie logiczne bo sprawa o 100 000 może być o
                 > wiele bardziej skomplikowana i dłuższa niż ta o 2 000 000.

                 Taaak? Tylko w sprawie o 100 000 rozmowa zaczyna się od 5400 plus VAT, a w sprawie o 2 mln (jesli nie przekroczy ani o złotówkę tych 2 000000 od 10 800, a jeśli przekroczy-od 15.000.

                 > wiem o jaki majątek się procesowali i ile zapłacili - jest proste porównanie i
                 > takiej zależności nie ma. Powiem więcej mój eks mąż za adwokata w tym samym po
                 > stępowaniu zapłacił 2 razy tyle co ja.


                 Nawet 6 razy tyle mógł zapłacić. Tylko to nadal jest w stawkach wg wartości majątku liczone.

                 > odpowiadam na post, w którym autorka mówi że sprawa majątkowa kosztowałaby 10-1
                 > 5 000 i w ciągu dalszym wyjaśniasz m.in. że koszty sprawy o podział zależne są
                 > od wartości majątku. Otóż niekoniecznie


                 Otóż koniecznie. W widełkach z rozporządzenia. P.S. To nie jest to samo rozporządzenie co dot.spraw z urzędu.a autorka nie ma żadnej sprawy majątkowej jeszcze tylko sprawę o rozdzielnosc i pisze, że jej nie stać na 10-15 tys. Tylko, że ta sprawa, którą ma nie będzie jej tyle kosztować.
                 • bcde Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 27.04.21, 01:56
                  >Otóż koniecznie. W widełkach z rozporządzenia.

                  Jednak niekoniecznie i tu koronka ma rację. Jeśli stawki wynagrodzenia wynikające z rozporządzenia są w danej sprawie sensowne i adekwatne do nakładu pracy, to wtedy na ogół wynagrodzenie adwokackie mieści się w tych stawkach, a często jest ustalane niżej niż maksymalne. Natomiast jeśli stawki są za niskie, to wielu adwokatów nie przejmuje się rozporządzeniem, tylko ustala wynagrodzenie według tego co im się opłaca, powyżej stawek wynikających z rozporządzenia. Wtedy uprzedza się klienta, że w razie wygranej nie otrzyma zwrotu pełnych kosztów adwokackich i tyle.
  • daniela34 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 08:11
   Mieszkania bez twojej zgody nie sprzeda.
   Zabezpieczenie alimentacyjne jest wykonalne nawet jak przysługuje zazaenia, więc to że się odwołuje nie zmienia faktu, że ma płacić.
   Jak go odcięłaś od wspólnego konta (jak?)to nic dziwnego,że złożył pozew o rozdzielność wstecz.
  • maly_fiolek Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 09:29
   Ale czego Ty się spodziewałaś? Zapewne to Ty wniosłaś o rozwód z orzeczeniem o winie, do tego zablokowałaś wspólne konto. To jest wypowiedzenie wojny (zwłaszcza to deugie).
   Jeśli na to konto wpływała jego pensja to Ty odcięłaś go od jego funduszy i środków do życia - to chyba podchodzi pod przywłaszczenie i jest to przestępstwo.
   Co do alimentów - jeśli wnioskowałaś o alimenty na bardzo wysokim poziomie bez dogadania to się nie dziw że się odwołuje.
   • 2020rozwod Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 09:41
    Nie pracował 3 lata. Wiec nie wplywala jego pensja. Pracowalam ja sama. Podjal pracę i mnie zostawił. Po tym kupil samochód, m osobne oszczenosci przez orawie 2 lata. Jest informatykiem. Ja nie dalam dostepu do konta bo balam sie ze mnie okradnie, skoro zdradzil, znęcał się psychicznie, wzywalam wielokrotnie policję, oddalibyscie kasę, jeszcze część mojej, bo przeciez polowa czy jakiekolwiek srodki sa mona częścią. A teraz wstecz chce.
  • anvalley Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 10:38
   Coś tu nie gra - piszesz że mało zarabiasz, poniżej 2tys. Potem piszesz że on 3 lata nie pracował więc ty niby utrzymywałaś rodzinę i mieszkanie na kredyt z tej twojej marnej pensji? Potem jeszcze dopisałaś że jest informatykiem - jakoś trudno uwierzyć w informatyka bez pracy 3 lata i na utrzymaniu z mizernej pensji żony. Potem jak ci się nie spodobała narracja odpowiedzi forumek to dopisujesz że znęcał się nad tobą i często wzywałaś policję. Dla mnie to troll
  • volta2 Re: Rodzielnosc majatkowa przed rozwodem 26.04.21, 16:28
   przepraszam że w tym wątku
   ale nikt ci przecież nie zabierze mieszkania, jesteś właścicielką i to wystarczy, by mieszkać

   no chyba że właścicielem jest tylko mąż, to wtedy ty płać tylko połowę rachunków i czynszu, będziesz mogła dalej mieszkać spokojnie a jeszcze pan nakłady ci zwróci.

   sumie? puk, puk, wytłumacz dziewczynie czym jest kredyt, mnie akurat nie musisz

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka