Dodaj do ulubionych

Co zamiast chlebka?

26.04.21, 09:14
Hej matki! Matki na diecie 🙂. Czym zastępujecie chlebuś i białe bułeczki? Jak żyć bez białego pieczywa?
Obserwuj wątek
    • bylam.stara.mostowiakowa Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 09:28
      Ja od niedawna posiadam własny zakwas na chleb i sama piekę. Jest to mniej upierdliwe niż przypuszczałam. Piekę pszenno-żytni, zdrowy, dodaje dodatki typu czarnuszka, dynia, pyszny i długo trzyma świeżość. I mam satysfakcję że wiem, co jem.
      • mid.week Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:04
        sama wychodowalas? Mój ładnie wyrósł, upiekłam na nim 2 chlebki, potem bułki i nagle pojawiła się pleśń. Nastawiłam kolejny i znów pleśń. Nie wiem o co chodzi bo robię wszytsko dokładnie tak samo jak poprzednio sad
        • irma223 Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:24
          Jeżeli używasz mąki żytniej razowej, to taki zakwas chętniej pleśnieje, niż taki na mące żytniej białej.
          Po drugie przy dokarmianiu zakwasu radzę zmienić naczynie, dotychczasowe wymyć, podobnie, jak folię używaną do przykrycia zakwasu. Od czasu, jak za każdym razem zmieniam naczynie na czyste, dotychczasowe dokładnie myję, myję też folię do przykrycia i zupełnie odeszłam od mąki razowej, nie miałam ani razu pleśni.
          • mid.week Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:30
            ooo dzięki, muszę kupić inną mąkę, bo faktycznie robiłam na pełnoziarnstej. Internety twierdziły, że taka daje najwięcej tego specyficznego zakwasowego smaku. Ja nakrywam ręcznikiem papierowym i codziennie dawałam nowy kawałek, ale słoika nie wymieniałam. Od jutra zaczynam od nowa wink
    • ortolann Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 09:36
      Graham, pieczywo żytnie. Od biedy chyba całkiem nieźle sprawdza się też i pieczywo chrupkie. Ale nie to podobne do spęczniałej tektury tylko takie jak z płyty pilśniowej - o takie o.
      Ponadto: płatki owsiane - czyli zamiast kanapek owsianki. Jajca - czyli zamiast kanapek omlety. Plaster twarogu z pomidorem albo posypany orzechami z dodatkiem jakichś owoców (za chwilę będą truskawki).
      • ortolann Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 09:38
        Aaa, jeszcze kasze. Gryczana z jabłkiem, cynamonem i odrobiną twarogu naprawdę robi robotę. Trochę glut i jak człowiek nieprzyzwyczajony, to tak mu jakoś nieswojo. Ale po pierwszym kęsie - niebo w gębie. Nie trzeba tego wcale nawet dosładzać, no chyba, ze musisz, to rozdyźdaj banana albo dolej miodu/ syropu klonowego/ wkrój daktyla.
      • leia33 Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 09:42
        Ma więcej kalorii od lekkiej, białej bułki. Oczywiście, że zdrowszy, chociaż dla mnie nie istnieje zdrowe pieczywo. Odstawiłam wszelkie zboża i czuję się doskonale.
    • hanusinamama Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 09:46
      Ja zyje od ponad 4 lat na zytnim. Musiałam sie przerzucic jak karmiłam córkę uczuloną na pszenicę. Po 1,5 roku takiego jedzenia jak sie dorwałam do białej bułki....ugryzłam i odłozyłam. Chyba kwestia odzwyczajenia się. Zanim mogłam jeść chleb żytni jedłam przez 5 mcy placki gryczane, w formie małej pity, na sniadanie owsianka, kasza owsiana/jabglana z owocami. Zostało mi do dzisiaj.
    • solejrolia Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:07
      Chodzi głównie o śniadania?

Ciemne pieczywo.
      A najczęściej to po prostu rezygnacja z kanapek na rzecz innych potraw-
      omlet warzywny,
      owsianka na wodzie z owocem, skyrem , orzechami/masłem orzechowym.
      tortilla z dodatkami warzywnymi
      sałata lodowa, lub mix sałat z dodatkami (jajo na twardo, albo kawałek piersi, pomidor, ogórek kiszony, ser...itd itd co tam w lodówce)
      fajita z łyżką kaszy gryczanej/z pęczakiem
      capresse
      carpaccio z buraka
      koktajl na maślance lub kefirze
      jogurt pitny z ziarenkami

Kurcze, muszę wrócić do takiego jedzonka....
      • po-trafie Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:57
        O to to. Nie nyslec „na co zamienic chleb zeby dalej jesc kanapke rano, zupe z chlebem na obiad, gulasz popychany kromka chleba na kolacje” tylko przestawic sie na taki typ dan, ktory chleba nie potrzebuje.
        Przestac widziec chleb i pieczywo jako codzienna oczywistosc, a zaczac widziec jako sporadyczny dodatek / jedna z wielu wielu innych opcji sniadaniowych smile
    • milupaa Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:26
      Ja n i e lubię nawet białego więc żyje sobie dobrze 🙂 Jem żytnie i razowe, tylko bez żadnych dodatków, z czystych mak. Niestety o zgrozo często czytam skład pieczywa nazwanego razowe a tam mąka przenna, cukier nazwany np karmel ... 😡 Zdrowe pieczywo można jeść na diecie.
    • kochamruskieileniwe Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:32
      To zależy od powodów dla których musisz wyeliminować białe pieczywo.

Od dłuższego czasu, jaak już - to jem pieczywo zwane IG33 - na dobrą sprawę troche wiórowate, ale bez zbytnich konsekwencji mogę jeść.
      Sporadyczni czysto żytni, taki lekko gliniasty.

Chrupiące bułki, obwarzanki krakowskie po nocach mi się śnią... Tęsknię za nimi. Nie za jakimiś ogromnymi ilościam, ale żebym mogła zjeść bezkarnie. Bez konsekwencji zdrowotnych...
    • wlazkotnaplot Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:46
      Doprecyzuję.
      Mam męczące wzdęcia długo już.przewlekle właściwie.
      Gastroenterolog w połowie maja. No i sobie wymyśliłam nietolerancja może.. Zatem chcę odstawić lub ograniczyć najpierw pieczywo i białą mąkę, po tygodniu nabiał... Droga eliminacji..
      • pogodzona_1234 Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 11:52
        Z tego co pamiętam to przed robieniem testów na ew. nietolerancję glutenu zaleca się, żeby na dietę eliminacyjną właśnie nie przechodzić. Ja ze wzdęciami żyję ca. 25 lat. U mnie to genetyka- cierpi na to moja matka i córka moja też. Wszystkie mamy prawdopodobnie IBS. Ostatnio byłam u proktologa- powiedział żeby jeść 0.5 gotowanych warzyw dziennie i pić więcej wody. Jest trochę lepiej ogólnie, ale wzdęcia jak były tak są. Zauważalna zmiana była tylko na antydepresantach (albo miałam ogólnie bardziej na to wywalone i też nie zwracałam aż tak uwagi na to).
    • sundace46 Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 10:57
      Pełnoziarnistym chlebem i pełnoziarnistymi bułkami z mąki 1800 oraz pełnoziarnista Wasą (pieczywem chrupkim).
      Nie musisz jeść białego pieczywa. Biała mąka jest bardzo szkodliwa. Doskonałą droga do nadwagi i cukrzycy.
    • canaille Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 11:46
      Piekę chlebek buraczany albo ciasto marchewkowe. Na śniadanie jem płatki owsiane. Czasem jem wasę, może zjem paczkę na miesiąc. Jem dwa/trzy dni i nie mam ochoty na więcej.
      Ale nie jestem na diecie. Po prostu przestałam kupować chleb.
    • faustine Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 12:01
      zamiast chleba -placek - tortillę z otrębów owsianych uprzednio namoczonych w mleku. Do tego oregano, pomidory suszone i inne ulubione przyprawy Usmażyć na patelni bez tłuszczu z białkiem albo całym jajkiem ( wychodzi tak i tak). Do tego dowolne dodatki i sos.
    • ga-ti Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 14:26
      Gdy dawno temu byłam na diecie to zrezygnowałam z pieczywa prawie zupełnie, bo ciemnego nie lubię.
      Jadłam warzywa, nabiał (jakieś serki z warzywami, sałatki z serem, czy z mięsem itp.), kasze, ryż, fajnie sprawdzała się cykoria, zawijałam w listki jakieś smarowidła, pasty, pieczone mięsko.
      Miałam wtedy silną wolę, teraz wolę mój ukochany zwykły chleb z masełkiem, wędliną, serem i majonezem big_grin
    • mia_mia Re: Co zamiast chlebka? 26.04.21, 15:02
      Ja nie lubię słodkich owsianek i zamiast tego jadam sałatki, typu sałata, pomidor, kukurydza, jajko, często bez żółtka, kiełki, czasem jakaś feta i ocet winny lub jakieś balsamico (oliwy wtedy nie używam), czasem rybę typu tuńczyk z jajkiem i świeżymi warzywam, takie dania raczej lunchowe. Jeśli jem pieczywo to na ciepło, bo wtedy wystarcza mi pół kajzerki czy kawałeczek innej bułki, w wersji bruschetta czy zapiekanka, mój mózg się na to nabiera i ja się cieszę. Lubię też jajecznicę z białek i inne wynalazki. Moja inna sztuczka polega na tym, żeby najeść się tym co zdrowe i niskokaloryczne i zakończyć łyżeczką czegoś czego nie powinno się jeść, ale mój mózg to kupuje, więc nie narzekamwink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka