Dodaj do ulubionych

Amerykanie pokonani przez rondo

• geez_louise Re: Amerykanie pokonani przez rondo 28.04.21, 08:01
      Tam po prostu ronda nie są tak popularne jak u nas. I nawet przed rondem nie ma znaków pionowych, czort wie, czy z poziomu kierowcy widać co to za skrzyźowanie.

Może Amerykanie nie są kierowcami idealnymi (do których blisko np. Niemcom i Skandynawom), ale i tak lepiej i mądrzej jeżdżą od Polaków.
      • laura.palmer Re: Amerykanie pokonani przez rondo 28.04.21, 08:09
        geez_louise napisała:

> Może Amerykanie nie są kierowcami idealnymi (do których blisko np. Niemcom i Sk
        > andynawom), ale i tak lepiej i mądrzej jeżdżą od Polaków.

Dokładnie. W USA zwróciłam uwagę na to, że jak limit prędkości jest np. 65 m/h to wszyscy karnie jadą te 65, nawet jeśli nie ma wielkiego ruchu. W Polsce - wiadomo.
        • bi_scotti Re: Amerykanie pokonani przez rondo 28.04.21, 16:03
          kokosowy15 napisał(a):

> Według Engine (sąsiednie forum, od lat mieszka w Kalifornii) Amerykanie nagminn
          > ie przekraczają prędkość. Statystyki wypadkowe są porównywalne z polskimi, czyl
          > i najgorszymi w Europie.

Jest taki niepisany uklad pomiedzy kierowcami & police - up to 10 km (or miles) above limit na autostradzie policjant (raczej!) nie zatrzyma wink Ergo, znakomita wiekszosc jedzie przynajmniej tych 10 km (or mi) szybciej niz dopuszcza limit. Ale juz np. w okilicy szkoly czy senior home, mozna dostac mandat za doslownie kilka km above limit. No ale to chyba oczywiste i zrozumiale.
          Mnie sie pare razy udalo uniknac kary za speeding w US, bo tlumaczylam sie jak kompletna kretynka, ze nie umiem przeliczac mil na km i stad ta predkosc big_grin Czy mi uwierzyli, czy nie - trudno stwierdzic ale zaden mandatu nie dal - ufff wink Ale rzecz dotyczyla highway albo drogi szybkiego ruchu, never-ever ulicy czy drogi w miejscach zabudowanych! Cheers.
          • hanusinamama Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 10:56
            z mi sie przypomniało jak raz sie w PL wymigałam od mandatu. Nie jezdze szybko ale tam było z górki smile Pan mnie zatrzymał, ja szczypiorek 21 letni za kierownicą starego hyundaia excela (amerykanska wersja pony)....i mu mowie, ze sie pomyliłam bo ja mam samochód z USA sciagany i te wielkie cyferki to mile a te malutkie to km (i tak było wołami miałam zaznaczone mile, km takie małe) i mi sie pomyliło. Pan przewrócił oczami na widok kretynki na kierownicą i mnie puscił. Ale ja przekroczyłam prędkosc o 10 km i teran był raczej pusty. Samochód był jak czołg i jak czołg pił paliwo.
      • memphis90 Re: Amerykanie pokonani przez rondo 28.04.21, 14:33
        >Tam po prostu ronda nie są tak popularne
        Przeciwległe pasy ruchu również nie są popularne...? Bo mi by nie przyszło do głowy, żeby jadąc drogą dwukierunkową wjeżdżać sobie na lewy pas, w dodatku oddzielony barierką...
      • magdallenac Re: Amerykanie pokonani przez rondo 28.04.21, 14:39
        geez_louise napisała:

> Może Amerykanie nie są kierowcami idealnymi (do których blisko np. Niemcom i Sk
        > andynawom), ale i tak lepiej i mądrzej jeżdżą od Polaków.
        >

Haha wypuść Amerykanina na polską drogę, najlepiej jakiś Kraków, Stare Miasto, tramwaje, piesi, ulice jednokierunkowe i ogólny chaos. Zobaczysz jak świetnie sobie radzą big_grin
      • srubokretka Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 02:16
        Mnie juz takie cos nie dziwi. Kiedys wypuscilam sie do Nj w okolice b spokojna. Mialam skrecic w lewo i zbaranialam, bo strzalka na jezdni kierowala mnie na lewy pas. Stalam tak ze 2 min. Dopoki nie pojawil sie jakis samochod... jadacy prawym pasem z naprzeciwka.

Na tym skrzyzowaniu zabrakowalo strzalek na wysepkach.
        .
        • minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 01.05.21, 03:18
          srubokretka napisał:
          Mnie juz takie cos nie dziwi. Kiedys wypuscilam sie do Nj w okolice b spokojna.
          > Mialam skrecic w lewo i zbaranialam, bo strzalka na jezdni kierowala mnie na lewy pas.

nie znalazłabyś jakiego zdjęcia, rysunku, po prostu grafiki aby przybliżyć temat?
          zazwyczaj takie strzałki na jezdni na pasie oznaczają ze masz z tego pasa skręcić w lewo.
          btw to chyba prawidlowo - skoro skrecalas w lewo to strzałka pokazywała lewy pas? skręca sie z lewego pasa.
          o takie strzalki ci chodzi?

> Na tym skrzyżowaniu zabrakowalo strzalek na wysepkach.

"wysepkach"??? tego to juz w ogóle nie rozumiem. wysepki zazwyczaj sa wypukle i nie da sie po nich jeździć. sa po to aby rozdzielać, skutecznie. chodzi ci może o środek skrzyżowania? czegoś tu nie wiem. będę wdzięczna za wyjaśnienie.

Minnie
          • srubokretka Re: Amerykanie pokonani przez rondo 02.05.21, 02:22
            Strzalki byly na znakach i asfalcie. Z prawego tradycyjnego pasa chcialam skrecic w lewo , ale strzalki kierowaly mnie na lewy pas, jak w Anglii. Zdjecia nie zrobilam i niestety tam nie trafie.

Chodzi mi o splitter island

www.google.com/search?q=splitter+island+roundabout&oq=splitt&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0l3.4593j0j9&client=ms-android-samsung-gs-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgdii=r06w0ReLiK2BuM&imgrc=yrAajJwHbXggQM
      • bergamotka77 Re: Amerykanie pokonani przez rondo 28.04.21, 14:24
        Ale wygląda zabawnie big_grin Jako posiadaczka amerykańskiego prawa jazdy usmialam się. U nich wiele rzeczy jest prościej zorganizowanych, łatwiej i wszystko jest nieskomplikowane. Np. kto pierwszy na skrzyzowaniu bez znaków ten ma pierwszeństwo. I to jest sensowne.
          • bergamotka77 Re: Amerykanie pokonani przez rondo 28.04.21, 19:39
            Taki ze zdawałam tam test i wiem czego i jak uczy kierowców w USA. I mogę porównać z Polską i polskimi kierowcami. I wiem skąd te problemy. Wiele rzeczy jest tam uproszczonych, bo w USA każdy ma zdać prawko i jezdzic a nie jak u nas - pietrzy sie chore wymagania.
                  • minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 05:40
                    januszekxxl napisał:

> W Polsce można zdawać na automacie, tylko takie prawo jazdy nie uprawnia do kie
                    > rowania samochodem z manualem.

przeciez to jest w PL idiotyczne.
                    czy jade automatem czy manualem, przepisy sa takie same.
                    i to moja prywatna sprawa czy i kiedy naucze sie jezdzic manualem.
                    natomiast owszem, prowadzac tego manuala przepisy jak nim jezdzic tez musze znac,
                    bo inaczej wlepia mi mandat za wycie silnikiem. ale to nie ma nic do rzeczy czy wiem jak i kiedy np skrecac w lewo na swiatlach na skrzyzowaniu.
                    ale dwa prawa jazdy do dokładnie tych samych przepisów? totalny debilizm.

Minnie
                      • melikles Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 10:43
                        Amerykańskie prawo jazdy nie jest powodem do dumy, bo egzamin trudnością jest dostosowany do osób o inteligencji Forresta Gumpa. Krótki test, na który się nie da źle odpowiedzieć. Na praktycznym objazd paru kwartałów, zatrzymywanie się na wzniesienie lub prze krawężniku, cofanie i tyle. Przynajmniej tak to pamiętam. Jak się jedzie np. na wakacyjny objezd po kraju na miesiąc-dwa warto wyrobić, bo prawko międzynarodowe wciąż budzi podejrzenia o szpiegostwo w zapadłych kątach Oklahomy czy Kentucky.
                    • januszekxxl Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 10:55
                      minniemouse napisała:
                      to moja prywatna sprawa czy i kiedy naucze sie jezdzic manualem.

Uczyć jazdy powinno się na kursie prawa jazdy a nie samemu, bo taki samouk stwarza zagrożenie dla innych.
                      Więc ten przepis zabraniający jazdy manualem osobom które zdawały tylko w automacie uważam za słuszny.
                        • januszekxxl Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 19:34
                          jedn0raz0w0 napisał(a):
                          > tylko, że osoba z amerykańskim prawem jazdy (na którym nie ma przecież napisane
                          > czy dotyczy manuala czy automatu) może jeździć po Polsce, więc...

Osoba, która posiada wyłącznie amerykańskie prawo jazdy oraz została zatrzymana przez policjantów powinna otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Za brak dokumentu prawa jazdy grozi mandat w wysokości 50 zł, jednakże prowadzenie pojazdu legitymując się amerykańskim prawem jazdy traktowane jest w Polsce tak, jakby ta osoba nie miała w ogóle uprawnień do kierowania pojazdem, stąd też mandat w wysokości 500 zł.

Ambasada Stanów Zjednoczonych stara się wypełniać obowiązek informacyjny w stosunku co do swoich obywateli, iż aby móc prowadzić auto w Polsce należy dodatkowo w USA uzyskać prawo jazdy międzynarodowe, które uprawnia do jazdy w Polsce przez sześć miesięcy.

prawnikmadej.pl/czy-amerykanskie-prawo-jazdy-uprawnia-cie-do-poruszania-sie-w-polsce/
                    • asia.sthm Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 15:12
                      > przeciez to jest w PL idiotyczne.
                      > czy jade automatem czy manualem, przepisy sa takie same.
                      > i to moja prywatna sprawa czy i kiedy naucze sie jezdzic manualem.

Nie tylko w PL, osmiele sie stwierdzic ze cala EU tak ma.
                      Tu nie chodzi o kodeks drogowy ale o umiejetnosc poslugiwania sie sprzeglem co wiaze sie bezposrednio z bezpieczenstwem np. stawania czy parkowania na gorce, a nie wyciem silnika.

> ale dwa prawa jazdy do dokładnie tych samych przepisów? totalny debilizm.

Nie musisz miec dwoch praw - wystarczy zrobic na manualne, a pojedziesz wtedy i automatikiem.
                      Odwrotnie nie mozna, masz tylko na automatik, co jest zaznaczone na prawku, to nie wolno ci jechac manualnym, bo to kolosalna roznica i trzeba miec dwie nogi big_grin
                    • memphis90 Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 16:20
                      >czy jade automatem czy manualem, >przepisy sa takie same.
                      Jak jedziesz rowerem, to przepisy też są takie same, a jednak karta rowerowa nie uprawnia do prowadzenia aut czy morocykli. To samo dotyczy tirow, przyczep itd.
                      Jak nie umiesz zmieniać biegów i płynnie ruszać, to łatwiej o wypadek. IMO osobne prawko na automat to bzdura, natomiast zgadzam się z założeniem, że osoba, która nie umie obsługiwać manualnej skrzyni biegów nie powinna mieć uprawnień do prowadzenia pojazdu ze skrzynią manualną, bo to niebezpieczne.
                      • minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 30.04.21, 07:02
                        nie popadaj w przesadyzm. rower to nie samochód, a manual i sprzęgło i sa samochody - z różnymi skrzyniami biegów ale nadal samochody. zasada prowadzenia ta sama.
                        i jak wcześniej napisałam, moja sprawa kiedy i jak nauczę sie jeździć ze sprzęgłem. oczywiście ze najpierw muszę sie nauczyć sprzęgłem operować zanim włączę sie do ruchu. ale tego może mnie nauczyć tak samo kolega, maż, koleżanka czy ktokolwiek jak i instruktor. ten ostatni może, ale nie musi. i z cala pewnością nieważne jest do przepisów ruchu drogowego jakim samochodem je zdam. zawsze będę twierdzić ze ten cały polski cyrk ze zdawaniem prawa jazdy, podwójne prawo na manual i sprzęgło to zwykła głupota bez sensu i pożytku - bo jak sami tu podajecie, wypadków macie tyle co Amerykanie. przy mniejszej populacji. o wiele mniejszej. wiec tylko psu na budę ten cyrk z podwójnym prawem, i tyle.

btw sprzęgło to tez nie jest taki big deal, Gump w końcu tez sie nim nauczy jeździć.

Minnie
                        • januszekxxl Re: Amerykanie pokonani przez rondo 30.04.21, 09:22
                          minniemouse napisała:
                          zawsze będę twierdzić ze ten cały polski cyrk ze zdawaniem prawa jazdy, podwójne prawo na
                          > manual i sprzęgło to zwykła głupota bez sensu i pożytku

Wystarczy że zdasz na manualu. Wtedy możesz jeździć też automatem.
                          Jeśli ktoś się boi że nie nauczy się i nie zda jazdy na manualu, to uczy się i zdaje na automacie. Ale potem nie może jeździć manualem. I bardzo dobrze, bo to znaczy że nie umie jeździć samochodem bez automatu.
                        • kokosowy15 Re: Amerykanie pokonani przez rondo 30.04.21, 12:48
                          Gdybyś zadała sobie trochę trudu i przeczytała to, co napisalem: w Europie ginie na drogach średnio 49 osób NA MILION, w Polsce ok 75 osób NA MILION, w US ginie na drogach 112 osób NA MILION. W liczbach bezwzględnych - więcej Amerykanów ponosi śmierć na drodze niż od broni palnej. Nie ma się czym chwalić, albo organizacja ruchu jest zła, albo ludzie głupi.
                          • minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 01.05.21, 02:00
                            kokosowy15 napisał(a):
                            Gdybyś zadała sobie trochę trudu i przeczytała to, co napisalem:

no wlasnie przeczytalam big_grin

Dlatego liczbę zabitych na drogach mają taką jak Polska?
                            napisał:
                            kokosowy15
                            Re: Amerykanie pokonani przez rondo
                            28.04.21, 19:54

może masz o jedna literkę za dużo w nicku i dlatego nie pamiętasz własnych slow wink

Minnie
                            • kokosowy15 Re: Amerykanie pokonani przez rondo 01.05.21, 09:39
                              Sądziłem że wiesz, że takie informacje podaje się w stosunku do liczby ludności. Przeczytałem że nie wiesz, więc wyjaśniłem w następnym wpisie. A że nie dotarło, to trudno. Swoją drogą, nie spodziewałem się, że w US tak bardzo bezpieczeństwo się pogorszyło. Jakiś czas temu mieli tyle zgonów w ruchu drogowym ile Polska, tzn ok 80 (na milion mieszkańców). Nowe dane mówią, że wyprzedziliście nas znacznie.
              • minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 05:50
                kokosowy15 napisał(a):

> Dlatego liczbę zabitych na drogach mają taką jak Polska?

tylko ze tam mieszka troche wiecej ludnosci niz w PL
                a tu zobacz jak tam wygladaja gdzieniegdzie skrzyzowania i nieco sie zadumaj. pokaz mi takie w Polsce:

https://static2.thetravelimages.com/wordpress/wp-content/uploads/2018/09/photos.medleyphoto.4469497.jpg?q=50&fit=crop&w=740&h=458&dpr=1.5
                Atlanta

https://static1.thetravelimages.com/wordpress/wp-content/uploads/2018/09/image-1.jpeg?q=50&fit=crop&w=740&h=493&dpr=1.5

LA

a to, prosze ja ciebie, jest HGWY 401
                https://i.pinimg.com/564x/bf/b0/47/bfb047915194d9fa97141a99cc150c0c.jpg

Toronto Ontario

Minnie
                • melikles Re: Amerykanie pokonani przez rondo 29.04.21, 10:47
                  W Polsce są już podobne ślimaki zjazdowe. Np. Kołbiel, Lódź Tuszyn albo Gliwice. Może nie w tych rozmiarach, ale podobnie skomplikowane, z estakadami. Kwestia dobrego oznakowania i jedzie się tam bez większych problemów.
                      • januszekxxl Re: Amerykanie pokonani przez rondo 30.04.21, 09:28
                        minniemouse napisała:
                        > acha, i to przy tych samo-oznaczeniowych estakadach i cudownych rondach te podw
                        > ójne prawa jazdy w Polsce sa takie przydatne żeby było mniej wypadków?

Jakie podwójne prawa jazdy?
                        W Polsce chyba 99,9% ludzi zdaje na manualu. To uprawnia też do kierowania automatem, nie trzeba wyrabiać na automat drugiego prawa jazdy.

• minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 01.05.21, 03:19
                          tak Januszek napisal:
                          januszekxxl
                          Re: Amerykanie pokonani przez rondo
                          28.04.21, 21:43
                          bergamotka77 napisała:
                          > Od kiedy u nas można zdawać na automacie?

U nas, to znaczy gdzie?
                          W Polsce można zdawać na automacie, tylko takie prawo jazdy nie uprawnia do kierowania samochodem z manualem.

ja tylko powtarzam za Januszkiem.
                          a on swoje słowa - ze bez dwóch praw nie da rady jeśli zdawało sie na automacie - potwierdza tutaj
                          Wystarczy że zdasz na manualu. Wtedy możesz jeździć też automatem.
                          Jeśli ktoś się boi że nie nauczy się i nie zda jazdy na manualu, to uczy się i zdaje na automacie. Ale potem nie może jeździć manualem. I bardzo dobrze, bo to znaczy że nie umie jeździć samochodem bez automatu.

januszekxxl Re: Amerykanie pokonani przez rondo 30.04.21, 09:22

rozumiem iz 99% zdaje na sprzęgle, wiec ma jedno prawo. i co z tego, fakt pozostaje faktem ze gdyby zdawał na automacie to musiałby mieć dwa prawa jazdy. (tak to przynajmniej rozumiem.) bez sensu.
                          dla mnie w ogóle jest bez sensu dociekanie kto czym umie jeździć - ważne jest czy umie w ogóle samochodem jeździć. i czy zna przepisy.
                          Proste - primo masz znać przepisy ruchu drogowego. te sa takie same dla wszystkich. secundo - jak masz sprzęgło, to musisz znacz przepisy dotyczące jazdy manualem.
                          nie znasz, złapią cie - dostaniesz mandat albo inna kare.
                          i tyle.
                          a, osobna sprawa, jak ktoś chce jechać manualem to przecież tak czy siak musi sie nauczyć jak ruszać pod górkę albo parkować pod górkę. choćby dlatego żeby własnego samochodu nie stracić, cudzego nie uszkodzić i nie musieć płacić za damages oraz dostać gigantyczna podwyżkę w ubezpieczeniu.

Minnie
                          • minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 02.05.21, 01:16
                            kokosowy napisał:
                            Sądziłem że wiesz, że takie informacje podaje się w stosunku do liczby ludności. Przeczytałem że nie wiesz, więc wyjaśniłem w następnym wpisie.

taaak, to sie bardzo zgadza z tym co napisałeś tutaj wink

Dlatego liczbę zabitych na drogach mają taką jak Polska?
                            przyznaj ze pedałujesz do tylu 😁

natomiast faktyczne liczby sa następujące:
                            More than 38,000 people die every year in crashes on U.S. roadways. The U.S. traffic fatality rate is 12.4 deaths per 100,000 inhabitants.

W Polsce na 100 000 mieszkańców przypada 7,2 ofiary wypadków drogowych rocznie, przy czym średnia w Unii Europejskiej wynosi około 5. W roku 2007 młodzi ludzie, w wieku 18-24 lat, spowodowali ponad 7 tys. wypadków samochodowych, w których zginęło 860 osób, a motocykliści – 337, w których było 64 ofiar śmiertelnych.

ale teraz, drogi panie kolego, racz wziąć pod uwagę ze w USA prawo jazdy ma się od lat 16tu, a w Polsce?
                            Prawo jazdy kategorii B mogą posiadać osoby, które ukończyły 18 rok życia. Przed świętowaniem swoich urodzin mogą zapisać się na kurs, jednak do egzaminu można przystąpić dopiero po osiągnięciu dojrzałości.

Who is most at risk? The risk of motor vehicle crashes is higher among teens aged 16–19 than among any other age group. In fact, per mile driven, teen drivers in this age group are nearly three times as likely as drivers aged 20 or older to be in a fatal crash.
                            Ryzyko wypadków samochodowych jest wyższe wśród nastolatków w wieku 16–19 lat niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej . W rzeczywistości na przejechaną milę nastoletni kierowcy w tej grupie wiekowej są prawie trzy razy bardziej narażeni na śmiertelny wypadek niż kierowcy w wieku 20 lat lub starsi .

teraz weź i zastanów się miły panie Kokosowy, jak ogromne znaczenie miedzy Polska a Stanami maja te dwa lata prawa do prawa jazdy w wieku 16 do 18 lat....

i co to ma do rzeczy z manualem czy sprzęgłem? a gwizdek.

Ponadto w Polsce gdy sie skończy 65 lat to trzeba robić badania lekarskie na odnowienie prawa jazdy.
                            A tutaj:

RoadSafetyBC, the government agency responsible for road safety, mandates every person at age 80, and every two years following, must undergo a Driver Medical Examination Report.

te różnice, jak również warunki drogowe i klimatyczne, maja wielkie znaczenie w kto i ile powoduje wypadków na drodze.

Realia życia w Polsce są inne i w US inne.
                            i nie ma co poprawiać sobie humoru z papierowej statystyki bo te nie pokazują prawdziwego życia.
                            osobiście będąc w PL na wakacjach jeździłam w mieście przeważnie z zapartym tchem , na autostradach zawsze, na widok co niektórzy kierowcy wyczyniają, np wyprzedzanie na trzeciego 😓😲😣.
                            tu- nie boje się jeździć. tu przepisy są jasne, ulice szerokie, kierowcy w znakomitej większości trzymają się przepisów.

Jedno jest pewne - nic ale to nic nie ma to wspólnego ani z manualem, ani ze sprzęgłem, a tym bardziej z osobnym zdawaniem aby moc jeździć tym lub tamtym🙄

Minnie
                            • kokosowy15 Re: Amerykanie pokonani przez rondo 02.05.21, 09:46
                              Potwierdziłaś dane statystyczne, o których napisałem wcześniej. Dodałaś, że wypadki w Ameryce powodują zbyt młodzi na posiadanie prawa jazdy, zbyt starzy, że jest inna specyfika, że jeździ się zgodnie z przepisami (nie napisałaś tylko, czy przepisy dopuszczają zabijanie na drogach). Jeżeli ginie u was ponad dwa razy więcej ludzi niż w Europie, na milion mieszkańców oczywiście, to jednak ostrożni jednak ci amerykańscy kierowcy nie są. I naprawdę, trupowi jest wszystko jedno, czy zabił go siedemnastolatek, czy osiemdziesieciolatek czy ktoś w innym wieku. A o skrzyni biegów nie napisałem ani słowa.
                              • minniemouse Re: Amerykanie pokonani przez rondo 03.05.21, 00:25
                                mowa była ze Polacy "jeżdżą lepiej" bo posiadają ho ho osobne prawa jazdy - jedno za automat drugie za manual, a Amerykanie prawo jazdy zdają na czymkolwiek jak leci.

tymczasem posiadanie osobnych (bez sensu) prawek nie ma nic wspólnego z ilością wypadków na drodze. wypadki sa, ponieważ jak słusznie zauważyłeś sa dwie grupy wiekowe mocno skłonne do robienia wypadków, jakich to grup w PL nie ma lub raczej nie ma. nie wiadomo, i bardzo ciekawe, jak by wyglądały amerykańskie statystyki gdyby podobnie jak w PL prawo można było mieć od lat 18tu,
                                a od 65ciu lat musieć odnawiać prawo jazdy a w tym celu koniecznie przechodzić egzaminacje lekarskie. bardzo, bardzo ciekawe.

reszta twojego wywodu jest bez sensu i bez zwiazku z tematem wiec nie zamierzam go omawiać.

Minnie
                                • januszekxxl Re: Amerykanie pokonani przez rondo 03.05.21, 09:05
                                  minniemouse napisała:
                                  ciekawe, jak by wyglądały amerykańskie statystyki gdyby podobnie jak w PL prawo można było mieć od lat 18tu,
                                  > a od 65ciu lat musieć odnawiać prawo jazdy a w tym celu koniecznie przechodzić
                                  > egzaminacje lekarskie.

W Polsce nie trzeba odnawiać prawa jazdy po 65 roku życia.
                                  A w USA:
                                  W Stanach Zjednoczonych (w zależności od przepisów stanowych)
                                  Prawo jazdy należy odnowić w wieku 65, 70 lub więcej lat – później zwykle co 2 lata. Kierowcy muszą przejść badanie wzroku, a w niektórych stanach wymagane jest także odbycie jazdy egzaminacyjnej. Seniorzy, którzy mają problemy z kierowaniem pojazdem mogą zostać ograniczeni np. do prowadzenia auta do określonej prędkości, wyjazdów wyłącznie w dzień lub tylko w obrębie wyznaczonej odległości od domu.

rankomat.pl/samochod/czy-seniorzy-powinni-zdawac-egzamin-na-prawo-jazdy-jeszcze-raz