Dodaj do ulubionych

Syn miłośnik hip hopu i ja

28.04.21, 14:20
Potrzebuję porady.

Mam 15 letniego syna, który przeżywa od pewnego czasu fascnację muzyką rap, głównie polską.
Ku mojemu nieszczęściu.
Nienawidzę rapu/ hip hopu, nie wiem, która nazwa jest właściwa i mało mnie to obchodzi.
Obchodzi mnie jednak mój syn i obawiam się o wpływ tej kultury na niego.
Nie chcę brzmieć jak nawiedzona mamuśka, która chce ustrzeć dziecko przed muzyką sztana.

Chodzi o to, że sama jestem z pokolenia pierwszych polskich raperów. Ich początki to moja młodość, jesteśmy w podobnym wieku.
Już wtedy czułam awersję do tej kultury. Te teksty są strasznie wulgarne i seksistowskie. Ogólnie, dość przedmiotowo traktują kobiety i jak dla mnie w zbyt prymitywny sposób opowiadają różnych kwestiach damsko- męskich. W dodatku kult siły fizycznej, pieniądza, używek,materializm.
Syn często słucha , coś zaczyna z kolegami nagrywać.
Mam głęboką nadzieję, że mu przejdzie. Rozmawiam, podsuwam inne propozycje. Na razie stanęło na tym, że słucha na słuchawkach i ogranicza mój kontakt z tymi tekstami.
Boję się, że przez swoją awersję stracę z nim kontakt, bo mamy fajny, nie będę na bieżąco z tym co się u niego dzieje. Że nie będzie chciał się ze mna dzielić.
Próbowałam słuchać młodych, popularnych raperów, z innego środwiska: Taco, Mata i no nie, nie mogę. Kompletnie mnie odrzuca.
Obserwuj wątek
        • memphis90 Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 18:16
          Ja słuchałam "I'm still lovig you" i "every moment spent with you is a moment I treasure".

Natomiast nie słuchałam
          " Nie daj zrobić się w chuj żadnej głupiej dziwce / Kiedy mówi, że nie robi nic, to robi coś cichcem / Albo nie chodzi jej o ciebie tylko o liczbę" albo "każda kobieta to judasz", tudziez Yo, lanca, twój osprzęt towar jest pierwszej czystości, / Wyjmujesz, podajesz przy tym mruczysz „mała, possij", albo " Wtedy mieli ciebie tylko najlepsi / Dziś jesteś sama i pieprzysz się z pierwszym lepszym."

Rzeczywiście, majstersztyk. Jeśli dziecko koniecznie chce słychać o tym, że wszystkie kobiety to kurw.y i szmaty, to ewidentnie coś poszło nie tak w procesie wychowywania... uncertain
      • tiszantul Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 15:18
        "Syn ma swoich idoli i ma prawo lubic to co lubi teraz mlodziez a nie co podoba sie mamie."

Dlaczego? Rapera Matę tato odwoził na nagrania i oceniał teksty. Każdy prawdziwy raper daje teksty tacie do poprawienia, a potem tato odwoził go do studia. Tak wygląda prawdziwe życie
    • bei Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 15:12
      Rozumiem co czujesz, tez byłam zmartwiona- i niepotrzebnie.
      Syn mimo, że zaczął słuchać innej muzyki niż my nie zdziczał, nie zblokersiał. Liceum, studia, dobra praca, mieszkanie, miłość do zwierzaków, mądre dziewczyny itd.
      Jego kot ma na imię Biggy, słuchał O.s.t.r , i nie pamietam kogo- w wywiadach panowie udzielali ładnych wypowiedzi 😉. Nigdy nie chodził ubrany jak raperzy . Niebiologiczny tez kiedys słuchał rapu, teraz to ciężki metal- ale nie katuje nikogo ciężkimi nutami, słucha na słuchawkach. To dobrze, że słucha muzyki, ma teraz nastolatkowi czas idoli.
    • feiticeira Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 15:31
      Opisalas mój największy koszmar. Odkąd dowiedziałam się o ciąży to stresuje się, że moje dziecko będzie chciało słuchać rapu. Nawet zaczęłam się na to przygotowywać psychicznie, w myśl zasady, że to, czego się najbardziej boimy często się przydarza.
      Na szczęście dziecko ma 17 lat i jak dotąd zostało mi to oszczędzone.
      Gdybym jednak usłyszała raperskie szczekanie z pokoju dziecka(dźwięki rapu, bo nie nazwę tego muzyka, kojarzą mi się że szczekaniem znudzonych psów na wiosce) prosiłabym o słuchanie w słuchawkach, a co do reszty to cierpiałabym (czy może cierpiała bym) w milczeniu, licząc na to, że jak już mu się połączenia w mózgu ustalą na nowo to mu przejdzie...
      • tiszantul Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 15:37
        "dźwięki rapu, bo nie nazwę tego muzyka, kojarzą mi się że szczekaniem znudzonych psów na wiosce"

Dlaczego na wiosce? Na nowych osiedlach w miastach też jest niezły jazgot psów. Na szczęście wszyscy tam lubią zwierzęta, bo gdyby nie lubili, to pewnie by im się nie podobało
      • gaskama Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 18:24
        www.youtube.com/watch?v=H-IVzFIRSVE
        www.youtube.com/watch?v=H-IVzFIRSVE

posłuchaj tekstów

znasz lepsze teksty jakiś współczesnych piosenkarzy?

Ja oczywiście wolę Korteza czy Kaśkę Sochacką, ale litości ... rap jest też sztuką. Sztuką słowa, testu, zamknięcia tego w beat i rytm i rym!
        • feiticeira Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 20:32
          Nie będę się torturować z własnej woli wink
          Nie twierdzę, że wszystkie teksty są słabe, że każdy raper to szczekacz szowinista, rozumiem, że może się podobać, ale po prostu rap rani moje uszy, nic na to nie poradzę, podnosi mi ciśnienie, dla zdrowia - nie mogę wink
          • gaskama Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 29.04.21, 09:43
            Bzdury piszesz tak straszne, że brak mi słów. Ale nawet nie chciało ci się posłuchać ... ale wiesz ... to nie świadczy dobrze o tobie, nawet jakbyś Mozarta i Bach słuchała. Masz baardzo ograniczone horyzonty i brak gotowości do dowiedzenia się czegoś nowego .
      • memphis90 Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 18:22
        Tja. Utwór o seksie z dziewczynkami (<15rz, bo jest o prokuratorze), które podstępem uwodzą biednych, dorosłych facetów...

"Co ty byś nie zrobił ona z ciebie zrobi wała
        Robić lubi loda zna się na samochodach
        Po ostatniej nocy aż ci cały zaparował
        Jest wąska w pasie dobrze pcha się
        I na gazie lubi ostrą jazdę
        Uważaj byś nie obudził się w hotelu
        O pustym portfelu bez kluczyków i z myślą
        Że gdybyś dziś wieczór nie był znów psem"
          • memphis90 Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 18:34
            No, skoro dla Ciebie swiat, w którym posuwanie małoletnich dziewczynek jest "prawdziwy", to ok. Dla mnie to wykorzystanie seksualne dziecka i nie trafia do mnie argument, że "ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga".

>podjeżdżają neoplanem
            >Zgodnie z planem potem gdzieś nad >ranem z mokrym spodem
            >Odjeżdżają samochodem
            Rzeczywiście...
      • conena Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 20:33
        volta2 napisała:

> Ja się właśnie dopiero zakochałam w naszych raperach i hiphopach, zalajkowalam
        > Donia, suczki u nas od rana do wieczora jeśli gotuję lub sprzątam. Czyli nie po
        > mogę

Pierwszy raz przeczytałam na forum coś tak grubo żenującego, że aż mam ochotę wrzucić to do sygnaturki.

J.prdle. Powiedzieć o Doniu, że to rakcontent to nic nie powiedzieć!
    • gaskama Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 18:07
      Jest sporo raperów z wyższym wykształceniem, są wśród nich prawdziwi intelektualiście. Wiele tekstów to dobra współczesna poezja często społecznie zaangażowana. Zdecydowanie wolałabym, by na polskim przerabiano teksty niejednego rapera niż te okropna poezje odległych epok. Daj spokój synowi.
    • 18lipcowa3 Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 18:58
      Daj mu żyć, za moich czasów też chłopaki słuchali rapu, hip hopu, polskiego i zagranicznego i jakoś żyją i żyli jak normalni ludzie. Pokonczyli studia, pozakładali biznesy, obecnie są statecznymi ojcami rodzin.
      NIe wiem jak można się tak przejmowac? nie masz innych problemów?
    • bertie Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 19:25
      Ja zaczęłam lubić hip-hop dopiero jak poznałam wersję koreańską - nie przejmuję się o czym jest, bo nie rozumiem (poza nielicznymi wstawkami po angielsku), ani nie irytuje mnie niezrozumiała wymowa jak przy polskich wykonawcach.
      A słucham regularnie bo okazała się najlepsza jak muszę się czasami odciąć od głośno gadającego męża (oboje siedzimy na home office w jednym pokoju).
      www.youtube.com/watch?v=D016W7XNs_M
    • ajr27 Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 19:38
      Oto potencjalne powody zaistniałej sytuacji:
      - syn ma problem z zaakceptowaniem swojej kiełkującej męskości (jak wygląda jego relacja z ojcem, męskie wzorce w porządku w rodzinie?)- hip hop to muzyka chłopaków, którzy pozbawieni wzorców z domu znajdują wsparcie w grupie rówieśniczej, bo potrzebują akceptacji, której nie dostali w domu;
      - syn nie otrzymał porządnej edukacji muzycznej w domu i nie wie, co to dobra muzyka
      A tak naprawdę to najpewniej mu przejdzie, jeśli uda mu się zmienić towarzystwo, które go wciągnęło w ten gatunek. Pewnie wszyscy kumple słuchają.
    • hexella Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 28.04.21, 22:47
      Odwieczny problem i boomerskie pieprzenie.
      I co właściwie zamierzasz zrobić? Daj mu żyć i tak będzie słuchał czego chce, a wszelkie próby nacisku wywołają bunt.
      W młodości miałam fazę na Kaliber44, Paktofonikę, Molestę, Kult. Słuchałam też metalu i punka. Nie pchało mnie to w patologię.
      Mój 15 latek też słucha rapu, co nie przeszkadza mu szanować swoją dziewczynę i kulturalnie odnosić się do ludzi. Sama też tego słucham, a jak ktoś lekceważąco odnosi sie do tego gatunku polecam posłuchać Bisza czy Łonę - gwarantuję intelektualną przygodę.
      Weź zluzuj ziomwink
    • celandine Re: Syn miłośnik hip hopu i ja 29.04.21, 10:00
      Rozumiem cierpienie. Moja córka przez trzy lata słuchała kpopu czy jak to się nazywa, nie tylko tego słuchała, ale śledziła dokładnie życie każdego z tych zespołów i nieustannie dzieliła się z nami wszystkimi informacjami typu, że mają nowe buty czy fryzurę. Dla mnie to było straszne, bo słucham jedynie muzyki klasycznej, gram na instrumencie itd,więc miauczenie koreańskich chłopców to dla mnie tortury i cały ten świat wydaje mi się kretyński, ale co zrobić. Jakoś to zniosłam a nawet poszłam do kina na film o tym i kupiłam jakieś albumy ze zdjęciem jakiegos idola za straszną cenę. Na szczęście po prostu jej przeszło samo z siebie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka