Dodaj do ulubionych

Co jest konieczne, zeby bylo dobrze?

28.04.21, 18:07
Musze zatrudnic osobe do pracy w domu, pania do wszystkiego, (opieka nad starsza osoba, sprzatanie, ogrod itp).co jest troche dla mnie stresujace, bo przypominac to bedzie granie na fortepianie na cztery rece, czyli ja bede w domu i bede robic rozne rzeczy w ciagu dnia, ktorych nie bedzie robic w tym czasie zatrudniona pani. Mam z nia wkrotce spotkanie i teraz prosba. Co trzeba koniecznie omowic od razu, pierwszego dnia, na co zwrocic uwage, co jest wazne, zeby nie bylo pozniej rozczarowan.To znaczy chce zaczerpnac z Waszego doswiadczenia w tych sprawach. Dziekuje za rady.
Obserwuj wątek
    • myfaith Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 18:30
      Tak jak juz matki poradziły - zrób listę - rozwinięcie haseł które tu podałaś np. sprzątanie - co to znaczy dla ciebie ?czy to znaczy raz na 2 tygodnie sprzątnięcie kurzy z tzw "durnostojek" czy raczej odkurzanie raz w tygodniu w 5 pokojach, zmycie podłogi w korytarzu i kuchni, sprzatniecie łazienki ( tzn ubikacji, zmycie glazury, umywalki itp), czy w sprzątanie wchodzi pranie ubrań starszej osoby i prasowanie itd itp, gotowanie dla niej czy dla całego domu?. I tak z każdą z wymienionych rzeczy ( co to znaczy opieka nad starsza osobą - czy to jest czytanie jej książek, gazet i zabawianie rozmowa czy tez mycie, zmienianie pampersa, smarowanie odleżyn itp itd)

Co do tej osoby do pracy - powinna poopowaidac co robiła, jakimi osobam starszymi sie zajmowała ( no właśnie leżącymi, z demencją czy całkiem niezle funkcjonującymi ) , czego oczekuje (oprócz oczekiwań finansowych) , czy np pali, o której może zaczynac prace , czy ma prawo jazdy czy polega tylko na komunikacji, czy mieszka daleko czy w miarę blisko, czy jeśliby zaistniała konieczność jest w stanie zostać dłużej ( za dodatkowym wynagrodzeniem).
      • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 19:03
        myfaith napisała:

> Tak jak juz matki poradziły - zrób listę - rozwinięcie haseł które tu podałaś n
        > p. sprzątanie - co to znaczy dla ciebie ?czy to znaczy raz na 2 tygodnie sprząt
        > nięcie kurzy z tzw "durnostojek" czy raczej odkurzanie raz w tygodniu w 5 pokoj
        > ach, zmycie podłogi w korytarzu i kuchni, sprzatniecie łazienki

Cenne rady. Bardzo dziekuje.
    • aqua48 Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 18:49
      Moim zdaniem nie powinnaś robić tych różnych rzeczy w domu wymiennie z panią, bo nie będzie wiadomo która zrobiła coś niestarannie czy nie wg Twoich wymagań i oczekiwań. Zastanów się i daj pani konkretną listę zadań - tych których nie lubisz, sprawiają Ci kłopot zajmują zbyt dużo czasu itp. A Ty weź inne.
      Bo jeśli pani ma zajmować się starszą osobą, gotować, sprzątać, prasować, ścielić łóżka i jeszcze mieć na głowie ogród, to zwyczajnie coś będzie musiała odpuszczać i nie da rady niczego zrobić porządnie. Obie będziecie niezadowolone z takiego niekonkretnego zakresu pracy.
      Pani nie jest robotem wieloczynnościowym. Określ ilość godzin pracy ( i nie przekraczaj go), dni z założenia wolne i roboty za które płacisz ekstra - np mycie okien, sprzątanie piwnicy, porządki sezonowe w szafach itp.
      • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 19:21
        aqua48 napisała:

> Moim zdaniem nie powinnaś robić tych różnych rzeczy w domu wymiennie z panią, b
        > o nie będzie wiadomo która zrobiła coś niestarannie czy nie wg Twoich wymagań i
        > oczekiwań. Zastanów się i daj pani konkretną listę zadań - tych których nie lu
        > bisz, sprawiają Ci kłopot zajmują zbyt dużo czasu itp. A Ty weź inne.

Dziekuje, bardzo mi sie przyda ta rada.

> Bo jeśli pani ma zajmować się starszą osobą, gotować, sprzątać, prasować, ściel
        > ić łóżka i jeszcze mieć na głowie ogród, to zwyczajnie coś będzie musiała odpus
        > zczać i nie da rady niczego zrobić porządnie. Obie będziecie niezadowolone z ta
        > kiego niekonkretnego zakresu pracy.
        > Pani nie jest robotem wieloczynnościowym. Określ ilość godzin pracy ( i nie prz
        > ekraczaj go), dni z założenia wolne i roboty za które płacisz ekstra - np mycie
        > okien, sprzątanie piwnicy, porządki sezonowe w szafach itp.

Nie bede wszystkiego wymagac cdziennie. Ogrod jak bedzie miala ochote, a wiem, ze bedzie miala. Okna bedziemy myc razem. Sprzatanie piwnicy to moj maz. Gotowanie to moje ulubione zajecie. Chodzi mi o ogarniecie domu, tak ogolnie i to nie wciagu jednego dnia, ale raczej tygodnia - odkurzanie,. posprzatanie lazienek jak sie o to prosza. pranie tylko dla podopiecznej, prasowac nie trzeba. smile
        Nie mam zwyczaju wykorzystywac ludzi, place zawsze bardzo dobrze. Ostatnia osoba, ktora pracowala dla mnie powiedziala mi, ze nie umiem wymagac od ludzi wypelniania obowiazkow i ze latwo mozna mi wejsc na glowe. Te rady to raczej dla mnie - jak egzekwowac umowe. Dzieki.

• aqua48 Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 19:48
          malgosiagosia napisała:

> Nie bede wszystkiego wymagac cdziennie. Ogrod jak bedzie miala ochote, a wiem,
          > ze bedzie miala. Okna bedziemy myc razem.

Nie, nie róbcie razem jednej roboty to zły pomysł, bo nie wiadomo będzie ile czasu jej zajmie praca, zostaw jej okna, a Ty w tym czasie gotuj, czy rób coś innego czego pani nie robi. albo choćby poleż brzuchem do góry. Od tego jest pani byś Ty miała na to czas.

> Ostatnia osob
          > a, ktora pracowala dla mnie powiedziala mi, ze nie umiem wymagac od ludzi wypel
          > niania obowiazkow i ze latwo mozna mi wejsc na glowe.

Tym bardziej nie pracuj z panią ramię w ramię, to bez sensu i podważa jej kompetencje, zostaw jej jedną robotę od A do Z. Ustaw sobie w głowie, że nie tykasz odkurzania, łazienek i czego tam jeszcze. I ustal że np. pracę pani zaczyna w każdy dzień od higieny starszej osoby, potem w poniedziałek odkurza, sprząta łazienki i składa pranie, we środę po pomocy podopiecznej odkurza, przegląda łazienki, a w piątek robi jeszcze coś innego, a jak zostaje jej w każdym dniu czas wolny, to zajmuje się ogrodem do godziny np.14.00. Musisz zarządzić co jest do roboty, żeby pani nie weszła Ci na głowę i żeby nie było tak, że Ty myjesz te okna, a ona pije kawkę którą jej przygotowałaś.
          • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 20:12
            aqua48 napisała:

> Nie, nie róbcie razem jednej roboty to zły pomysł, bo nie wiadomo będzie ile cz
            > asu jej zajmie praca, zostaw jej okna, a Ty w tym czasie gotuj, czy rób coś inn
            > ego czego pani nie robi. albo choćby poleż brzuchem do góry. Od tego jest pani
            > byś Ty miała na to czas.

Dziekuje, takich rad mi potrzeba. Ja sie kompeltnie w tym gubie.

> Tym bardziej nie pracuj z panią ramię w ramię, to bez sensu i podważa jej komp
            > etencje, zostaw jej jedną robotę od A do Z. Ustaw sobie w głowie, że nie tykasz
            > odkurzania, łazienek i czego tam jeszcze. I ustal że np. pracę pani zaczyna w
            > każdy dzień od higieny starszej osoby, potem w poniedziałek odkurza, sprząta ła
            > zienki i składa pranie, we środę po pomocy podopiecznej odkurza, przegląda łazi
            > enki, a w piątek robi jeszcze coś innego, a jak zostaje jej w każdym dniu czas
            > wolny, to zajmuje się ogrodem do godziny np.14.00. Musisz zarządzić co jest do
            > roboty, żeby pani nie weszła Ci na głowę i żeby nie było tak, że Ty myjesz te o
            > kna, a ona pije kawkę którą jej przygotowałaś.

Tak wlasnie sie to konczy. Pani siediziala i grala w gry. smile Grala caly dzien. Ale byl zatrudniona tylko do opieki. Dalej pracowalaby dla mnie, gdyby nie to, ze dojazd do mnie to dla niej poltorej godziny w jedna strone.
            Nawet nie wiesz jak mnie oswiecasz. smile
        • ga-ti Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 20:57
          Odkurzanie, łazienki, jak się o to proszą to zły trop. Pani może mieć inne standardy. Ustal konkretne dni, czy choćby ilość razy w tygodniu, gdy pani będzie odkurzała, czy sprzątała łazienkę (Ty wiesz, jak często jest taka potrzeba, według Twoich potrzeb i standardów).
          Skorzystaj z rad dziewczyn, dobrze piszą smile
          • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 21:02
            ga-ti napisała:

(Ty wiesz, jak często jest taka potrzeba, wedł
            > ug Twoich potrzeb i standardów).
            > Skorzystaj z rad dziewczyn, dobrze piszą smile

Dziewczyny dobrze pisza i Ty tez. Masz racje, ze powinnam wg moich standatow. Wlasnie ucze sie, jak zatrudnic czlowieka do pracy. Nigdy tego nie umialam.
    • zamyslona_ona02 Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 20:16
      Wydaje mi się, że ta Pani nie będzie się czuła swobodnie w swojej pracy, bo codziennie będzie musiała pytać co teraz ma robić. Skoro będziecie część rzeczy robić wymiennie albo razem to musi pytać co akurat zaplanowałaś zamiast zabierać się sama do obowiązków.
      • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 20:25
        zamyslona_ona02 napisał(a):

> Wydaje mi się, że ta Pani nie będzie się czuła swobodnie w swojej pracy, bo cod
        > ziennie będzie musiała pytać co teraz ma robić. Skoro będziecie część rzeczy ro
        > bić wymiennie albo razem to musi pytać co akurat zaplanowałaś zamiast zabierać
        > się sama do obowiązków.

Wlasnie na to zwrocila mi uwage Aqua48. Musze dac pani stale zajecia. To ma sens.
    • mandre_polo Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 20:31
      Grafik tygodniowy a nie zlecanie ogólnych zadań. I nie wymieniasz się z nią praca tylko ty masz swoje zadania a ona swoje. Inaczej będzie jak w przysłowiu gdzie kucharek sześć...
      Okien nie myje się co miesiąc więc jeśli ty umiesz to jej nie informujesz.
      I obyś się nie rozczarowała że pani będzie odkurzać, wstawiać pranie a za chwilę pójdzie do ogrodu pielic czy ciąć trawę. Może ustał co jest płatne extra żeby była przejrzystość zadań. I najważniejsze: to co ty uważasz że można wykonać w kwadrans to zajmie tej osobie dużo więcej. Takie realia.
      Powodzenia!
      • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 20:46
        mandre_polo napisał(a):

Może ustał co jest płatne extra żeby
        > była przejrzystość zadań. I najważniejsze: to co ty uważasz że można wykonać w
        > kwadrans to zajmie tej osobie dużo więcej. Takie realia.

Co prawda to prawda. Musze to jakos ogarnac.

> Powodzenia!

Dziekuje. Bardzo mi sie milo zrobilo.smile
      • egzorcystka123 Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 21:09
        o toto , multitasking jest bardzo modny ale stanowczo przereklamowany i - jak podają badania - ma skutecznosc na poziomie 30%.

wiec lepiej wyznaczyc odrebne dni tygodnia na prace w ogrodzie, pranie czy szorowanie podłóg . A poza tym podejrzewam ze najwiecej czasu zajmą jednak prace przy osobie starszej - praca z ludzmi zawsze generuje najwięcej wątpliwosci i problemów , przynajmnie w pierwszym okresie . Szczegołnie jesli senior potrafi byc problemowy
        • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 21:16
          egzorcystka123 napisał(a):

> o toto , multitasking jest bardzo modny ale stanowczo przereklamowany i - jak p
          > odają badania - ma skutecznosc na poziomie 30%.
          >
          > wiec lepiej wyznaczyc odrebne dni tygodnia na prace w ogrodzie, pranie czy szor
          > owanie podłóg . A poza tym podejrzewam ze najwiecej czasu zajmą jednak prace pr
          > zy osobie starszej - praca z ludzmi zawsze generuje najwięcej wątpliwosci i pro
          > blemów , przynajmnie w pierwszym okresie . Szczegołnie jesli senior potrafi by
          > c problemowy

Moja seniorka poki co, nie jest problemowa, dlatego siedzaca caly dzien opiekunka nie ma sensu. Nuda i brak ruchu. Ta pani jest chetna do roznych prac. Ma bardzo dobre rekomendacje.
          • egzorcystka123 Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 21:25
            nuda i brak ruchu ? no to opiekunka bedzie musiała jej zając czas oraz zapewnić ruch ?
            czyli animować jej umysł i prowadzać na spacery , robić cwiczenia ? nie wiem jak u ciebie ale kiedys u mnie takie "animowanie " babci ( niezbędne dla zdrowia po udarze ) zajmowało ładne kilka godzin dziennie. Same spacery, ze wzgledu na ograniczona ruchliwość, zajmowały o wiele więcej czasu nie mi sie wydawało. Do tego odpowiednie cwiczenia w domu.
            • malgosiagosia Re: Co jest konieczne, zeby bylo dobrze? 28.04.21, 21:41
              egzorcystka123 napisał(a):

> nuda i brak ruchu ? no to opiekunka bedzie musiała jej zając czas oraz zapewnić
              > ruch ?
              > czyli animować jej umysł i prowadzać na spacery , robić cwiczenia ? nie wiem ja
              > k u ciebie ale kiedys u mnie takie "animowanie " babci ( niezbędne dla zdrowia
              > po udarze ) zajmowało ładne kilka godzin dziennie. Same spacery, ze wzgledu na
              > ograniczona ruchliwość, zajmowały o wiele więcej czasu nie mi sie wydawało. Do
              > tego odpowiednie cwiczenia w domu.

Moja seniorka ma demencje, a spacery, to trzr razy dziennie po dziesiec minut. Wiecej nie da rady Najbardziej lubi ogladac TV. Do niczego nie da sie jej zmusic. Jest spokojna, zadowolona, sama je, ma apetyt, dobrze spi i dlugo. Ze wzgledu na covid zajmuje sie nia sama juz rok. I tak, najbardziej brakuje mi ruchu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka