Dodaj do ulubionych

ematka meldunkowa w praktyce

29.04.21, 21:26
Chcę zameldować osobę w moim mieszkaniu zdalnie, przez ePUAP, albo ta osoba chce się zameldować u mnie ze swojego konta. Dochodzę do momentu kiedy mam załączyć dokument potwierdzający własność lokalu. I teraz - kiedy dziecko meldowałem stacjonarnie, wystarczył dokument ze spółdzielni, że ten i ten ma własnościowe spóldzielcze prawo do lokalu na podstawie notarialnej darowizny. Epuap wypluwa info, że trzeba : Dokument, który potwierdza tytuł prawny do lokalu, to:

umowa cywilnoprawna – na przykład umowa najmu,
odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu.

I teraz pytanko, w praktyce przy zdalnym meldowaniu trzeba się bujać z księgami wieczystymi czy wystarczy skan tego doca ze spółdzielni i umowy notarialnej?
Obserwuj wątek
      • hannibal_lectourer Re: ematka meldunkowa w praktyce 29.04.21, 22:18
        To uniżenie poproszę o linka do miejsca, gdzie mogę sobie wyszukać numer księgi wieczystej mojej nieruchomości. A proszę dla tego, że raz, nic nie wyskakuje w wyszukiwarce, a dwa, dziś zakładałem profil zaufany dla tej osoby, którą melduję i wystarczyło, że biurewka na poczcie źle wpisała numer telefonu w profilu envelo i 4 godziny trwało odkręcanie tej sytuacji łącznie z padem serwerów epuap, które odmawiały logowania przez już poprawione envelo.
              • bcde Re: ematka meldunkowa w praktyce 30.04.21, 02:36
                Nie zawsze nr księgi wieczystej dla lokalu wynika z aktu notarialnego jego nabycia.
                Po pierwsze - jeśli wątkodajka ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a nie własność, to w ogóle nie musiała być założona księga wieczysta.
                Po drugie - jeśli ma mieszkanie na własność, ale nabyła je od pierwotnego właściciela nieruchomości gruntowej poprzez wydzielenie z tej nieruchomości (np. od dewelopera), to w akcie notarialnym będzie tylko numer księgi nieruchomości gruntowej i wniosek o założenie księgi wieczystej dla lokalu, który został wyodrębniony przy kupnie. Aby ustalić numer księgi wieczystej, która została założona dla lokalu po jego zakupie, trzeba otworzyć dział II księgi gruntowej i tam poszukać nr księgi wieczystej dla lokalu po numerze lokalu i ew. numerze klatki schodowej.
          • hannibal_lectourer Re: ematka meldunkowa w praktyce 29.04.21, 22:32
            EUKW prezentacja mi mówi "Pole Numer Księgi Wieczystej musi być wypełnione!" a ja nie znam numeru księgi wieczystej. Bo go nie mam w dokumentach, które były mi potrzebne do zameldowania dziecka stacjonarnie. A dwa rządy pis i po, się chwaliły e-administracją a wychodzi na to , że albo zjebały sam proces meldunku albo zjebały proces komunikacji obywatel-urząd skoro nie mam na moim profilu zaufanym numeru księgi wieczystej mojej nieruchomości.
    • hannibal_lectourer Re: ematka meldunkowa w praktyce 29.04.21, 22:46
      I pytanie pomocnicze - czy da się z poziomu konta zaufanego wystawić online pełnomocnictwo do zameldowania lub zamiennie z punktu widzenia właściciela lokalu da się online przez profil zaufany wystawić oświadczenie o pobycie danej osoby w danym lokalu, co też jest potrzebne przy meldunku online. Czy tez trzeba w tym kapiącym od diamentów systemie wydrukować wzór oświadczenia, potem go wypełnić, zeskanować - i to wystarczy?
    • bcde Re: ematka meldunkowa w praktyce 30.04.21, 02:25
      Jeśli przysługuje ci spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a nie własność, to możliwe, że dla tego prawa nie została założona księga wieczysta. Jeśli nabyłaś to prawo poprzez przydział, to sama powinnaś pamiętać, czy założyłaś księgę wieczystą, a jeśli je kupiłaś albo dostałaś od kogoś, to powinno to wynikać z aktu notarialnego. Jeśli nie znasz nr księgi wieczystej albo księgi w ogóle nie ma, to dowodem powinien być dokument od spółdzielni (przydział lub zaświadczenie o prawie do lokalu) lub akt notarialny nabycia. Tym co sugeruje system nie trzeba się zbytnio przejmować, bo dowodem może być każdy dokument, który potwierdza twoje prawo do lokalu, a katalog takich dokumentów nie jest zamknięty.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka