Dodaj do ulubionych

Aborcja a stosunki polsko-czeskie

02.05.21, 12:10
Na pamiątkę.
Polska ambasada pisze do Ministerstwa Zdrowia Czech sugerując, że pozwolenie na dokonanie aborcji w Czechach Polkom zakłóciłoby relacje polsko-czeskie:

"„Nie pamiętam żadnego takiego listu, jesteśmy ministerstwem, które nie jest przedmiotem starć dyplomatycznych” - pisze Radek Policar, wiceminister ds. Ustawodawstwa i prawa.

Dwustronicowy list został podpisany przez polskiego Chargé d'affaires Antoni Wrega, a jego treść dotyczy poprawki Senatu do ustawy o aborcji, która jest obecnie przedmiotem dyskusji w izbie wyższej parlamentu. Jak pisał jakiś czas temu Respekt: ​​nowelizacja ma na celu doprecyzowanie warunków, w jakich cudzoziemki mogą poddawać się aborcji w Czechach, podczas gdy obecnie pytanie dotyczy w szczególności Polaków, którzy szukaliby tu interwencji (...)
Zdaniem Wregi przyjęcie propozycji Senatu doprowadziłoby do rozkwitu turystyki aborcyjnej w Czechach, pozwoliłoby obywatelom polskim na łamanie praw ich własnego kraju, a także zakłóciłoby relacje czesko-polskie. „Z punktu widzenia stosunków polsko-czeskich uważamy zatem za niefortunne, jeśli propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji komercyjnej turystyki aborcyjnej są otwarcie usprawiedliwione intencją obchodzenia polskiego ustawodawstwa chroniącego nienarodzone życie ludzkie, a propozycje te mają skłonić polskich obywateli do naruszania Polskie prawo. Przyjęcie takiej umotywowanej legislacji wydaje nam się krokiem niezgodnym z doskonałymi stosunkami między naszymi krajami ”- pisze polski Chargé d'affaires i podsumowuje list:„ Dlatego uważamy to za wysoce niestandardowy, jeśli zmiany legislacyjne mają na celu bezpośrednią interwencję. w debatę w Polsce ”.

Czesi się raczej nie przejęli.
Tłumaczenia google
www.respekt.cz/agenda/neulehcujte-polkam-potraty-v-cesku-pise-ministerstvu-zdravotnictvi-ambasada
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka