Dodaj do ulubionych

Syf ze szczepieniami w Warszawie

02.05.21, 20:48
30 kwietnia, wchodzę na IKP i widzę, że mam aktywny formularz rejestracji na szczepienie. Początkowo planowałam zaszczepić się przy okazji, jak tuman kurzu opadnie, ewentualnie wyjdą skutki uboczne u zaszczepionych wcześniej, no ale skoro NFZ wychodzi z inicjatywą, minęło już trochę czasu, więc czemu nie... Klikam w zakładkę, podaję dane, wybór województwa i miasta. Wszystko do tej pory dobrze. Typ szczepionki. Oczywiście Pfizer. Ups brak terminów. Dostępna tyla Astra-Zeneka od ręki. Widocznie nakupowali tego szitu po korek chcą go wciskać jak leci. OK. Odklikuję Warszawę i zaznaczam całe Mazowieckie, może gdzieś obok się da... Pfizer dostępny, ale tylko w paru miejscach i to typu Pierdziszewo Dolne, prawie 100 km od stolicy. No sorry, ale pas. I tyle w temacie organizacji i promocji szczepień w PL (bo podejrzewam, że tak jest wszędzie).
Obserwuj wątek
  • mamtrzykotyidwa Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 20:59
   Astra jest cały czas, bo ludzie się na Astrę nie rzucają. Jak chcesz Pfizera, to musisz "upolować" wolny termin, bo każdy, który się pokaże jest natychmiast przez kogoś kliknięty i znika. Wolne terminy ciągle się pokazują, ale trzeba posiedzieć i poklikać w szukaj, żeby coś trafić. W tygodniu poklikaj, bo w święta to może nic się nowego nie pokazywać.
     • nangaparbat3 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 08:11
      kamin napisał(a):

      > Co jest lepsze długofalowo to będziemy wiedzieć za parę lat.

      Nie mówiłabym tego głośno, bo zaraz bedzie larum, że na nas eksperymentują i już żadną szczepionką się nie zaszczepią - raczej wybiorą eksperymentowanie z wirusem w stanie naturalnym plus amantadyną, której oczywistych działań niepożądanych w ogóle nie biorą pod uwagę - i to jest wielka tajemnica niezgłębionych umysłów.
  • sandy_cheeks Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 21:05
   Niestety na lepsze szczepionki trzeba polowac. Ja odswiezalam ze 2 h zanim udalo mi sie zarezerwowac ta, ktora chcialam.
   Imo, to chamska polityka rzadu, sprawdzalam i na podkarpacie, podlasie, lubelszczyzne rzucili lepsze szczepionki, jest duzo wiecej terminow na pfizera i moderne, praktycznie tyle co na astre. Warszawa dostala dostalo duzo astry, troszke pfizera, terminu na moderne w ogole nie widzialam...
  • klementyna156 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 21:28
   Nie klikaj na IKP, tam ciężko dobre terminy upolować. Dzwoń do placówek, po prostu - często można znaleźć termin na następny dzień. To nie są te same daty i dawki, placówki mają swoje pule szczepionek, których nie widać w centralnym systemie. I spokojnie można dowolną szczepionkę znaleźć w nieodległym terminie, w okolicach Warszawy teraz. Coraz łatwiej, na początku kwietnia trzeba było jeździć do Białego, teraz już da się znaleźć coś bliżej.
  • bombalska Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 21:30
   Oprocz Pfaizera zaznacz tez Moderne. Tak z wlasnych obserwacji... moze juz to poprawili, ale jak ja szukalam terminu, to odnioslam wrazenie, ze otrzymane wyniki wyszukiwania sa obciete. Tzn. zamiast pokazac mi 500 znalezionych pozycji, pokazuje mi zawsze 20. I te 20 to sa, nie wiem, albo pierwsze 20 z gory, albo losowe 20.
   W kazdym razie zaczelam bardziej zawezac filtr wyszukiwania np. mazowieckie + Pfeizer i Moderna + godz.8-12 i wtedy faktycznie pokazywal mi wszystkie pozycje, bo bylo ich mniej niz 20.

   A tak na marginesie porownajcie sobie liczbe szczepionek w Warszawie i w Poznaniu. Nie wiem o co tu chodzi.
      • mamtrzykotyidwa Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 17:22
       Tak w Warszawie zapisywałam dopiero co 3 osoby i dla wszystkich 3 znalazłam Pfizera. Ostatnia osobę zapisałam 28.IV na 29.IV.
       Jak nie chcesz Astry, to zaznaczasz tylko Pfizer i Moderna, oraz województwo mazowieckie, a potem siedzisz i klikasz szukaj, aż do skutku. Nie raz, nie raz na jakiś czas, klikasz tak szybko, jak system nadąża z pokazywaniem. Fakt najczęściej pokazuje brak terminów, ale nie trzeba się ty zrażać, tylko szukać dalej, najlepiej w dzień, ale o 12 w nocy też się pokazują. Jak się termin pokaże, to musisz szybko kliknąć zapisz, bo ktoś cię wyprzedzi. Nie ma czasu na zastanawianie się, czy Pruszków jest wystarczająco blisko, abym chciała tam pojechać, dlatego lepiej najpierw zapoznać się z mapą i sprawdzić, jakie miejscowości podwarszawskie ci odpowiadają. Można też kliknąć zapisz na cokolwiek, potem sprawdzić, gdzie to jest i jak za daleko, to anulować termin i szukać dalej. Terminy naprawdę się pojawiają, ale szybko znikają. Ja trafiłam dwa terminy blisko Warszawy i jeden przy szpitalu na Banacha.
   • ulnauli Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 21:47
    Też bym tak mogła, bo był termin chyba w jakimś Raciążu (???) czy jakimś wygwizdowie tego typu. Uznałam jednak, że to po prostu upokorzenie i ujma na godności, wlec się ze stolicy nie wiadomo gdzie. A podobno promocja szczepień i zachęty do ich szybkiego przyjmowania to jeden z priorytetów rządu. Sorry, ale worka kartofli przerzucanego z jednego powiatu do drugiego zrobić z siebie świadomie nie dam.
    • angazetka Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 22:31
     Wiesz, tylko jak w styczniu deklarowałam chęć szczepienia, to podałam kod zamieszkania warszawski, zgodnie z tym, gdzie mieszkam od 19 lat (i płacę podatki).
     A jak przyszło co do czego, to i tak system lokował mnie na szczepienie w mieście rodzinnym.
     • nimaletko Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:22
      Ale teraz nic nie trzeba deklarować, a system nigdzie nie przypisuje, sami wybieramy miejsce i termin szczepienia.
      Wystarczyłoby więc uzależnić podaż od popytu i zapewnić dużym miastom wystarczającą liczbę dawek.
      A nie pchnąć mnóstwo AZ, Pfizera i Moderny do Rzeszowa czy Białegostoku, z terminami na następny dzień, a w Warszawie zostawić samą AZ z terminami na za tydzień czy dwa.
      • memphis90 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:26
       >le teraz nic nie trzeba deklarować, a system nigdzie nie przypisuje, sami wybieramy miejsce i termin >szczepienia.
       No to jak nie musisz deklarować, to skąd wiadomo gdzie będzie ilu chętnych? Może po adresie zameldowania, oh, wait...!
       • nimaletko Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:46
        Po wielkości zaludnienia miasta i jej specyfice (np ludzie młodzi, jadący za pracą)?
        Serio nie można założyć, że w Warszawie przebywa (a zatem zechce się zaszczepić) więcej ludzi niż w Rzeszowie?
        Zwłaszcza ludzi młodych, których w Warszawie mieszka i pracuje mnóstwo, więc jak już się wypuszcza coraz to młodsze roczniki (i to po dwa dziennie) oraz kumulację zadeklarowanych wcześniej osób 30+, wypadałoby pchnąć tam więcej szczepionek.
        No chyba, że wszystkim przyjezdnym nakażemy szczepienie się w rodzinnych miastach, to spoko, ja chętnie wskoczę na ich miejsce, pochodzę z Warszawy. tongue_out
         • nimaletko Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 09:32
          Nie, nie mam mnóstwa szczepionek, bo nawet na tę dostępną AZ terminy były na za 8-9 dni.
          A są miasta, w których terminy są na następny dzień oraz 3 szczepionki do wyboru.
          Czyli my dostaliśmy za mało, a oni za dużo, skoro ludzie z Warszawy zwalniają swoje terminy pod koniec maja i jadą szczepić się gdzie indziej, bo tereminy są "na już".
          Sprawdzałaś w ogóle terminy warszawskie, klikałaś, czy tak sobie teoretyzujesz, jak już kilka osób w tym wątku?
          Bo serio, ja nie wybrzydzałam, nie oczekiwałam ani bliskiego terminu ani konkretnego punktu szczepień. Ja po prostu nie chciałam AZ.
          I to, że nie było żadnych terminów w całej Warszawie przez cały maj, to nie jest ok.

   • alessa28 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:29
    kanna napisała:

    > Nic się nie zmieniło... Moja mama jechała 200 km na szczepienie. Wtedy był tyl
    > ko Phaizer dostępny.


    Phaizer, Pfaizer, Pfaser-ludzie, przerasta was napisanie w poprawny sposób jednego słowa?

    Pfizer. Po prostu.
    Zamiast dostawać zaćmienia mózgu z powodu szczepionki, która i tak za chwilę będzie nieskuteczna, można poćwiczyć prawidłowa pisownie i poudawać intelektualistę 😀😀
    >
  • rb_111222333 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 22:00
   Mam te same spostrzeżenia - szczepionki nie idą za ludźmi, ale ludzie muszą jeździć za szczepionkami. Z tym, żeby oddać sprawiedliwość - w momencie, kiedy umożliwiono zapisy rocznikowi 74 szczepionki w Warszawie były - szwagierka zapisała się na tydzień po otrzymaniu skierowania na narodowym. Teraz już nie ma nic, ludzie pozajmowali wszystkie terminy, bo sporo roczników w krótkim czasie miało możliwość zapisu.
   • nimaletko Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 22:09
    Na tej stronie może i są, pytanie tylko czy są na IKP czy na infolinii.
    Żadnego z terminów widocznych na tej stronie, nie udało mi się znaleźć, mimo że za każdym razem zaczynałam polować sekundę po odświeżeniu się strony.
    Może inni mają więcej szczęścia, nie wiem.
    • klementyna156 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 22:21
     nimaletko napisał(a):

     > Na tej stronie może i są, pytanie tylko czy są na IKP czy na infolinii.
     > Żadnego z terminów widocznych na tej stronie, nie udało mi się znaleźć, mimo że
     > za każdym razem zaczynałam polować sekundę po odświeżeniu się strony.
     > Może inni mają więcej szczęścia, nie wiem.
     Ale po co ci infolinia albo IKP do tego? Znajdujesz interesującą cię szczepionkę i termin. Dzwonisz bezpośrednio do punktu, niektóre nawet mailem zapisy przyjmują. Bez wiszenia na linii godzinami czy polowania na dogodny termin online. Trzeba znaleźć sprawny punkt, to podstawa. Z dobrą obsługą, czyli m.in. łatwą formą zapisu. I dalej już samo się dzieje praktycznie.
     Dlatego m.in. Białystok rządzi, ja z nimi korespondowałam dość późnym wieczorem, ok. 21-22, ktoś przytomny tam pracuje nawet wieczorami i wszystko można ustalić, telefonicznie też - odbierają natychmiast.
    • klementyna156 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 22:22
     nimaletko napisał(a):

     > Na tej stronie może i są, pytanie tylko czy są na IKP czy na infolinii.
     I jeszcze - to nie są dawki dostępne centralnie. Tam się na te miejsca nie zapiszesz. To te 10% z puli do zapisów bezpośrednio, ponoć. Czyli nigdy się nie pojawią na IKP.
      • nimaletko Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:11
       Ok, faktycznie, przed chwilą widziałam 140 terminów w jednym punkcie, czyli nie ma opcji, żeby były to dodatkowe terminy.
       I przeczytałam jeszcze raz instrukcje na stronie: jest wyraźnie napisane, że można się na te terminy rejestrować przez infolinię i IKP.
      • klementyna156 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:13
       panna.nasturcja napisał(a):

       > Po pierwsze przecież ta strona ma dane wyłącznie z IKP.
       > A po drugie wczoraj w nocy widziałam w Revicie na 4 maja na tej stronie wolne p
       > onad sto terminów.
       > Jeśli to miałoby być 10% to szczepiliby ponad tysiąc osób dziennie.
       > No jednak nie.
       Sądzę, że tam spokojnie 1000 osób dziennie mogą szczepić, spędziłam tam z 10 minut i przewinęły się dziesiątki ludzi. Na pewno idą w setkę na godzinę, jak nie więcej.
       • panna.nasturcja Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:17
        Autor strony wyszukuje terminy przez IKP wić to są normalne, centralnie dostępne terminy.
        Choć oczywiście może ich już nie być, gdy człowiek się zaloguje lub dodzwoni, bo ta strona jest już popularna i sporo osób z niej korzysta.
        Ale to są zwykle terminy a a nie żadne dodatkowe.
        Akurat ta przychodńia tyle szczepi, bo dostaje tyle szczepionek, żadnej więcej tajemnicy w tym nie ma. W Warszawie tych szczepionek zwyczajnie nie ma.
       • esperantza Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 01:08
        Zapisy są co 5 min wiec dość łatwo policzyć ze w godzinę szczepią 12 osób. A szczepią codziennie przez 10 godzin czyli zapis jest na 120 osób,
        Inna rzecz ze godzina jest umowna i nam nawet mówiono aby przy drugiej dawca w ogóle się godzina nie sugerować
        • klementyna156 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 01:18
         Nie są co 5 minut. My mieliśmy na dokładnie tę samą godzinę z mężem, co do minuty, na drugą dawkę mamy tak samo. Tam jest wiele stanowisk szczepień - z 7? Więc spokojnie zapisują kilkanaście osób naraz, te 12 osób to prędzej w kilka minut - z 6? 10 maks? obsłużą. To sobie przemnóż - na pewno znacznie więcej, niż 120 osób dziennie. Nie liczyłam, ale ponad 5 stanowisk to na pewno. Wchodzi się do środka na dosłownie 2 min (do samego pokoju szczepień). Przez 10 minut, które byłam w środku zaszczepiło się kilkanaście osób minimum, a raczej więcej nawet. Kolejka w budynku na kilkadziesiąt osób, ale nie stoi, tylko sprawnie się posuwa. Widziałam ze 30 osób na raz, w ciągu 10-15 minut wyszły z budynku. Raczej obstawiam, że setkę to mają na godzinę bez żadnego problemu.
      • smoczy_plomien Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 23:23
       Wyszukiwarka IKP jest w nieznany sposób zye.ana i nie pokazuje wielu dostępnych terminów. Dlatego warto wejść na githuba, wyszukać interesujący termin, a potem mocno zawęzić wyszukiwanie na IKP. Jak ja się rejestrowałam, po wybraniu łódzkiego i Moderny, dostałam na IKP parę terminów pod koniec maja w Wieluniu. Jak dodatkowo ograniczyłam wyszukiwanie do Łodzi, to znalazło mi terminy na początek miesiąca, w Łodzi. Trzeba wiedzieć, czego szukać i zawężać.
    • molik28 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 02.05.21, 22:26
     Wiem, że to nie gwarancja koleżance wyszukiwarka nie pomogła. Na infolinii mówili, że nie ma, ale mi udało się tak zapisać na Narodowy. Dzwoniłam kilkukrotnie tego dnia i nic. Wyszukiwarka w sumie też nic nie pokazywała, ale jak na wyszukiwarce pojawił się Pfizer na Narodowym to był rzeczywiście i zapisałam się. Trzeba próbować na wszelkie sposoby, szczególnie jak się jest np z Warszawy.
  • k1234561 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 04:55
   A kto się szczepił na Narodowym ? Udało mi się podczas tej kwietniowej zawieruchy zapisać z mężem na szczepienie .Wybraliśmy Pfizera, który wtedy dostępny był akurat na Narodowym chcieliśmy się zaszczepić razem jednego dnia ponieważ do Wawy mamy 200 km .W naszym rejonie nie było Pfizera .I teraz pytanie czy zdarza się ze nawet jak mamy potwierdzoną szczepionkę Pfizera to w dniu szczepienia okaże się , że dostaniemy inną? I jak wyglada ogranizacja szczepienia na Narodowym ? Idzie to sprawnie czy wolna amerykanka i czeski film? Czy ktoś respektuje godziny szczepienia czy ludzie zapisani np.na 17:00 przychodzą o 9:00 i stoją w kolejce ?
   • paniusia.aniusia Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 06:47
    k1234561 napisała:

    > A kto się szczepił na Narodowym ? Udało mi się podczas tej kwietniowej zawieruc
    > hy zapisać z mężem na szczepienie .Wybraliśmy Pfizera, który wtedy dostępny był
    > akurat na Narodowym chcieliśmy się zaszczepić razem jednego dnia ponieważ do W
    > awy mamy 200 km .W naszym rejonie nie było Pfizera .I teraz pytanie czy zdarza
    > się ze nawet jak mamy potwierdzoną szczepionkę Pfizera to w dniu szczepienia ok
    > aże się , że dostaniemy inną? I jak wyglada ogranizacja szczepienia na Narodowy
    > m ? Idzie to sprawnie czy wolna amerykanka i czeski film? Czy ktoś respektuje
    > godziny szczepienia czy ludzie zapisani np.na 17:00 przychodzą o 9:00 i stoją
    > w kolejce ?
    >


    Na stronie pacjent.gov jest informacja, że zapisanie na szczepionkę A nie daje ci gwarancji, że nie zaszczepią cię jednak B lub C.

    A na Narodowym się szczepilam i było sprawnie i punktualnie.
   • kosmos_pierzasty Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 08:25
    To już są niezłe jaja... Rozumiem, że w Warszawie są problemy, zresztą ja też jechałam 100 km, choć nie jestem że stolicy, ale żeby Warszawiacy wyjeżdżali 200 km po szczepionkę w czasie, gdy osoby spoza tego miasta dojeżdżają do niego również 200 km, to już jest cyrk - nomen omen - na kółkach 🙃
   • la_mujer75 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 09:04
    Mąż był w sobotę. Mega sprawnie. Dostał Pfizera, na którego był zapisany.
    Nie warto przyjechać za wcześnie, bo i tak was nie wpuszczą.
    Pilnują i przestrzegają godzin. Mąz musiał pokazać sms, że jest na 11.15. i dopiero wtedy go wpuścili.
   • molik28 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 10:14
    Raczej zmuszeni bedą truć środowisko swoimi samochodami jeżdżąc na zbyteczne wycieczki po okolicznych województwach. I ci zmotoryzowani, przedsiębiorczy się zaszczepią, a starsi albo biedniejsi, dla których koszt podrózy do Białegostoku jest dużym wydatkiem, będą czekać. To nie jest w porządku. Widać, że Warszawa chce się szczrpić. Ludzie dojeżdżają do pracy komunikacją miejską, są większe skupiska ludzi, których nie da się uniknąć w życiu codziennym. Rząd bardzo źle potraktował ludzi mieszkających i pracujących w Warszawie. Robi się kolejna segregacja. Mam kasę i możliwości pojechania na szczepienie gdzieś dalej więc zaszczepię się szybciej albo nie mam więc czekam lub szczepię się tym co jest.
  • dr.amy.farrah.fowler Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 08:04
   Astra Zeneca to nie jest żaden shit, tylko bardzo bardzo przyzwoita szczepionka, znacznie skuteczniejsza od J&J, dająca więc rewelacyjną ochronę przed ciężką postacią i bodajże jedyna, dla której mamy solidne dane dotyczące zarażania przez zaszczepionych (tzn. wiemy, że nie zarażają). Jej jedyna wada to długi okres oczekiwania między dawkami. Więc nie truj d..y, tylko bierz AZ.
    • dr.amy.farrah.fowler Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 10:23
     1. dawka na początku maja = 2. na początku sierpnia. Zostaje cały sierpień i przeważnie ciepły wrzesień na wojaże, a w ciepłych krajach także październik, ale e-matka oczywiście się zes.a z rozpaczy, jak nie będzie mogła już zaraz teraz wyjechać na last mynyt do Hurgady.
     • nimaletko Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 12:22
      dr.amy.farrah.fowler napisał(a):

      > 1. dawka na początku maja = 2. na początku sierpnia. Zostaje cały sierpień i pr
      > zeważnie ciepły wrzesień na wojaże, a w ciepłych krajach także październik, ale
      > e-matka oczywiście się zes.a z rozpaczy, jak nie będzie mogła już zaraz teraz
      > wyjechać na last mynyt do Hurgady.
      >
      Nie no, pewnie, jak tak do tego podejdziemy, to nie ma problemu.
      Ale, po pierwsze, rodziny z dziećmy szkolnymi nie wyjadą we wrześniu ani w październiku.
      A po drugie, nie wiesz po co ludziom potrzebne szybsze szczepienia, więc nie krytykuj.
      Ktoś może mieć wyjazd służbowy, na który go firma nie puści bez szczepienia.
      A ktoś może chcieć wrócić do pracy w biurze, do której albo go pracodawca nie dopuści bez szczepienia (korporacja właśnie zaczynają wprowadzać taką zasadę) albo sam woli być chroniony, bo dojeżdża zatłoczonym zbiorkomem z dwiema przesiadkami.
  • trut_u Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 08:33
   Proponuję wziąć Astrę albo poczekać :p Bez przesady, szczepienia ruszyły z kopyta, jest mnóstwo dawek. Jeszcze niedawno myśleliśmy, że realne terminy dla nas to jesień... A teraz szczepienie na dniach, Moderna, trzeba trochę dojechać. Ale wolę tak. Komu nie pasuje, może poczekać na wolne terminy w swoim mieście.
   • konstancja16 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 13:13
    tak jak już ktoś powyżej napisał - dzwonić bezpośrednio do placówek. tak mi powiedziała pani na infolinii. że placówki mogą blokować terminy, które nie pokazują się w systemie centralnym. tak było w moim przypadku, pani na infolinii nie miała dostępnej szczepionki w wybranym przeze mnie miejscu i terminie, ale bezpośrednio w punkcie umówiłam się bez problemu. podobnie kolega, mąż, siostra koleżanki i inni znajomi królika.
    • maghdalena33 Re: Syf ze szczepieniami w Warszawie 03.05.21, 15:46
     Tydzień temu zapisywałam się przez infolinię na szczepienie. Dostałam termin na następny dzień z informacją, że zaszczepią mnie AZ. Było mi wszystko jedno więc zgodziłam się. Na miejscu poinformowano mnie, że nie mają AZ tylko Pfizera. To był Stadion N. Warszawa. Koleżankę mieli szczepić również AZ. Dzień przed szczepieniem dostała info, że zaszczepią ja Moderną. Kolega miał identyczną sytuację.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka