Dodaj do ulubionych

Lubicie stare filmy?

05.05.21, 00:11
Ostatnio jakoś przypominają i mam wrażenie, że to zdecydowanie mój klimat. Jeszcze bardziej niż kiedyś. Właśnie sobie Gildę obejrzałam. Cudowne kino 🙂
Niedawno był też Pan z milionami, Garsoniera...
Casablanki nic nie przebije. Albo Skłóconych z życiem...
Mieszam gatunki, ale wszystkie te filmy mają dla mnie mnóstwo uroku. I klasę, mają, kurczę, klasę. Nie trzeba się martwić, że w ogólnie niezłym, nawet świetnym, filmie, będzie krwawe mordobicie, czy wulgaryzmy.
Lubicie takie kino?
Macie ulubione stare filmy?
Obserwuj wątek
    • bi_scotti Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 00:20
      Casablanca rulez smile
      Some like it hot (w ogole MM ... forever wink)
      Jakis czas temu zrobilismy sobie z mezem przeglad kilku filmow z Jean Gabin - coz za uczta smile
      Ale gdy pada haslo "stare kino", to mnie sie zaraz Pan Janicki przypomina ... zdaje mi sie, ze on wciaz zyje - oby jak najdluzej! Cheers.
    • dyzurny_troll_forum Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 01:10
      kosmos_pierzasty napisała:

> Ostatnio jakoś przypominają i mam wrażenie, że to zdecydowanie mój klimat. Jesz
      > cze bardziej niż kiedyś. Właśnie sobie Gildę obejrzałam. Cudowne kino 🙂

Paczyłaś "Perły z Lamusa"?
      Ależ to było złoto!
    • milupaa Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 01:10
      Tych akurat nie. Ja lubię stare polskie seriale np. Stawka większą niż życie czy 07 zgłoś się z nieodżałowanym porucznikiem Borewiczem. Mają swój klimacik i pewna naiwność.
      • daniela34 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 09:31
        Lubicie, lubicie. Casablanca oczywiście, a oprócz tego stare komedie (i nie tylko komedie) z rolami Spencera Tracy i Katherine Hepburn, filmy z Bette Davis (pamiętam, że "Trzy kamelie" zrobiły na mnie -nastolatce ogromne wrażenie). Perły z lamusa i W starym kinie oglądałam namiętnie.
    • chococaffe Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 09:22
      Uwielbiam. Tati- zawsze i wszystko. Niedawno powtarzali "Służącego" Loseya. Od lat uparcie szukam dostępu (oczywiście nawet płatnego) "La vie conjugale" , obu częsci.

Mogłabym wymieniać w nieskończoność
    • simply_z Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 10:00
      Lubie, mam zamiar znow zobaczyc Oberze na pustkowiu, wersje z lat 40-tych.
      bardzo lubie wystroj w tych filmach-styl starego Hollywood (jelsli mowimy o zagarnicznych filmach)-te suknie, dlugie kotary, stoliczki, buduary.
    • snakelilith Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 10:12
      Ja jestem fanką starego kina. Uwielbiam wszystko, co zrobione było przed latami 80 tymi. Szczególny sentyment mam do komedii BIlly Wildera, np. cudowna Irma la Douce, One, Two, Three, Some Like It Hot, Sabrina, The Apartment, Sunset Boulevard. Po prostu genialne.
    • gulcia77 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 10:49
      Uwielbiam!!! Najbardziej "Jezebel" z Betty Davies. Ale też "Psychozę", "Wstręt". I kocham filmy z gatunku płaszcza i szpady, takie w stylu " Tajemnic Paryża", "Garbusa", czy całej serii "Angeliki".
    • aqua48 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 10:54
      Nie, nie lubię. Naoglądałam się w czasach PRL-u starych filmów po kokardkę. Dennych i arcydzieł kinematografii też. Niektóre puszczali po kilka(naście) razy. Wyboru wtedy nie było. A my zamiast oglądać w kółko "Jarzębina Czerwona" na przemian z "Lecą żurawie" i starymi westernami chcieliśmy wreszcie zobaczyć zabronionego Bonda..
      • snakelilith Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 11:37
        Bond nie był zabroniony, a za drogi. W PRL-u można było zobaczyć całą masę dobrych starych filmów Hollywoodu, albo ambitnego zachodnio-europejskiego kina, ale te nowsze kosztowały za dużo.
        W PRL-u był w telewizji Elia Kazan, Fellini, Visconti, Werner Herzog, Carlos Saura, Alfred Hitchcock, Truffaut, Roger Vadim i wiele, wiele innych.
        • aandzia43 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 12:06
          I owszem, dobrego kina było bardzo dużo, całą klasykę obejrzałam za tej strasznej komuny, wystarczyło... oglądać wink Co prawda z pewnym opóźnieniem ono docierało na polskie ekrany, ale jakie go ma znaczenie. Spędziłam w kinie całe dzieciństwo i młodość, często wpuszczali mimo ograniczeń wieku, to były piękne czasy. Do dziś pamiętam jak z wrażenia przyrosłam do siedzenia i nie mogłam się ruszyć po obejrzeniu "Kabaretu" Foss'a, ale trzeba się było zbierać z teczką i kanapką, żeby nie rzucać się w oczy bo na wagarach się było wink
          • snakelilith Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 13:31
            O tak, wagary w kinie, cudna sprawa. big_grin Czasem oglądnęło się jakiegoś mrocznego Bergmana, czasem Supermena (to tak apropos podobno zabronionych amerykańskich filmów), a czasem jakąś rzewną radziecką produkcję, np. Cichy Don. Też warto znać.
            • aandzia43 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 15:39
              Tak, nigdy nie było wiadomo na co człowiek się natknie, ale wiadomo że na jakieś 80% na coś dobrego. To też a propos twojego postu poniżej - dostęp do kultury wysokiej był lepszy, bo nie sprowadzano zbyt wielu gniotów, jeśli już płacono to za przynajmniej niezła sztukę. A kręcono na miejscu lepiej niż teraz, en masse. Jak człowiek odpalał telewizor czy szedł do kina, tak bez przygotowania i wcześniejszego wywiadu, to miał dużą szansę natknąć się na coś niezłego. Teraz musi przedzierać się przez gąszcz chłamu.
            • aqua48 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 18:54
              snakelilith napisała:

> O tak, wagary w kinie, cudna sprawa. big_grin Czasem oglądnęło się jakiegoś mroczneg
              > o Bergmana, czasem Supermena (to tak apropos podobno zabronionych amerykańskich
              > filmów),

Przecież nie wszystkie amerykańskie filmy były zabronione, i nie w całym okresie PRL-u, a w kinie można było zobaczyć dużo więcej niż w telewizji.
        • aqua48 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 12:23
          snakelilith napisała:

> Bond nie był zabroniony, a za drogi.

Był na cenzurowanym ze względu na wątki nieprzychylne komunistycznej władzy.

> W PRL-u był w telewizji Elia Kazan, Fellini, Visconti, Werner Herzog, Carlos Sa
          > ura, Alfred Hitchcock, Truffaut, Roger Vadim i wiele, wiele innych.

Były też rozmaite zamknięte pokazy i przeglądy, fantastyczne "Konfrontacje - przegląd filmów świata" z karnetami które było trudno dostać, studenci filmoznawstwa mieli dostęp do filmów nierozprowadzanych publicznie, Instytut Francuski organizował we współpracy z Gaumont pokazy najnowszych filmów kina francuskiego. Nawet organizacje partyjne (!) organizowały zamknięte pokazy filmowe dla swoich członków. Owszem to wszystko było, i jeśli ktoś się kinem interesował i nie mieszkał na wsi, tylko w dużym mieście, to dostęp taki czy inny do interesujących go filmów zawsze zdobył, ale nie było to powszechne i nie w tv.
          • snakelilith Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 13:25
            aqua48 napisała:

> Były też rozmaite zamknięte pokazy i przeglądy, fantastyczne "Konfrontacje - pr
            > zegląd filmów świata" z karnetami które było trudno dostać,

Ja tych wszystkich wymienionych przeze mnie reżyserów widziałam w polskiej telewizji. Nie mieszkałam w dużym mieście, nie biegałam po pokazach i nie byłam studentką artystycznych kierunków, więc moim zdaniem demonizujesz. Dostęp do "wysokiej" kultury był w PRL-u moim zdaniem nawet łatwiejszy dla szerszej publiczności niż teraz, kiedy króluje chłam, płatne tv i przeróżne platformy z płytką rozrywką.
            I owszem, istniały filmy, których zobaczyć nie można było, ale nie dam sobie ręki uciąć, czy starego Bonda z Seanem Connery i Rogerem Moorem nie oglądałam jeszcze w Polsce. Bond to żadna sztuka, w sumie nawet dosyć nudna rozrywka, krytyka socjalizmu wyjątkowo płaska, a polska cenzura nie była wtedy aż tak głupia.
      • bi_scotti Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 16:16
        Ooo widzisz przypomnialas takie amazing filmy jak Los czlowieka, Jak tu cicho o zmierzchu, Ballada o zolnierzu i ... Siedemnascie mgien wiosny. Ten akurat serial uwazam za wysmienita analize totalitaryzmu - niesamowitym jest to, ze Sowieci zrobili serial o sobie samych - modern Rewizor - unbelievable krzywe zwierciadlo. Zawsze mnie tylko zastanawialo na ile bylo to swiadome. Cheers.
    • aguar Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 10:55
      Ja totalnie nie. Chyba, że jakiś, który po prostu oglądałam dawno, gdy nie był stary i mam sentyment, to mogę do niego wrócić. Ale poza tym wolę współcześnie kręcone.
    • geigo Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 11:48
      Więcej niż lubię i wolę od współczesnego kina. Uwielbiam noiry, włoskie kino gatunkowe z lat 60. i 70. (spaghetti westerny, giallo, poliziottesco), stare horrory i dreszczowce (Clouzot, Tourneur, Siodmak, Jack Arnold, Hammer Films, włoski gotyk z lat 60.), filmy Basila Deardena, Julesa Dassina, Otto Premingera, chanbary (np. serię o Zatoichim, filmy Hideo Goshy, Kobayashiego, Okamoto), wuxie z Hongkongu (głównie od braci Shaw), itd. itp., można ciągnąć bez końca.

BTW stare kino nie równa się wcale brakowi krwawych mordobić (i dobrze wink ), wystarczy spojrzeć na ww. filmy samurajskie czy kung fu, slashery też mają swoje korzenie poza latami 80.

Ulubionych filmów nie będę wymieniać, bo lista byłaby za długa suspicious Może tylko pierwszą trójkę ever, czyli same spaghi - "Django" (1966), "Il grande silenzio" (1968), "La resa dei conti" (1967).
    • nenia1 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 12:33
      Bardzo lubię, szczególnie te z gatunku kina noir. Niedawno pojawił się zresztą współcześnie wyreżyserowany przez Nortona „Osierocony Brooklyn” i choć nie do końca spełnił moje oczekiwania przyjemnie było się znowu zanurzyć w klimacie powolnie odkrywanej tajemnicy w cynicznym, pesymistycznym, moralnie ambiwalentnym i mrocznym świecie. Połączenie tego klimatu ze specyficznie prowadzoną kamerą pokazującą w biało czarnych ujęciach mroczną kolorystykę miasta pełną cieni (najlepiej nocą i najlepiej po deszczu) plus nastrojowo jazzującą muzyka to jest coś co zawsze nogę obejrzeć. Ze starych filmów w tym klimacie szczególnie cenię Sokoła Maltańskiego. Poza tym Szklany klucz, Phantom Lady, Podwójne ubezpieczenie, Listonosz zawsze dzwoni dwa razy czy Człowiek z przeszłością. Prócz tego klasyka czyli Hitchcock i tu mam sentyment głównie do Okna na podwórze, Nieznajomy z pociągu czy Marnie. Lubię też oglądać stare polskie kryminały - Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię, Zbrodniarz i panna, Gdzie jest trzeci król czy Anna i wampir. A moim ulubionym starym filmem jest Siódma pieczęć Bergmana, chyba po prostu lubię mroczne klimaty smile Film niemalże malarski, piękny plastycznie, dość nierzeczywisty, metafizyczny.
    • malia Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 15:39
      ja bardzo lubię stare filmy. Czasem sobie oglądam według ulubionych aktorów, czasem tytułami -Zabić drozda, Sniadanie u Tiffanyego, Tramwaj zwany pożądaniem, Casablanca, Dwunastu gniewnych ludzi, Kotka na gorącym blaszanym dachu, Długie gorace lato
    • viridiana73 Re: Lubicie stare filmy? 05.05.21, 20:57
      Zaryzykuję stwierdzenie, że lubię WYŁĄCZNIE stare filmy😊
      Kiedyś nie dało się zakamuflować miałkości scenariusza efektami specjalnymi, bo ich po prostu nie było. Oglądałam ostatnio "Czarnego łabędzia" ( który mnie absolutnie nie przekonał) i pomyślałam sobie, że jakoś Polański we "Wstręcie" wszystko, co działo się w głowie Carol pokazał nam za pomocą scenografii. A film jest genialny!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka