Dodaj do ulubionych

dziecko niepelnosprawne a przedszkole

06.05.21, 21:31
Musze sie wygadac. Mam 2,5 letnia coreczke z rzadka wada genetyczna. Corcia ma duzo terapii, robimy wszystko by jak najbardziej ja wspierac. Ma codziennie w domu psychologiczna terapie behawioralna, plus jezdzimy na rehabilitacje, si, logopeda, terapia widzenia, turnusy itd. Generalnie coreczka jest madra dziewczynka, ale potrzebuje wiecej czasu, pomocy, ma nadwrazliwosc na dzwieki, ma problemy z rownowaga, jest bardzo delikatna.
W poradni na podstawie dokumentacji wydali orzeczenie i doradzili przedszkole dla dzieci z wadami wzroku. Bylam w szoku bo corcia ma zeza i niewielka wade wzroku, ale przedszkole ma bardzo dobre opinie, dyrekcja bardzo przyjazna, malutkie grupy (5 dzieci plus 3 panie). Tyle ze nie wiem czy ja tam wystarczajaco poznawczo wspomoga.
Druga opcja to prywatne przedszkole integracyjne z grupa terapeutyczna. Tam juz duzo zajec terapeutycznych, ale tez duzo dzieci z przeroznymi problemami, przedszkole dosc duze.
A moze w ogole jeszcze wstrzymac sie z przedszkolem, mamy dobre terapie, moze jeszcze poczekac az wzmocni sie tez fizycznie.
Ciezko mi z tym strasznie, od terapeutow dostaje tak rozne 'rady', a to, ze jak najszybciej do przedszkola by inne dzieci ja ciagnely, a to ze tylko do integracyjnego, a to, ze jeszcze poczekac...
Obserwuj wątek
  • aqua48 Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 06.05.21, 21:37
   Moim zdaniem 2,5 letnie ZDROWE dziecko może nie być jeszcze psychicznie gotowe na przedszkole. Kwestia w tym czy zależy Wam na wzmożonej rehabilitacji, uspołecznianiu czy jeszcze czymś innym. I jak długo dziecko tam miałoby przebywać. A czy się zaaklimatyzuje to już od niej będzie zależało. Jeśli jest wrażliwe na dźwięki to im mniejsza grupa tym lepiej.
   • escollo Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 06.05.21, 21:46
    No wlasnie mam watpliwosci czy na ten moment bedzie jej lepiej w przedszkolu niz w domu... Przedszkole byloby od wrzesnia wiec juz bylaby blizej 3 lat (jest z poczatku grudnia). Tyle, ze boje sie ze to kameralne przedszkole panstwowe dla dzieci slabowidzacych juz przepadnie jak teraz sie nie zdecydujemy, tam jest bardzo malo miejsc.
    • aqua48 Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 06.05.21, 22:08
     escollo napisała:

     > boje sie ze to kameralne przedszkole panstwowe dla
     > dzieci slabowidzacych juz przepadnie jak teraz sie nie zdecydujemy, tam jest b
     > ardzo malo miejsc.

     To się decydujcie, zobaczysz jak będzie. Może być fajnie, a może na początku trochę pokwęka a potem się zaaklimatyzuje? Kto wie? Ale przede wszystkim nastawiaj córkę pozytywnie do przedszkola, nie obarczaj jej swoimi lękami.
    • hanusinamama Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 00:11
     Jezeli jest panstwowe i sie dostała to za rok powinna tym bardziej. Bedzie meic 3,5 wiec bedzie miała pierwszenstwo przed dziecmi młodszymi. Albo moze pokombinuj z zajeciami i np zrob jej dodatkowy wolny dzien na zajecia i rehabilitacje. U mojej córki w grupie był chłopiec ktory w srody nie chdoził bo miał rehabilitacje wtedy
     • blaszany_dzwoneczek Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 00:29
      hanusinamama napisała:

      > Jezeli jest panstwowe i sie dostała to za rok powinna tym bardziej. Bedzie meic
      > 3,5 wiec bedzie miała pierwszenstwo przed dziecmi młodszymi.

      Nie będzie miała pierwszeństwa przed młodszymi dziećmi. Teraz jest rekrutacja dla jej rocznika do 3-latków, za rok będzie mogła startować na ewentualnie wolne miejsca w grupie czterolatków, których zazwyczaj nie ma albo jest mało. Tzn. gdzieś miejsce dla niej będzie, ale czy w konkretnym pożądanym przedszkolu, to już wątpliwe.
        • ela.dzi Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 12:24
         Nie ma żadnego pierwszeństwa. Wszystko zależy od dyrekcji ile miejsc zadeklaruje dla poszczególnych roczników w rekrutacji. Tym bardziej będzie ciężko za rok, jeśli to specjalistyczne przedszkole. W Warszawie bardzo ciężko dostać się starszym dzieciom, przeważnie progi są bardzo wysokie.
         • ichi51e Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 12:42
          o prostu zwyczajnie nie ma miejsc. ale ja przewrotnie napisze ze na dwoje babka wróżyła. moje rok było w terapeutycznym i na drugi bym już nie posłała. wiec pewnie się miejsca robią zawsze bo jakiś rodzic który znajduje dla dziecka lepsza opcje się znajduje...
         • hanusinamama Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 12:56
          Tu sie nie zgodzę. Moze tylko u nas ale pierwszenstwo mają dzieci 4 letnie. Jezeli nie ma miejsc zostanie przyjety 4latek a nie 3 latek. I moze nadal tylko u nas w miesice ale do przedszkoli trafiają nie dzieci na jakie przedskzole ma miejsce ale te które urzad skierował. U mnie np skutkuje to tym ze grupy są łączone. W zeszłym roku np nie dostały sie wszystkie 3 latki bo przyjęto 4latków wiecej.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 06.05.21, 22:41
   A to nie tak, że przedszkola integracyjne sa zazwyczaj integracyjne, bo mają po prostu jakieś dotacje i dodatkowe bonusy, mój syn chodzil do takiego, mieli dziewczynkę z ZD i tylko tą jedną, wszystkie dzieci wiedziały ze Asia jest inna, na poczatku bawily się z nią z ciekawosci potem entuzjazm im minął bo dziewczynka robila co chciała, rodzice Asię zabrali do placówki, która nie ma tylko w nazwie "integracyjność" a potrafi zapewnić fachową opiekę.
   Nie pozwól żeby twoje dziecko było jedyne w klasie z niepełnosprawnością, będzie dla reszty inne.
   Napiszę niepoprawnie politycznie: jak ma zeza i problemy z poruszaniem to musi być w grupie jeszcze jedno dziecko "kulawe" i kolejne z zezem, żeby córcia czula się oki.
   Owszem sa rodzice którzy się ciesza, że ich dziecko chodzi do normalnej szkoły, ciekawe czy wiedzą ze inni rodzice mówia do znajomych przy grilu : a u Piotrusia w grupie jest dziewczynka z Downem - jako ciekawostkę.
   Budująca jest integracja w wydaniu 90% szkół.
   • hanusinamama Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 00:08
    Nie zgadzam sie. Pisałam ze u córki w grupie był chłopczyk na wózku. Przedszkole miejskie, nie ejst integracyjne. Jezeli grupa ma dziecko niepełnosprawne jest dodatkowa osoba zatrudniona. U córki w grupie to sie sprawdziło. Moze dlatego ze nie była to niepełnosprawność umysłowa a ruchowa, chłopiec był częscią grupy jak reszta dzieci. Dzieciaki na tym tez skorzystały. Moja córka wtedy 3 letnia nie gapiła sie jak sroka w gnat jak widziała osobe niepełnosprawną. Sorry ale dziecko z zezem nie wymaga specjalnego przedszkola...tutaj to ześ popłyneła.
  • berdebul Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 06.05.21, 22:57
   Małe przyjazne przedszkole dla wrażliwego dziecka to może być strzał w dziesiątkę. Przy nadwrażliwości na dźwięki będzie się męczyć w dużej grupie, mogą być tez problemy z bezpieczeństwem. Mniejsza grupa to dużo lepszy pomysł.
   Poślij, nie musi siedzieć 9h, jeżeli będziecie mogli odbierać wcześniej.
       • escollo Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 00:18
        Poki co mi powiedziala, ze zawsze mozemy zrezygnowac jak nam sie nie bedzie podobalo. Ale dobry pomysl z tym, zeby robic np. wolny dzien na terapie. Albo choc na 3h dziennie przyprowadzac corke. Mamy orzeczenie sprzezone (na wzrok i ruchowe), wiec dyrektorka powiedziala, ze w tej sytuacji grupa moze liczyc 4 dzieci, a normalnie 6 maksymalnie. Nie wiem czy w takiej sytuacji jak np. przyjma teraz 5 czy 6 dzieci to za rok nas mogliby przyjac, pewnie nie.
        • aqua48 Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 08:36
         Zapisz do przedszkola i nie rezygnuj z terapii, przecież córka nie musi chodzić do przedszkola codziennie. To nie praca. Mogłaby na przykład być trzy dni w tygodniu w przedszkolu, a w pozostałe kontynuować swoją dotychczasową rehabilitację. Spróbuj tak to ustawić i zobaczysz czy taki układ będzie funkcjonował dobrze.
        • berdebul Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 17:54
         Pamiętaj, że od terapii też trzeba czasami odpocząć i być dzieckiem. Odskocznia w postaci przedszkola, zabawy, zajęć (po których nie Ty sprzątasz smile ) też się przyda. Może chodzić na kilka godzin, może chodzić w niektóre dni. Jak dyrekcja otwarta to grzechem byłoby nie skorzystać.
  • hanusinamama Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 00:04
   Ja bym poczekała jeszcze. dzieci bez problemów zdrowotnych nie zawsze są gotowe na przedszkole w tym wieku. W moim przedszkolu były dzieci niepełnosprawne ( na wózku, głuchonieme, niedowidzące). jedno na grupe bo to jest zwyczajne przedszkole miejskie. Do starszej córki grupy chdoził chłopiec na wózku, grupa swietnie współgrała, dzieciaki wiedziały ze jak gdzies szły któres automatem łapało za wózek i pchało. Tylko ze tu były tylko problemy natury fizycznej....pomyśl czy nie za duzo oczekujesz od dziecka. Moze lepiej dać do małej grupy skoro jest nadwrazliwa na dzwiek. Dać jej powoli wchodzić do wiekszej grupy.
  • anitat Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 06:15
   Puść do małego przedszkola. Przy nadwrażliwości na dźwięki ma to znaczenie. Puściłam niepełnosprawnego ruchowo 2,5 latka właśnie w tym wieku jak Twoja córka do małego prywatnego przedszkola. Jeszcze wtedy nie chodził. Było ok. A zsocjalizowal się bardzo szybko. Terapie dopoludniowe spróbuj przełożyć na późniejsze godziny. Ja tak zrobiłam, dało się. Powodzenia, będzie dobrze.
  • ruscello Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 07:02
   Przy tych problemach brałabym pod uwagę to malutkie przedszkole. Córka na początku zostawała do obiadu, rehabilitację i zajęcia ma zawsze w poniedziałki, więc taki wydłużony weekend, by nie przerywać jej tygodnia pracy. Swoją drogą w maluchach większość grupy chorowała co chwilę, więc sporo czasu spędzała jednak w domu. Samo się regulowało, a przedszkole nie miało uwag co do nieobecności.
  • smillla Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 07:50
   Ja bym wybrała to miłe, polecane, dla dzieci z wadami wzroku. Na początku chodzi przecież o to, żeby dziecko odnalazło się w grupie rówieśniczej, zaadaptowało do spędzania czasu poza domem...Im bardziej kameralne przedszkole, tym większe szanse na przedszkolny sukces twojej małej. Odwagi! smile
  • la_mujer75 Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 08:16
   Ja bym wysłała do tego małego, kameralnego. Zajęcia rehabilitacyjne ustawiła na wczesne popołudnia.
   Jak Mała jest nadwrażliwa słuchowo, to im mniejsza grupa, tym dla niej lepiej.
   Mniejsza grupa, mniejsza szansa na łapanie chorób przedszkolnych, czyli większa szansa, że dziecko będzie miało regularnie zajęcia rewalidacyjne.
   A przedszkole to nie szkoła, tu nie wymagana jest obecność.
   Moi - chorowici- potrafili i po miesiąc siedzieć w domu. Oczywiście, że to nie było dla nich - dla ich rozwoju społecznego- pożądane, ale cóż było robić, skoro chorowali non stop.
   W każdym razie - dużo zdrowia i trzymam kciuki za Małą.
  • turzyca Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 12:52
   Ja bym się decydowała na to przedszkole dla niedowidzących. To są warunki lepsze niż żłobkowe. Malusieńka grupa, dużo opieki, nie będzie za głośno. Problemy ze wzrokiem często wiążą się z innymi wadami, z problemami z rozwojem społecznym, z problemami z dużą motoryką (bo problemy ze wzrokiem powodują obawy przed poruszaniem się w przestrzeni), więc panie powinny być wyczulone na problemy rozwojowe i chętne do współpracy.

   Nie musisz rezygnować z terapii dziennych, dziecko może na początek chodzić do przedszkola na dwie, trzy godziny dziennie. Jak nie wypali, to zrezygnujesz w ogóle. Dopisać się trudniej.

   Zgłoś ją jednocześnie do tego drugiego na rekrutację od przyszłego roku, jedno drugiemu nie przeszkadza. Jak Ci się to dla niewidzących nie spodoba to przeniesiesz, jak będzie super, to zwięszysz liczbę godzin.
   • ichi51e Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 12:56
    w terapeutycznym dziecko tez będzie mieć dużo terapii na miejscu - co może oszczędzić czas. u nas do 13 była podstawa programowa po 13 każdy mil terapie indywidualna i realizacje. wwr/ipet. tyle ze trzeba się zdecydować wiedząc ze dziecko będzie w grupie 4-5 osobowej z których wszystkie maja problemy na tyle duże żeby się kwalifikować do przedszkola terapeutycznego. czyli kontakt z dziećmi niezaburzonej będzie mocno ograniczony i wyłącznie na głowie rodzica.
   • escollo Re: dziecko niepelnosprawne a przedszkole 07.05.21, 16:00
    Dzieki, chyba rzeczywiscie tak zrobimy. Poki co corcia ma -3 i zeza, ale tez wada sie poglebia. Bylismy tez w przepieknym przedszkolu z grupa terapeutyczna, wyglada fajnie, grupa bylaby w miare dobrana, dzieci mowiace, wspaniale warunki lokalowe, oprocz terapii raz w tygodniu dogo i hipoterapia. Tyle, ze to daleko od nas, bite pol godziny samochodem, a przy jakims korku to i dluzej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka