Dodaj do ulubionych

senior - problemy z pamięcią

08.05.21, 08:56
Poszukuję porad (Wasze doświadczenia, inne fora, publikacje) o tym jak "zaopiekować" seniora 80+, który zaczyna mieć problemy z pamięcią. Jest to na razie zauważalne co kilka dni, ale dotyczy zarówno pamięci "świeżej", jak i tej starszej. Senior część problemów zauważa, ale je bagatelizuje ("w moim wieku wszyscy tak mają") i absolutnie nie chce się diagnozować.
Chodzi mi o jakieś pomysły na ułatwienie codziennego funkcjonowania.
Obserwuj wątek
    • szmytka1 Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 10:33
     np do tego, jakbyś musiałą sprzedać mieszkanie, bo senior musi trafić do domu opieki a ty nie masz za co go tam umieścić, a srodki własne seniora nie pozwalają. No albo gdybys seniora chciała zabrać do siebie.
     • thaures Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 14:00
      szmytka1 napisała:

      > np do tego, jakbyś musiałą sprzedać mieszkanie, bo senior musi trafić do domu o
      > pieki a ty nie masz za co go tam umieścić, a srodki własne seniora nie pozwalaj
      > ą. No albo gdybys seniora chciała zabrać do siebie.

      Moja mama miała problemy z pamięcią. Plułam sobie w brodę, bo wielokrotnie potrzebna byla jej obecność czy podpis. Udawało się jakoś, ale wielokrotnie musialam bardzo kombinować. Wcześniej zawsze uważałam, że jeszcze jest czas na wizytę u notariusza. Aż w końcu jej zabrakło.
      Problemem jest odebranie listu poleconego, złożenie wniosku o dofinansowanie emerytów w zakładzie pracy, załatwienie czegoś w banku, urzędzie skarbowym czy przychodni. Nie mówiąc o załatwianiu np spraw z mieszkaniem , typu nowa umowa z zakładem energetycznym.
      Naprawdę warto.
       • 71tosia Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:02
        i co ciekawe nawet upowaznenie notarialne na poczcie nie dziala, ze wzgledu na rodzaj pracy zrobilismy z mezem sobie takie pelnomocnictwa ze nawet sie rozwiesc zaocznie mozemy i sprzedac wszystskie niruchomosci wink a na poczcie nie dziala! Trzeba specjalne robione w oddziale poczty.
        • triss_merigold6 Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:25
         Zgadza się, na poczcie wyrabia się odrębne upoważnienie pocztowe, co skądinad jest idiotyczne, to taki mały świstek, który łatwo zgubić.
         Ale zwykle na poczcie wystarczy informacja, że adresat nie wychodzi z domu i odbierasz jako ktoś z rodziny.
  • 71tosia Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 10:31
   Tablica wymalowana na ścianie na której zapisuje się co trzeba zrobić. Kartka przyklejona gdzie przy wejściu przypominające by sprawdzić gaz, wodę, światło i czy wzięli się komórkę gdy będzie starsza osoba z domu wychodzić. No i przejęcie jednak stałych obowiązków finansowych (opłata czynszu etc) Specjalne pudełko na leki gdzie można przygotować porcje na kilka dni. Ale starać się jak najmniej wyręczać im dłużej trzeba być sprawnym tym dłużej jest się sprawnym
   Ps może jednak jakieś leki na popoprawiać pamięci?
   • qwirkle Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:57
    asia.sthm napisała:

    > Podepne sie, pozwolisz?
    >
    > Czy mozna seniora naklonic do zrobienia testow ustalajacych czy problemy z pami
    > ecia sa w normie wiekowej czy juz swiadcza o postepujacej demencji?
    > Gdzie i jak zaczac?
    >
    >.

    Ja spotkałam się z badaniami u neuropsychologa w szpitalu MSWiA przy Wołoskiej. Ale już wtedy (2019) zapowiadano rozwalke poradni zaburzeń pamięci (tam byłam) przez milosiernie nam panujących. Na dodatek mamy pandemię, więc jest trudniej.
  • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 11:37
   Może najpierw sprawdzić przyczynę. To nie musi być nieodwołalny alzheimer a odwodnienie, niedotlenienie i skutek uboczny leków np tych na obniżenie ciśnienia. Dopilnować, by senior wystarczająco pił (postawić butelkę i sprawdzać) jadł, ruszał się na świeżym powietrzu.
   I przejrzeć brane leki, czy brane razem nie wzmacniają jakoś problemów z pamięcią i orientacją.
   Do tego zapewnić mu codzienne zajęcie wymagające koncentracji i uwagi, np. gry (karty, planszowe, memory), łamigłówki. Ważne jest też złamanie rutyny, nauka nowych czynności, wprowadzanie małych urozmaiceń, nowych partnerów do rozmowy, kupowanie w innych sklepach do stymulowania mózgu.
   Doskonale na pamięć wpływa taniec, trochę skomplikowane w tych czasach, ale nawet nauka prostych kombinacji gimnastycznych układów dostosowanych do wieku może się nadać. Można poradzić się fizjoterapeuty, przychodzą do domu.
   • ewa_2009 Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 12:11
    Po pierwsze - jak to robić nie mieszkając z seniorem? Po drugie - jak go zbadać, jeśli zapiera się rękoma i nogami przed badaniami mającymi jakikolwiek związek z pamięcią (udało się jedynie zrobić przepływy - są ok). No i senior nie choruje na nic prócz zwyrodnień kolan (a tu operacji nie chce) więc trudno badać go nawet podstępem. No i żadnych nowych umiejętności uczyć się oczywiście nie chce (nie , bo nie).
    • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 13:49
     Nowe umiejętności można wprowadzać jako zabawę, urozmaicenie życia. Zamiast przychodzić na kawę i bezmyślnie gapić się przy tym w telewizor, można zaproponować wspólną grę. Można podrzucać propozycje, bez agitacji, że do poprawy pamięci, a jednie jako przeciwko nudzie. Gdzieś tam można każdego człowieka zachęcić do aktywności, ale dobrą wolą, a nie groźbą. Może to wymagać trochę więcej (kreatywnego) wysiłku od was, niż tylko podwiezienie do lekarza i wykupienie recepty.
     Osobiście jestem przeciwko wszelkim aktom przemocy, a do tego zaliczam przymusowe specjalistyczne badania w przypadku, gdy senior daje sobe jeszcze radę i sam nie widzi potrzeby. Chciałabyś być do tego zmuszana i ciągnięta po neurologach/psychiatrach w celu postawienia diagnozy demencja? Starszy człowiek może obawiać się straty kontroli i sytuacji, że od diagnozy inni będą za niego decydować. Ważne są więc wasze relacje. Może należy go jakoś uspokoić i nie domagać się od razu upoważnień do bankowego konta, jak sugeruje nienawidząca seniorów triss.
     Jeżeli chodzi o diagnozę, to wstępne testy na alzheimera nie są trudne, można nawet zrobić samemu w domu, w trakcie niezobowiązującej rozmowy. Zabawy typu memory (to zabawa dla dzieci) pokażą też, czy problemy z pamięcią wynikają naprawdę z deficytów neurologicznych, czy tylko z braku motywacji, stanów depresyjnych, samotności i braku stymulacji. Badania pokazują bowiem, że to w tym wieku bywa decydujące o sprawności umysłowej.
     • fraudes Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 14:10
      Nie wiesz o czym piszesz, naczytałaś się teorii w Claudii.
      Od dwóch lat opiekuję się matką z demencją i spędzam czas w tygodniu kursując wahadłowo pomiędzy dwoma bardzo dużymi miastami w Polsce. Żeby jak najdłużej zachować stare środowisko mamie. I już widze jej minę, jak teraz lub dwa lata temu siadam z nią do memory ni stąd ni z owąd lub robię jej test wstępny na alzheimera.
      • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 14:28
       Twoja mama MA demencję. Senior z pierwszego postu demencji mieć nie musi, wbrew bowiem temu, co ty sobie ubzdurałaś, nie jest to przypadłość dopadająca każdego starszego człowieka.
       Nie wiem też jakie ty masz relacje z matką, ale ja sama opiekowałam się samodzielnie żyjącą babcią męża do prawie 90 lat (potem potrzebowała większej pomocy w codzienności i wyprowadziła się do syna) i ciągle grałyśmy w jakieś gry. Także memory.
        • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:49
         fraudes napisała:

         > To że Ty z babcią męża grałaś w gry, nie oznacza , że jest to panaceum na pamię
         > ć każdego seniora. I nie wnikam jakie ty miałaś z nią relacje, bo ie to jest is
         > totą wątku.

         Ja przedstawiam tu drugą, znacznie częstszą stronę zaburzeń pamięci, którą można najpierw wziąć pod uwagę, a nie wychodzić automatycznie od najgorszego, tym bardziej, że senior (jeszcze) nie współpracuje. To TY uparłaś się, że chodzi o demencję, chociaż statystycznie jest to sytuacja rzadsza.
     • ewa_2009 Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:19
      1) skąd przypuszczenie, że przychodzę na kawę i bezmyślnie gapię się w telewizor?
      2) jeśli senior się nie podda badaniom, to nie można go zdiagnozować, a tym samym szukać sposobów spowolnienia choroby,
      3) nie jest samotny - mieszka z małżonkiem.
      4) jak już wspomniałam - nie chce niczego nowego, na wszelkie sugestie reaguje złością.
      • fraudes Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:23
       starsi ludzie w większości źle reagują na nowości. Nawet jak nie mają demencji. Spróbuj badań pod pozorem zachowania obecnej dobrej (!!!) formy.
       Możesz jeszcze iść sama do psychiatry, geriatry - opowiedzieć w czym jest problem - może lekarz podpowie rozwiązanie tzn. jak zdiagnozować seniora i ewentualnie wdrożyć leczenie spowalniające lub łagodzące zmiany. Wbrew pozorom wiele osób tak robi przed pierwszą wizytą. Zresztą dobry psychiarta/geriatra rozmawia także z rodziną.
      • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:59
       ewa_2009 napisała:

       > 1) skąd przypuszczenie, że przychodzę na kawę i bezmyślnie gapię się w telewizo
       > r?


       Ze znajmości życia. Nawet jak w twoim przypadku jest inaczej, to bardzo często kontakty ze starszymi członkami rodziny to tylko odbębnianie nieprzyjemnego obowiązku.


       > 2) jeśli senior się nie podda badaniom, to nie można go zdiagnozować, a tym sam
       > ym szukać sposobów spowolnienia choroby,
       > 3) nie jest samotny - mieszka z małżonkiem.
       > 4) jak już wspomniałam - nie chce niczego nowego, na wszelkie sugestie reaguje
       > złością.

       Jeżeli senior mieszka z małżonkiem, to warto wysłuchać wersji tego małżonka, bo nie każda interwencja ze strony młodszego pokolenie odbierana jest jako pomoc i jest życzona. To są dorośli ludzie. Mają prawo decydować o sobie i o swoim zdrowiu.
     • stephanie.plum Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:35
      można mieć różne zdania, ale mnie akurat się te rady bardzo podobają.
      ...może dlatego, że utwierdzają w przekonaniu, iż z dziadkiem postępujemy słusznie (obecnie uczy grać w szachy swojego prawnuka, rozgrywki toczą się codziennie).

      dziadkowie zawsze sami wiedzieli, że ćwiczenie umysłu jest ważne, codziennie w ruchu były karty, krzyżówki i inne takie. Babcia po udarze zapadła na Alzheimera, różnica była od razu zauważalna i ogromna, mimo to dziadek do końca usiłował stymulować ją do wysiłku umysłowego.

      teraz zdarza mu się o czymś zapomnieć czy coś poplątać, ale raczej się trzyma. o stymulację umysłową dbamy, samotny nie jest, więcej już nic nie można zrobić, bo czas płynie.
   • fraudes Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 14:06
    Szczególnie te gry planszowe z seniorem codziennie mi się podobają. I chyba nie masz do czynienia z nikim z demencją - np. spróbuj wycofującemu się z aktywności społecznej choremu wprowadzić nowych partnerów do rozmowy i naucz nowych czynności. ha ha ha. Osobie z demencją nie wolno wprowadzać nowości, bo bardzo ją to dezorientuje, może prowadzić do zachowań agresywnych i szybszego postępu choroby. A kupowanie w nowych sklepach może zakończyć się tym, że babcia lub dziadek nie wrócą do domu, bo się zgubią. W postępowaniu z chorym demencyjnym bazuje się na rutynie! Udzielasz bardzo niebezpiecznych dla chorego i rodziny porad!
    • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 14:33
     Przestań histeryzować. Problemy z pamięcią nie oznaczają automatycznie demencji. To w ogóle nie jest jeszcze ten etap. Możesz walić z armaty na wróble i zapakować od razu starszego człowieka w watę, by broń Boże nie robił ci problemów, ale może być, że zaburzenia pamięci wynikają z czegoś innego i warto to sprawdzić, zanim przylepi się komuś łatkę Alzheimer.
     • fraudes Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 14:56
      Nie histeryzuję, tylko zawracam uwagę, ze Twoje rady mogą być niebezpieczne. W innym poście napisałaś, ze senior z pierwszego posta mieć nie musi, ale może. Powyżej piszesz, że to w ogóle nie jest ten etap. Byłaś z tym seniorem i zrobiłaś mu diagnozę, że się tak autorytarnie wypowiadasz? Wiesz lepiej?
      Poza tym w wieku 80+ probelmy z pamięcią oznaczają na ogół jakąś formę demencji. Statystyka jest nieubłagana.
      A Alzheimer to choroba, a nie łatka. Leczy się, a nie przypina.
      • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:42
       Na tym etapie nie są niebezpieczne, nie dramatyzuj. Senior daje sobie radę i jest uparty, co z nim zrobisz? Siłą zaciągniesz do lekarza? W tym co ja proponuję nie chodzi też tylko o stymulację, a o test. Testuje się bowiem w sytuacjach niezwyczajnych, bardziej wymagających od codziennych, gdzie nie wystarczy wrzucić na autopilota. Jeżeli senior zgubi się przy grze w karty, albo w nowym sklepie, to niewykluczone, że dotrze także do niego, że ma problem. Jeżeli jednak będzie wydeptywał tylko te same, znane i krótkie ścieżki codziennej rutyny, to dłuuugo może być wrażenie, że ma wszystko pod kontrolą. Aż kiedyś zapomni zakręcić gazu.
       Więc możesz oczywiście seniora związać i zawieść do lekarza, ale to ciągle nie jest gwarancją, że podczas testów psychiatrycznych będzie wspólpracował, bo nie będzie widział potrzeby. Ale to na pewno nie poprawi waszych relacji.
       I oczywiście, że z wiekiem może spadać sprawność umysłowa i ma się gorszą pamięć, ale to nie zawsze wina starczej demencji, czasem nawet warto sprawdzić najpierw tarczycę, bo wiek predysponuje do niedoczynności, a ta może powodować zaburzenie pamięci także u 30 latków.
       Nie jest też prawdą, że każda starsza osoba ma jakiś tam rodzaj demencji, jak podają statystyki organizacji Alzheimer Europe, w wieku 80-84 dotyczy to tylko około 12 % seniorów. W wieku 85-89 22%, czyli ciągle tylko co czwartego/piątego. Nasza babcia mieszkała w domu przystosowanym do smodzielnego mieszkania starszych ludzi i tam była masa seniorów, którzy w tym wieku nie mieli żadnej demencji, pomimo tego, że coś tam czasem zapominali. Demencja obejmuje także nie tylko pamięć, ale także sprawność motoryczną, emocjonalną i werbalną. Jeżeli tu wszystko gra, to nie trzeba od razu seniora terroryzować źle zrozumianą troską.
       Więc przestań spoglądać na wszystko z punktu widzenia sytuacji twojej mamy. Dajesz autorce rady, na które może być za wcześnie.
       • fraudes Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 15:50
        Lepiej czasem wcześniej coś ogranąć, niż gdy jest ZA PÓŹNO i nic już nie zrobisz. Na przykład gros leków spowalniających Alzheimera lub (bo to dwie rożne choroby są) demencję działają tylko we wczesnych stadiach tych chorób. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. Diagnostyka, a nie przypinanie łatek.
        Tarczycę warto przebadać, ale w wieku 80+ to raczej nie to.
          • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 08.05.21, 16:20
           Może sama weź coś na wstrzymanie. Nie podałaś autorce żadnego konkretnego pomysłu oprócz zmuszenia seniora do testów podstępem. Jakim podstępem? Dorosły człowiek ma sam prawo decydować, czy chce się zbadać.
           Ludzie powyżej 80 tki nie mają też już specjanie długiego życia przed sobą i mogą sami decydować jak te ostatnie lata chcą spędzić. Wczesna terapia demencji może ich nie interesować i może nie być aż tak ważna, jak dla 65 latki z zaburzeniami pamięci. Nigdzie nie jest też powiedziane, że te zaburzenia będą teraz postępować w szybkim tempie.
           • yuka12 Re: senior - problemy z pamięcią 09.05.21, 17:16
            Snake aczkolwiek niektóre z twoich rad są słuszne (infekcje układu moczowego czy niedożywienie/odwodnienie mogą być mylone z piczątkiem demencji), to jednak na temat samej demencji wiesz jednakże niewiele. Zgadzam się z fraudes, że pod tym względem niektóre z twoich rad są szkodliwe. Bo kluczem w rozpoznaniu jakiejkolwiek choroby czy zaburzenia jest badanie i na podstawie diagnozy opracowuje się plan leczenia i postępowania. I zdecydowanie dla samej odoby starszej jest lepsza wiedza, co się dzieje niż gry planszowe w celu oderwania myśli zamiast realnej pomocy. Chowanie głowy w piasek i uprzyjemnianie życia seniorowi nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem.
            • snakelilith Re: senior - problemy z pamięcią 09.05.21, 21:33
             yuka12 napisała:

             > Zgadzam się z fraudes, że pod t
             > ym względem niektóre z twoich rad są szkodliwe. Bo kluczem w rozpoznaniu jakiej
             > kolwiek choroby czy zaburzenia jest badanie i na podstawie diagnozy opracowuje
             > się plan leczenia i postępowania.

             Niemniej jednak, nie ubezwłasnowolnionej, kontaktującej osoby nie zmusisz siłą do zdiagnozowania się. Te wszystkie więc "klucze" są tu o kant doopy trzasnął. Dopóki senior sam nie dostrzeże, że ma problem i wykaże chęć odwiedzenia lekarza, możesz mu naskakać. Domowe testy/zabawy/zadania wykraczające poza rutynę i pokazujące lepiej faktyczne status quo mogą szybciej przynieść compliance od namolnych pogadanek do rozumu upartego człowieka.
  • cegehana Re: senior - problemy z pamięcią 09.05.21, 16:38
   Przede wszystkim jak ktoś wyżej pisał - zdiagnozować. To może być coś z czym medycyna sobie radzi. Możesz pomagać, kontrolować ważne sprawy za niego, ale jeśli ktoś nie daje się namówić na lekarza to pewnie też nie zgodzi się na pilnowanie go jak dZieciaka przy braniu leków i płaceniu rachunków. Może wlacz do współpracy kogoś znajomego z jego pokolenia (rodzina, koledzy) kogo nie będzie mu wstyd posłuchać (czasem na starszych ludzi to działa).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka