Dodaj do ulubionych

Uwolnienie patentów na szczepionki

09.05.21, 19:02
Jesteście za czy przeciw?

Najpierw wydawało mi się to świetnym pomysłem, ale jak trochę poczytałam, to chyba jednak niekoniecznie.
Obserwuj wątek
  • krwawy.lolo Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 09.05.21, 19:10
   Bogiem a prawdą jestem w tym przypadku socjalistą, czy jak im tam. Uważam, że służba zdrowia (powinna być per definitionem służbą) finansowaną solidarnie przez wszystkich, czyli przez państwo. Abstrahując od niuansów, co zalicza się do zdrowia a co jest fanaberią. Zdrowie i życie nie jest towarem a jego ochrona nie jest usługą.
   • 8babek Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 01:06
    Państwo jest najgorszą instytucja do zarządzania czymkolwiek.
    A ludzi powinni przynajmniej po części pokrywać koszty leczenia i to ile powinno zależeć od tego jak wartościują i jak dbają o swoje zdrowie oraz ile sami chcą na to poświecić?

    Dlaczego nie traktować opieki medycznej przynajmniej tak jak traktujemy jedzenie.. ? Tez można powiedzieć ze każdemu się należy a jakoś Państwo nikogo za darmo nie chce karmić?
    Jak byśmy płacili za jedzenie i leczenie to szybciej doszlibyśmy do wniosku ze zdrowsze jedzenie i dbanie o siebie może nam zaoszczędzić dużo na leczeniu?
  • bi_scotti Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 09.05.21, 20:14
   Mnie sie wydaje, ze problem samych patents to maly piece of this puzzle. Bo zeby produkowac cokolwiek, chocby i wedlug darmowej receptury, trzeba miec te nieszczesna infrastructure a to maja jednak wylacznie zamozniejsze, more/better industrialized kraje. Tak wiec takie np. Albanie, Moldawie, Hondurasy czy inne Nepale i tak beda musialy polegac na czyjejs produkcji, byc moze na darach w postaci tych szczepionek, bo nie ma szans zeby je same wyprodukowaly. It's really complicated jak to zrobic zeby dostep byl powszechny i to jak najszybciej ... Cheers.
   • dyzurny_troll_forum Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 09.05.21, 21:51
    rb_111222333 napisał(a):

    > A jakie są argumenty na nie? Patenty na leki są przecież sprzedawane, jakoś to
    > funkcjonuje.

    (1) nawet jeżeli masz patent to możesz nie mieć technologii (know how), żeby coś produkować;
    (2) gdy będzie wielu producentów może rozpocząć się niekontrolowana walka o składniki potrzebne do produkcji;
    (3) oraz o pracowników, którzy coś ogarniają;
    (4) kwestia nadzoru czystości produkcji i kontroli jakości; oraz odpowiedzialności za wprowadzanie ewetntualnego syfu do obiegu;
    (5) jeżeli teraz okradniemy firmy BigPharmy z patentów to w przypadku szczepionki na SARS-CoV-3 możemy być skazani na dzieło ArforAfrykańczyków z Kongo lub ewentualnie na Sputnika X.
   • rb_111222333 Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 09.05.21, 22:26
    Zdaję sobie sprawę, że standard zachowania czystości i technologii jest o wiele wyższy niż w przypadku leków i można je produkować tylko w odpowiednich warunkach. Pytanie,czy te warunki można stworzyć tylko i wyłącznie w tych 4 koncernach. Natomiast nie zgadzam się z argumentem o kradzieży - UE mocno dotowała proces powstawania szczepionek w czasie, gdy nie wiedziano czy uda się osiągnąć sukces - te szczepionki w dużej mierze powstały za naszą kasę, no i firmy pewnie dostały by kasę za przejęcie patentu.
    • dyzurny_troll_forum Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 09.05.21, 22:31
     rb_111222333 napisał(a):

     > Natomiast nie zgadzam się z argumentem o kradzieży - UE mocno dotowała proce
     > s powstawania szczepionek w czasie, gdy nie wiedziano czy uda się osiągnąć sukc
     > es - te szczepionki w dużej mierze powstały za naszą kasę, no i firmy pewnie do
     > stały by kasę za przejęcie patentu.

     Weź pod uwagę, ze firmy te zawiesiły/srezygnowały z prowadzenia innych badań nad pozostałymi lekami, aby skupić się na wytworzeniu tej szczepionki. To wcale nie musiała być łatwa decyzja - zwłaszcza rok temu, bez perspektywy na sukces.
     Jest masa leków na które świat czeka, i które nie kosztują 20USD za dawkę.
   • kosmos_pierzasty Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 08:44
    W sumie argumenty, jakie padają w tym wątku. Nad technologię mRNA pracowano ponoć 15 lat i ma ona służyć w przyszłości też do produkcji innych leków, m.in. na raka czy HIV. Ujawnienie jej rozłożyłoby firmy, które ją wykorzystują. Że linia produkcyjna w Niemczech powstawała pół roku. Pytanie, czy utworzenie jej w Afryce byłoby na tyle sprawne, że dałoby się ją uruchomić jeszcze w czasie obecnej pandemii i czy nie lepiej, by właściciele patentów uruchamiali kolejne zakłady i zwiększali eksport, bo to miałoby większe szanse powodzenia.
    • rexona_sport Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 10:46
     Nie widzę w ani jednym z przytoczonych argumentów głosu na nie co do uwalniania patentu. technologia użycia mRNA rzeczywiscie może być bazą do utworzenia szczepionek na raka - uwolnienie patentu może skutkować tym ze więcej grup badawczych się tym zajmie, wiec to raczej plus. To ze niektóre kraje nie dają rady technologicznie to tez nie powód żeby nie uwalniać patentu, po prostu te kraje dalej nie będą produkować szczepionki. Ale jest liczba krajów gdzie technologia da radę, tylko wlsnie patentu brak - tutaj uwolnienie patentu zadziała na plus. Ogólnie monopolizacja wiedzy nie pomaga w rozwoju społeczeństwa. W zgodzie można zbudować dużo więcej niż dbając o zyski konkretnej firmy.
   • rexona_sport Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 10:47
    Coś masz chyba nie tak z pomyślunkiem. To czy ktoś w aptece sprzedaje ci strzykawkę z woda czy z lekiem zależy od kontroli jakości produkowanych leków, nie od tego czy lek ma ważny patent czy nie. Wszak aspirynę kupijesz chyba nie obawiając się czy jest to aspiryna czy mąka ziemniaczana???
  • snajper55 Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 04:05
   kosmos_pierzasty napisała:

   > Jesteście za czy przeciw?
   >
   > Najpierw wydawało mi się to świetnym pomysłem, ale jak trochę poczytałam, to ch
   > yba jednak niekoniecznie.

   Przeciw.

   Firmy władowały dużo kasy w badania nad szczepionkami, dlaczego teraz mają rozdawać darmo efekty swojej pracy? Czy piekarze rozdają darmo chleby, bo ludzie są głodni? Czy developerzy rozdają darmo mieszkania, bo ludzie mieszkają u rodziców?

   Kto będzie na drugi raz pracować nad potrzebnym lekiem, jeśli będzie mu groziło zabranie patentu?

   Jakie mamy gwarancje zachowania jakości produkowanych przez firmę Janusza w stodole szczepionek "Pfizera"?

   Czy linie do produkcji szczepionek też każdy darmo otrzyma? W końcu, czemu nie, niech firmy produkujące sprzęt techlab też się wykażą altruizmem.

   Czy te szczepionki będą darmo rozdawane? Czy ktoś na tych produkowanych wedle darmo otrzymanej technologii szczepionkach będzie zarabiać?

   S.
   • rexona_sport Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 10:51
    Firmy wyładowały dużo kasy ale jeszcze więcej kasy poszło z podatków, niestety żadna firma nie byłaby w stanie zrobić szczepionki bez badań prowadzonych w państwowych ośrodkach badawczyc, finansowanych z państwowych pieniędzy (fundusze nauki, fundusze unijne itd). Do tego cal ta kasa została przeznaczona na szczepionki po to aby wygasić pandemie, to może się tylko udać przy szybkim zaszczepieniu odpowiedniej ilości ludzi. Czekanie aż biedni sobie wezmą te pieniądze niewiadomo skąd jest tak jakby mało mądre, to tak jakby w imię zysku firmy hodować sobie mega mutację uncertain
   • kokosowy15 Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 12:28
    Już w starożytnym Rzymie rozdawano obywatelom żywność, później zrobił ziie feudalizm, kapitalizm i się rozdawnictwa skończyło. Nadzór farmaceutyczny jest od utrzymania jakości procesu technologicznego i produktu końcowego. Na szczepionki, tak jak dotychczas, będziemy się składać w formie podatków i składek. Obecnie producenci sprzedają szczepionki poszczególnym rządom mimo otrzymania dotacji publicznych, więc z tymi sponsorami powinni podzielić się zyskiem.
  • dr.amy.farrah.fowler Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 07:22
   Mam poglądy socjalistyczne, jeśli chodzi o ochronę zdrowia, ale w tym przypadku jestem przeciw - po prostu przy kolejnej pandemii BigPharma powie nam "fakju, wolimy pracować nad lekiem na lekką postać egzemy i następcą viagry, ewentualnie jak państwo (Unia, whatever) nam to sfinansuje, to MOŻE coś zrobimy".
  • esperantza Re: Uwolnienie patentów na szczepionki 10.05.21, 10:22
   Jeśli dotacje stanowiły wysoki poziom finansowania badań to uważam ze uwolnienie patentu jest dobrym kierunkiem. Ewentualnie do rozważenia jakiś fundusz kompensujący poniesione nakłady
   Obaw i jakość nie mam żadnych . Procesy rejestracyjne są niezależne od patentowych.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka